Бінарне заняття з художньої культури та історії України «Шляхами світового мистецтва»

Автор: Викладач культурології, вища категорія та викладач історії, вища категорія Лебедєва Надія Юріївна та Дворнік Ірина Леонідівна

Screenshot_4Методична розробка містить загальну характеристику методики проведення бінарного заняття з художньої культури та історії України «Шляхами світового мистецтва» у формі інтелектуальної гри, презентацію, рекомендації по навчально-методичному та матеріальному забезпеченню заняття з використанням інтерактивних технологій навчання.


 

Бінарне заняття з художньої культури та історії України

«Шляхами світового мистецтва»

Загальна характеристика

Методики проведення сучасних інтелектуальних ігор дозволяють раціонально поєднувати інтерес учнів до нових методів навчання, дух суперництва та колективізму.

Інтелектуальна гра – це гра за правилами, підпорядкованими досягненню заздалегідь накресленого ігрового результату. На відміну від ігрової діяльності цілеспрямована гра передбачає елемент змагання.

Структура навчального процесу, який передбачає інтелектуальну гру, складається з 4 етапів:

  1. Орієнтація – викладач характеризує тему, яка розглядається, основні правила гри та її загальний хід
  2. Підготовка до проведення – розподіл ролей, вивчення завдань, процедурні питання.
  3. Проведення гри – викладач стежить за грою, фіксує наслідки (підрахунки балів, прийняття рішень), роз’яснює те, що незрозуміле.
  4. Обговорення гри – викладач керує дискусійним обговоренням гри (що сподобалося; коли виникали труднощі; які ідеї з’явилися протягом гри). Увага приділяється установленню зв’язку гри зі змістом навчальної теми.

Організаційні особливості проведення:

  1. Формування в аудиторії 3 посадочних зон – зона розташування гравців, зона розташування експертної групи, зона технічного забезпечення заходу.
  2. Завдання містять питання різної ступені складності в порядку зростання, тому в грі можуть взяти участь і сильні, і середні студенти.
  3. В процесі гри необхідно влаштовувати невеликі музичні паузи після кожного з етапів – це дозволить понизити напругу учасників під час гри.

Методична карта заняття

Тема: «Шляхами світового мистецтва»

Форма: інтелектуальна гра

Мета: – прилучення учнів до досягнень світової культури;

– розширення і поглиблення знань, отриманих в курсі вивчення художньої культури та історії України;

– розвиток пізнавальних здібностей, творчої активності і винахідливості.

Етапи: 1. Вступна частина – викладач роз’яснює цілі, послідовність і форми проведення заняття.

  1. Основна частина – учасники виконують різні завдання, журі оцінює і нараховує бали. Інтелектуальна гра складається з декількох турів:
  • Розминка
  • Тур I. «Україна»
  • Тур II. «Іспанія»
  • Тур III. «Франція»
  • Тур IV. «Німеччина»
  • Тур V. «Україна»
  1. Заключна частина – підбиття підсумків.

Устаткування: мультимедійний проектор, ноутбук, інтерактивна дошка (екран), репродукції картин, картки із завданнями, презентація.

Хід заняття

Викладач.: Добрий день! Сьогодні ми з вами проведемо бінарне заняття з художньої культури та історії України за допомогою нетрадиційної форми уроку, задіємо інтерактивні форми навчання, роботу в малих групах, індивідуальну форму роботи, роботу з картками.

За цей час ми з вами вивчили культуру та історію окремих епох, культуру певних народів, основні художні форми. До того ж всі ви знаєте, що художня культура – це інтегративна наука включає в себе кілька наук. Давайте згадаємо які науки включає в себе культурологія.

Відповідь учнів: Культура включає до себе історію, етнографію, мистецтвознавство, археологію, релігієзнавство, мовознавство та ін.

Викладач: Мистецтвознавство включає в себе основні художні форми. Що це за форми, назвіть їх.

Відповідь: Основні художні форми – це живопис, скульптура, архітектура, музика, література, театр.

Викладач: Отже, на підставі наявних знань з художньої культури та історії, а також з української та зарубіжної літератури, народознавства, географії ми повторимо і закріпимо матеріал у вигляді інтелектуальної гри.

Ви розділені на 2 команди, наше журі представляють ______ (оголошується склад журі). А я сьогодні я виступаю в кілька незвичній для вас і для себе ролі – представника туристичного агентства. У нас великі можливості – ми можемо відправити вас в подорож куди завгодно абсолютно безкоштовно. Щоб визначитися з маршрутом, нам хотілося б перевірити вашу загальну ерудицію в світі культурних цінностей.

Розминка.

Викладач: Розминка буде проходити у вигляді індивідуальних завдань. На столах у кожного з вас лежать по 3 картки, напишіть в кожній з них своє прізвище. Я вам буду показувати на екрані архітектурний пам’ятник, а ви в картці № 1 визначте письмово, що це за архітектурний пам’ятник і в якій країні він знаходиться.

Прізвище учасника
Назва пам’ятника Країна
Мавзолей Тадж-Махал 1 США 10
Собор і площа Святого Петра 2 Єгипет 8
Анечків міст 3 Японія 6
Собор Нотр-Дам 4 Греція 5
Пергамский алтарь 5 Франция 4
Пагода храму Дзерурідзі 6 Росія 3
Стіна плача 7 Італія 2
Храм цариці Хатшепсут 8 Англія 9
Стоунхендж 9 Індія 1
Статуя Свободи 10 Ізраїль 7
Собор Святого Віта 11 Чехія 11

За кожен правильно визначений пам’ятник учасник отримує 1 бал і за кожну правильно визначену країну учасник отримує 1 бал. Разом 2 бали. Якщо правильно визначена тільки країна або тільки пам’ятник – учасник отримує тільки 1 бал.

Викладач: Міста, вони як люди. Зустрівшись одного разу, закохуєшся надовго. І при кожному зручному випадку поспішаєш назустріч – приїжджаєш, прилітаєш, а при відсутності такої можливості ніщо не заважає відправитися туди подумки. Особливо це стосується міст, які мають своє архітектурне обличчя, цікаве історичне минуле, культурні традиції, характерні музеї і пам’ятники.

Перший тур. Україна.

Викладач: Поки журі підраховує бали, ми вирушаємо в пробний тур по Україні. Тут дуже багато пам’ятних місць, ми пропонуємо вам відвідати перше місце.

Питання до 1 команди: Це питання з серії «Пам’ятники, що ожили». Пропонуємо вам відповісти, в якому місті і в честь кого був споруджений цей пам’ятник.

Відповідь: Пам’ятник Володимиру Великому – найстаріший скульптурний пам’ятник Києва, споруджений в 1853 році. Його спорудили скульптори та архітектори Петро Клодт, Олександр Тон і Василь Демут-Малиновський. Один з неофіційних символів міста. Височіє на крутому березі Дніпра в парку Володимирська гірка. Парк був названий «Володимирською гіркою», так як за переказами саме тут колись князь Володимир Святославич хрестив киян в православну віру. Сам хреститель Русі підноситься на високому Дніпровському пагорбі, і дивиться на справу рук своїх, на те саме місце, де більше тисячі років тому Древній бог Перун був скинут в Дніпро, а народ вступив в нову Християнську еру. Пам’ятник князю Володимиру висотою 20,4 м складається з постаменту у вигляді восьмигранної каплиці, облицьований чавунними горельєфними плитами заввишки 16 метрів, і бронзової статуї Хрестителя 4,4 м, який тримає хрест в правій руці і княжу шапку в лівій. (За відповідь на це питання учасники отримують 1 бал)

Питання до 2 команди: Столиця України – древнє і прекраснє місто. Всі пам’ятники Києва неможливо перерахувати, але є один, який відображає важливий історичний момент. Що це за пам’ятник, розкажіть про нього.

Відповідь: Пам’ятник засновникам Києва є символом столиці України, він уособлюює її багаторічну історію. Він був відкритий навесні 1982 року в Наводницькому парку на Дніпровській набережній. Ця подія була приурочена до 1500-річчя від дня заснування Києва. Скульптурна композиція являє собою човен, що пливе по хвилях, на кормі якої з луками і списами стоять три брати – Кий, Щек і Хорив, а на носі човна, розкинувши руки як крила, підноситься струнка жіноча постать – сестра Либідь. Легендарні засновники міста були вражені красою Дніпровських пагорбів і вирішили оселитися тут. Місто було названо Київ на честь старшого з братів. Від легендарних засновників міста в Києві залишилася гірка Кияниця, вулиця Хорива, гора Щекавиця, невелика річка Либідь. Його авторами є скульптори В.З. Бородай, Н.М. Ферещенко. Монумент оточений басейном з фонтаном. (За правильну відповідь – 1 бал)

Питання до 1 команди: Перенесемося в інше українське місто, яке протягом своєї історії було самобутнім центром української культури. Пропонуємо вам відповісти, в якому місті України та кому був побудований цей пам’ятник.

Відповідь: Пам’ятник першодрукареві Івану Федорову у Львові було встановлено під час святкування чотирьохсотліття друкарства на українських землях в 1977 році. Бронзову скульптуру створювали скульптори В. Борисенко та В. Подільський спільно з архітектором А. Консуловим. У XVI ст. на місці пам’ятника перебувала друкарня Львівського братства. Івану Федорову як першому друкарів України було призначено призупинити розвиток ери переписування книг вручну. Його звинувачували у використанні магії, друкарні палили, всіляко перешкоджаючи роботі. Але, незважаючи на все це, завдяки Івану Федорову світ побачили 12 книг, серед яких «Апостол», «Учительське євангеліє», «Острозька Біблія», «Буквар». Пам’ятник Івану Федорову відрізняє відсутність постаменту, що символізує простоту майстра і його близькість до людей. Тримаючи в правій руці книгу, жестом лівої руки Іван Федоров ніби запрошує всіх бажаючих в світ знань. Символічно, що навколо пам’ятника Івану Федорову розміщується один з найбільших книжкових ринків Львова. (За правильну відповідь – 1 бал)

Викладач: Отже, пробний тур Україною ви пройшли. І я пропоную вам відвідати країну, чий найбільший культурний підйом названий Золотим століттям. Що це за країна?

Відповідь: Іспанія. Золотий вік Іспанії – найбільший культурний підйом в історії Іспанії, який припав на XVI і на першу половину XVII століття.

Викладач: оголошує маршрут прямування: з Одеси морем до Іспанії, потім залізницею – до Франції та Німеччини, а звідти назад в Україну.

Другий тур. Іспанія.

Викладач: Історія, слава країни – це її люди. Наше знайомство з іспанською культурою почнеться з великих іспанців.

Питання до 2 команди: Іспанський народ увічнив в пам’ятниках двох великих іспанців. Справедливості заради відзначимо, що один з них народився за межами Іспанії. Цих людей знає і шанує весь світ. Обидва вони дуже багато подорожували. Назвіть цих людей. (Письменник Сервантес і мореплавець Колумб). Охарактеризуйте коротко творчість Сервантеса.

Відповідь: Мігель де Сервантес (1547 – 1616 рр.) – видатний іспанський письменник епохи Відродження. Народився в сім’ї бідного дворянина. У молодості, беручи участь в морській битві, втратив руку. Після битви, повертаючись на батьківщину був захоплений піратами і проданий в рабство. Через кілька років, після невдалих втеч, був викуплений християнськими місіонерами.

Літературна діяльність Мігеля почалася досить пізно, коли йому було 38 років. Він опублікував роман «Галатея» і близько 30 п’єс в яких поєднувалися героїка і іронія, а також ренесансні уявлень про світ і людину. У 1605 р побачила світ перша частина найбільшого роману Сервантеса – «Хитромудрий ідальго Дон Кіхот Ламанчський», який, будучи пародією на лицарські романи, став справжньою енциклопедією життя Іспанії 17 ст., літературним твором, наповненим глибоким філософським і соціальним змістом. Ім’я його головного героя давно перетворилося в загальне.

Друга частина роману була написана тільки через 10 років, і також мала шалений успіх і в цьому проміжку публікується цілий ряд творів, що зміцнюють його письменницьку славу: друга за значимістю твір – «Повчальні новели» (1613), збірка «8 комедій і 8 інтермедій» . В кінці творчого шляху з’явився любовно-пригодницький роман під назвою «Мандри Персілія і Сіхізмунди». Незважаючи на популярність, Сервантес залишався людиною бідним. Помер в повній убогості. (За правильну відповідь – 1 бал)

Питання до 1 команди: Неповторність Мадриду надають його пам’ятники. Їх дивно багато. Але серед них особливе місце займає скульптурна композиція на площі Іспанії, яка може вважатися символом Мадрида, символом його історії і сучасності. Хто є героями цієї скульптурної композиції?

Відповідь: Площа Іспанії – одна з найпопулярніших на території Мадрида. На площі стоїть пам’ятник Дон Кіхоту і Санчо Пансі. Він розташований недалеко від Королівського палацу. Це ціла композиція, яка присвячена Сервантесу. А статуя Дон Кіхота – це лише його невелика частина. У 1915 році був оголошений конкурс на створення пам’ятника. Переможцем став проект скульптора Валера і архітектора Сапатеро. Більше 10 років вони працювали над створенням композиції. У 1929 р пам’ятник був відкритий. Отримана скульптура являє собою досить складну композицію. Тут і сам письменник, який сидить на постаменті в задумливому вигляді. Прямо перед ним стоїть бронзовий Дон Кіхот зі своїм вірним зброєносцем Санчо. Дон Кіхот підняв праву руку, а в лівій руці тримає спис. Простягнута рука означає відкритість, а спис в руці – готовність боротися за правду. На стелі стоїть глобус з п’ятьма континентами. На них усіх Сервантес любимо і шануємо. Також є скульптури Дульсінеї Тобоської. (За правильну відповідь – 1 бал)

Викладач: У нас з’явилася унікальна можливість познайомитися з колекцією мадридського музею Прадо – одного з найбільш чудових музеїв світу. Пропонує учню допомогти і розповісти про музеї.

Учень: Першим з іспанських монархів, яким спала на думку ідея збирати живописні полотна, був Карл V. В XVI столітті високе мистецтво було покликане тішити погляди знаті і членів королівської сім’ї. Колекція поступово поповнювалася. До XVIII століття було потрібно спеціальне приміщення, де картини і скульптури можна було б демонструвати всім охочим. Король Карл III Іспанський наказав створити ескіз Музею природної історії. Було знайдено місце у парку Прадо. Назва парку скоро «прилипло» до нового закладу, яке офіційно називається Національний музей Прадо. Відкрився музей тільки в 1819 році. Спочатку заважала іспанська повільність, потім наполеонівські війни Будівля музею – пам’ятник пізнього класицизму. У музеї інтер’єр простий і ненав’язливий. Тому враження від живописних і скульптурних робіт особливо яскраве.

На момент відкриття музей представляв іспанське мистецтво XII-XVIII століть – картини Ель Греко, Веласкеса, Гойя. Протягом усього XIX століття музею заповідали свої колекції гранди, художники, відомі колекціонери. Колекція збільшувалася, з’явилися роботи європейських майстрів. Серед експонатів музею є не тільки живопис, а й скульптура, декоративне мистецтво.

Питання до 1 і 2 команди: На екрані представлені репродукції картин відомих художників. Розгляньте їх уважно і випишіть імена іспанських майстрів, картини яких, на вашу думку, представлені в Музеї Прадо. (За кожне правильне ім’я – 1 бал)

Прізвище учасника  
Прізвище живописця Відповідь
1. Гойя +
2. Ель Греко +
3. Веласкес +
4. Рібера +
5. Рубенс +
6. Рембарандт +
7. Шишкін
8. Врубель
9. Айвазовський


Питання до 2 команди:
Іспанець за походженням, що жив і творив у Франції, автор картини «Дівчинка на кулі», родоначальник кубізму, одне зі своїх найбільших полотен присвятив трагічного події – фашистської бомбардировці одного з іспанських міст, ім’я якого він і дав своїй картині. Назвіть картину і її автора.

Відповідь: «Герніка» – картина Пабло Пікассо, написана в 1937 році на замовлення уряду Іспанії для Всесвітній виставці в Парижі. «Герніка» – написана маслом в чорно-білих тонах. Це величезне полотно було написано з неймовірною швидкістю – усього за місяць. Вибір чорно-білої палітри, з одного боку, передає хронологічну близькість до газетної фотографії того часу, з іншого – відображає неживий характер війни. Тема картини, написаної в стилі кубізму і в чорно-білій гамі, – бомбардування Герніки, а також жах війни. Художник показав звіряче обличчя війни, відображення тієї страшної дійсності в абстрактних формах. Ця картина передає всю трагічність безсердечності людей. На Всесвітній виставці в Парижі реакція глядачів не зовсім відповідала уявленням художника. “Герніка” бачила в основному спини відвідувачів. Однак більшість високо оцінили картину Пікассо. “Герніка” – це страшне звинувачення фашизму, найзначніше антивоєнний твір. (За правильну відповідь – 1 бал)

Викладач: Наша подорож по Іспанії добігає кінця. Прийшов час останнього питання. В іспанському танці фламенко характерні не тільки музика, ритм, костюм, але і використання спеціальних предметів.

Питання до 1 і 2 команд: Вам дається перелік предметів, ваше завдання в запропонованому списку відзначити той предмет, або предмети, які є обов’язковими для іспанського танцю фламенко. За правильні відповіді (кастаньєти, віяло, шаль) – по 1 балу.

Прізвище учасника
Перелік предметів, використовуваних в іспанському танці фламенко
Віяло
Шаль
Квітка
Бубен
Стрічка
Браслет
Кастаньєти

Викладач: Про фламенко нам розповість _________ .

Учень: Фламенко – південно-іспанський танець. Витоки фламенко лежать у мавританської музиці. Істотно вплинула на цей стиль і циганська музика. Довгий час фламенко вважалося «закритим мистецтвом». Але в кінці XVIII століття фламенко вийшло на підмостки таверн і кафе. В кінці XX століття вбирає кубинські мелодії і джазові мотиви. Важливий елемент образу танцівниці – традиційне плаття, до підлоги, прикрашене воланами. Прообразом цього плаття стало вбрання циганок. Невід’ємною частиною танцю є витончена гра з подолом сукні. Традиційний одяг чоловіка – темні штани, широкий пояс і біла сорочка з широкими рукавами.

Іспанська шаль – один з класичних атрибутів фламенко: шаль то закручується навколо танцівниці, підкреслюючи стрункий силует, то спадає з плечей, утворюючи силует великої, красивої, бентежної птиці. Ще один класичний жіночий атрибут – віяло або кастаньєти. Ритм танцю відбивається каблуками, клацанням пальців або ударами долоней.

Поки йде підрахунок очок, учасники і глядачі дивляться іспанський танець. Журі підводить підсумки.

Третій тур. Франція

Викладач: Уявіть, що за допомогою залізниці ми подорожуємо по Франції. За вікном вагона миготять акуратні виноградники і доглянуті лани. Все частіше виникають промислові пейзажі. Ми під’їжджаємо до міста. У Франції чимало історичних міст, і про них сказано: «Тільки такі міста і можуть бути столицями!». Ми – в Парижі. Починаємо екскурсію по цьому місту.

Питання до 1 команди: Ми знаходимося на площі, яку шанують всі французи. Колись на її місці знаходилося масивна будівля. Вона перестала існувати 14 липня 1789 року. Лише в сквері неподалік від Сени зібрано кілька уцілілих від неї кам’яних плит. Про яку будівлю йде мова? Як називається площа? Яка подія почалася зі штурму цієї будівлі?

Відповідь: Площа Бастилії — площа в Парижі, зобов’язана своєю назвою фортеці Бастилія, зруйнованої під час Великої французької революції. На початку Великої Французької революції 1789 р. фортеця була взята революційно налаштованим населенням. На те, щоб розібрати фортецю, пішло три роки. По бульвару була викладена бруківкою риса, яка позначає контури стін зруйнованої фортеці. На пустирі поставили табличку з написом, що означає «Відтепер тут танцюють» і щороку тут стали влаштовуватися народні гуляння. Традиція зберігається до цих пір. В 180 р. Відбулося відкриття на площі Липневої колони в пам’ять про Липневу революцію 1830 р. Сьогодні на площі влаштовуються різні концерти, ярмарки, бали, марші. Паризька молодь збирається тут в численних кафе і ресторанах. (За правильну відповідь – 1 бал)

Питання до 2 команди: Площа Бастилії – не єдиний символ Парижа. Пам’ятник, про який піде мова, був споруджений як символ технічних досягнень 19 століття. Щоправда, відомі французькі письменники Золя і Мопассан вважали цей пам’ятник потворним. Назвіть пам’ятник і його автора.

Відповідь: Ейфелева вежа – це металева вежа в центрі Парижа. Названа на честь головного конструктора Гюстава Ейфеля; сам Ейфель називав її просто «300-метровою баштою». Вежа, яка згодом стала символом Парижа, була побудована в 1889 році і спочатку замислювалася як тимчасова споруда, що служила вхідною аркою паризької Всесвітньої виставки 1889 року. На виставці необхідно було знайти споруду, яка б зримо демонструвала інженерні і технологічні досягнення країни. Будівельні роботи велися протягом двох років, двох місяців і п’яти днів. Споруда мала приголомшливий і негайний успіх. Проте творча інтелігенція Парижа і Франції була обурена зухвалим проектом Ейфеля, називаючи вежу потворною, що псує вигляд Парижа. Висота вежі зараз разом з новою антеною становить 324 метри. (За правильну відповідь – 1 бал)

Викладач: В самому центрі Парижа розкинувся комплекс старовинних будівель, де зберігається одна з найбільших художніх колекцій світу. Ми з вами де?

Учні: Ми в Луврі.

Питання до 1 команди: Перед нами, дуже давня робота. Назвіть цю скульптуру, її автора.

Відповідь: «Венера Мілоська» або Афродіта з острова Мілос — давньогрецька скульптура, створена приблизно між 130 і 100 роками до нашої ери. Це статуя богині любові Афродіти з білого мармуру. Висота статуї — 2 м. Була знайдена французьким моряком у 1820 році на острові Мілос. Руки її були втрачені вже після знахідки, у момент конфлікту між французами, які хотіли відвезти її в свою країну, і турками (власниками острови), що прагнули не допустити вивезення статуї за межі імперії. Зі статуєю привезли і постамент, на якому було написано, що Олександр, громадянин Антіохії зробив цю статую. Таким чином статуя відноситься до елліністичного періоду. Згодом постамент було втрачено і до теперішнього часу його не знайшли. Статуя зберігається в Луврі. (За правильну відповідь – 1 бал)

Питання до 2 команди: Париж – справжня Мекка для літераторів, ними оспівано багато пам’ятників. Спробуйте дізнатися за літературними підказками одну з архітектурних пам’яток Парижа. Отже, відомий французький імператор писав про цей пам’ятник:

  1. «Кожен фасад, кожен камінь цього прекрасного пам’ятника являє собою не стільки сторінку історії країни, але разом з тим і історію науки і мистецтва».
  2. «Загалом, він не може бути названий пам’ятником цільним, цілком закінченим. Це вже не романська церква, але ще й не цілком готична».
  3. «Досить виміряти один палець ноги гіганта, щоб визначити розміри всього його тіла».
  4. «На обличчі його поруч з кожною зморшкою обов’язково знаходиться і глибокий шрам».
  5. Його ім’ям Віктор Гюго назвав один із своїх романів.

Відповідь: Собор Паризької Богоматері — католицький храм в центрі Парижа, один із символів французької столиці. В архітектурі собору з одного боку, присутні відгомони романського стилю, а з інший, — використані новаторські архітектурні досягнення готичного стилю, які надають будівлі легкості. Будівництво почалося в 1163, закінчилося — в 1345 році. У будівництві собору брало участь багато різних архітекторів, про що свідчать різні по висоті частини собору, які відрізняються стилем . Головними творцями Нотр-Дам вважаються два архітектори — Жан де Шель, і П’єр де Монтрей. Собор з його чудовим внутрішнім оздобленням протягом багатьох століть служив місцем проведення королівських одружень, імператорських коронацій і національних похорону. Як і в інших готичних храмах, тут немає настінного живопису, і єдиним джерелом кольору є численні вітражі високих стрілчастих вікон. У 1831 році Віктор Гюго опублікував роман «Собор Паризької Богоматері», і написав у передмові: «Одна з головних цілей моїх — надихнути націю любов’ю до нашої архітектури». У соборі встановлено орган. В соборі зберігається одна з найбільших християнських реліквій — Терновий вінець Ісуса Христа.(За правильну відповідь – 1 бал)

Четвертий тур. Німеччина

Викладач: Отже, ми з вами знову подорожуємо по залізниці і наступна наша зупинка в Німеччині.

Питання до 1 командиі: Яка знатна італійська дама назавжди прописалася в Німеччині? Назвіть її ім’я автора, адресу підписки.

Відповідь: «Сікстинська Мадонна» — картина італійського художника 16 століття Рафаеля, яка з 1754 року знаходиться в Галереї старих майстрів у Дрездені. Належить до епохи Відродження. Рафаель написав близько десяти Мадонн. Найдосконалішим творінням Рафаеля  є «Сикстинська мадонна» . На картині зображені Мадонна з немовлям в оточенні папи Сикста II і Святої Варвари по сторонах і з двома янголятами, які дивляться знизу догору на сходження Бога. Це одне з перших творів, в якому глядач немов би вписан в композицію: здається, що Мадонна спускається з небес прямо назустріч глядачеві і дивиться йому в очі. Майстерність художника обманює спостерігача. Задній фон, здалеку здається хмарами,  а при ретельному розгляді виявляється головками ангелів. (За правильну відповідь – 1 бал)

Питання до 2 команди: Є пам’ятники, які стоять століттями, але є і такі, які не мають художньої цінності, хоча їх роль в історії дуже символічна. Цей символ Берліна проіснував 29 років. Його висота – 4м, довжина – 155 км. Назвіть цей пам’ятник. Що він символізує? Чому його руйнування викликало загальне тріумфування?

Відповідь: Берлінська стіна — інженерно-обладнаний і укріплений державний кордон НДР із Західним Берліном довжиною 155 км, у тому числі в межі Берліна 43 км. Берлінська стіна була зведена в 1961 р. За час свого існування кілька разів перебудовувалася і вдосконалювалася. Берлінська стіна є одним з символів “холодної війни”. Символізувала поділ світу на дві протилежні частини (західну частину під американським, а східну частину під радянським впливом). У 1989 р. розпочався демонтаж стіни. Її руйнування викликало загальне тріумфування, т. к. знову возз’єднався німецький народ. У 2010 р. в Берліні відбулося урочисте відкриття великого меморіального комплексу, присвяченого Берлінської стіни. Частиною меморіального комплексу «Берлінська стіна» стала каплиця Примирення. (За правильну відповідь – 1 бал)

Питання до 1 команди: Назвіть німецького композитора, чий широко відомий марш, написаний ним для п’єси «Сон в літню ніч» у 1842 році, є одним з найбільш поширених в світі урочистих маршів, виконуваних по суботах.

Відповідь: Фелікс Мендельсон — німецький композитор. Один з найбільших представників романтизму в музиці, засновник Лейпцігській консерваторії. Мендельсон написав один з найвідоміших своїх творів — увертюру до комедії Шекспіра «Сон в літню ніч», куди увійшов згодом і Весільний марш. Але справжню популярність марш здобув після того, як пролунав на весіллі принцеси Вікторії і кронпринца Фрідріха прусського 25 січня 1858 року. (За правильну відповідь – 1 бал)

Викладач: Поки журі підводить підсумки ми з вами послухаємо уривок з твору Ф. Мендельсона.

Журі оголошує підсумки.

П’ятий тур. Україна.

Викладач: Отже, ми з вами вдома в Україні. Всі ми з вами знаємо всесвітньо відомі 7 чудес світу. Давайте згадаємо і назвемо їх.

Відповідь учнів: Піраміда Хеопса, Висячі сади Семіраміди, статуя Зевса, храм Артеміди, Мавзолей в Галікарнасі, Колос Родоський, Олександрійський маяк.

Викладач: На Україні в 2007 р. були названі 7 чудес України. Зараз ми з вами пригадаємо і охарактеризуємо.

Питання до 2 команди: Що це за диво України, назвіть його.

Відповідь: Кам’янець-Подільська фортеця – на скелястому острові, біля річки Смотрич, височіє старовинне місто Кам’янець-Подільський. Заснований в 11 столітті, Кам’янець перетворився у великий торговий центр, що суперничав зі Львовом і Києвом. Особливе місце займає Кам’янець-Подільська фортеця —відомий пам’ятник фортифікаційного мистецтва України. Це оборонна споруда, що зародилася в епоху феодалізму і є пам’яткою оборонної архітектури того часу. Цей комплекс складається з двох частин. Перша частина – це Стара фортеця (Старий замок). З 15 століття Кам’янець-Подільський став стратегічним пунктом Речі Посполитої, «крайнім бастіоном християнства». Існує легенда про турецького султана, який оцінивши міць кам’яних укріплень і свою нездатність оволодіти містом, запитав у місцевих: «Хто спорудив цю сувору твердиню?». Йому відповіли: «Сам Господь». Тоді султан, вигукнув: «Якщо Бог її побудував, то нехай сам і завойовує. У 17 столітті всередині фортифікації з’явилася бастіонна система з додатковими оборонними спорудами – Нова фортеця, яка прикривала Стару фортецю з боку поля. Кам’янець-Подільська фортеця це легендарне споруда – досконалий зразок військово-будівельного мистецтва, завдяки впливу досвіду і експериментів литовців, поляків, турків і росіян. Ця фортеця витончена й прекрасна, захоплює і дивує. (За правильну відповідь – 1 бал)

Питання до 1 команди: А що це за диво України, назвіть  його та опишіть.

Відповідь: Києво-Печерська лавра – за 1000-річну історію православної церкви лише п’ять російських монастирів удостоєні найвищого титулу «лавра». Однією з них є Києво-Печерська обитель, заснована в 11 столітті Антонієм і Феодосієм Печерськими. Князь Святослав II Ярославич подарував монастирю гору над печерами. На цьому плато зросли келії і кам’яні церкви, прикрашені фресками і мозаїками, виконаними царгородськими живописцями. Києво-Печерський монастир став одним з культових центрів Давньої Русі, найбільшим архітектурним центром. Тут розташовувалися плиточні, мозаїчні майстерні. Тут жили і працювали давньоруські художники, в тому числі Нестор — один з авторів «Повісті временних літ». Тут же зберігаються його мощі. Унікальним явищем вважаються, створені людиною печери: Ближні і Дальні. У печерах збереглися шість маленьких підземних церков. Загальна довжина печер, підземних лабіринтів більше 500 м, висота – два метри, ширина більше одного метра, а глибина від п’яти до двадцяти метрів. У 18 столітті печери були укріплені від обвалів і розписані. Тут стоять іконостаси, зроблені з позолоченої міді, Печери (давньоруською мовою — печери) служили притулком ченців, а потім — кладовищем. У катакомбах покояться нетлінні мощі святих, а в скляних посудинах зберігаються мироточиві глави — черепа, виділяють ялин, або миро, що дарує чудо зцілення. Це єдине місце в світі, де зберігається так багато святинь. (За правильну відповідь – 1 бал)

Питання до 2 команди: Опишіть це за диво України, назвіть його.

Відповідь: Парк «Софіївка» – дендрологічний парк “Софіївка”, який розташовано в місті Умань, площею близько 180 га, придбав всесвітню славу. У 1796 році український магнат Потоцький створив серед безлісної місцевості чудовий парк і подарував його своїй коханій дружині — грекині Софії до дня її іменин. У парку ростуть болотні кипариси, ялини, білі східні сосни, орішники і буки, тюльпанні дерева і платани, рододендрони і троянди. Дерева обвиті стеблами ліан, а вздовж алей, в тіні вікових крон встановлені статуї античних філософів і богів. За задумом архітектора, скульптури в поєднанні з навколишніми ландшафтами втілюють у собі сцени з поем Гомера «Іліада» і «Одіссея». Гості могли проплисти на човні по підземній річці Ахеронт або прокотитися по парку на кареті, запряженій кіньми. Відомий парк «Софіївка» воістину світовой шедевр садово-паркового мистецтва. Це парк, що складається з кількох парків, захоплює композиціями води, землі, архітектурних споруд і скульптур, основою яких служать сюжети із Стародавньої Греції, нагадують Софії про батьківщину. Однак, при цьому, головне місце серед паркових скульптур займає не скульптура грецького бога, а скульптура хлопчика Амура, адже, незважаючи ні на що, парк «Софіївка» це парк любові. (За правильну відповідь – 1 бал)

Питання до 1 команди: Що це за диво України, назвіть його.

Відповідь: Київський Софійський собор – цей храм вважався головним храмом Київської Русі, був її культурним, політичним та релігійним центром. Собор Святої Софії був побудований в XI столітті саме на тому місці, де великий князь Ярослав Мудрий отримав перемогу над язичниками-печенігами. У соборі проводилися церемонії посадження князів на київський престол, прийоми послів, а у храмових стін збиралося київське віче. При Софійському соборі функціонувала перша на Русі бібліотека. Внутрішні приміщення прикрашені візантійськими фресками і мозаїками, палітра яких нараховує 177 відтінків. Під склепінням храму вміщено мозаїчне зображення Богоматері Оранти (від лат. orans — молиться). Богородиця зображена в повний зріст з піднятими в молінні руками. Образу присвоїли епітет «Нерушима стіна»: за повір’ям, поки стоїть київська Оранта, стоятиме й Київ. (За правильну відповідь – 1 бал)

Питання до 2 команди: Охарактеризуйте це диво України.

Відповідь: Херсонес Таврійський – історія цього міста тісно пов’язана з історією античних і середньовічних держав. Херсонес Таврійський був заснований древніми греками в середині п’ятого століття до н. е., і був величезним центром Північного Причорномор’я, де активно розвивалася культура, ремесла і торгівля. У зв’язку з тим, що Херсонес знаходився на перетині морських шляхів, він мав величезні багатства, і привертав до себе увагу багатьох завойовників. Херсонес був центром людської цивілізації, який отримав також назву Руська Троя.

Архітектура міста відображає вплив різних культур. У Херсонесі збереглися колони базилік, площа агора і античний театр. На його сцені досі ставлять давньогрецькі комедії, драми і трагедії. У цьому місті прийняв хрещення князь Володимир, той, хто поширив християнство на Русі. Багатьом знаком знаменитий херсонеський дзвін. Після Кримської війни дзвін відправився до Франції, де він служив церковним голосом в соборі Паризької Богоматері. Дзвін повернений на батьківщину в 1913 році «в знак союзу і дружби» між Росією і Францією. У Херсонесі багато визначних місць, кожне з яких зберігає в собі історію і зачаровує своєю красою і первісною. Херсонес – це пам’ятник культури, в якому відображена культура цілих епох. (За правильну відповідь – 1 бал)

Питання до 1 команди: Що це за диво України, назвіть його.

Відповідь: Острів Хортиця – в межах міста Запоріжжя, на річці Дніпро лежить Хортиця – найбільший острів на Дніпрі. Саме тут в XVI столітті зародилася перша Запорізька Січ – козацька республіка. На Хортиці збереглися залишки оборонних споруд запорожців і укріплень часів російсько-турецької війни 1735 – 1739 років. На острові звели фортифікаційну систему Запорізької Січі: кінні роз’їзди козаків (бекети) охороняли кордони від татар. Для укриття бекетів будувалися радути – сторожові вежі. Їх ставили вздовж берега Дніпра, на відстані 15 км один від одного, щоб з однієї башти можна було бачити іншу. Там же знаходилися смоляні бочки, які підпалювали при наближенні ворога, посилаючи димової сигнал. Історія острова дуже багата і починається вона, за свідченням археологічних даних з епохи палеоліту. Тут є і ранні слов’янські пам’ятники: залишки поселень різних племен, монети з золота, міді, срібла, козацькі сокири, рушниці і шаблі, а також наконечники стріл. Таким чином, заповідник Хортиця – унікальна культурна спадщина. (За правильну відповідь – 1 бал)

Питання до 2 команди: Що це за диво України, назвіть його.

Відповідь: Хотинська фортеця – це яскравий зразок оборонної архітектури Зміцнюючи рубежі Київської Русі, князь Володимир створив систему прикордонних фортець, однією з яких і був Хотин. У 1250-х роках Данило Галицький збудував кам’яні укріплення замість дерев’яних. Суворі потужні стіни фортеці спрямовуються вгору на 50 метрів! Замковий двір ділився на дві частини: північний двір використовувався головнокомандуючими, а в південному розміщувався 20тисячний гарнізон. До складу фортечного комплексу входили казарми, майстерні, конюшні, лазні та колодязі. Між двома частинами двору знаходиться палац коменданта, стіни якого викладені шаховим орнаментом з червоних і білих цеглин. Фортеця Хотин – велична фортеця, оборонна споруда, що прославилася на багато століть, з якою пов’язані важливі культурно-історичні моменти. Фортеця витримувала облоги і натиск супротивників і завдяки своїм кам’яним укріпленням вистояла, і ми сьогодні можемо насолодитися їй величчю. (За правильну відповідь – 1 бал)

Поки журі підраховує результати, студенти ознайомлюються з  відео «7 природних чудес України».

Журі оголошує результати, називає команду переможця гри.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Форма проведення бінарного заняття – інтелектуальна гра є виправданою. Завдання містять питання різної ступені складності , це тільки стимулює студентів до співпраці.Колективна робота уміло поєднується з виконанням індивідуальних завдань. Використання ІКТ лише підвищує якість навчання. Щиро дякую !

  2. Титанічна робота проведена для підготовці і проведенню даного заняття. Учителі – однодумці попрацювали плідно і якісно, визначивши тему спільного заходу, окресливши цілі, підібравши необхідний дидактичний і практичний матеріал. Акцент робиться на самостійній пізнавальній діяльності учнів.

  3. Дуже цікава розробка бінарного уроку, що дозволяє дітям прослідкувати культуру та історію окремих епох в комплексі, в тандемі “художня культура – історія”. Багатий історичний матеріал, що вдало доповнюється мультимедійною презентацією, вчить дітей цінувати прекрасне, аналізувати, порівнювати, застосовувати вивчене раніше на різних дисциплінах. Інтелектуальна гра базується на змаганні учасників, що робить урок насиченим , непередбачуваним та цікавим.

  4. Методична розробка заходу “Шляхами світового мистецтва” – є корисним прикладом розробки бінарного заняття. В грі, яку запропонували викладачі Лебедєва Н. Ю. і Дворник І. Л. гармонійно поєднані інтелектуальні запитання, коментарі “екскурсовода” і елементи змагання. Конспект вдало доповнює презентація. Все це робить захід цікавим, насиченим і яскравим для студентів. Конспект заняття цілком відповідає вимогам сучасного уроку.

  5. Бінарне заняття проводиться у формі інтелектуальної гри. Під час заняття задіяно інтерактивні методи навчання, обговорення проводиться в малих групах, використовується індивідуальна форма роботи. Гарним доповненням гри є слайдова презентація.

  6. Дуже корисний матеріал для гармонічного розвитку учнів. Цікаві факти щодо чудес нашої Батьківщини. Окрема вдячність за презентацію.