Кейс-урок «Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи. Образ Герасима Калитки»

Автор: учитель української мови та літератури Даниленко Валентина Олексіївна

Screenshot_33Кейс-урок за твором І.Карпенка-Карого “Сто тисяч” із використанням п`яти блоків із різних предметів, соціальних явищ, практик дає змогу восьмикласникам розвивати навички пошуку та критичної обробки інформації по темі, спонукає до творчого опрацювання літературного твору, формує соціальні, мотиваційні, функціональні компетентності.


 

Кейс-урок «Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи. Образ Герасима Калитки»

Розділ. Загальнолюдські цінності.

Рівень (клас). 8+

Мета уроку. Розкрити трагедію бездуховності Герасима Калитки, розвивати навички пошукової діяльності в Інтернеті, виховувати людяність, любов до праці, прагнення збагачуватися духовно.

5 блоків по предметах, соціальних явищах, практиках:

  • Філософія
  • Історія
  • Економіка
  • Особистість
  • Театр

Обладнання. Список пошукових посилань до уроку-кейсу, мультимедійний дидактичний матеріал, планшети, смартфон, фрагмент вистави-фільму за п’єсою «Сто тисяч» (1958 р., режисери Гнат Юра, Віктор Іванов).

Методичні зауваги до заняття. Восьмикласники працюють у групах, доповнюючи своєю інформацією відповіді однокласників. Повідомлення по кожному блоку строго регламентується часом. Напередодні учням пропонується опрацювати матеріал, що розглядатиметься на уроці, за пошуковими посиланнями в Інтернеті, підручнику (Додаток). Учні роблять закладки посилань у планшетах, щоб скористатися ними на уроці, або занотовують інформацію в зошитах.

Додаток

Пошукові посилання до уроку-кейсу

за комедією І.Карпенка-Карого «Сто тисяч»

Тема. Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи. Образ Герасима Калитки

  1. Історія (історичний екскурс – пореформене село в Україні у 1889 році):
  • Стаття у підручнику української літератури (автор Л.Т.Коваленко, 2016 р.) с.151-152 («Історія написання»).
  1. Економіка (гроші):
  1. Образ «чумазого» в українській літературі (значення слова «чумазий»):
  1. Філософія (духовність):
  1. Образ Герасима Калитки:

http://schoolportal.com.ua/satiritchniy-obraz-gerasima-kalitki-v-komed-sto-tisyatch/

  1. Театр:

 

План роботи на занятті

  1. Яка інформація чекає мене сьогодні?
  • Що таке духовність?
  • Життя українського села у пореформений період (1889 рік).
  • Гроші в житті людини.
  • Чому спочатку п’єса називалася «Гроші», яке прізвище в ній мав Герасим?
  • Що спричинило появу в українській літературі образу «чумазого»?
  • Визначальні риси характеру Герасима Калитки.
  • Актори,що втілили образ Калитки на сцені.
  1. Блок 1 (Філософія).

Філософія – наука про пізнання людиною світу, про буття людини, сенс її життя.

Духовність – це ідеал, до якого прагнула й прагне людина у її власному розвитку, орієнтація на вищі, абсолютні цінності.

У чому бездуховність Герасима Калитки?

  1. Блок 2 (Історія).

Стисло перекажіть історію написання трагікомедії «Сто тисяч».

Пореформене (тобто після реформи) село. Із якою реформою пов’язане?

  1. Блок 3 (Економіка).

Гроші – особливий товар, що є загальною еквівалентною формою вартості інших товарів та послуг.

Чому спочатку твір називався «Гроші»?

Яке було прізвище у Герасима? (Капшук – гаманець у вигляді торбинки із зав’язкою).

  1. Блок 4 (Особистість).

Образ «чумазого» в українській літературі.

Поясніть значення слова «чумазий».

Чим був забруднений (чумазий) Герасим Калитка?

Складання карти «Світ Герасима Калитки», презентація її представником групи.

  1. Блок 5 (Театр).

Сценічний образ Герасима Калитки.

І.Карпенко-Карий.

Д.Мілютенко.

Б.Бенюк.

  1. Висновки у кінці уроку:
  • Герасим Калитка – «чумазий», бо забруднив себе шахрайством.
  • Калитка – образ працьовитого селянина, який через прагнення збагачення втрачає людську подобу, терпить крах у родинних стосунках.
  • Людина, у якої на першому плані лише матеріальне багатство, стає убогою духовно, деградує.
  1. Завдання додому:
  • Написати есе «Гроші в моєму житті»

АБО

  • Скласти міні-промову на захист Герасима Калитки, використавши ПАДН-формулу під час висловлювання.

ПАДН-формула

П (позиція) – «Я вважаю, що…»

А (аргумент) – «Тому що…»

Д (докази) – «Я можу це довести на прикладі…»

Н (наслідок) – «Тому я роблю висновок, що…»

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Урок – кейс потребує великої попередньої підготовкки з чим автор конспекту справилася на “відмінно”. Надзвичайний конспект – і мета уроку досягнута і навчальний матеріал розглянуто в повному обсязі. Величезне дякую Вам, Валентина Олексіївна, що за допомогою Вашого конспекту я відкрила для себе новий різновид уроку, хоча він не такий й новий у системі освіти. Прочитавши теорію, на прикладі Вашого уроку я мала можливість розібрати урок-кейс (кейс-ситуацію) на практиці. Щиро дякую Вам та зичу успіхів!

  2. Учителька чудово обрала до цієї теми вид уроку. Тільки кейс-уроки можуть повною мірою розкрити таку тему і досягти поставленої мети.Конспектом може користуватись навіть учитель-початківець, але я неомінно ним скористаюсь.

  3. Нестандартний сучасний підхід творчого вчителя до теми уроку.Тому реалізація на уроці в оптимальному свіввідношенні усіх дидактичних принципів і правил, встановлення міжпредметних звязків,які усвідомлюються учнями.Тому сміливо з цим конспектом проводьте семінар! Дякую

  4. Уроку передувала велика підготовча робота як учителя так і учнів. Урок сучасний з використанням інноваційних технологій. Тема уроку повністю розкрита, мета досягнута. Уроки за кейс методикою дозволяють учням застосовувати теоретичний матеріал на практиці. Крім цього вчить неоднозначно вирішувати проблеми в реальному житті.

  5. Шановна Валентино Олексіївно, я дякую за розробку цієї теми за кейс методикою,що є новаційно та привабливо.Такий урок потребує доступ до мультимедіа, що дуже полюбляють сучасні школярі.Хід уроку є особливо змістовним та пізнавальним, досягнуті поставленні завдання.Такі уроки надовго залишаться у памяті учнів своїм змістом, спрямованістю та актуальністю.

  6. Неординарний урок, що показує вміння вчителя глибоко та всебічно аналізувати його тематику, занурює дітей до знайомого та звичного веб- середовища з метою пробудження їх пізнавального інтересу та розвитку творчих здібностей. Колосальна робота вчителя по формуванню блоків та пошуку необхідних веб – ресурсів. Обов’язково пораджу розробку колезі – філологу. Творчого натхнення та успіхів, Валентино Олексіївно.