Комплексне заняття з розвитку мовлення та образотворчої діяльності для дітей старшої групи

Автор: вихователь Селезень Олена Євгенівна

Селезень Олена Євгенівна

Квітне в садочку червона калина

 «Рідна земля для нас всіх – Україна»

Комплексне заняття з розвитку мовлення та образотворчої діяльності для дітей старшої групи

Мета: продовжувати формувати чіткість та інтонаційну виразність мови, утворювати зменшувально-пестливу форму слів, вчити малювати, передавати колір та форму; знайомити дітей з об’єктами живої природи, вчити будувати невелткі розповіді; удосконалювати артикуляцію, виразність та чіткість мовлення, використовувати усну народну творчість, образотворчу техніку, знайомити з нетрадиційними формами малювання, заохочувати дітей передавати образотворчими засобами свої уявлення, почуття, розвивати дрібну моторику рук, зорову уяву, пам’ять; виховувати любов до Батьківщини, до народних традицій, товариських взаємин.

Матеріал: корзина з дарами осені, кетяг калини, ілюстрації із зображенням калини, плівка для ламінування( заздалегідь змащена цибулею), пензлі, тички, поролон, гуаш, серветки.

Хід заняття

Група прикрашена осінньою атрибутикою. Діти з вихователем стоть на кимку. Під музичний супровід заходить Осінь з кошиком.

Осінь.

Добрий день мої малята

В гості я прийшла до вас,

З фарбами чудовими, різнокольоровими,

Кольори дарую…

Щоб не змерзли взимку –

Кленам та берізкам – золоту хустинку.

Вихователь.  Діти, сьогодні до нас завітала Осінь

Коли приходимо кудись,

Чи гості йдуть до нас,

Завжди ми кажемо: «Привіт!

Добридень! В добрий час!»

Діти вітаються з Осінню.

Осінь передає кошик з дарами вихователю.

Вихователь. Діти! Як ви гадаєте, що може бути в осінньому кошику?

Діти. Відповідають: дощова погода, вітер, врожай, різнокольорові фарби, осінні квіти.

Вихователь. Кожна пора року пахне по різному. Як пахне зима? (відповідають діти: морозом, вітром і т.д.).  Запах весни (перших квітів, зеленої травички). Літо пахне медом, соковитими плодами, сонечком, теплом. А чим же пахне осінь?

Дихальна вправа.

Давайте глибоко вдихнемо запах осені.

А-а-а…

А-а-а, як пахне.

А-а-а, як пахне осінь.

А-а-а, як «смачно» пахне осінь.

Вихователь дістає з осіннього кошика кетяг калини.

Вихователь. Діти, ви впізнали що це за ягоди?

Діти дають відповіді.

Вихователь.  Калина, розкажи нам про себе, будь-ласка! Не хоче з нами розмовляти? Чому вона мовчить?

Відповідають діти (немає мови і т.і.).

Вихователь. Щоб калинка з нами познайомилась ближче, давайте розповімо і про себе. (Діти розповідають про себе).

Вихователь. Калина мовчить, бо не має мови. А хто має мову? Якою мовою ми розмовляємо? Чому?

Діти відповідають на запитання.

Вихователь. Давайте згадаємо вірші про мову.

Діти розказують вірші про мову.

Вихователь. Діти, а скажіть, як ми повинні розмовляти? (спокійно, мелодійно). А щоб мова була чистою, правильною, ми з вами вчимо чистомовки, скоромовки.

Діти розказують чистомовки та соромовки.

Чистомовка

-си-си-си- осінь яблук принеси,

-шу-шу-шу-гурш на зиму засуши,

-ру-ру-ру-гриби, ягоди зберу.

Скоровомка

Саші шила шубу Даша,

Збирала Килина калину.

Дидактична гра «Комплімент другу»

Вихователь. Нам усім відомо, що добре, лагідне, ласкаве слово і душу зібріває. Давайте подивимось на свого друга і скажемо йому комплімент, хай від цих слів буде приємно, тепліше на душі.

Діти говорять одне одному лагідні слова використовуючи суфікси (-очк, -ичк, -ічк). Наприклад, Олечка, Оленька і т.і.

Вихователь. Українська мова багата на добрі, чуйні, ніжні слова. Вперше ви почули ці слова від матусі, бабусі, коли вони співали вам колискові. Любов до українського народу відображається у прислів’ях, приказках, народних іграх, загадках.

Вихователь загадує дітям загадки про калину.

Українські поети калині присвятили багато віршів.

Діти розповідають вірші про калину.

Українська народна гра «Калина»
Діти стоять у колі і співають пісню:

Ой на горі калина,
Під горою малина,
Ой так, на горі калина,
Ой так, під горою малина.
Там зійшлася дітвора,
Танцювати почала.
Ой так, там зійшлася дітвора,
Ой так, танцювати почала.

На слова першого рядка діти тричі плескають у долоні. На слова «Під горою малина» вони присідають, знову тричі плещуть у долоні (перед колінами). На слова «Ой так, на горі калина» тупають однією ногою (тричі), а на слова «Ой так, під горою малина» обертаються ліворуч навколо себе. На слова «Там зійшлася дітвора» діти ступають чотири кроки вперед, зменшуючи коло; на слова «Танцювати почала» роблять назад чотири кроки, збільшуючи коло. На слова «Ой так, там зійшлася дітвора» тупають другою ногою (тричі), а на слова «Ой так, танцювати почала» обертаються вправо навколо себе.

Вихователь. Діти, підійдіть до дошки і розкажіть, що зображено на малюнках. (Діти відповідають: кущ, кетяг калини, українська вишиванка із зображенням калини). Я вам пропоную перенести своє тепло, гарний настрій у малюнок. А малювати ви будете не на звичайному папері, а на плівці. Діти переходять в зону, де заздалегідь приготовлений матеріал для малювання. Діти самостійно вибирають собі матеріал для малювання. Під музичний супровід діти починають малювати калиновий кущ.

Вихователь. Діти, уявіть, що ми не можемо розовляти, що в нас немає мови. Спробуємо розказати однин одному, що зобразили на малюнках жестами, мімікою.

Гра «Що бачили не скажемо, а що робили покажемо»

Вихователь. Чи легко було розмовляти без мови? То ж скажіть, що було б, якби не було мови? Для чого нам мова?

Відповіді дітей.

Підсумок.

Вихователь. Ви дуже багато і цікаво говорили про мову. І сьогодні ми мали можливість не тьльки відчути красу рідної мови, а й побачити її на цьому полотні. Мені цікаво було з вами працювати, а вам? Що вам найбільше запам’яталося і що ви хотіли б розповісти своїм батькам про нашу сьогоднішню розмову?

Відповіді дітей.

Залишити коментар до Юлия Лихванчук (Родюкова) Скасувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Цікавий матеріал. Конспект містить багато ідей, якими можна поповнити свою педагогічну скриньку. Проте, на мою думку, його потрібно доопрацювати, зокрема, момент з калиною в кошику. Залишається незрозумілим, чому калина має говорити і чому діти їй розповідають про себе?…

  2. Досить обширна вступна бесіда, далі вихователь, використовуючи ігровий прийом ( у кошику – гілочка калини) не продовжує цю сюжетну лінію, а вводить розповіді дітей про себе, згадує вірші про мову,чистомовки, скоромовки, проводить гру”Компліменти” і знову повертається до калини. На малювання калини відведено зовсім мало часу, аналіз дитячих робіт упущено…