Конспект уроку біології у 9 класі “Роль шкіри у процесі терморегуляції”

Автор: вчитель біології Півень Тетяна Олександрівна

Мета: сформувати в учнів уявлення про роль шкіри у процесах терморегуляції, розвинути і поглибити уявлення про гомеостаз, використовуючи між предметні зв’язки поглибити знання учнів про закономірність збереження енергії та процеси теплоутворення та тепловіддачі, пояснити на конкретних прикладах небезпеку та причини перегрівання та переохолодження, розкрити позитивну роль і з’ясувати основні методи загартовування для підтримання здоров’я людини.

Основні поняття. Гомеостаз, теплообмін, терморегуляція, потовиділення, загартовування.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних понять.

Робота біля дошки.

  1. Скласти опорно-логічну схему «Будова шкіри людини»
  2. Заповнити таблицю.
Назва шару шкіри З якої тканини утворений Функції шару шкіри

Функції шкіри Їх прояв
Захисна
Видільна
Запасна
Рецепторна
Терморегуляторна

Біологічний диктант (так або ні)

  1. Нігті є похідними шкіри.
  2. Сальні залози виділяють секрет, що змащує волосся.
  3. Дерма здатна до ороговіння.
  4. До складу волосся і нігтів входить білок кератин.
  5. Потові залози розташовані в епідермісі.
  6. Підшкірна клітковина утворена епітеліальною тканиною.
  7. У шкірі розташовані терморецептори.
  8. Волосина складається мозкової речовини, укритою кутикулою.
  9. Кольору шкірі надає пігмент меланін.
  10. Шкіра здійснює терморегуляторну функцію.

Перевірка роботи на дошці та правильність виконання біологічного диктанту.

Бесіда з учнями. Чому жабі не буває холодно, а риба спокійно плаває навіть у Льодовитому океані? Чому ми з вами у класі при температурі 20°С сидимо одягнені у тепле взуття і одяг?

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Робота у групах. Кожному ряду пропонується знайти відповідь на питання.

  1. Усім вам відома історія про одну з найбільших катастроф ХХ ст. загибель «Титаніка». Поясніть, чому загинула більшість людей, що опинились у воді, хоча у них були рятувальні кола та жилети.
  2. Спробуйте пояснити дослід лікаря Ч. Благдена, який він провів більш ніж 200 років тому. Разом з друзями і собакою він протягом 45 хвилин знаходився у сухій камері при t +126°С без будь-яких ускладнень для здоров’я але разом з тим, шматок м’яса, який він взяв із собою зварився, а холодна вода, випаровуванню якої перешкоджав шар олії, нагрілась до кипіння.
  3. Чому жителі Середньої Азії навіть у спеку ходять у теплих шапках та халатах? Чому зимові дублянки виготовляють хутром всередину.

Учні протягом 5 хвилин обговорюють поставлені запитання і приходять до висновку:

  1. Людина – теплокровний живий організм.
  2. У холодному середовищі людина замерзає, тому що відбувається фізичний процес теплообміну.
  3. У нагрітому середовищі людина не перегрівається якщо здійснюється процес потовиділення.
  4. Одяг захищає людину від контакту з навколишнім середовищем і оберігає як від перегрівання, так і від переохолодження при умові, що між одягом і тілом буде прошарок повітря, а сам одяг буде проникний для повітря («дихаючий»)

Повторення чинників гомеостазу.

Повторення чинників гомеостазу

загибель 24°С < t 36,6 °С > 43°С загибель

Розповідь вчителя з елементами бесіди.

З точки зору фізики людина це тільки звичайне фізичне тіло, і з ним повинні відбуватися такі ж процеси як з будь яким фізичним тілом. Якщо температура людини 36,6, а у класі 20, то людина повинна віддавати частину своєї внутрішньої енергії оточуючому повітрю до того часу, поки температура не зрівняється. Чому ж температура нашого тіла залишається сталою і коли вона може порушуватись?

Передача тепла

Коли говорять про сталу температуру тіла, то мають на увазі температуру внутрішніх шарів тіла, що лежать глибше ніж 2,5см під шаром шкіри. Температура поверхні шкіри не однакова на різних ділянках.

Розглянемо термофотографії людини. Гарячі ділянки тіла мають червоний колір, холодні – синій.

Температура тіла людини

Постійність температури тіла підтримується лише завдяки теплорегуляції.

Робота з підручником. Прочитати §44 і скласти схему теплорегуляції організму людини. Розглянути які органи утворюють найбільше тепла.

Терморегуляція

Терморегуляція

До процесу тепловіддачі належить тепловипромінювання, конвекція, тепло проведення, випаровування води.

Процес тепловіддачі

Малюнок

Людина при різній температурі зовнішнього середовища

В організмі людини за одну годину утворюється стільки тепла, що його вистачить щоб нагріти 1л крижаної води до кипіння. Якщо б шкіра людини не випромінювала тепло, то через годину температура тіла піднялась би на 1,5 градуси, а через сорок годин досягла б температури кипіння води. Під час фізичної роботи утворення тепла зростає в декілька раз.

На випаровування 1г води затрачається 2,45 кДж тепла. Який орган бере найбільшу участь у випаровуванні води?

Наш організм сприймає коливання температури навколишнього середовища за допомогою терморецепторів. На 1 см² шкіри припадає 12 холодових і 1-2 теплових рецептора, а вся поверхня шкіри містить 250 тис. холодових рецепторів і лише 30 тисяч теплових.

Розгляд питань загартовування організму.

Чим більш комфортні умови для життя людини, тим менш захищеною вона стає від дій навколишнього середовища. Підвищити рівень стійкості до змін навколишнього середовища можна шляхом загартовування.

Була така давня пісенька.

Если хочешь быть здоров
Постарайся,
Позабыть про докторов,
Водой холодной обливайся
Если хочешь быть здоров!

Нам полезней
Солнце, воздух и вода
От болезней
Помогают нам всегда
От всех болезней нам полезней
Солнце воздух и вода!

Про що йде мова у цій пісні?

Робота з підручником. Що таке загартовування? Які існують правила та методи загартовування?

ІІІ. Підведення підсумків уроку.

Розв’яжіть біологічні задачі.

1.Дія алкоголю на організм викликає розширення судин. Яка людина швидше змерзне на морозі: твереза чи п’яна?

  1. Чому у тісному взутті ноги мерзнуть взимку швидше, а влітку сильніше нагріваються?

IV. Домашнє завдання.

Опрацювати 44. Підготувати повідомлення про хвороби та ураження шкіри.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. Урок цікавий, насичений та змістовний. Використовуються всі етапи уроку. Сподобалось, що діти мають різноманітні завдання. Складають опорно-логічні схеми, заповнюють таблицю, пишуть біологічний диктант. При викладанні нового матеріалу вчитель використовує роботу в групах та роботу з підручником. А у закріпленні матеріалу використовує вирішення біологічних задач. Єдине зауваження, те що вчитель не вказав тип уроку та не вказав обладнання.