mail@urok-ua.com

Конспект уроку біології в 9-му класі на тему “Утворення первинної та вторинної сечі”

Автор: вчитель біології та хімії Щербина Вячеслав Станіславович

вчитель біології та хімії Щербина Вячеслав СтаніславовичУтворення первинної та вторинної сечі

Мета: сформувати в учнів знання про функції нирок, механізми утворення сечі; переконати в тому, що будова нирок пристосована до цих функцій.

Обладнання: таблиця “Органи сечовиділення”, саморобна таблиця “Вміст речовин у плазмі крові, в первинній та вторинній сечі”, модель бу­дови нирки.

Тиу кроку: комбінований.

Хід уроку:

І. Перевірка знань учнів:

Індивідуальне опитування:

  • Органи виділення. Загальний огляд органів сечовиділення.
  • Будова нирки. Нефрон.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів:

Розповідь вчителя:

Нирки людини мають вагу біля 300 г (0,5% ваги тіла), споживають 10% кисню, який використовується всім організмом; за добу через них проходить біля 1500 л крові, утворюється 180 л фільтрату; за одиницю часу нирки пропус­кають крові в 5 разів більше своєї ваги; вся кров людини проходить через нирки за 8-10 хвилин і очищується 60 разів за добу.

Бесіда:

– Які висновки з цього можна зробити?

а) важливість   і   висока   працездатність   нирок – маленького “фільтруючого заводика”;

б) нирка – невеликий орган, але його кровопостачання дуже велике;

в) на виконання роботи нирки використовують дуже велику кількість енергії.

– Як нирки постачаються кров’ю; як проходить в нирці кровообіг (ро­биться акцент на двох особливостях):

а) кров проходить через подвійну сітку капілярів;

б) діаметр виносної судини в капілярному клубочку значно менший, ніж

приносної, наслідки з цього.

Бесіда:

Яку речовину, перш за все, треба вивести з організму?

– Де вона утворюється?

Розповідь, бесіда:

Синтез і виділення сечовини (утворення сечовини в печінці, повторення ворітної системи печінки, її зв’язок з системою кровообігу в організмі, роль нирок у цьому процесі).

Проблема уроку:

Але, яким чином утворюється сеча?

Як поєднати такі факти? (в нирках за добу утворюється біля 180 л фільтрату, а виводиться 1 -1, 5л сечі).

Яким чином нирки виводять з крові шкідливі речовини, а повертають

корисні?

– Які механізми лежать в основі цих процесів?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу:

Розповідь:

  • Загальне уявлення про первинну та вторинну сечу.
  • Проаналізуйте дані таблиці “Вміст речовин у плазмі крові, в первинній та вторинній сечі”. Зробіть висновок щодо суті процесів, які здійснюються в нирках (самостійна робота учнів з наступним обгово­ренням):
Речовини Вміст речовин (в %) В скільки разів більше речовини в

сечі, ніж у крові

 

 

плазма крові первин­на сеча вторинна сеча
Білки 7-8
Глюкоза ОД ОД
Натрій 0,3 0,3 0,4 1,3
Хлор 0,37 0,37 0,7 2
Калій 0,02 0,02 0,15 7
Солі сірчаної кислоти 0,002 0,002 0,18 90
Солі фосфорної кислоти 0,009 0,009 0,27 30
Сечовина 0,03 0,03 2,00 67
Сечова кислота 0,002 0,002 0,05 25

Бесіда:

  • Як же здійснюється в нирках розподіл речовин, що потрібні організмові, і шкідливих, які треба видалити? Як ви гадаєте?
  • Ваші припущення щодо механізму утворення первинної сечі та її складу.

а) Заслуховування пропозицій учнів.
Робота з підручником:

б) Перевірка вірності їх за допомогою тексту § 44 підручника.

в) Механізм фільтрації.
Бесіда, робота з підручником:

5) Утворення вторинної сечі:

а) заслуховування пропозицій учнів;

б) перевірка вірності їх за допомогою другої частини тексту § 44 підручника;

Розповідь:

в) механізм реабсорбції;

г) поняття про секрецію в нирках (при потребі).

IV. Узагальнення знань учнів:

Запитання 1: Де починається процес утворення первинної сечі?

Відповідь: а) в звивистих канальцях нирок; б) в нирковій мисці; в) в капсу­лах зовнішнього шару нирок; г) в клубочках і капсулах зовнішнього шару нирок.

Запитання 2: Який склад первинної сечі?

Відповідь: а) такий, як плазма крові; б) містить ті ж речовини, що й плазма крові, крім білків; в) містить мінеральні солі, білки, амінокислоти, глюкозу; г) містить воду, мінеральні солі, сечо­вину, сечову кислоту.

Запитання 3: Де утворюється вторинна сеча?

Відповідь: а) в капсулі зовнішнього шару нирок; б) в збірних трубочках ни­рок; в) в ниркових канальцях; г) в капсулі зовнішнього шару ни­рок і ниркових канальців.

Запитання 4: Який склад вторинної сечі?

Відповідь: а) містить багато речовин, необхідних організмові, в тому числі і білки; б) містить речовини, які входять до складу плазми крові (крім білків) разом з тими, які треба вивести; в) необхідні для організму речовини (глюкоза, амінокислоти) відсутні, але є в великій кількості речовини, що підлягають видаленню; г) містить сечовину і сечову кислоту.

Запитання 5: Ваша думка про те, яку шкоду приносить алкоголь ниркам.

Відповідь: а) руйнує епітелій ниркових канальців і порушує процес утворен­ня сечі; б) утруднює процес видалення сечі (або порушує його); в) викликає захворювання сечового міхура; г) викликає захворю­вання нирок і сечоводів.

(Вірні відповіді: 1 г, 2 б, 3 в, 4 в, 5 а).

V. Домашнє завдання:

§ 44.

(Біологія. Підручник для 9 кл. загальноосвт. навч. закл: / Степанюк А., Міщук Н., Гладюк Т., Жирська Г., Барна Л. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2009. – 288с.: іл.)

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(2 оцінки. Рейтинг публікації: 4 з 5)
1363
А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?
Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *