Конспект уроку з біології в 9 класі

Хвороби органів дихання та їх попередження

Автор: учитель біології та трудового навчання Богомолова Юлія Анатоліївна

Органи дихання

Тема уроку: Хвороби органів дихання та їх попередження. Гігієна дихання.

Мета уроку: познайомити учнів з можливими захворюваннями і порушеннями роботи органів дихання, гігієнічними вимогами до повітряного середовища і правилами дихання.

Завдання:

Освітні:

  • поглибити і закріпити раніше отримані знання про будову органів дихання та їх функції,
  • познайомити з можливими захворюваннями і порушеннями роботи органів дихання, гігієнічними вимогами до повітряного середовища і правилами дихання.

Розвиваючі:

  • сформувати гігієнічні правила дихання,
  • активізувати навчально-пізнавальну діяльність, інтерес до предмета за рахунок використання нових технологій,
  • розвивати навички роботи на комп’ютері, самостійно знаходити потрібну інформацію з інтернету.

Виховні:

  • виховувати інтерес до пізнання власного організму,
  • продовжити виховання негативного ставлення до шкідливих звичок.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: комп’ютер, проектор, екран, комп’ютерна презентація, ультразвуковий інгалятор, навчальний диск, індивідуальна  маска, сніг, скляні посудини.

Хід уроку.

І. Організаційна частина

Учитель: Доброго дня! Наш урок присвячений здоров’ю людини, бо здоров’я – це не тільки здорове тіло, але й позитивний психологічний настрій. Тож посміхніться один одному, і почнемо урок.

Тема нашого уроку: Хвороби органів дихання та їх попередження. Гігієна дихання.

Чи є тут для вас нові слова або словосполучення? (Відповіді дітей)

Давайте спробуємо сформулювати мету нашого заняття (відповіді дітей)

Молодці!

Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з деякими можливими захворюваннями органів дихання, гігієнічними вимогами до повітряного середовища, правилами здорового дихання, зміцнення органів дихання.

ІІ. Повторення  вивченого матеріалу.

Учитель: Але спочатку давайте повторимо раніше вивчений матеріал.

Троє учнів будуть працювати за картками ,

Двоє – відповідати на запитання  тестів,

Один учень буде працювати на тренажері.

Останні учні усно відповідають на запитання:

– Що називають диханням?

– Що таке діафрагма?

– Чим регулюється процес дихання?

Молодці! Внесіть в свої картки контролю отримані бали за правильні відповіді.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Учитель: А тепер переходимо до теми уроку. Давайте ще раз сформулюємо мету нашого уроку.

  • З якими знаннями ви хочете піти з уроку?

Зверніть увагу на таблицю, що знаходиться у вас на столах. Я підготувала для вас визначення, але самі поняття не внесла. Будь ласка, в ході уроку внесіть відсутні поняття у відповідні колонки.

Учитель: Збудники інфекцій постійно знаходяться в повітрі і потрапляють на слизові оболонки дихальних шляхів.

Повітряно-крапельний шлях поширення інфекцій вважається найшвидшим. (Перегляд таблиці: хвороби передаються повітряно -крапельним шляхом)

Однак, далеко не завжди людина захворює – цьому перешкоджають захисні сили організму. Буває й так, що симптоми захворювання виражені незначно і хворих не ізолюють від оточуючих, хвороба переноситься «на ногах». Вірусна інфекція починає дуже швидко поширюватися.

– Скажіть, а який вірус викликає тривогу всього світу? (Відповідь)

Учитель: Вірно. Ми вже трохи говорили про цей вірус, а сьогодні Таня приготувала нам презентацію про грип.

Учениця демонструє презентацію про грип.

Учитель: Важливо пам’ятати, попереджений – значить захищений. Якщо існує ймовірність захворіти і отримати ускладнення, потрібно не нехтувати елементарними правилами профілактики, про які нам трохи розповіла Таня. Під час хвороби та епідемії грипу потрібно користуватися масками індивідуального захисту. (Показати маску).

А ось японці користуються традиційним японським точковим масажем шиацу.

Давайте скористаємося однією з таких вправ.

Але є і ще інші способи профілактики ГРЗ, ГРВІ.

(Перегляд відеоролика, а потім демонстрація ультразвукового інгалятора)

Відкрийте, будь ласка, підручники на стор. 112. прочитайте текст.

Користуючись алгоритмом складання плану тексту, запишіть план.                  (Робота в парах)

Учитель: Скажіть, про які ще захворювання ви дізналися?

Можлива відповідь: туберкульоз, дифтерія, трахеїт, бронхіт, бронхіальна астма, пневмонія, плеврит.

Учитель: Що важливе для себе особисто ви винесли після прочитання матеріалу підручника?

Можлива відповідь: в лікуванні цих захворювань важлива рання діагностика. Тому флюорографічне обстеження кожен повинен проходити хоча б раз на рік.

(Слайд)

Учитель: Ви з наступного року будете проходити флюорографічне обстеження. Поставтеся, будь ласка, до цього серйозно.

(Слайд (знімки))

Учитель: Подивіться маленький ролик, що демонструє вплив куріння на розвиток ракової пухлини.

Учитель: А як же йдуть справи з курінням у нас в школі? Про це нам розповість Настя.

Учениця: дівчатка нашого класу провели соцопитування всіх наших школярів з 1 по 11 клас (слайд)

  • Як бачите, результати сумні .

Учитель: Крім діагностики захворювань, важливо дотримуватися певних гігієнічних правил.

(Слайд і запис бесіди з сімейним лікарем)

Фізкультхвилинка.

Учитель: Кожна людина повинна якомога більше бувати на свіжому повітрі. Але чи завжди повітря корисне для здоров’я людини? Адже всі знають, що повітря в містах містить багато пилу, дуже забруднене  вихлопами автомобілів, відходами промислових підприємств,

Практична робота.

Учитель: Зараз ви виконаєте практичну роботу «Визначення запиленості повітря в зимовий час» .

Для цього ми візьмемо три зразки снігу:

  1. – сніг, принесений з лісу;
  2. – сніг, взятий  біля залізничної колії.
  3. – сніг, взятий з узбіччя дороги.

Діти працюютьпарами. Роблять висновки.

Учитель: Боротися з пилом-значить боротися зі збудниками хвороб.

Зміцнення здоров’я пов’язано з підвищенням ЖЄЛ. А що таке ЖЄЛ  (Життє́ва є́мність леге́нь)?

Щоб відповісти на це питання, відкрийте  підручники  на стор.114, прочитайте текст.

Можлива відповідь: ЖЄЛ — максимальна кількість повітря, що видихається після найглибшого вдиху. ЖЄЛ – один з найважливіших показників, що дозволяє судити про рухливість легенів і грудної клітини. ЖЄЛ залежить від віку, статі, фізичної активності, розмірів тіла. Після 40 років ЖЄЛ зменшується тим більше, чим менше фізична активність людини. Як правило, у жінок  ЖЄЛ на 20 – 25% менша, ніж у чоловіків.

Завдання для учнів:

Розрахуйте ЖЄЛ, яка повинна бути у вас. Покажіть дихальні вправи. Не забувайте про заповнення таблиці.

Діти відповідають на запитання, показують вправи.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

Учитель: Давайте подивимося, як ви засвоїли тему уроку і  чи добилися поставленої мети.

Учням роздаються різнорівневі завдання: кросворд, тести, завдання з множинним вибором відповідей.

Хто не отримав індивідуальне завдання, дають відповідь на запитання вчителя:

  1. Які чинники сприяють виникненню захворювань органів дихання? (Висока запиленість і погане провітрювання приміщень, порушення правил особис­тої гігієни, відсутність вакцинації та загартування, нераціональне харчування, розумове й фізичне перенапруження)
  2. Чому дуже часто виникають епідемії повітряно-крапельних інфекцій? (Це пояснюється такими особливостями повітряно-крапельних інфекцій, як легка заражуваність, швидке поширення, сильна генетична мінливість патогенів, яка ускладнює вироблення імунітету)
  3. Назвіть основні заходи профілактики захворювань органів дихання ( Проведення вакцинації. Карантин (уникнення контактів із хворими). Дотримання правил особистої гігієни. Регулярне диспансерне обстеження. Підвищення опору організму (загартування, збалансоване харчування тощо).

Учитель:  Молодці! А тепер давайте перевіримо таблицю, занесемо отримані результати в лист самоконтролю і виставимо підсумкову оцінку.

V. Рефлексія.

– Як ви думаєте, ми досягли поставленої мети?

– З  якими знаннями ви підете з уроку?

проблемне запитання до наступного уроку.

Учитель: Добре бути здоровим, вміти піклуватися про стан свого здоров’я, виконувати всі профілактичні приписи, але життя диктує свої правила …

Не так уже й рідко можна побачити таку картину: де-небудь біля зупинки чи під’їзду лежить людина. Ніхто до неї не підходить. «Нап’ються …, а потім валяються» , – так думає більшість людей у ​​нашому суспільстві.

Але варто підійти до цієї людини, нахилитися і помацати пульс, і ви відразу зумієте відрізнити гостру серцеву недостатність від сп’яніння.

Дихання переривчасте, хрипке, а то і зовсім відсутнє, губи білі або сині, пульс відсутній -це ознаки клінічної смерті.

Людину потрібно терміново рятувати.

Хочете дізнатися як? – дізнаємося  про це на наступному уроці.

А сьогоднішній урок закінчено.

VІ. Домашнє завдання:

Опрацювати параграф 27, поповнити «скарбничку знань», (один учень, за бажанням, готує презентацію про туберкульоз). Всі молодці!

ДО ПОБАЧЕННЯ

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. Дуже змістовий урок. Складений методично вірно. Всі етапи уроку кикористані. Вчитель знайомить учнів із захворюваннями і порушеннями роботи органів дихання, гігієнічними вимогами до повітряного середовища і правилами дихання використовуючи при цьому і електронну презентацію зроблену учнями, і практичну роботу для закріплення знань, а також важливо на уроках використовувати фізкультхвилинку для фідпочинку. Дякую.