Конспект уроку з математики у 1 класі на тему: “Додавання й віднімання виду: 10 + 4, 14 – 4, 14 -10. Задачі на знаходження остачі.”

Автор: вчитель початкових класів Воропай Галина Іванівна


Воропай Галина ІванівнаТема. Додавання й віднімання виду: 10 + 4, 14 – 4, 14 – 10. Задачі на знаходження остачі.

Мета. Формувати в учнів навички розв’язування прикладів виду 10 + 4, 14 – 4, 14 – 10, продовжити роботу над розвитком  вміння  розв’язувати задачі на знаходження остачі; вдосконалювати навички усної лічби; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати інтерес і бажання читати казки.

Обладнання. Скринька, малюнки до казок, цифри від 11 до 20.

Хід уроку.

І.  Організація класу.

Всі мерщій сідайте, діти

Домовляймось не шуміти,

На уроці не дрімати,

Руку вчасно підіймати.

І щоб не було мороки,

Всі готові до уроку?

Тож, гаразд, часу не гаймо

І урок розпочинаймо.

ІІ. Актуалізація опорних знань.  

Девіз уроку.

Вправно ми рахуємо.

Швидко ми міркуємо.

Акуратно пишем всі

Нам знання потрібні всім.

  1. Оголошення теми і мети уроку.
  2. Очікувані результати:
  • розв’язувати приклади виду 10 + 4, 14 – 4, 14 – 10
  • вдосконалювати вміння розв’язувати задачі на знаходження остачі
  • вдосконалювати навички усної лічби
  • Сьогодні ми здійснимо з вами подорож по казках. Вони бувають різні: веселі, чарівні, написані автором (літературні) або складені народом (народні). Проте у всіх казок є одна спільна риса – мудрість. Ми з вами знаємо багато чудових казок. Але, в які казочки ми потрапимо, нам допоможуть відгадати малюнки, які знаходяться в чарівній скриньці. Герої кожної казки запропонують нам свої математичні завдання. Ну, що, діти, вирушаємо у подорож?

ІІІ.  Повторення раніше вивченого.                    Screenshot_1

  1. Робота з числовим рядом.

Відкриваємо скриньку. Перший малюнок – це рукавичка.

  • З якої казки цей предмет? («Рукавичка»)
  • Попрацюємо з числам другого десятка.
  • Викласти числа від 11 до 20.
  • Прочитати в порядку зростання і спадання.
  • Яке число найменше? Яке найбільше?
  • Чим число 20 відрізняється від інших?
  • Назвіть числа , які стоять попереду 14, 16.
  • Назвіть числа, які стоять позаду 13, 15.
  • Назвати сусідів числа 17.
  1. Усний рахунок
  • Мандруючи ми попали в казку «Ріпка». Герої цієї казки гарно працювали разом. Ось і ми разом попрацюємо над усним обчисленням.

А)

Доданок 6 3 3
Доданок 3 4
Сума 10 5 3

Б)

Зменшуване 9 7 10
Від’ємник 2 3
Різниця 5 7 4

В) 5 *  *  = 10                    7  *  *  = 9       Screenshot_2

8  *  *  = 4

6  *  *  = 2

Г) Росло – 9 м.

Зірвали – 3 м.

Залишилось – ?м.

  1. Індивідуальна робота.

А).  Поставити знаки         Б). Заповнити віконечка.   В). Знайди правильну відповідь.

4 + 5 … 10 – 2                       12 см =      дм        см              8 – 2 + 4         7

7 – 3 …  2 + 2                        14 см =      дм        см              4 + 0 + 3         10

8 + 0 …  6 + 4                        20 см =      дм        см              5 + 4 – 3          4

4 + 3 …  9 – 4                        16 см =      дм        см              6 – 6 + 4          6

Асистенти перевіряють.

 3.Каліграфічна хвилинка.                                                                                                                   – З якої казки цей предмет? ( Ключик, «Пригоди Буратіно»).

– Буратіно був неслухняним хлопчиком, не слухав Мальвіну, писав погано, писав носом. А ми будемо старанно виконувати каліграфічну хвилинку.

В Буратіно у руці

Є чотири олівці,

А у подружки Мальвіни –

Ось погляньте – теж чотири.

Полічіть – но всі оці

Кольорові олівці.  (8)

8 – складається з верхнього і нижнього овалу. Спочатку пишемо верхній овал, а потім, не відриваючи руки, пишемо нижній овал.

Фізкультхвилинка.

IV. Робота по новому матеріалу.

Мандруючи, ми потрапили в нову казку.

-З якої казки цей предмет? (Колосок)

– Герої цієї казки пропонують вам навчитися розв’язувати приклади виду

10 + 4, 14 – 4, 14 – 10.

1.Пояснення вчителя.

10 + 3 = 13             14 – 4 = 10          15 – 10 = 5

2.Розв’язування прикладів №2 ст. 95. І – колективно, ІІ і ІІІ – самостійно.

3.Робота над задачею №3 ст. 95.

-З якої казки цей предмет? («Курочка ряба»)

– Дідусь, бабуся і курочка пропонують розв’язати задачу.

15 – 5 = 10 (яєць)      Відповідь: 10 яєць

4.Геометричний матеріал ( робота в парах)..Screenshot_3

-А цей веселий і жвавий герой з якої казки? («Колобок»).

– Бабуся спекла колобок і поставила на віконечко. А він лежав лежав і покотився.

– Побудуйте будиночок Колобка.

– З яких геометричних фігур утворили будиночок?

– Скільки прямокутників? (3)

– Скільки квадратів? (1)

– Скільки трикутників? (1)

– Скільки кругів? (1)

V. Підсумок уроку. –  На цьому наша подорож закінчилась. Я закриваю скриньку.

–  Але казки нехай завжди будуть з вами. Читайте і слухайте казки. Нехай вони живуть серед нас, сіють доброту і мудрість, навчають, як треба по правді жити.

–  Чи досягли ми очікуваних результатів?

–  Що на уроці сподобалось?

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

8 коментарів

  1. На етапі “Робота з геометричним матеріалом” добре, що діти проявили турботу, милосердя до Колобка, попрацювали у парі, проявили соціальні якості, уміння домовлятися. Хоча треба було більше розгорнути безпосередньо фронтальну роботу на цьому етапі.

  2. Дійсно, “цікавинку” уроку роблять зустріч з казковими героями. Такий урок підвищує інтерес учнів, активізує їхню пізнавальну діяльність, сприяє розвитку творчих здібностей, розвиває уміння і навички самостійної розумової праці, виховує бажання активно, власними силами здобувати знання. Спасибі!

  3. Цікавий урок. Відповідає віковим особливостям першокласників: використання казок. Урок досить динамічний, оскільки один вид діяльності швидко змінюється іншим. Відчутно, що провівся урок в доброзичливій атмосфері. Спасибі!

  4. На мою думку, родзинка уроку саме в доречному поєднанні математики з дитячою літературою. Задачі, запропоновані вчителем, легко і залюбки розв’язуються дітьми бо повністю відповідають тематиці вибраних казок та ще й збагачені ілюстраціями. Різноманітні форми роботи допомогли не залишити без уваги жодної дитини. Доречними є каліграфічна хвилинка та робота в парах, що формує перші уявлення про геометричні фігури.

  5. Організовуючи засвоєння матеріалу , учитель дбає про використання смислових і наочних прийомів запам’ятовування. Для цього застосовує різні види наочності, привчає дітей формулювати висновки. Присутнє фронтальне опитування, яке розвиває математичне мовлення. Казковий елемент позитивно доповнює зміст уроку.

  6. Діти першого класу дуже полюбляють казки, вчитель вибрала правильну тактику при поясненні нового матеріалу. На уроці ми бачимо, що є і індивідуальна робота, і парна, колективна. Гарна розробка уроку.

  7. Прекрасний ліретатурознавчий момент на початку уроку (види казок, спільна риса). Хотілося б дізнатися, хто виступає асистентами – казкові герої чи швидковстигаючі учні. Якщо учні – це чудова знахідка, яка зробить їх партнерами вчителя, додає самооцінки і мотивації в вивченні математики. Цікава робота з геометричним матеріалом, ще й проілюстрована фотосвітлиною.

  8. Цікаве поєднання відомих дітям казок з математичним матеріалом. Граючись діти навчаються залюбки. А індивідуальна робота учнів дала можливість учням ще раз закріпити уже здобуті знання. Творчого Вам натхнення і надалі.