mail@urok-ua.com

Конспект уроку з математики у 3 класі

Таблиці множення і ділення на 8. Задачі на спосіб зведення до одиниці (другий вид)

Автор: вчитель початкових класів Красько Світлана Іванівна

Красько Світлана ІванівнаУрок підготовлений та проведений з використанням методів і прийомів гуманної педагогічної практики


 

Тема.   Таблиці множення і ділення на 8. Задачі на спосіб зведення до одиниці  (другий вид)

Мета:

  • формувати вміння складати таблицю множення і ділення на 8; продовжити роботу над обчисленням виразів і задач, що містять множення і ділення на 8;
  • розвивати математичне мовлення, логічне мислення, пам’ять, увагу;
  • сприяти вихованню інформаційної культури, виховувати культуру оформлення письмових робіт, інтерес до навчання, прагнення допомогти іншим.

Тип уроку: урок – мандрівка.

Обладнання: презентація, таблиці з математики; картки для опитування; сюжетні малюнки, короткий запис задачі.

ХІД УРОКУ

І. Привітання  (Організаційний момент)

1. Створення позитивного настрою

– Посміхніться, «зніміть» посмішку зі свого обличчя та «передайте» своєму сусідові. «Спіймайте» посмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя.

– Який у вас настрій? Чому?

2. Повідомлення теми і мети уроку

  • Сьогодні ми проведемо урок – мандрівку, вивчимо таблицю множення і ділення на 8, навчимося використовувати знання таблиці під час розв’язування задач і прикладів.

ІІ. «Затока міркувань» (Контроль, корекція і закріплення знань)

а) Гра «Ерудит»

– Обчисліть приклади і дізнайтеся, що нас чекає під час подорожі

7∙3□→+14□→:7□→∙6□→-14□→+40□→:7□→∙3□→:6□→+38□→:7□→∙9□→-10□→+19□→:7□→∙4□→:6□→+43□→:7□→∙4□→+22□

  • Ліс, якщо відповідь 60.
  • Море, якщо відповідь 50.
  • Гори, якщо відповідь 40.

б) Перевірка домашнього завдання

– Зачитайте результати виразів з дужками завдання №262 (9, 68).

– Зачитайте розв’язання задачі №263.

в) Картки для опитування

   Картка №1 

  1. Розв’язати рівняння

х∙7=42                                       27-х=34

  1. 42 кг яблук розклали порівно у 7 ящиків. Скільки потрібно таких ящиків, щоб розкласти 54 кг яблук?

   Картка №2

  1. Розв’язати рівняння

6∙х=48                                       х +32=67

  1. Зошит коштує 5гривень, а блокнот – у 7разів дорожче. На скільки дешевший зошит, ніж блокнот?

г) Складіть задачу за скороченим записом і розв’яжіть

Окунів –  7

Карпів – ? на 14 більше

Перевіряємо роботи.

ІІІ.  «Море несподіванок» (Сюрприз від вчителя)

  • Ви вже знаєте, що ми помандруємо до моря. Разом з нами подорожуватиме цифра 8.

Якось цифра 8 подивилася фільм про восьминогів. Вона дуже зраділа, що у восьминога вісім щупалець, і вирішила негайно з ним потоваришувати. Цифра вісім запаслася подарунками і  вирушила у мандри на морське дно.

Коли цифра 8 знайшла великого восьминога, він схопив цифру своїм щупальцем і хотів було стукнути її своїм твердим дзьобом.

– Не губи мене! – крикнула цифра 8, я можу порахувати твої ноги.

– Це не ноги, а руки, я ними все беру, – пробурчав Восьминіг.

– Прекрасно, тоді візьми  1∙8=8 маленьких люстеречок, які я приготувала

для тебе, – лагідно сказала Вісімка.

Восьминіг випустив цифру і схопив по дзеркальцю в кожне щупальце.

– Ой, який я темно-бурий і розкуйовджений, –  пробурчав він.

– Тобі необхідно причепуритися, причесатися і пригладитися. У мене як раз є для цього щіточки і губочки. Якщо в кожне щупальце взяти по дві щіточки і по три губочки, це буде…

– Це буде 2∙8=18 щіточок  і  3∙8=24 губочки, –  порахував самостійно восьминіг і вихопив їх з мішка.

– Звідки  ти знаєш  таблицю множення? –  здивувалася Вісімка.

– Її з дитинства знають всі восьминоги. Той, у кого вісім рук з самого дитинства, вміє все множити на вісім, – посміхнувся восьминіг. Він почав причісувати себе щіточками і розгладжувати губочками. Дуже скоро його шкіра стала гладенькою, а окрас посвітлішав.

– Маєш чудовий вигляд! Тепер тебе потрібно прикрасити, – вигукнула  Вісімка. Вона дістала зі свого мішечка кучу різнокольорових ґудзиків і запропонувала:

– Тут 4∙8=32 різнокольорових ґудзиків, по чотири на кожне щупальце.

Восьминіг начепив ґудзики на присоски і, милуючись ними, спитав:

– А що ще є в твоєму мішечку?

– Ще я приготувала тобі по п’ять ліхтариків на кожне щупальце, всього

5∙8=40 ліхтариків, – відповіла цифра 8.

– Це те, що мені потрібно, –  зрадів восьминіг. – Ми розрізняємо не кольори, а  яскравість. Я буду кожного дня сигналити всіма ліхтариками: «Чекаю на тебе, дорогенька подруго», і вона неодмінно припливе до мене.

– Коли вона припливе до тебе, подаруй їй ці браслети: по шість штук на

кожне щупальце,  6∙8=48 браслетів, – запропонувала цифра 8 і дістала з мішка низку  браслетів.

– Я б їй із задоволенням подарував їх, але я чекаю на неї вже три роки, а вона

все не з’являється, – сумно зітхнув восьминіг.

– Треба написати їй листа, – запропонувала Вісімка і дістала з мішка вісім

водостійких фломастерів для кожного щупальця, всього  7∙8=56 різнокольорових фломастерів.

Восьминіг був у захваті від пропозиції і писав листи вісім днів, а  в’юнкі рибки рознесли їх по всьому морю.

Дев’ять днів чекав восьминіг відповіді. Цифра 8 годувала його печивом, яким  також запаслася перед подорожжю. Кожного дня вона давала восьминогу по вісім штук. Коли все печиво  9∙8=72  з’їли,  удалині показалася восьминіжка.

Восьминіг протягнув Вісімці свої щупальця з затиснутими в них  10∙8=80  перлинами і дякував їй:

– Спасибі тобі, цифро Вісім, за допомогу. Візьми ці перлини від мене на згадку і прощавай.

ІV. «Протока кмітливості» (Розвиток математичних знань)

1. Запишіть приклади множення на 8 із казки.

2. Порахуйте морських мешканців за допомогою таблиці множення на 8. Наприклад, в заливі живуть 4 групи дельфінів по 8 дельфінів у кожній групі. Скільки всього дельфінів живе в заливі 4х8=?

3. Обчисліть приклади вправи 266 (с.38) з коментуванням.

8∙9+28=100          12+8∙5=52          60-8∙4=28                  24:4∙8=48

64:8-8=0               48-16:8=46         48-24:6 8=45             32:8∙2=8

V. «Острів відпочинку» (Фізкультхвилинка)

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки

І зроби чотири кроки.

Вище руки підійміть

І спокійно опустіть,

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу – все гаразд.

VІ.  «Океан уміння» (Розвиток математичних знань)

1. Розв’язування задачі на зведення до одиниці (другий вид) №268 (с.38)

5 к. – 30кг вишень

? к. – 54 кг вишень

  • Що відомо у задачі?
  • Про що потрібно дізнатися?
  • Чи можемо зразу ж дізнатися, скільки кошиків потрібно? Чому?
  • Як про ще дізнатись? Якою дією?
  • Чи можемо ми зараз дізнатися скільки кошиків потрібно, щоб розкласти 54 кг вишень?
  • Отже, як дізнатися скільки кілограмів вишень вміщається в одному кошику?

30:5=6(кг)

  • Скільки потрібно таких кошиків, щоб розкласти 54кг вишень?

54:6=9(к.)

Фізкультхвилинка  (відпочинок для очей)

Кажуть очі, що втомились,

Довго в книжечку дивились.

Я очам допоможу:

Вліво-вправо поводжу.

Потім проведу по колу,

Будуть очі вже здорові!

2. Тренувальні вправи (завдання №269, с.38)

Сильніші учні – самостійно, інші – з допомогою вчителя.

  • Яка ціна однієї іграшки? (30:5=6грн)
  • Скільки таких іграшок можна купити на 18грн? (18:6=3ігр.)

VІІ.  «Берег думок» (Підсумкова рефлексія) «Мікрофон»

– Чого ви навчились на сьогоднішньому уроці?

– Чи зацікавили завдання уроку? Які саме і чим?

– Як ти думаєш, в яких іграх тобі може знадобитись таблиця множення?

VІІІ.   «Ріки мислення»  (Домашнє завдання)

  • Розв’язати задачу № 267 або № 272 (на вибір) і розв’язати рівняння вправи № 271 (с.38)
  • Під час перерви пропоную пограти у гру «Морська таблиця множення»

Одна дитина – цифра 8, інші – морські мешканці. Цифра 8 говорить:

Море хвилюється раз,

Море хвилюється два,

Море хвилюється три,

Морська фігура, замри.

  • Діти роблять різні рухи, зображуючи морських мешканців. При слові «замри», всі замирають. Якщо хтось поворухнеться, цифра 8 просить його придумати задачу з множенням на 8 про свого морського жителя.

Презентація до уроку

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(3 оцінки. Рейтинг публікації: 3.7 з 5)
85
А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?
Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. Світлано Іванівно! Ви підготували вдалий урок математики у формі уроку-мандрівки. Цікаво названі етапи уроку. Викликає у школярів інтерес до вивчення математики математична казка з презентацією. Використовуєте диференційований підхід у навчанні учнів. Дякую!