Конспект уроку з математики, 3 клас

“Множення чила на суму. Складання задачі за даним рівнянням. Задачі, пов’язані з одиничною нормою”

Автор: Вчитель початкових класів та англійської мови Цюпка Марта Русланівна

Вчитель початкових класів та англійської мови Цюпка Марта РусланівнаТема уроку. Множення чила на суму.  Складання  задачі за даним рівнянням. Задачі, пов’язані з одиничною нормою.

Мета уроку: ознайомити учнів із властивістю множення числа на суму; формувати вміння складати задачу за даним рівнянням; розвивати вміння розв’язувати задачі, пов’язані з одиничною нормою, логічне мислення, увагу та обчислювальні навички у дітей; виховувати любов та інтерес до математики.

Обладнання: ноутбук, презентація, картки із завданнями для індивідуальної роботи, схеми задач, лист, аудіозапис.

Тип уроку: комбінований; форма проведення – урок-подорож.

Хід уроку:

І. Організація учнів до уроку.

Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи швидше в клас!

Біля парти станем чемно –

Плине час хай недаремно.

Будемо уважні і старанні всі.

Сядемо рівненько на місця свої.

  • Добрий день, діти! Мене звати Марта Русланівна і сьогодні я проведу у вас урок математики.

Девізом нашого уроку є :

СПОСТЕРІГАЮ.

ПОМІЧАЮ.

МІРКУЮ.

РОБЛЮ ВИСНОВОК.

  • Сьогодні ми здійснимо подорож Країною знань, королеви Математики.

(Слайд 5)

(стукіт у двері)

  • Діти, що це? Це лист, давайте прочитаємо, що там!

Любі третьокласники!

Я, Королева Математика, запрошую вас до Країни Знань!

Найкращим учням я відкрию свою таємницю, яка допоможе у навчанні. Щоб потрапити до Палацу мудрості, треба виконати мої завдання.

Успіхів Вам!

(Слайд 6)

  • Діти, чи готові ви виконати завдання королеви?
  • Тож часу не гаймо, а мерщій до роботи.

ІІ. Контроль, корекція та закріплення знань.

  1. Перевірка домашнього завдання.

А) індивідуальні завдання.

– Першим, нас зустрів пан Всезнайкін – це дуже талановитий і здібний чоловік. Чотирьом учням він передав індивідуальні завдання. Отож, ваше завдання уважно прочитати і виконати відповідні завдання якнайшвидше.

(Слайд 9)

Картка завдань з математики 1

Картка завдань з математики 2

Б) фронтальна форма перевірки.

  • А зараз пан всезнайків хоче перевірити наскільки ви відповідально поставились до виконання домашнього завдання.
  • Вам слід було розв’язати задачу №845.

Столяр робить за день 12 рам, а його помічник – 7. Скільки рам  вони зробили разом за 5 днів?

  • Що ви дізнались спочатку? (скільки рам столяр і його помічний зробили за 1 день)
  • Якою дією ми можемо дізнатись? (дією додавання)
  • Що до чого будемо додавати? (12+7=19 рам).
  • Чи можемо ми відповісти на запитання задачі? (так, можемо).
  • Якою дією? (множення)
  • Тож скільки рам вони зробили разом за 5 днів? (95 рам)
  • Молодці!
  • Пан Всезнайкін, пропонує вам скласти вираз до задачі. Запишіть його на дошці.
(12+7)×5=95 (р.)

В) творча робота над задачею.

– На скільки 95 менше від 100? (на 5)

– Скільки рам повинен зробити помічник, якщо за 5 днів він із столяром разом зробить 100 рам? ( 8 рам).

(12 + ?)×5=100
  • Пан Всезнайкін надзвичайно сильно задоволений вашою роботою.
  • А також вдома ви повинні були розв’язати приклади, №846.

28×3=84                     3×9=27

84-72=12                    27×3=81

12×5=60                     81÷9=9

60÷20=3                     9+19=28

  • Чим особливі ці приклади? (вони є кругові)
  • Як розв’язувати кругові приклади?
  • Зачитайте результат першого прикладу?
  • Зачитайте результат останнього прикладу?
  • Пан Всезнайкін радіє за ваші успіхи.

Слухай! Це перше слово з таємниці Королеви Математики.

  1. Усні обчислення.

(презентація)

  • Діти, вашої допомоги потребує селянин він просить у вас допомогти йому зібрати багатий урожай.

33×3=99          32×2=64         24÷4=6         8×7=56           19×5=95        40÷8=5

  • Селянин дуже задоволений вашою роботою.
  1. Підсумок підготовки дітей до уроку.

Дивись! Це друге слово з таємниці Королеви математики.

  • Королева Математика задоволена вашою підготовкою до виконання домашнього завдання. Всі учні 3-В класу виконали домашнє завдання. Бажає вам математичних успіхів і завжди старанно готуватись до уроку.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • А нам, щоб потрапити до палацу мудрості, слід ще пройти довгий шлях. Ось і наступний острів видніється він називається островом «Новинка». На цьому острові діти завжди дізнаються щось нове. А ми на цьому острові навчимося множити число на суму, складати задачі за даним рівнянням, а також розв’язувати задачі, які пов’язані з одиничною нормою.
  • На цьому острові нас зустрів професор Задачкін, він пропонує нам розв’язати ряд задач.

(Слайд 21)

IV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Підготовча робота.
  • Діти, як ви помножите двоцифрове число на одноцифрове. Обчисліть вираз 32×3. ( Запишемо число 32 як суму десятків і одиниць 32 = 30+2. Одержимо такий вираз: (30+2)×3)
  • Яке правило треба використати? (множення суми на число).

(30+2)×3=30×3+2×3=96

  • Отже, спочатку помножили десятки на 3, одержали 90, а потім помножили одиниці на 3, одержали 6. Разом буде 96.
  • Згадайте правило?! (Щоб помножити суму на число, можна помножити на це число кожний доданок і знайдені добутки додати).
  1. Засвоєння нових знань.
  • А зараз уважно послухайте умову задачі.

На змаганнях  у першому запливі було 4 човни, по 8 спортсменів у кожному. У другому запливі було 3 човни, також по 8 спортсменів. Скільки всого спортсменів брало участь у двох запливах?

задача

  • Чи можемо ми відповісти на запитання задачі? (ні, не можемо).
  • Чому? (тому що, ми не знаємо скільки спортсменів було у першому запливі).
  • Чи можемо ми дізнатись? (так, можемо)
  • Якою дією? (множення)
  • Що на що будемо множити? (8×4=32)
  • Чи відомо нам скільки спортсменів було у другому запливі? (ні)
  • Як ми можемо дізнатись?(8×3=24)
  • Чи можемо ми тепер відповісти на запитання задачі? (так можемо)
  • Якою дією? (додавання).
  • Що до чого будемо додавати? (до 32+24=56 спор.)

Повторення плану розв’язання.

  • Яке перше запитання до задачі?
  • Скільки спортсменів було у 1 запливі?
  • 8×4=32 (спор.)
  • Яке друге запитання до задачі?
  • 8×3=24 (спор.)
  • Скільки спортсменів було у другому запливі?
  • 8×3=24 (спор.)
  • Скільки всього спортсменів брало участь у двох запливах?
  • До 32+24=56 (спор.)
  • Запишіть вираз до задачі.

8×4+8×3=56 (спор.)

  • Чи можемо ми розв’язати задачу іншим способом? (так, можемо)
  • Що нам потрібно дізнатись спочатку? (скільки разом було човнів у 1 і 2 запливі)
  • Якою дією ми можемо дізнатись? (додавання)
  • Що до чого будемо додавати? (4+3=7 чов.)
  • Чи можемо ми відповісти на запитання задачі? ( так, можемо)
  • Якою дією? (множення)

8×7=56 (спор.)

  • Запишіть вираз до задачі.

8×(4+3)=56

8×(4+3)=8×4+8×3
  • Отже, щоб помножити число на суму, можна помножити число на кожний доданок і знайдені добутки додати.
  • Розгорніть підручники на сторінці 125, зачитайте правило.
  • Хто вже запам’ятав правило?
  • За ваші знання королева нам відкрила третє слово таємниці.

Думай!!!

Фізкультхвилинка.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

  • Королева пропонує обчислити вирази, застосувавши правило. №849

7×(20+5)=7×20+7×5=140+35=175

3×(300+20)=3×300+3×20=900+60=960

(Учні виконують біля дошки з коментуванням)

  • Тож яке правило ви застосували? (множення числа на суму).
  • А №850 Королева сказала виконати вам самостійно, обчислити зручним способом.

14×(3+7)=14×10=140

8×(20+8)=8×20+8×8=160+64=224

  • Королева Математика приємно вражена працею і вашими знаннями.
  • Щоб ви отримали четверте слово таємниці королева наказує вам виконати №851
  • За рівнянням х+200=500 скласти і розв’язати задачу.
  • Наприклад, за 2 дні садівники посадили 500 дерев. Другого дня 200. Скільки дерев посадили першого дня?

х+200=500

х=500-200

х=300

  • Як називаються компоненти при додаванні? (доданок, доданок, сума).
  • Що нам невідомо? (перший доданок)
  • Як знайти невідомий доданок? (щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок)
  • Зачитайте свої задачі.
  • Королева Математика повідомила мені, що скажить вам останнє четверте слово таємниці, коли ви розв’яжете останню задачу №852.
  • Узимку корові на день дають 6 кг буряків. Скільки потрібно буряків 3 коровам на 5 днів?

(Слайд 25)

  • Чи можемо ми одразу відповісти на запитання задачі?(ні, не можемо)
  • Чому? (тому що, ми не знаємо скільки буряків за 5 днів з’їдає одна корова).
  • А можемо ми дізнатися?(так можемо)
  • Якою дією? (дією множення)
  • Що на що будемо множити? (треба 6×5=30 (бур.))
  • Чи можемо відповісти на запитання задачі? (так, можемо)
  • Що нам слід зробити? (треба 30×3=90 (кг.)).
  • Яка відповідь до задачі? (90 кг. буряків потрібно 3 коровам на 5 днів).

6×5=30 (бур.) – з’їдає 1 корова за 5 днів.

30×3=90 (кг.) – з’їдають 3 корови за 5 днів.

  • Отже, королева задоволена вашою працею. Розкрила вам четверте слово з таємниці королеви Математики – ВИКОНУЙ!

VI. Підсумок уроку.

  • Пригадайте правило, яке ми сьогодні вивчали.
  • Обчисліть із поясненням:

3×(10+4)=

5×(12+6)=

4×18=

6×16=

  • Що ми сьогодні вивчали на уроці? (Множення числа на суму. Складали задачі за даним рівнянням. Задачі, пов’язані з одиничною нормою.)
  • Королева математика надзвичайно сильно задоволена вашою роботою на уроці. Бажає вам математичних успіхів.

(Слайд 31)

  • Повідомлення домашнього завдання.
  • На дошнє завдання вам треба ще раз добре вивчити правило. Розв’язати приклади №854 і задачу №855.

Презентація до уроку

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 коментарів

  1. Чудова робота : творчо продумана, деталізована та майстерно втілена в життя; цікава дітям оригінальною формою проведення та різноманітними формами роботи, а для нас, вчителів, справжній майстер – клас з методики формування вмінь розв’язування задач. Спасибі за публікацію.

  2. Дякую за цікаву розробку! Дуже змістовно, креативно та цікаво. Урок захоплює і формою, і змістом. На такому уроці всі діти будуть працювати, їм буде цікаво. Матеріал для учнів пізнавальний. Творчих Вам успіхів!

  3. Прекрасна задумка з Королевою Математики, яка запрошує учнів до Країни Знань, пропонує виконати завдання та потрапити до Палацу мудрості. Успіхів Вам та нових звершень)))

  4. Розробка чудова з дотриманням сучасних вимог до уроку. Рада відчути у вашій розробці успіх учнів, бо це найголовніше для вихованців: Завдання різнорівневі і забезпечують успіх кожному учню на уроці! Щасти вам у роботі!!!!

  5. Чудовий урок! Він має раціональну структуру та спрямований на високі кінцеві результати, всебічний розвиток особистості. Сподобалась робота над задачею, її схематичне зображення. Презентація – супер! Дякую!

  6. Усі аспекти створення уроку дотримані учителем. А творчі елементи самого уроку: введення казкового персонажа королеви Математики, палацу Мудрості, острова “Новинка” – свідчать по захоплюючий сюжет, де потрібно застосувати вміння та набуті знання для обчислення та розв’язку завдань. Спасибі за живий урок. Правду кажуть: “Кожен математик у душі трохи поет” Успіхів вам, колего)

  7. Дуже цікавий і методично грамотно побудований урок.Учнів заохочує вчитель до роботи,бо постійно методи і прийоми роботи міняють один на інший. Тут і фронтальна робота, творчі завдання.і усна робота ,і фізкультхвилинки ,і презентації тощо .Учитель молодець!

    1. Дуже дякую за такі теплі і приємні слова. Надзвичайно приємно!