Конспект уроку з презентацією з математики для 3 класу на тему: «Запис і читання трицифрових чисел. Випадки додавання і віднімання трицифрових чисел, пов’язані з нумерацією. Порівняння трицифрових чисел. Розв’язування задачі на три дії».

Автор: вчитель початкових класів Варзар Єфросинія Єлізарівна

Варзар Єфросинія ЄлізарівнаПредставлений конспект уроку з математики за темою: «Запис і читання трицифрових чисел. Випадки додавання і віднімання трицифрових чисел, пов’язані з нумерацією. Порівняння трицифрових чисел. Розв’язування задачі на три дії» складений відповідно календарному плануванню за новою програмою. Матеріал, викладений у конспекті, розрахований на закріплення поняття розряду як основи нумерації чисел; повторення і закріплення знаннь усної і письмової нумерації трицифрових чисел; опанування прийомів додавання і віднімання трицифрових чисел, пов’язаних з нумерацією чисел. Урок побудований в ігровій формі.


Тема: «Запис і читання трицифрових чисел. Випадки додавання і віднімання трицифрових чисел пов’язані з нумерацією. Порівняння трицифрових чисел. Розв’язування задачі на три дії».

Мета:

  • закріпити поняття розряду як основи нумерації чисел;
  • повторити і закріпити знання усної і письмової нумерації трицифрових чисел;
  • опанувати прийоми додавання і віднімання трицифрових чисел, пов’язані з нумерацією чисел;
  • вправляти учнів у самостійному записуванні трицифрових чисел, їх порівнянні;
  • розвивати просторове уявлення, уміння порівнювати, узагальнювати й абстрагувати;
  • формувати практичне вміння моделювати, конструювати геометричні фігури, формувати мотивації навчальної діяльності учнів, інтересу та здатності до пізнання;
  • виховувати активність, пізнавальний інтерес до математики, старанність, естетичний смак.

Тип уроку: урок-гра.

Обладнання: нумераційна таблиця, ребуси, мультфільф «Чому дерева восени скидають листя», малюнок дерева зі зйомнимиосінніми листочками, листочки з завданням, музична фізкультхвилинка, малюнки малини, смородини, хвойних дере, конверти з геометричними фігурами, смайлики, презентація.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I.Організаційна частина.

Вчитель:

Любі діти! у наш клас,

Завітали гості щирі,

Привітайте в добрий час,

Гостей усмішкою й миром.

Діти:

Ми вам раді, люди добрі,

І вітаєм щиро вас,

І запрошуєм ласкаво,

На урок математики у третій клас.

II.Оголошення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель:

(Слайд 1) Тема нашого уроку: «Запис і читання трицифрових чисел. Випадки додавання і віднімання трицифрових чисел пов’язані з нумерацією. Порівняння трицифрових чисел. Розв’язування задачі на три дії».

(Слайд 2)Девіз уроку: Люблю я свій розум, увагу і пам’ять.

Працює мій мозок і вчуся я старанно,

Сприймаю все нове і мислю критично,

Учителю слово здійсню я практично.

Вчитель:

– Діти, а яка зараз пора року?

– Які зміни відбулися в природі, а саме, в царстві рослин восени?

– Я просила вас знайти відомості на питання (Чому листяні дерева скидають восени листя?)

 Відповіді дітей:

  1. Основна причина: стає холодно і в листках припиняється процес фотосинтезу: утворення хлорофілу, від чого процес життєдіяльності дерева уповільнюється.
  2. Зупиняється процес живлення органічними речовинами.
  3. Листя накопичувачі шкідливих речовин, солей. Скидаючи листя, дерево ніби звільняється від хвороб.

(Слайд 3) Підсумок: Перегляд мультфільму «Чому дерева восени скидають листя».

Вчитель:

(Слайд 4)До нас на урок завітало дерево, яке замріялося під коливанням осіннього вітру і забуло скинути всі листя з себе. Це дерево – клен. Він звертається до вас з проханням допомогти йому. Чи згодні ви виконати прохання клена? Дякую за згоду. Виконуючи на уроці математичні завдання, ми будемо знімати з клена листочки. А що можна робити з осінньою листвою?

Відповіді дітей:

– Осінні букети, аплікації, вироби з природного матеріалу.

  1. Повідомлення юного натураліста.

Справжньою окрасою наших лісів є клен. Це високе струнке дерево з колоподібним стовбуром. Восени листя клена бувають і золотисто-жовтого, і зеленого, і червоного, і багряного кольорів. Це дерево можна помітити здалеку. Клен – це медоносна деревинна, харчова, кормова, фарбувальна й декоративна рослина.  За народною мудрістю клен і липа – символи подружжя. вважалося, що кленовий листочок може захистити від злих сил і чародійства. таке вірування пов’язане з тим, що листочок, умовно схожий на хрест, і саме тому може виступати оберегом.

  1. Повідомлення юного натураліста.

На державному прапорі Канади зображений кленовий листочок. Це тому, що раніше клен цукровий, який росте в Канаді, був єдиним джерелом цукру. Його робили з кленового соку. Зараз такий цукор виготовляють тільки для туристів.

III. Контроль, корекція отриманих знань.

Фронтальне опитування. Вправа «Мозкова атака».

  1. Листок – «питальний».

– Яку тему вивчаємо?

– Відлічіть від тисячі по сто до чотирьохсот.

– Назвіть послідовно числа починаючи: від 197 до 210;

від 325 до 335.

– Назвіть числа у яких:

а) 5 сот., 4 дес., 1 од.;

б) 7 сот., 6 дес., 8 од.,

в) 8 сот, 3 од.;

г) 9 сот., 9 дес.

– Назвіть: найменше натуральне число;

найбільше трицифрове число;

найменше двоцифрове число;

найменше трицифрове число.

  1. Листок – «каліграфічний».

Запис числа і класної роботи в зошитах.  Прописування числа «100».

  1. Листок – «ребусний».(Слайд 5)

Ли 100 к; 100 ли; Мі 100; 100 лиця; і 100 рія; ті 100; мі 100 к; 100 вби.

  1. Листок – «рахунковий».(Слайд 6)

400+300+7; 800-1; 700+200; 900-100+5; 800-400; 200+40+3;

  1. Листок – «сусідній».(Слайд 7)

Запис сусідів чисел: 112, 340, 199, 600.

  1. Листок – «самостійний».(Слайд 8)

Розташування листочків, на яких записані числа, у порядку збільшення. Числа: 792, 348, 104, 540, 980, 605, 813, 210, 472, 1000.

IV.Вивчення нового матеріалу.

  1. Листок – «пояснювальний».(Слайд 9)

Робота з нумераційною таблицею (на дошці)

Сотні Десятки Одиниці
3 8 9
6 0 7
5 8 0

– Прочитайте числа, записані в нумераційній таблиці.

– Яке з чисел найбільше; найменше.

Пояснення вчителя:

Трицифрові числа порівнюють так само, як і двоцифрові. Спочатку дивимося на цифри найвищого розряду, в даному випадку – на цифри сотень. Якщо цифри сотень в обох числах різні, наприклад у числах 389 і 607, то більшим буде те число, у якому цифра сотень більша. Якщо число сотень  однакове, тоді треба порівнювати число десятків. Якщо  і воно збігається треба дивитися на число одиниць. У якому числі воно переважає, те число і більше.

  1. Листок – «закріплювальний».

Робота з нумераційною таблицею (письмово №417, стор. 62)

(Учні креслять нумераційну таблицю у зошиті, вчитель кріпить на дошці).

Запишіть до неї числа з коментуванням (учні по черзі виходять до дошки, а всі інші в зошитах).

Сотні Десятки Одиниці
6 8 0
5 2 7
7 5 5
2 0 9
3 4 3
2 1 0
1 1 2
7 0 4

Самостійно запишіть числа: 523, 894, 445.

  1. Листок – «порівняльний».(Слайд 10)

240 *340; 458*452; 790*970; 130*130; 502*512; 901*900;

Самостійно: 360*980; 850*805.

  1. Листок – «фізкультхвилинковий».(Слайд 11)

Музична фізкультхвилинка.

  1. Листок – «задачний».(Слайд 12)

Вчитель:

– Восени у садах збирають не тільки листя, а обкопують дерева і кущі.

Робота над задачею.

  1. Читання задачі.
  2. Вивчення умови задачі.
  3. Складання короткого запису:

Малини – ?           3ряди по 8 кущів        ?

Смородини – ?        у 4 рази менше

  1. Аналіз задачі.
  2. Складання плану розв’язання задачі.
  3. Розв’язання задачі.
  4. 8*3=24 (к.) – обкопали малини.
  5. 24:4=6 (к.) – обкопали смородини.
  6. 24+6=30 (к.)

Відповідь: 30 кущів всього обкопали.

V.Узагальнення та систематизація знань.

  1. Листок – «розв’язальний».

Вирази № 418

5+3                      9-6                       400+200

50+30                  90-60                   300+200

500+300              900-600               700-400

Самостійно:

583-80                           583-3                   583-500

  1. Листок – «геометричний». (Слайд 13)

Вчитель:

– Які дерева залишаються зеленими? Правильно, хвойні дерева. Вони міняють хвою поступово, непомітно. Це – ялина, сосна, ялівець, модрина, смерека, кипарис, кедр. Яке хвойне дерево є символом Нового року?

Самостійна робота: Складання з трикутників, різними за видами їх кутів, ялинок.

Screenshot_2

Гострокутні                                 Прямокутні                                             Тупокутні

трикутники                                 трикутники                                            трикутники

  1. Листок – «домашній».(Слайд 14)

Домашнє завдання з інструктажем.

№ 422,423 стор. 63

VI.Підсумок уроку. Рефлексія.

Вчитель:

– Діти, ось і добігає кінця наш урок. Давайте ж підведемо його підсумок. Подивіться на наш клен: жодного листочка на ньому не лишилося. ми виконали всі завдання і допомогли кленові підготуватися до зими. І тепер він спокійний, впевнений, що переживе холодну зиму. Клен дякує вам за допомогу і роздає вам на згадку кленовий листочок-оберег.

– Що нового дізналися на уроці?

(Слайд 15)Смайликами визначте ваш настрій на кінець уроку.

Screenshot_4

 

(Слайд 16)Дякую за увагу!

Презентація до уроку

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Єфросинія Єлізарівна, з великим задоволенням ознайомилася з конспектом уроку. Зацікавило повідомлення юного натураліста про листи. Різномаїття завдань, форм роботи, прийомів. Урок стимулює пізнавальну самостійність, творчу активність та ініціативу школярів. Навчання на ньому спрямоване на підвищення їхніх знань, формування працьовитості, потрібних у житті навичок і вмінь.

  2. Даний урок демонструє уміння вчителя встановлювати міцні міжпредметні зв’язки між природничими дисциплінами, підпорядкувати тематику поставленій меті, використовувати інтерактивні методи для мотивації навчальної діяльності учнів, розвитку інтересу та здатності до пізнання. Використання “Листочка” як містка між різними формами роботи дозволяє сприймати урок як цілісний самодостатній продукт навчальної діяльності.

  3. Дуже насичений урок. Листочки-завдання мотивують учнів до навчання. Дуже хочеться поділитися з колегами цим задумом уроку. Висловлюю подяку автору цієї розробки.

  4. Дуже вдалий приклад інтегрованого уроку математики з природознавством. Є потужним енергетиком для розумової діяльності школяра. Листочки – завдання не перенасичують урок – гру, за їх допомогою діти плавно переходять від однієї роботи до іншої.

  5. Сподобався задум із листками, вони допомагають чітко планувати навчальну діяльність та зосереджують увагу учнів на головному . На уроці присутній міжпредметний зв’язок, який сприяє досягненню поставленої мети. Дарування листочка-обереаг – логічно завершує урок.