Конспект уроку з української мови для 3 класу на тему: Правопис слів із префіксами роз-, без-.

Автор: вчитель початкових класів Орда Ірина Григорівна

Screenshot_2Урок з української мови для учнів 3 класу на тему: Правопис слів з префіксами роз-, без- ознайомить учнів з вимовою та написанням префіксів роз-, без-; закріпить вміння розрізняти префікси та прийменники, правильно їх писати; буде розвивати орфографічні навички, збагачувати словниковий запас, розвивати літературну вимову, вміти аналізувати, творчі здібності учнів; виховувати бажання вивчати українську мову.


 

Тема: Правопис префіксів  роз-, без-

Мета:

  • ознайомити учнів з вимовою та написанням префіксів роз-, без-;
  • закріплювати вміння розрізняти префікси та прийменники, правильно їх писати;
  • розвивати орфографічні навички, збагачувати словниковий запас, розвивати літературну вимову, вміння аналізувати, творчі здібності учнів;
  • виховувати бажання вивчати українську мову.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

Станемо рівненько,

Усміхнемось веселенько.

Ще один важливий крок

Зробимо за цей урок.

Глибше вивчимо ми мову

Солов’їну і чудову.

Тож гаразд, часу не гаймо

І урок розпочинаймо.

Учитель. Сідайте діти. На партах у вас лежать підручник, зошит, щоденник, олівець, ручка. Тож ви готові до уроку.

  1. Епіграф.

Почнемо наш урок словами про рідну мову.

(СЛАЙД 1)

  1. Мотивація

Прочитаємо девіз нашого уроку.

(СЛАЙД 2)

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Тож почнемо працювати з перевірки домашнього завдання (впр. 219)

Що треба було зробити в домашній вправі?

(Дані слова поділити для переносу)

(Два учні працюють біля дошки, поділяючи слова для переносу.)

Відкопав                                вхід

Відчинив                                влетів

Відплив                                  всипати

Віднести                                 вкинути

Відпочити                              вмився

Пригадаємо правила, як поділити слова для переносу?

  1. Можна довільно переносити слова за складами:Дні-про́й Дніпо́
  2. Одну літеру не залишаємо в попередньому рядку й не переносимо в наступний:ака-де́-мія(а не а-каде́мія), Ма-рі́я (а не Марі́-я),
  3. Не можна розривати сполучення літердж, дз,які позначають один звук. Отже, переносити можна лише так: ґу́-дзик, хо-джу́.

Перевірка виконання завдання (зошити, дошка).

Давайте пригадаємо, про що дізналися на попередньому уроці?

Що навчились розрізняти?

(СЛАЙД 3)

Користуючись цим правилом, розкрийте дужки.

(СЛАЙД 4)

Відгадайте загадку. Хто це?

(СЛАЙД 5)

Доберіть до слова ЗИМА пестливе слово, виділіть корінь

(зима – зимонька)

Отже, дійсно до нас завітала зима. Тож давайте проведемо урок в зимовому настрої.

  1. Технологія «Асоціативний кущ».

А що уявляєте ви, коли чуєте це слово?

Які асоціації воно викликає у вас?

(СЛАЙД 6)

  • Чому слово Миколай пишеться з великої букви?
  • Поясніть написання слів Різдво, Новий рік.
  • Знайдіть пару спільнокореневих слів. Яка у них спільна частина?
  • Змініть слово сніг так, щоб у ньому відбулося чергування приголосних звуків в корені слова.
  • Знайдіть слова-синоніми. Чи є вони спільнокореневими? Чому?
  1. Каліграфічна хвилинка (слайд 3)

А тепер візьміть ручки і запишіть сьогоднішнє число

Каліграфічно, щоб писати

Треба рівну спинку мати.

Зошит класти навскоси

І гарнесенько пишіть!       21 грудня

  Класна робота

Урок продовжим без зупинки з каліграфічної хвилинки!

Пригадаємо вимоги щодо писемного мовлення.

Який перший звук у слові зима. Дайте йому характеристику.

Запишемо букву з та поєднання, які зустрічаються у словах.

З, з, зи, зд, оз, із.

Прочитайте речення. Яку букву пропущено у слові? Доберіть перевірне слово. Запишіть це речення каліграфічно. (запис на дошці)

У віконце постукала з.има.

Підкресліть головні члени речення. Розберіть за будовою слово віконце. В яких словах всі приголосні тверді?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

—- Сьогодні ми  зосередимо свою увагу на двох префіксах – роз- і без- і навчимося правильно писати їх. Це дуже важливі префікси. Необхідно знати, як їх писати.

  1. Вступна бесіда

А яка зима без веселих ігор та розваг?

До нас на урок хтось завітав.

(СЛАЙД 10)

Як ви думаєте, хто це?

Дуже подібний, але чогось йому не вистачає. Чого? (очей, ротика, носика, рук, ніг, метли)

Якщо у нього всього цього нема, то він який? (безокий, безносий, безрукий, безротий)

Чи шкода вам сніговика? Давайте йому допоможемо і вилікуємо його!

А для того, щоб допомогти йому, треба виконати завдання зими. І тоді він розвеселиться, роздивиться, розщедриться, розсміється.

Що цікавого у словах першого стовпчика? Яка у них спільна частина?

Що цікавого у словах другого стовпчика? Яка у них спільна частина?

Як називається ця частина слова?

Зверніть увагу, яка буква пишеться в кінці префіксів роз-, без- і зробіть висновок.

Перевіримо, чи правильний висновок ви зробили.

Фізкультхвилинка

  1. Читання правила с. 104.

Прочитаємо слова у рамочці, чітко вимовляючи звук [з] в кінці префіксів.

Щоб краще запам’ятати, вивчимо віршоване правило.

(СЛАЙД 11)

Подивіться, у нашого сніговика з’явилися очі.

(СЛАЙД 12)

  1. Творення нових слів за допомогою префіксів роз-  і  без-.:

а) Гра «Я – тобі, ти – мені».

Учитель «дає» учням слово, а вони  «повертають» антоніми до цього  слова, додавши префікси роз-, без-.

—- Що таке антоніми?

Слова: грамотний, єднати, законний, платний,  смертний, страшний.

Підсумок: Які префікси допомогли вам під час гри? Як вони пишуться?

Подивіться, у нашого сніговика з’явилися носик та ротик і він уже посміхається. Тож працюємо і допомагаємо далі нашому сніговичку

(СЛАЙД 12)

IV. Тренувальні вправи.

Перевіримо, чи зможете ви застосувати правило для виконання завдань уроку. І звернемося ми до підручника та виконаємо вправи за варіантами

  1. Виконання вправ 221-222 за варіантами по п’ять слів.
  • читання завдань до вправи
  • інструктаж
  • перевірка вправ 221-222 (взаємоперевірка)

(СЛАЙД 14)

Діти, подивіться, у нашого сніговита з’явилися руки.

(СЛАЙД 15)

  • перевірка вправи 222

(СЛАЙД 14)

(СЛАЙД 16)

Отже наш сніговик розвеселився, роздивився, розщедрився, розсміявся, і навіть привів з собою друзів.

(СЛАЙД 17)

  1. Розвиток зв’язного мовлення

Отже, ми вилікували сніговика. Він нам вдячний і пропонує скласти про нього невеличку розповідь.

Яка пора року зображена на малюнку?

Що вирішили зробити діти?

Який сніговик у них вийшов?

відповіді дітей

V. Підсумок уроку.

—- Що необхідно пам’ятати про правопис префікса роз-?

—- А який ще префікс підпорядкований цьому правилу?

—- Молодці, ви добре працювали на уроці.

Оцінювання учнів.

  1. Технологія «Мікрофон»

Продовжіть речення:

Сьогоднішній урок навчив мене…

  1. Гра «Виправ помилку»

(СЛАЙД 18)

VІ. Домашнє завдання

Вправа 224

Годинник невтомний показує враз,

Що нашу роботу закінчити час.

Працювали ви добре, друзі,

Відпочиньте по заслузі!

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Конспект уроку мені сподобався. Побудова уроку відповідає змісту і поставленої мети. На уроці були використані сучасні технології. Використовувалися завдання пошукового характеру.

  2. Ефективність та сучасність уроку була досягнена за допомогою використання презентації. Учитель зацівила учнів , запросивши гостя – сніговика. Важливе місце на уроці належить і зв’язному мовленню.Урок цікавий, захоплюючий, продуктивний. Щиро дякую.

  3. Публікація є корисною. Особливо, сподобалось те, що учитель для перевірки домашнього завдання викликав учнів до дошки. Конспект уроку вдало доповнює презентація. І знов є слайд, де самоперевірка вправ вже на вивчений матеріал. Постійний контроль і взаємоперевірка в такому вигляді ( які присутні в конспекті уроку) сприяють розвитку у учнів відповідальності і самоконтролю.Дякую.

  4. Прикрасою уроку є сніговик, з його появою вчитель зацікавлює учнів та мотивує на плідну роботу, використовує різні форми і методи навчання, взаємоперевірка сприяє розвитку самоконтролю. Дуже гарна презентація.

  5. Сезонно оформлена, доступна презентація супруводжує діяльність дітей в ході уроку. Сподобалося, як в ній подано завдання до гри “Виправ помилку” з випаданням неправильно записаного слова. І гість уроку позитивно ілюстрований сніговик.