mail@urok-ua.com
Магазин UROK-UA.com

Конспект уроку з української мови на тему: “Будова тексту. Ознайомлення зі складовими частинами тексту. Абзац”

Автор: вчитель початкових класів Атанасова Тетяна Григорівна

Screenshot_2Другокласники під час уроку в ігровій формі матимуть змогу ознайомитися з будовою тексту, формуватимуть поняття зачин, основна частина, кінцівка; вчитимуться знаходити частини тексту, виділяти абзаци, складати й записувати текст із дотриманням абзаців; розвиватимуть логічне мислення учнів; вчитимуться бережливому відношенню до живої природи.


 

Тема. Будова тексту. Ознайомлення зі складовими частинами тексту. Абзац

Мета: Ознайомити дітей з будовою тексту, формувати поняття зачин, основна частина, кінцівка; вчити знаходити частини тексту, виділяти абзаци, складати й записувати текст із дотриманням абзаців; розвивати логічне мислення учнів;виховувати культуру мовлення, любов і бережливе ставлення до природи.

Обладнання: підручник М.С. Вашуленко, С.Г. Дубовик «Рідна мова»; таблиця-схема  “Будова тексту”, презен6тація, картки для групової роботи

Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку

І.Організаційна частина

  1. Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок.

Будемо плідно працювати,

Щоб українську мову добре знати!

  1. Перевірка готовності до уроку (на партах лежать: підручник зошит, щоденник, пенал, картки для групової роботи)

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  • Відкрийте зошити, перевіримо домашнє завдання

(Один учень читає, а вчитель перевіряє наявність виконання у зошитах)

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Створення ігрової ситуації

Діти, а зараз уважно послухайте загадку і відгадайте її.

Біжить рудувата вона по землі,

Із гілки на гілку стрибає,

Ладненько складає горішки в дуплі,

Очиці хитресенькі  має.

Частуєш – приймає у лапки малі,

Кусає, як хтось нападає.

Ану ж бо. Хто перший вгадає?  (Білочка)

Словничок школяра пояснює, що білка –це невеличкий лісовій гризун, який живе на деревах.

– З уроків природознавства ви знаєте багато цікавого про цю тваринку. Ви навіть готували проекти про те, як білочка готується до зими. Що ж цікавого ви знаєте про цю тваринку?

Довідкове бюро.

Білка належить до найбільш красивих тварин наших лісів і парків.

Хвіст у неї пухнастий. Його довжина майже дорівнює довжині тіла, лапи маленькі, з гострими й загнутими кігтями на пальцях.

Білки лазять по стовбурам дерев. Досить часто в пошуках їжі вони спускаються на поверхню ґрунту, але тут вони не такі спритні і при найменшій небезпеці вилазять на дерево.

Живляться білки горіхами ліщини, насінням хвойних дерев, зеленою корою та бруньками, комахами, яйцями птахів і навіть пташенятами.

Цікавим є те, що вони дуже старанно запасають на зиму корми – жолуді, горіхи, гриби, які ховають у дуплах під опалим листям або розвішують на сучках дерев.

Своє гніздо білки влаштовують у дуплі дерева, вистеляючи його сухою травою. листям, мохом. У зимову сплячку білки не залягають, але в люті морози та хуртовини по кілька днів сплять у своєму теплому дуплі.

– І сьогодні до нас на урок завітала ця білочка. Вона прийшла, щоб подивитись на ваші знання. А ми у цей холодний зимовий час будемо її пригощати. За кожну правильну відповідь ви будете отримувати горішок і пригощати ним білочку. Ви знаєте, що зима довга, холодна і голодна. А щоб вистачило білочці їжі на цілу зиму ви повинні їй допомогти поповнити її запаси.

– То  що, згодні допомогти білочці?

  1. Робота у зошитах

То ж перше завдання –  каліграфічна хвилинка.

– Промовте слово «білка» і виділіть перший звук;

– який це звук (приголосний м’який, тому що голосна «і» пом’якшує попередній приголосний);

– букви «Б» є маленькі і великі. Тому вам треба написати через одну велику і маленьку

букви б.

– подивіться на дошку і пригадайте як пишеться буква «Б».

Написали рядочок літер. А тепер взаємоперевірка (Діти взяли простий олівець для перевірки).

Знайдіть у рядочку «королеву» серед написаних букв і намалюйте над нею корону.

– Ви добре виконали це завдання, і тому білочка отримує від вас перший горішок.

  1. Повторення вивченого про текст.

Наступним завданням буде повторення раніше вивченого про текст.

Прослухайте уважно речення і дайте відповіді на запитання…

Якщо після снігопаду білка залишає гніздо, спускається з дерева і бігає по снігу, скоро встановиться тиха погода.

Бiлка мостить гнiздо низько – на морозну зиму, високо – зима буде теплою.

Білка робить великий запас горіхів – чекай холодної зими.

Білка, що стрибає поруч з вами, але не переходить вам дорогу принесла вам радісну звістку, скоро ви зустрінете найдорожчих і старих друзів.

Якщо білка випадково забігає в будинок, то незабаром вам доведеться довгоочікуване побачення з тим, кого ви довгий час не бачили.

-Чи утворюють ці речення текст? (Ні)

– Чому? (Звязані за змістом речення утворюють текст. Розміщені вони у певній послідовності)

– А що ж я вам прочитала? (Народні прикмети про зиму та білку.)

– Що ж таке текст? (Текст утворюють звязані за змістом речення. У тексті речення розміщені у певній послідовності. До тексту можна дібрати заголовок.)

– І з цим завданням ви також впоралися. Білочку ми пригощаємо другим горішком.

IV. Повідомлення теми і мети уроку

– Ми знаємо, що білочка дуже працьовита, а ви хочете бути такими? (ТАК!). Щоб бути працьовитими, як білочка, вам треба дуже добре попрацювати на уроці і дізнатися про будову тексту.

V. Вивчення нового матеріалу

Колективна робота

-І в наступному завданні ви повинні ознайомитися з частинами тексту. До речі, на уроці літературного читання у минулу п’ятницю ми уже знайомилися з будовою тексту. Пам’ятаєте – оповідання Анатолія Григорука «Молодець проти овець»

– Давайте разом ознайомимося з  таблицею.

З таблицею ми познайомилися. Тепер закріпимо отримані знання прочитавши інформацію у підручнику на с.82.

– Скільки частин в тексті? (У тексті три частини.)

– Як вони названі?(Зачин, основна частина, кінцівка.)

– Ви всі молодці, тому отримуєте в нагороду третій горішок.

VІ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Мабуть, ви вже трішки стомилися. То ж давайте відпочинемо разом з білочкою.

VІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів

– Наступне завдання від білочки – закріплення набутих знань практично.

  1. Робота з підручником

а) Вправа 213

– Прочитайте вправу 213.

– Подивіться уважно, кожна нова частина пишеться із абзацу.

– Скільки абзаців у тексті? (У тексті три абзаци.)

– Як ви думаєте, чому у тексті три абзаци? (Текст складається з трьох частин:зачин, основна частина і кінцівка)

– А тепер дайте відповіді на питання с.82

(Декілька учнів повторює зачин. Один виходить до дошки і записує з тильної сторони дошки.. Потім всі закривають підручники і записують по памяті).

Самоперевірка (простим олівцем звіряються з дошкою).

– Прочитайте, яке речення ви записали.

– Ви впоралися і з цим завданням, тому отримуєте четвертий горішок для білочки.

  1. Самостійне списування.

-А тепер повернемося до нашої таблиці. Білочка хоче дізнатися, чи можете ви працювати самостійно з текстом.

– Прочитайте текст. Підберіть до тексту найбільш відповідний заголовок. А тепер знайдіть кінцівку. Самостійно перепишіть її у зошит.

– Молодці, ви вмієте працювати самостійно. Тому отримуєте п’ятий горішок.

  1. Робота в парах

Білочці дуже цікаво, чи дружні ви дітки, тому наступне завдання буде робота в парі.

А) Завдання на картках

(В учнів на парті лежать картки ,на яких надруковані речення.)

*Вона має красивий рудий пухнастий хвіст. Добре лазить по стовбурах дерев.

 

*Білка одна з найкрасивіших тварин лісів і парків.

 

*Білок узято під охорону.

 

– Пронумеруйте абзаци, щоб вийшов текст.

Фронтальна перевірка виконаного завдання.

– І з цим завданням ви впоралися, і наша білочка отримує шостий горішок.

– Подивіться, скільки горішків отримала від  вас лісова красуня. Тепер білочка може впевнено зимувати в дуплі і їй вистачить запасів їжі.

Але не забувайте, що не тільки білочка потребує допомоги взимку. Треба допомагати всім лісовим тваринам: і птахам і звірам. Скажіть мені, як ми можемо їм допомагати? (відповіді дітей)

VIІІ. Домашнє завдання

  • Білочка спостерігала за вашою роботою на уроці і зрозуміла, що у другому класі навчаються розумні дітки. Їй час уже в дупло. То ж давайте з нею попрощаємося.
  • А щоб не забути все, що ми сьогодні з вами дізналися, давайте запишемо домашнє завдання і вдома повторимо вивчений матеріал.
  • Подивіться у підручник впр.215, ст.83
  1. Читаємо завдання і текст.
  2. Словникова робота.

Криниця-словничок школяра прочитати.

  1. Спишіть речення зі знаками !?
  2. Виділені слова поділіть для переносу.
  3. Запишіть у щоденники завдання.

ІХ. Підсумок уроку

А тепер підведемо підсумок нашого уроку. То ж скажіть:

– Що таке текст?

– З яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка)

– Про що розповідається в зачині ? (Де і коли відбувається подія)

– Про що йдеться в основній частині? (Описується подія)

– Що таке кінцівка? (Це частина, яка завершує текст).

– Як записується кожна частина?

– Ви сьогодні гарно працювали. То ж дістаньте свої діжечки знань і оцініть свою роботу під час уроку.

Урок закінчено. Дякую за увагу!

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок. Рейтинг публікації: 0 з 5)
259

Магазин UROK-UA.com

А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?

Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Урок цікавий, насичений матеріалом, доречні різноманітні вправи. Методично грамотно складений, дотрамано етапності уроків, інформація відповідає меті того чи іншого етапу. Думаю, що даний урок є ефективним і дасть хороші результати.

  2. Дуже хороший урок. Весь матеріал “розкладено по поличках”. Чітко простежуються всі етапи. Думаю, цей конспект може бути використаний початківцями (та й не тільки) вчителями в якості зразка при підготовці до уроку.

  3. Конспект зацікавив сучасною подачею матеріалу, “збирання горішків” вчитель вдало використовує для планування навчальної діяльності, сподобались “діжечки знань” для самооцінки. Важливою є й природознавча робота, яка позитивно доповнює урок.

  4. На уроці простежуються міжпредметні зв язки з природознавством, учні пригадують, що вони знають про білочку. Створюється ігрова атмосфера “збирання горішків для тваринки” за правильно виконані завдання, паралельно діти привчаються турботі про тварин взимку. Нестандартно вчитель підходить і до каліграфічної хвилинки, а саме її взаємоперевірки – другокласники залюбки визначають “королеву” серед написаних літер і навіть коронують її (олівцем зображають над нею корону).
    Конспект розгорнутий з презентацією, майстерно продуманий. Дякую вчителю за талант!

  5. Учитель вміло поєднала різні форми роботи ( групава,робота в парах, робота з підручником..). Набуті раніше школярами знання використовуються для здійснення цілеспрямованого сприйняття ними нової інформації. Як рекомендація, то домашнє завдання доречно перевіряти в ігровій формі, відповідно до вікової категорії учнів 2 класу. Дякую за роботу.