mail@urok-ua.com
Магазин UROK-UA.com

Конспект уроку з української мови у 7 класі. Тема: “Дієприслівник як форма дієслова”. Урок – подорож

Автор: Вчитель української мови та літератури Мишура Любов Іванівна

Мишура Любов ІванівнаЩоб урок був цікавим і ефективним, часто використовую ті методи і технології, які народжуються у моєму серці. Переконана, що немає бездарних учнів. Кожна дитина по – своєму талановита. Отже, співпрацюючи , йдемо від творчості учнів – до знань, до результатів/


 

 

Тема. Урок – подорож до дієприслівникового краю.

Дієприслівник як форма дієслова / 7 клас /

( з використанням авторських віршів )

 Мета уроку: повторити і узагальнити вивчений матеріал , формувати і удосконалювати уміння учнів аналізувати дієприслівник як форму дієслова, розвивати мовленнєву культуру і творчі здібності учнів , інтерес до мови , бажання поглиблювати свої мовні знання ; виховувати любов до природи і до рідного краю.

Тип уроку: застосування знань, формування вмінь і навичок

Обладнання: вислови про осінь, казковий замок “ Чародії” (малюнок) , два всюдиходи – “Промінець”, “ Осіння мелодія ”, на дошці – назви станцій ; учні в казкових костюмах (Осінь – чарівниця, верба , гриб , хлопчик – розбишака). Зал по-осінньому прибраний. Учні класу об’єднані в дві екскурсійні групи, роботу яких буде оцінювати журі .

Хід уроку

І. Мотивація навчання

  1. Вступне слово вчителя.

Діти, сьогодні – незвичайний урок: подорож до дієприслівникового краю . До нього потрапить той, хто добре вивчив дієприслівник та його граматичні властивості. Я знаю, що ви вже готові розпочати мандрівку. А щоб цікавіше було подорожувати, клас об’єднано в дві екскурсійні групи. На чолі кожної з них – капітан-екскурсовод . Команди подорожуватимуть на всюдиходах “Промінець” і ”Осіння мелодія“, які сконструювали учні. Для оцінювання роботи екскурсійних груп і окремих учнів обирається журі.

ІІ. Узагальнення і систематизація вивченого

Вчитель. Перш, ніж сісти у всюдиходи « Промінець » і « Осіння мелодія» , нам треба переконатися в тому, чи підготувалися команди разом із капітанами, щоб вирушити у похід. Зараз ми знаходимося на станції « Теоретична », яка гостинно вітає учасників експедиції і пропонує стати учасниками гри “ Найрозумніший”

Мозковий штурм

Завдання команді “ Промінець”:

(За кожну правильну відповідь – 1 бал )

  1. Що називається дієприслівником?
  2. Які граматичні ознаки дієслова в дієприслівнику?
  3. Як утворюються дієприслівники доконаного виду?

Завдання команді “ Осіння мелодія“:

  1. Які граматичні ознаки прислівника в дієприслівнику?
  2. Як утворюються дієприслівники недоконаного виду?
  3. Що називається дієприслівниковим зворотом?

Вчитель. Зараз ми переконалися, що обидві команди готові мандрувати. Переможе та команда, яка подолає всі перешкоди і набере більшу кількість балів.

Тож у дорогу швидше вирушаймо,

Дієприслівниковий край шукаймо.

Вчитель. Увага! Увага! Мандрівка у пошуках дієприслівникового краю

розпочинається. Команди прибувають на станцію” Граматичну “.

Завдання: виписати з тексту дієприслівники і визначити їх граматичні властивості ( вид і час ). Результати аналізу записати у роздані учням картки – таблиці. За кожну правильну відповідь – 1 бал. Максимальна кількість – 4 бали.

Каштан

Весною каштан цвів білим цвітом, піднявши до сонця свої свічки. Літо було жарке, і немолодий каштан, задихаючись від спраги, засумував. Він благав дощу, пожадливо хапаючи краплини вранішньої роси. Та ось над землею прошумів вересень своїми грозовими дощами. Набравши вологи з глибини землі, каштан знову зацвів. Це ж справжнє диво! А вже на порозі зима…

Вчитель. А зараз вас вітає станція “ Загадкова” .

Відгадати загадки і пояснити правопис НЕ з дієприслівниками:

  • Не розбивши горщика, не з’їси кашки (горіх)
  • Хто не вийде у поле, не покидаючи свого дому? (слимак, черепаха)

Продовжити прислів’я:

а) Не спитавши броду, не лізь у воду.

б) Не знаючи справи, не берись за діло.

в) Не давши слова – кріпись, а давши – держись.

г) Не взявшись до сокири, не зробиш хати.

(Учні пояснюють правопис слів і говорять правило)

Вчитель. А коли не з дієприкметниками пишуться разом? ( відповідь і приклад)

Вчитель. І вже команди прибувають на станцію “ Поетичну”.

Завдання: доповніть вірш дієприслівниками і розкажіть, що ви про них знаєте.

Дрімали верби ,______________ у воду.

А веселка у небі, ___________з Деркула води,

Розказувала всім про хорошу погоду, _______________дощ на соняшники і гарбузи.

(дієприслівники з вірша випущені)

Підсумок роботи учнів на 3 станціях (теоретичній, загадковій, поетичній.)

 / Слово журі /

Вчитель. А зараз вас запрошує станція ”Казкова”.

Знайомимося з її героями: Осінь, верба, гриб, хлопчик-розбишака.

Завдання: Ви повинні подивитися казку , назвати з тексту дієприслівники і проаналізувати їх.

Казка “Лісова пригода”                     

Вчитель. В лісі володарює Осінь- чарівниця. На галявині росте верба, до неї притулився гриб. Та раптом з’являється хлопчик-розбишака. Він ламає дерева, збиває ногами гриби. Вони просяться, плачуть. З’являється Осінь-чарівниця, веде розмову з хлопчиком.

 Осінь. Хлопчику, любий, зупинися,

Навколо швидше подивися.

Розгледівши усю красу, –

Станеш ти добріший.

Хлопчик. Зі мною раптом диво сталось.

Я, ніби прокинувшись зі сну,

Іншими очима глянув

На вербичку золоту.

На грибок, що задрімав,

Примостившись під берізкою стрункою,

І на пташку, що злетіла

Із піснею гомінкою.

Дякую тобі, матінко, що зі сну мене пробудила, красу любити научила.

 Осінь. Пам’ятайте, завжди діти,

Що природа – це життя

( учні аналізують дієприслівники ).

Вчитель. Діти, перед вами станція «Дієприслівниковий край». А щоб потрапити до нього , ви повинні виконати синтаксичний аналіз речення.

 1 команда Поспішаючи з далекого краю,

Осінь чудова до нас прибуває.

 2 команда Листям устеливши доріженьки навколо,

Поспішає осінь, прямуючи до школи.

Вчитель: Діти, нарешті ви прибули у дієприслівниковий край. І серед вас, я впевнена, ті учні, які добре знають дієприслівник та його граматичні ознаки. А ще дуже люблять природу рідного краю.

Зараз ми знаходимося перед розкішним замком, який називається “Чародії”. І щоб потрапити до нього, капітанам необхідно виконати завдання на дошці : виправити орфографічні помилки, розставити розділові знаки.

Речення:

  1. В одчинені вікна заглядав місяць піднімаючісь з дніпра.
  2. Верби схилившись над Деркулом росчісуют свої коси.

Учні розставляють розділові знаки,виправляють орфографічні помилки,пояснюють правило і отримують ключ від казкового замку).

ІІІ. Підведення підсумків, оцінювання результатів уроку

Вчитель. Любі діти! Ми довго мандрували з вами, шукаючи дієприслівниковий край. Нарешті нас запрошує станція “Урожайна”.

Слово журі. Підведення підсумків.

Самооцінка , оцінка вчителя , нагородження .

Рефлексія. Сьогодні на уроці

  • було цікаво,
  • я навчився,
  • тепер я можу,
  • я запам’ятав.

Вчитель. Ми побували у цікавій мандрівці, відвідали дієприслівниковий край. Але подорож на цьому не закінчується: країна Мовознавство буде кликати вас знову і знову до пошуку, до нових звершень і перемог.

Доріг на світі є багато.

Але яку б ти не обрав,

Хотіла б я тобі сказати,

Щоб все життя ти пам’ятав:

Учись , мій друже, пізнавай.

Тоді душа твоя захоче

Знайти для себе справжній рай.

Іди вперед і підкоряй вершину.

Нехай почнеться мрій політ

В щасливу, світлую годину!

Домашнє завдання/ диференційоване /: повторити §29, 30. Вправа 352 (I, II група) за підручником О. П. Глазової; твір-мініатюра “Мандрівка у казку” (з використанням дієприслівників ) – III група*

Маршрутний лист команди “ Промінець “, “ Осіння мелодія “

п / п

Назва

станцій

Завдання Бали Всього
1. Теоретична Мозковий штурм.

Вибірковий диктант

3

4

2. Граматична Правопис не з дієприслівниками 3
3. Загадкова Відгадати загадки.

Продовжити прислів’я

2

4

4. Поетична Доповнити вірш дієприслівниками 2

 

5. Казкова Вибрати з тексту дієприслівники і проаналізувати 3
6. Замок “ Чародії “ Конкурс капітанів

Виправити помилки

2
7. Дієприслівниковий край Синтаксичний аналіз речення 3
8. Урожайна Підсумок уроку

Screenshot_1

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка. Рейтинг публікації: 5 з 5)
188

Магазин UROK-UA.com
А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?
Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Любове Іванівно! Ваша подорож була загадковою і захоплюючою. Ви знайомите дітей з неповторним та унікальним світом української мови. Ви наповнюєте поезією кожну складову уроку, тому мандрівка у пошуках дієприслівникового краю була неповторною. Дякую Вам.

  2. Любове Іванівно! Дякую за цікавий матеріал. Мої семикласники теж полюбляють нестандартні форми роботи на уроках!

  3. Шановна Любове Іванівно ! Ваш урок нетрадиційний та дуже цікавий. Креативно названі станції для подорожі. Ви пропонуєте творчі завдання по дієприслівнику. Ви – молодець. Такі уроки дуже подобаються учням. Учні у Вас теж дуже творчі .Дякую Вам за творчість та відданість справі.

    1. Лідіє Степанівно, дякую за оцінку мого уроку. Сонечка Вам ясного і неба безхмарного!
      І дай, Боже, усім жити
      Мирно в світі, не тужити.
      Щоб не знали сліз і горя,
      Щастя щоб – від гір до моря,
      Завітало в кожен дім,
      Щоб купались люди в нім.

      1. Лідіє Степанівно, я теж 14 років працювала в Біловодському районі ( Кононівська школа). Про цей період мого освітянського життя я завжди згадую з великою любов’ю. Співпраця з прекрасними людьми… Скільки гарних спогадів!