mail@urok-ua.com

Конспект уроку за баладою Р.Л. Стівенсона “Вересовий трунок”

Які вони останні пикти?

Автор: учитель Мордух Олена Василівна

Мордух Олена ВасилівнаТема.

Які вони останні пикти? (Уславлення у баладі Р.Л. Стівенсона патріотизму, мужності та волелюбності людини. Фольклорні традиції у баладі)

Мета:

  • розкрити тему національної незалежності, ідейний зміст балади;
  • розвивати навички аналізу поетичного твору;
  • виховувати вірність слову, почуття власної гідності.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Розв’язування кросворду.

Кросворд

  1. Батьківщина Стівенсона.
  2. Вічнозелений низенький кущик з дуже дрібним і численим листям та лілово-рожевими квітами.
  3. Те саме, що вир.
  4. Легендарний народ,що жив у Шотландії.
  5. Напій.

ІІ .Оголошення теми, мети уроку

ІІІ. Сприйняття навчального матеріалу

1.Бесіда

– Як ви гадаєте, чим Стівенсона привабила ця легенда?

– Символом чого є вересовий трунок?

– Чому батько зажадав смерті сина? Як ви оцінюєте його вчинок?

А як вчинили б ви?

– Які риси характеру виявили пикти в останній ситуації?

– Чи можна батька й сина назвати героями? Обгрунтуйте свою точку зору.

– Чи вдалося королю перемогти пиктів?

– Яка ідея балади?

– Що ця балада дала вам ( у моральному плані)?

2. Завдання

Який музичний твір ви написали б за змістом балади? Обгрунтуйте свою думку, використовуючи текст твору і спираючись на основну думку балади.

( Характеристика музики: лірична, чарівна, ніжна, душевна, енергійна, радісна, таємнича, жалібна, приємна, сумна, журлива, скорботна, тривожна, сувора).

3.Словникова робота

Пригадати, що таке антитеза.

4.Запитання

Чи можна стверджувати, що балада побудована на антитезі? Довести.

Антитеза у баладі

  1. Щасливе життя пиктів
  2. Краса гір
  3. Літнє буяння природи
  4. Жахаючий клекіт пучин,- який несе смерть
  5. Необмежена влада короля
  6. Сила духу останніх пиктів
Нещастя, які приніс їм король
Могили пиктів
Похмурий настрій короля
Цвітіння вересу, що є для пиктів символом вільного життя
Безправне становище маленького народу
Безсилля короля

Висновок: антитеза пронизує увесь твір.

5.Завдання

Розбити баладу на частини і дати назву кожній з них.

(-Король шотландський «владар вересового краю».

-Зустріч короля з двома пиктами.

-Смерть сина і батька.)

6.Літературна гра

Продовж рядок ( словами з тексту або близько до тексту).

7. Завдання

Визначити фольклорні традиції у баладі.

  1. Казково-легендарні мотиви.
  2. Динамічний напружений сюжет із трагічним фіналом.
  3. Елементи фантастики, містики, гіпербола, контрастність образів.
  4. Незвичайні героїчні характери і вчинки героїв.)

8. Метод «Прес»

Довести , що балада «Вересовий трунок»-героїчна балада.

ІV. Підсумок уроку

Сенкан «Пикти».

V. Домашнє завдання

Біографія А.Міцкевича.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка. Рейтинг публікації: 3 з 5)
159
А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?
Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. Цікаво сформульована тема уроку. Різні форми роботи за літературним твором запропоновані учням. Враховані їхні компетнції в предметі. Нестандартні форми роботи роблять урок цікавим для учнів. Але мені здалося, що компанувати урок можна було інакше: форми роботи не дуже логічно витікають одна з іншої.