mail@urok-ua.com

Конспект уроку зарубіжної літератури у 6 класі за темою: “Байка у світовій літературі”

Автор: вчитель української мови і літератури та зарубіжної літератури Мормуль Оксана Євгенівна

вчитель української мови і літератури та зарубіжної літератури Мормуль Оксана ЄвгенівнаМета:

  • Перевірити і закріпити знання учнів із теми;
  • Розвивати усне і писемне мовлення учнів, логічне мислення, вміння аналізувати і робити висновки;
  • Формувати почуття відповідальності за команду.

Тип уроку: урок-узагальнення у формі гри.

Перебіг уроку

І. Організація класу

Клас ділиться на три команди. Обираються капітани, обговорюється назва команди.

ІІ. Етапи змагання

Розминка

Чим відрізняється байка від інших жанрів?

Для чого письменники вдаються до цього жанру?

Чому тварини або рослини є героями байок?

Що вони уособлюють?

Розгадування кросворду  (спроектований на екран або намальований на ватмані чи дошці)

Кросворд

По вертикалі:

Цей термін з грецької мови означає «іносказання» (алегорія).

По горизонталі:

  1. Повчальна частина байки. (мораль)
  2. Найвідоміший французький байкар. (Лафонтен)
  3. Перші поетичні байки написав… (Федр)
  4. Найвідоміший український байкар (Глібов)
  5. Прозою байки писав … (Езоп)
  6. Що уособлює лисиця у байках?(хитрість)
  7. Ім’я найвідомішого російського байкаря. (Іван)
  8. Країна, в якій народився основоположник байки. (Греція)

Найуважніший читач            

Звідки ягня п’є воду? (У Езопа – з річки, в інших – із струмка)

Де за течією стояв Вовк? (Угорі)

Куди прибігла Лисичка у байці Глібова «Лисиця й виноград» (У садок)

Хто сидів на вершечку? (Горобець)

Яку назву має байка Крилова «Бабка й мураха» в Езопа? («Мурашки й Цикада»)

На яких музичних інструментах грали герої байки Крилова «Квартет»? (дві скрипки, альт, баси)

Назвіть автора і назву байки, в якій є такі слова: «Страждаю по заслузі, бо пожалів гадину». (Езоп, «Хлібороб і Змія»)

Ми – актори

Кожна команда повинна інсценізувати будь-яку байку на свій вибір.

Впізнати автора

Я жив у Древній Греції дві з половиною тисячі років тому, був рабом. Написав майже 650 прозових байок. (Езоп)

  • А я народився на Полтавщині і свої віршовані байки писав українською мовою. (Глібов)
  • Я народився у 1769 році в Москві і навіть не навчався в школі. Написав багато байок. (Крилов)
  • Я був першим перекладачем байок Езопа. (Федр)

Довести, що даний твір – це байка

Командам роздаються тексти творів І. Крилова «Зозуля й Півень», «Лебідь, Щука і Рак», «Муха й подорожні».

Третій зайвий

Вказати «зайве» слово. Свій вибір обґрунтувати

  • Вовк, Лисиця, Ягня.
  • Бджола, виноград, Лисиця.
  • Крук, Мурашка, Лисиця.

Конкурс капітанів

Про кого йде мова в акровірші?

Бабрій відомим був, Езоп,

А також Глібов і Крилов.

Йде слава світова про них,

Кругом звучать їхні слова.

Аби була б лиш голова

Робити путнє щось завжди

І не доводить до біди.

За дві хвилини скласти «Слово про…»

І – Езопа.

ІІ – Крилова.

ІІІ – Лафонтена.

Юні компаративісти

Кому належать ці рядки? Що в них спільного, а що – відмінного?

«У сильного безсилий винен завсіди…» (Крилов)

«…навіть справедливий захист не має сили для тих, хто заповзявся чинити кривду». (Езоп)

«На світі вже давно ведеться,

Що нижчий перед вищим гнеться,

А більший меншого кусає та ще й б’є —

Затим що сила є…» (Глібов)

Хто більше?

Назвати відомих перекладачів байок Езопа, Федра, Крилова та інших байкарів на українську мову.

Ми – байкарі

Кожна команда має скласти свою байку

ІІI. Підбиття підсумків уроку

ІV. Домашнє завдання

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка. Рейтинг публікації: 4 з 5)
1978
А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?
Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарів

  1. Нестандартна форма проведення уроку,цікаві завдання командам. Особлива увага творчим завданням, це активізує роботу учнів. Слід у конспекті вказати методи і прийоми роботи на уроці , наочність та вказати ,як підводиться підсумок уроку (рефлексія) та яке домашнє завдання.А взагалі , я дуже вдячна Вам за урок.

  2. Матеріал дуже цікавий. Бажано трішки більше розробити завдань для команд, тому що їх аж три. Хотілося побачити, яке задано домашнє завдання.

  3. Цікавий підхід до організації та проведення підсумкового або узагальнюючого уроку літератури. Вдало підібрана не тільки форма уроку, а й завдання для обговорення вивченого матеріалу. Мета уроку – розвивиток усного та писемного мовлення, логічного мислення учнів, навчання їх аналізувати і робити висновки – з таким методичним підходом реалізується краще, ніж при проведенні уроку в традиційній формі Творчих успіхів Вам, колего!.