mail@urok-ua.com

Конспект уроку
життєвий і творчий шлях письменника
Пантелеймона Олександровича Куліша

Автор: вчитель української мови і літератури Пімахова Олена Леонідівна

Тема: П.Куліш – видатний письменник, поет, перший професійний критик(1819-1897) „До рідного  народу”,  „ Троє  схотінок”, „Заворожена  криниця”.

Мета: Ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом письменника, допомогти усвідомити значення діяльності Куліша для розвитку  української культури ; висловлювати почуття пошани до нашого народу .

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку 

І. Організаційний   момент.

ІІ. Актуалізація   опорних знань.

1.Перевірка Д/З

Діти  презентують  проект, вірші  напам’ять .

Тест.

1) До якого  літературного жанра  відноситься „Причина”

а)пісня;
б) поема;
в) балада.

2)Яка  із вказаних поем є сатиричною

а) „ Гайдамаки”
б) „Кавказ”
в)  „Сон”

3) До кого звертається  автор в поемі  „І мертвим , і  живим, і ненародженим”?

Обніміте ж, брати мої,
Найменшого брата-
Нехай мати усміхнеться,
Заплакана мати

а) до узагальнюючого образу християнських братств;
б) до   вчених   земляків  – псевдопатріотів;
в) до селян –  гречкосіїв

4)До якого жанру належить твір  „ Гайдамаки”?

а) романтична балада;
б) історично-героїчна;
в) родинно – побутова поема.

5) Які  міфологічні персонажі діють у „Причині”?

а) відьма;
б)русалка;
в)мавки.

6) Із якого твору ці рядки ?

Учіться, читайте,
І  чужого научайтесь
Й свого не цурайтесь…

а) „І мертвим, і живим”
б) „Кавказ”
в) „Сон”

7. Мотивація

Кавказ
Умань
Лілея
Ісайя
Шевченко

1) Назва поезії    „За горами, гори  хмарами  повиті.”
2)Назва міста, де Гонта убив своїх дітей.
3) Балада Т.Г. Шевченка.
4)Вірш – подорожаніє.
5) Автор „ Кобзаря”.

Щирий друг  Шевченка  і   нещадний   критик його   творів, патріот України і вірний підданий царизму, один із  найвидатніших  українських письменників, ямя якого довгий час замовчувалось – все це  Пантелеймон Олександрович Куліш.

Тема, Мета.

„Могутній майстер української мови  й творець українського правопису, благородний поет, перекладач… має право на нашу велику повагу і вдячність.” М.  Коцюбинський

  1. Розповідь вчителя, зачитування цікавих фактів із життя Куліша.
  2. Опрацювання учнями статті підручника.

Запитання: Яким з цієї розповіді постає перед нами Куліш?

(Людиною талановитою, діяльною, патріотичною, але яка має суперечливі погляди).

Виразне читання, художній аналіз поезій „До рідного народу”

жанр: громадська лірика
тема: звернення поета до народу захистити рідну мову
ідея: доки існує мова – доки живе нація

Образи

Висновок: треба плекати і оберігати мову.

„Троє схотінок”
Схотінки – бажання
Тема: життєве кредо письменника, його життєві цінності

Асоціативний кущ

  1. Душевний спокій;
  2. Книги
  3. близький друг, кохання

Ліричний герой

? Чи дотримувався П. Куліш у житті цих схотінок?
! Творча робота – утворіть власні схотінки, які мають для вас суттєве значення.

(на дошці два учні) 

КРЕДО
– добрий
– веселий
– сяяння сонця
– кохання світле
МИТЕЦЬ НЕ ПОТРЕБУЄ
– царські палати
– світових утіх
– багатств „висоти”
– популярності

„Заворожена криниця” – виразне читання

жанр: пейзажна лірика
тема: відтворення чарівної краси квітучого саду
головна думка: вода – символ життя

Асоціативна картина саду

Прислівя про воду

  • Пролиту воду назад не збереш
  • Без води не туди і не сюди
  • З брудної води ще ніхто чистим не вийшов

 Слово вчителя

 П. Куліш видав пять поетичних збірок „Досвітки”, „Хуторна поезія”, „Дзвін”, ,,Позичена кобза’’, „Хуторні недогарки”. Є також автором 10 великих поем, байок, балад, дум, перекладів.

ІІІ. Підсумок уроку.

„Мені цікаво було дізнатись про…”

VI. Д/З Виписати в зошит художні засоби з поезіїй, прочитати „Чорну Раду”

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка. Рейтинг публікації: 5 з 5)
1648
А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?
Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарів

  1. Учитель цікаво та неординарно побудував хід уроку.Було використано цікаві форми роботи на уроці; асоціативний кущ, схотінки ( дуже нестандартна форма роботи), творчі роботи ,прислів’я про воду ,різноманітні схеми тощо.Дуже вдячна Вам ,Шановний Учителю!