Написання складних слів 6 клас

Автор: вчитель української мови та літератури Блізніченко Ольга Андріївна

Screenshot_13Матеріал використовується на уроці узагальнення знань з теми “Словотвір”


 

Тема.  Правопис складних слів  разом  і  через дефіс, написання  слів з пів-, правопис  складноскорочених слів.

Мета:

навчальна: поглибити  знання  учнів  про  творення  й  правопис  складних  і  складноскорочених слів; узагальнити  знання  учнів  про правила  написання  слів з пів-;

розвивальна: формувати  вміння  учнів  правильно писати  складні слова; розвивати  творчі вміння  використовувати  складні  та  складноскороченя  слова  при  побудові  власних  висловлювань;

виховна: виховувати  інтерес  до  української  мови.

Тип уроку: урок закріплення  вивченого  матеріалу

 Перебіг уроку

Screenshot_14І Організація  класу

ІІ Мотивація  пізнавальної  діяльності.  Повідомлення  теми, мети  і  завдання  уроку.

Сьогодні на уроці  кожен з  вас  матиме  можливість пригадати, як творяться  складні  та  складноскорочені слова, повторити правила  написання  складних слів, вправлятися у правильному  слововживанні, збагатити  свій  словниковий  запас.

До  того  ж  ви самі  будете  себе  оцінювати.  Так, ви не помилилися.

У  цьому  щоденнику  ви  відмічатимете виконання  кожного завдання.  Наприкінці уроку виведете підсумкову оцінку.

ІІІ Актуалізація  опорних  знань

  1. Культура мовлення

Пішов  за  водою

Приємного  апетиту

Не  дивлячись  на  перешкоди

Зробити  для  видимості

Відкрити  вікно

  1. « Третє зайве»

– Пригадайте, за допомогою чого утворюються  нові слова ?

– Які способи  творення  ви  знаєте?

-Пропоную вам перевірити, наскільки ви  уважні  і  як вмієте  мислити.

У кожному  рядку  ви  повинні  знайти  зайве  слово  і  пояснтит  свій  вибір.

  • лісок, вогнище, юнь;
  • прилітати, необхідно, приносити;
  • підберезник, підвіконня, носик;
  • активно, взимку, влітку;
  • обхід, виліт, тричі;

Випишіть «зайві» слова, підкресліть  у  кожному  першу  літеру, у вас  має  вийти  слово.

– Як утворилося  це  слово?

Юннат        юний  натураліст

– Як  називається  такий  спосіб  творення?

ІV  Закріплення  вивченого  матеріалу

  1. Від наведених слів утворити складноскорочені слова

Автобусний вокзал

Засоби масової інформації

Атомна  електростанція

Державний бюджет

Зовнішнє незалежне оцінювання

– Як  пишуться  ці  слова?

  1. Коментоване письмо

Screenshot_15

  1. Розподільний диктант

Говорячи про складні слова, ми  не  можемо  оминути  нашого гарного знайомого Префікса  Пів. Допоможіть йому розселитися   у потрібні будиночки 

Разом                               Через дефіс                                     Апостроф

Screenshot_16

Кілограм, літр, Україна, Лондон, світ, річка, країна, дерево, озеро, яр, Львів, апельсин, яблуко, ящик.

– З одним із утворених слів скласти і записати речення.

V Систематизація та узагальнення вивченого  матеріалу

Ось і настав час  дізнатися, чи потоваришували  ви зі  складними словами. Спишіть слова, знявши риску.

Міні\маркет, сміттє\звалище, водо\нагрівач,біолого\географічний, військово\історичний, електро\нагрівач, жовто\гарячий, нервово\психічний, адмін\персонал,  нерозлий\вода, світло\зелений, бета\каротин,  сцено\графія, хіміко\фізичний, цього\річний.

–  Якщо  ви  правильно виконали завдання, то  в усіх  словах, які пишуться разом, підкреслити другу букву, ви дізнаєтесь, як попрацювали.

МОЛОДЕЦЬ!

VІ Підбиття підсумків

Ви сьогодні молодці. Підрахуйте   у свої щоденниках успіхів результати роботи.

То  як утворюються складні слова?

– Що ви можете сказати про їхнє написання?

На завершення спробуємо скласти сенкан про складні слова.

  1. Складні слова
  2. Дружні, міцні
  3. Поєднуються, гуртуються, не розлучаються
  4. Два слова поєднуються в одне
  5. Нерозлийвода

VІІ  Домашнє завдання

Орфографічний зошит вправа 41.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Дуже важливо аби шестикласники розібралися з правилами творення слів, адже саме так учні зможуть грамотно писати. Цікава перзентація, що супроводжуватиме весь урок, дасть змогу учням узагальнити та систематизувати знання з теми , а також підготуватись до контрольної роботи.

  2. Вважаю, що прийом самооцінювання учнів у кінці уроку сприятиме активній роботі. Використання презентації на уроці завжди підвищую зацікавленість, сприяє кращому засвоєнню матеріалу учнів на уроці.

  3. Урок дійсно побудований так , що сприяє якнайкраще систематизувати правописні навички шестикласників. Форми роботи допомагають удосконалювати правописні навички й активізувати роботу учнів.

  4. Ваш урок має практичний напрямок. Вдала презентація. Вважаю,що Ваш урок пізнавальний та цікавий для учнів. Візьму для себе ”Щоденник успіхів”. Дякую Вам за творчість та старанність.

  5. Урок має практичне спрямування.Хороша презентація.Матеріал відповідає темі та змісту уроку.Думаю.,що цей урок для учнів був пізнавальним та цікавим.До своєї педскарбнички :”Щоденник успіхів”.Спасибі

  6. Словосполучення “Щоденник успіхів” уже оптимістично налаштовує учнів на роботу та вселяє впевненість в своїх силах. І всю подальшу роботу Ольга Андріївна спрямовує на розвиток творчих умінь учнів, формування культури мовлення та збагачення словникового запасу дітей. Доречним доповненням уроку служить змістовна презенація. Спасибі автору, урок дійсно навчальний.