Урок географії у 7 класі

Населення та політична карта Північної Америки

Автор: вчитель географії Пономаренко Валерій Борисович

Політична карта Північної Америки

Мета: продовжувати формувати у учнів поняття про населення світу, раси, народи, які населяють нашу планету.

  • продовжувати формувати у учнів поняття про політичну карту світу.
  • продовжувати формувати у учнів поняття про географічне положення, рельєф, клімат, внутрішні води та природні зони Північної Америки.
  • сформувати у учнів поняття про населення Північної Америки.
  • сформувати у учнів поняття про політичну карту Півн. Америки.
  • сформувати у учнів поняття про народи материка.
  • сформувати у учнів поняття про залежність розміщення населення від історичних факторів та природних умов.
  • сформувати у учнів поняття про країни Півн. Америки.
  • сформувати у учнів поняття про США.
  • продовжувати формувати у учнів науковий світогляд на основі знань про населення, раси, народи та політичну карту Півн. Америки.
  • продовжувати виховувати в учнів екологічне та природоохоронне виховання.
  • виховувати в учнів почуття рівності рас.
  • продовжувати розвивати в учнів географічну мову, пам’ять, мислення, увагу та спостережливість, вміння робити висновки та узагальнення.
  • продовжувати розвивати в учнів вміння працювати з картою, атласом, підручником, контурною картою.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Методи: фронтальна та індивідуальна бесіда, доповіді учнів, практична робота, робота з картою, атласом, додатковою літературою, контурною картою, практична робота.

Наочність та обладнання: карта, атлас, підручник, контурна карта.

Хід уроку :

I. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.

До яких рас відноситься населення Землі ?

Люди якої раси переважають на африканському континенті ?

Яка раса має такі ознаки : жовтувата шкіра, чорне волосся, вузький розріз очей ?

Як ви думаєте, що відображає політична карта світу ?

II. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів та оголошення нової теми.

Ми вже розглянули представників всіх рас що населяють нашу планету. Але зрозуміло, щоб детальніше розглянути представників всіх рас та народів обов’язково потрібно розглянути населення всіх материків.

Як ви думаєте, представники якої раси проживають на території Півн. Америки ?

III. Вивчення матеріалу нової теми.

План.

  1. Населення Півн. Америки.
  2. Політична карта.
  3. США.
  4. Коли європейці відкрили Півн. Америку вона вже була заселена людьми.

Як ви думаєте як на територію материка потрапили люди ?

Берінговий міст. 30 тис. Років тому назад. Якщо рівень океану зменшиться на 20 – 30 м. то Берінговий міст з’явиться знову. Окрім того,про близкість індіанців до монголоїдів Азії свідчать численні ознаки : відносно темна шкіра, тверде пряме волосся, рідкий волосяний покрив на тілі, темний колір очей, широке обличчя. Разом з тим індіанці Півн. Америки виділяються характерними рисами. Вони мають високий зріст,  “ орлиний ніс “, трохи інший розріз очей.

У південних районах материка корінні жителі Півн. Америки вже на початку нашої ери створили високорозвинуті цивілізації. В основі їх цивілізації було землеробство. Саме завдяки індіанцям світ дізнався ц сьогодні дуже широко вживає в іжу багато знайомих нам продовольчих культур.

Які культурні рослини дала нам Півн. Америка ?

Особливо великого розвитку досягли ацтеки Півн. Америки – індіанці Мексики. Їх держава мала високу густоту населення, розвинуте господарство, куультуру.

До корінного населення Півн. Америки належать також ескімоси та алеути.Вони живуть на узбережжі Півн. Льодовитого океану, на півдні Гренландії, Алеутських островах. Вони полюють на морських тварин або випасають оленів.

Але крім корінного населення проживає і прибуле населення. Нині серед населення Півн. Америки переважає європоїдна раса : нащадки переселенців з Європи – англійці, ірландці, французи, німці та інші. В Півн. Америці є також українська діаспора.

Що таке діаспора ?

Вона налічує близько 1 млн. чол.

У формуванні населення Півн. Америки велику роль відіграли представники негроїдної раси.

Яка головна ознака цієї раси?

Чому представники цієї раси з’явилися в Півн. Америці ?

Сьогодні на материку проживає десятки мільонів представників цієї раси. Вього на території Півн. Америки проживає близько 420 млн. чол.

На протязі розповіді вчителя учні заповнюють таблицю.

Населення Північної Америки

 

Відкрийте атлас на ст. 14 – 15. Перед вами карта народів та густота населення.

Середня густота населення 17 чол \ кв. км. Але Півн. Америка заселена нерівномірно. Невелика кількість населення проживає на Півночі материка. Деякі острови архіпелагу взагалі безлюдні.

Чому ?

Рідко також заселені пустельні райони заходу. Найвища густота населення на сході Півн. Америки.

Чому ?

Де ще в Півн. Америці буде висока густота населення ?

Більша частина Півн. Америки проживає в містах. Є близько 10 міст міліонерів.

  1. На території Півн. Америки розміщується 23 незалежні держави і 14 колоній. Причому дві з них США і Канада відносяться до найрозвинутіших крахн світу. Інші відносяться до країн що розвиваються.

Знайдіть і запишіть в зошит столиці таких держав :

                 Країни                 Столиці
США Вашингтон
Канада Оттава
Мексика Мехіко
Куба Гавана
Ямайка Кінгстон
Панама Панама
Сальвадор Сан – Сальвадор
  1. Уявимо що ми летимо на літаку над Півн. Америкою. Наш політ починається над Бостоном і продовжується по таким містам – Нью – Йорк, Вашингтон, Детройт, Чикаго, Солт – Лейк – Сіті, Лос – Анжелес.

IV. Повторення та закріплення вивченого матеріалу.

  1. Яка чисельність населення Півн. Америки ?
  2. Які раси проживають в Півн. Америці ?
  3. Корінні народи Півн. Америки ?
  4. Де і чому найбільша густота населення ?
  5. Назвати найбільшу країну Півн. Америки ?

V. Повторення та узагальнення вивченого матеріалу.

Практична робота.

Тема : Характеристика країн Півн. Америки.

Мета : Закріпити знання учнів про населення, народи та господарство МАтерика.

Завдання : 1. Описати характеристику населення, господарства США.

План.

  1. Географічне положення.
  2. Природа.
  3. Населення.
  4. Промисловість.
  5. Сільське господарство.
  1. Позначити на контурній карті країни та столиці материка.

VI. Підведення підсумків кроку та оголошення домашнього завдання.

Вивчити конспект, виконати практичну роботу.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Досить цікава розробка уроку. Створені вчителем завдання розвивають в учнів логічне мислення. На етапі актуалізації опорних знань учнів вчитель використав мжпредметний зв’язок із всесвітньою історією. Дуже Вам дякую!!!

  2. В конспекті цього уроку мені більш за все сподобалась схема населення Північної Америки. Схема детальна і викладач ще доповнив її категорією “прибуле населення”, що відображає постійні тенденції . На мою думку, дуже детально розписана мета- зайве. А урок сподобався.