mail@urok-ua.com

План-конспект уроку з інформатики для 8 класу

“Історія засобів реалізації інформаційних процесів”

Автор: вчитель інформатики Пірожик Богдан Володимирович

ТЕМА УРОКУ.  Історія засобів реалізації інформаційних процесів, види сучасних комп´ютерів.

МЕТА УРОКУ:

  • Навчальна. Формувати знання учнів про історію засобів реалізації інформаційних процесів;
  • Розвиваюча. Розвивати в учнів увагу, старанність, пам’ять та логічне мислення;
  • Виховна. Виховувати інтерес до вивчення інформатики.

ОБЛАДНАННЯ: комп’ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет, мультимедійний проектор, програмне забезпечення, роздатковий матеріал.

ТИП УРОКУ: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу до уроку

Перевірка  наявності та готовності учнів до уроку. Створення позитивного настрою для проведення уроку.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Розвиток  людства безпосередньо пов’язаний з розвитком засобів передавання, опрацювання та зберігання повідомлень. У цьому розвитку можна виділити кілька етапів.  

III. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя з елементами демонстрування або самостійна робота учнів з джерелом інформації (презентація)

Screenshot_1

Screenshot_2

Розглянемо детальніше історію засобів опрацювання повідомлень, призначених для виконання обчислень. Першими засобами опрацювання числових повідомлень були пальці. Про це свідчать, наприклад, римські цифри (І, V, X). У стародавній слов‘янській нумерації одиниці називали «перстами», тобто пальцями, а назва цифри 5 походить від слова «п’ясть» (кисть руки)

Значним  кроком вперед у розвитку засобів обчислення стало створення  абака у V ст. до н.е. в Давній Греції. Ідею такого пристрою греки запозичили у стародавніх вавилонян.

Одним із перших ідею створення автоматизованої машини для обчислень висловив англійський математик і конструктор Чарльз Беббідж (1792-1871). Він назвав свій прилад аналітична машина.

Ада Лавлейс (1815-1852) донька відомого  англійського поеьа Джорджа Байрона, працювала разом з Беббіджом над створенням проекту аналітичної машини та його реалізацією.

Вона вперше описали основні принципи розробки програм для обчислювальних машин. У зв’язку з цим Ада Лавлейс вважається першим у світі програмістом і на її честь названо одну із сучасних мов програмування Ada .

У 1943-1946 рр. у США Джон Моучлі і Преспер Еккерт створили ENIAC (англ. Electronic Numerical and Calculator – електронний цифровий інтегратор і обчислювач) – електронну обчислювальну машину (ЕОМ), що містила 18 000 електронних ламп, важила 30 т і виконувала 5 тисяч операцій за секунду.

Першими персональними стали комп’ютери, розроблені фірмами: MITS (англ. Micro Instrumentation and Telemetry Systems – системи мікроінструментів і телеметрії) – комп’ютер Altair 8800 (1975 р.);

– комп’ютер Apple (1976 р.)

– ІВМ – комп‘ютер ІВМ РС (1981 р.)

Для розв’язування задач, що потребують великих обсягів складних обчислень, наприклад для розрахунку прогнозу погоди на кілька днів чи тижнів, використовують потужні комп’ютери.  Найбільші з них називають суперкомп’ютерами. Наприклад на середину 2015 року найпотужнішим комп’ютером у світі був комп’ютер Tianhe-2 створений у Китайському національному університеті оборонних технологій (Гуанчжоу).

Основними напрямками використання комп’ютерної техніки є:

  • Виконання громіздких обчислень та обчислень з високою точністю;
  • Керування промисловою, побутовою та військовою технікою з використанням вбудованих комп’ютерів;
  • Організація дистанційного навчання учнів, студентів тощо.

IV. Фізкультхвилинка

Проведення комплексу вправ для зняття м’язового напруження

V. Усвідомлення набутих знань.

VІ. ФОРМУВАННЯ ПРАКТИЧНИХ УМІНЬ І НАВИЧОК

Техніка безпеки та правила поведінки в комп’ютерному кабінеті.

VІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ

1.Фронтальне опитування

  1. Назвіть етапи розвитку інформаційних технологій?
  2. Опишіть, як змінювалися засоби опрацювання повідомлень на різних етапах розвитку?
  3. Поясніть, у чому заслуга Б. Паскаля  в розвитку пристроїв для проведення обчислень ?
  4. Чим відрізняється арифмометр Лейбніца від пристрою Паскаля ?
  5. Кого вважають першим програмістом у світі? Чому?

VІІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати відповідний параграф підручника, конспект уроку.

Завдання за підручником.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка. Рейтинг публікації: 5 з 5)
140
А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?
Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *