Вчитель-методист Ходакова Тетяна МиколаївнаРоль РМО в організації сучасної методичної підготовки вчителів початкових класів

для роботи з дітьми старшого дошкільного віку

Автор: вчитель-методист, керывник районного методичного об”єднання вчителів початкових класів Ходакова Тетяна Миколаївна

Шановні колеги!

Реформування системи загальної середньої освіти, визнання обов’язковості дошкільної освіти для дітей старшого дошкільного віку вимагають трансформації старих та пошуку нових пріоритетних підходів до розв’язання комплексних завдань, які постають перед районним методичним об’єднанням вчителів початкових класів, а саме методичний супровід підготовки вчителя, створення комфортних умов для дітей при підготовці їх до шкільного навчання. Щоб кожна дитина могла сказати: «Хочу в школу».

У статті 56 Закону України «Про освіту» йдеться про те, що одним із обов’язків педагогічних працівників є постійне підвищення професійного рівня, педагогічної майстерності, загальної культури.

«Творчий учитель  не той, хто відповідно освічений, добре знає свій предмет, цього мало. Якою б талановитою не була б людина, але якщо не буде постійно цікавитися «новинками педагогіки»,  впроваджувати інноваційні технології ніколи не стане сучасним учителем, який може задовольнити бажання батьків майбутніх першокласників та бути готовим навчати сучасне покоління учнів».

Організація роботи районного методичного кабінету Центрально-Міського району ґрунтується на сучасних досягненнях психолого-педагогічної науки та має на меті поліпшення науково-теоретичної, методичної підготовки педагогічних кадрів.

РМО вчителів початкових класів, що я очолюю налічує 32 вчителя, які за бажанням батьків та за погодженням адміністрацією закладу проводять підготовчі до школи заняття.

З них:

  • кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії» мають 22, що становить 71відсоток від загальної кількості, педагогічне звання «учитель-методист» має 7, «старший учитель» 7 вчителів.
  • кваліфікаційну категорію «спеціаліст І категорії» мають 4,
  • кваліфікаційну категорію «спеціаліст ІІ категорії» мають 4,
  • кваліфікаційна категорія «спеціаліст» мають 2. (слайд)

Враховуючи якісний склад та Лист Міністерства освіти і науки молоді та спорту України щодо забезпечення взаємодії в освітній роботі з дітьми старшого дошкільного та шкільного віку від 19 серпня 2011 року №1/9-634 визначаємо і плануємо основні напрямки зміст та форми методичної роботи з вчителями, які готують дошкільнят до навчання в школі та вихователями ДНЗ.

Нами опрабовано таку модель спільних заходів взаємодії загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів (слайд).

Методичну роботу в Центрально-Міському районі щодо підвищення педагогічної майстерності вчителів, розвитку креативності вчителя, який працює з дітьми у підготовчих до школи групах  очолює методична спілка «Натхнення», до складу якої входять методист райво і вчителі вищої категорії, які  постійно знаходяться у творчому пошуку.

Методична робота з вчителями, які працюють у підготовчих до школах в групах, передбачає анкетування педагогів для визначення обізнаності з питання наступності та перспективності змісту освіти у ракурсі дошкільної та шкільної ланки; (слайд)

організацію спільних методичних об’єднань; взаємовідвідування уроків, занять, виховних заходів;

проведення аналізу програм дошкільної ланки і початкової школи з метою використання даних програм у процесі здійснення підготовки дітей до навчання в школі;

проведення «майстер-класів» з питань організації навчально-виховного процесу в підготовчих до школи групах, складання тематично-календарного планування;

вивчення нормативних документів, які регламентують роботу підготовчих груп;

абетки фахівця, використання ІКТ;

проведення психолого-медико-педагогічних консиліумів на базі ДНЗ з участю педагогів шкіл та педагогічне обстеження дітей дошкільного віку загальної готовності до школи.

Готовність дитини до школи

Готовність дитини до школи

Виходячи з висвітленого питання вчитель на сучасному етапі повинен бути творцем дитячої душі, створюючи гнучкі шляхи позитивного прищеплення інтересу до навчання у школі (слайд 18,21), адже внутрішня свобода дошкільнят важлива риса заохочення до систематичного навчання у школі. (слайд)

Напрями реалізації наступності в навчанні дошкільників і першокласників

Напрями реалізації в навчанні першокласників

Створюючи комфортні умови щодо попередньої адаптації дошкільників до навчання пропонуємо такі форми роботи з дітьми

Форми роботи з дітьми

  • проведення дидактичних, розважальних, мовних, імітаційних, музичних, предметно-маніпуляційних, режисерських ігор;
  • предметних вікторин
  • інтелектуальних шоу
  • народно-обрядових забавлянок
  • відвідування дітьми дошкільнятами святкових заходів на базі ЗНЗ
  • організація екскурсій для дітей старшого дошкільного віку до школи, до бібліотеки
  • організація спільних театралізованих вистав, інсценування казок
  • виставки дитячих робіт

На засіданнях РМО розглядаємо питання про роль сім’ї у вихованні дітей, обізнаність батьків про розумові здібності дошкільнят.

Всім відомо, що школа і родина – сім’я єдина. Усі форми взаємодії педагогів  та батьків мають бути підпорядковані єдиній меті – забезпечити оптимальні умови для розвитку кожної дитини як у навчальних закладах так і дома. А залучення батьків до співпраці для вчителя – практика є одним з головних пріоритетів створення для  дитини комфортного середовища у школі і бажання вчитися, щоб дитина прийшовши додому сказала: «Хочу в школу ще!». Спираючись на Лист № 1/9-634 методична служба Центрально-Міського району пропонує такі форми взаємодії педагогів з батьками:

  • вивчення нормативних документів, які регламентують роботу підготовчих груп;
  • зустрічі вчителів початкових класів з батьками вихованців дошкільних груп на батьківських зборах;
  • анкетування батьків майбутніх першокласників з питань підготовки дітей до школи
  • оформлення стендів – куточків у старших групах ДНЗ «Незабаром до школи», «До батьків з любов’ю»
  • консультативно-психологічна служба для батьків «Готуємось до школи разом», «Дитина на порозі шкільного життя»
  • день відкритих дверей для батьків;
  • змінна виставка педагогічних новинок «Радимо почитати»;
  • батьківський Інтернет клуб «Турботливі батьки – успішні діти» (слайд)

Враховуючи вислів Софії Русової «Дитинство – це ранок життя людини, а ранок має бути щасливим», вся діяльність РМО 4-х класів спрямована  на позитивний кінцевий результат, який ми маємо сьогодні, а це (слайд)

  • у 21 закладі створено підготовчі до школи групи, що є 99 відсотків;
  • 100 відсотків впровадження в практику Програми 2010 року «Впевнений старт»;
  • розроблено єдине календарно-тематичне планування занять;
  • цікаві назви підготовчих до школи груп сприяють заохоченню дітей до їх відвідування: «Совенята», «Барвінчата», «Знайки», «Веселка», «Сонечко», «Пізнайки», «Карапузики»;
  • наповнюваність підготовчих груп (від 15 до 36 дітей) свідчить про зацікавленість батьків цією формою роботи з майбутніми першокласниками;
  • вчителі активно використовують ІКТ, тому що діти вже мають певні навички роботи з комп’ютером;
  • співпраця вчителів з вихователями, психологами, бібліотекарями школи й району.

Роблячи висновок, хочеться ще раз підкреслити словами Леоніда Венгера (слайд). «Бути готовим до школи вже сьогодні не означає, що дошкільник повинен вміти читати, рахувати, писати. Бути готовим до школи – означає бути готовим всьому цьому навчитися».

Дякуємо за увагу!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. З даної публікації чітко видно, що РМО плідно працює на благо як дітей так і вчителів. Зазвичай, ця робота залишається лише на папері. Звертається велика увага на засіданнях підвищенню професійного рівня педагогів, роботі з батьками, а особисто мене зацікавила – модель спільних заходів взаємодії загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів. Хотілося б детальніше познайомитися з введенням її в реальне життя. Дякую.