mail@urok-ua.com

Розробка відкритого уроку біології у 9 класі

Запліднення. Протизаплідні засоби

Автор: заступник директора з НВР, вчитель біології та хімії
Дворецька Марина Лаврентіївна

Дворецька Марина ЛаврентіївнаМета: поглибити уявлення учнів про фізіологічну сутність процесу запліднення, сформувати поняття «безпліддя», «штучне запліднення», «контрацепція», познайомити з основними засобами запобігання вагітності; продовжити статеве та моральне виховання учнів, формування їхнього матеріалістичного світогляду, здоров’язберігаючої компетентності; розвивати вміння робити обґрунтовані висновки.

Обладнання: рекламні проспекти контрацептивних засобів, дидактичні матеріали, ноутбук, презентація «Аборти»

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

ХІД УРОКУ

І. СТВОРЕННЯ ЕМОЦІЙНОГО НАСТРОЮ

Пригадайте позитивні і негативні події, які відбулися з вами останнім часом. Проаналізуйте, чого було більше (2- 3 учні діляться міркуваннями)

Як бачите, хорошого трапляється більше. Ми всі вміємо радіти життю, ми оптимісти. А оптимісти визначають долю людства!

ІІ. ОРІЄНТУВАННЯ У ТЕМІ (до 7 хв)

Ми 6-й урок вивчаємо тему, сьогодні перетинаємо її екватор

Актуалізація опорних знань.  Вправа «Вірю – не вірю»

  1. Сперматозоїд виробляє ферменти
  2. Вся енергія сперматозоїда зосереджена у його хвості
  3. Сперматозоїд не має запасу поживних речовин, а у яйцеклітині вони є
  4. Яйцеклітини закладаються у яєчниках після завершення статевого дозрівання
  5. Після виходу дозрілої яйцеклітини залишки фолікула виводяться з організму
  6. Під час овогенезу з 4-х утворених клітин лише одна перетворюється на яйцеклітину
  7. Кожні 28 днів матка готується до виношування плода
  8. Овуляція – це процес утворення яйцеклітин
  9. У яєчнику закладається близько 400 тис. перинних гамет, з яких дозріють лише 400
  10. Гіпоталамо-гіпофізарна система впливає на менструальний цикл
  11. Менструація – це процес руйнування фолікула і виходу з нього яйцеклітини
  12. Зигота – це соматична клітина

ІІІ. ЦІЛЕСПРЯМУВАННЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (2 хв)

Вивчаємо: Запліднення. Протизаплідні засоби

Визначаємо: безпліддя, протизаплідні засоби (контрацептиви)

Удосконалюємо:  знання про розмноження і розвиток людини

ІV. ПРОЕКТУВАННЯ УРОКУ (2-3 хв)

На стікерах, що лежать на ваших столах, напишіть, про що ви хотіли б дізнатися на цьому уроці, чого ви очікуєте від уроку.

Прикріплюючи стікер до дошки, оголосіть свої очікування

(учні виконують завдання)

V. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Запліднення

  • Визначення рівня поінформованості Вправа «Відома інформація»
  • Фізіологія запліднення

Користуючись текстом на стор.160 і додатковою інформацією на стор.162, дайте відповіді на запитання:

  • Яйцеклітина з яєчника виходить у черевну порожнину. Яким чином вона потрапляє у маткову трубу?
  • Яка приблизна кількість сперматозоїдів міститься у спермі?
  • За який час найспритніші гамети долають шлях до місця запліднення?
  • Де відбувається злиття гамет?
  • Кожен сперматозоїд здатний розчинити оболонку яйцеклітини. Чи означає це, що всі вони проникнуть у яйцеклітину?
  • Скільки часу чоловіча і жіноча гамети здатні до запліднення? Який висновок випливає з цього факту?

2. Безпліддя. Штучне запліднення

На жаль, не всім дано щастя дарувати нове життя. На сьогодні в Україні приблизно 3 мільйони подружніх пар страждають безпліддям

  • стор.161 – визначаємо, що називають безпліддям, записуємо у зошити
  • стор.161 1-й абзац: прочитайте текст про причини безпліддя
  • 1-2 учні: відтворити розповідь за малюнком «Безпліддя та його причини»

Багато безплідних пар і у нашому районі, причому приблизно однаково з вини чоловіків та жінок

Та у наш час медицина в змозі допомогти переважній більшості безплідних пар, застосовуючи штучне запліднення

  • згадаємо, кого називають донором?
  • стор.161 – які донорські біоматеріали можуть бути використані?
  • де може здійснюватися запліднення?

В Україні зачинати дітей «у пробірках» почали з 1991 року. Але всі ці способи допоможуть тим парам, у яких жінка здатна виносити й народити дитину. А якщо вона, наприклад, має слабку матку або й зовсім втратила її в результаті операції? Задля допомоги таким парам в Україні прийняли закон про сурогатне материнство: у подружжя беруть гамети, проводять запліднення «у пробірці», а ембріон пересаджують сурогатній матері, організм якої підготували до вагітності штучними гормонами

3. Протизаплідні засоби

На відміну від тварин, здорові статевозрілі люди ведуть регулярне статеве життя і без наміру зачати дитину. І якщо одні подружжя не можуть народити дитину, то інші можуть бути до цього з різних причин не готовими. Статистика показує, що 50% вагітностей є незапланованими (зрозуміло, що дана статистика є дуже відносною). Це і небажані вагітності, і ті, які передбачалися у перспективі, але не тепер. У такому випадку до 12-го тижня пара вирішує, залишити їй дитину чи перервати вагітність

Пропоную фрагменти презентації «Аборт» (слайди 3 – 6)

Ви побачили, як виглядає плід у той період свого розвитку, коли закон дозволяє батькам і лікарям його життя обірвати. А тепер пропоную вам прочитати «Щоденник ненародженої дитини»

учні знайомляться з текстом «Щоденник ненародженої дитини»

  • Які відчуття у вас виникли, коли ви прочитали «щоденник» і факти, які його супроводжують?
  • Чи вважаєте гуманною регуляцію народжуваності за допомогою абортів?

Планування сім’ї – важлива складова людського щастя, діти не повинні народжуватися небажаними, тільки через те, що «так сталося». Дитина – розкіш, яку можна собі дозволити, коли батьки впевнені, що зможуть забезпечити нормальні умови для її розвитку. Найгуманніший спосіб планування сім’ї – використання протизаплідних засобів

Протизаплідні засоби (контрацептиви) – засоби, які запобігають заплідненню  (запис у зошити)

Історія регулювання народжуваності

З доісторичних часів жінки намагалися регулювати розмноження – з тим, щоб кількість дітей відповідала можливостям батьків прогодувати і виростити потомство. Найдавнішим способом регулювати чисельність сім’ї було варварське дітовбивство, а найпоширенішим способом були все ж таки аборти.

Проте у Стародавньому Світі вже знали засоби, що запобігають вагітності. Папіруси свідчать: ще за 2000 років до н.е. знатні дами з цією метою вводили собі у піхву слонячі або крокодилячі екскременти.

У Стародавньому Китаї використовували настої трав, вживання яких позбавляло жінок дітородної функції.

Давні греки додумалися виготовляти чохли для статевого члена з риб’ячих плавальних міхурів, свинячого сечового міхура, баранячих кишок, навіть зі шкіри. Саме давньогрецькі ескулапи просунулися у справі контролю народжуваності далі всіх народів свого часу.

Але подальша історія контрацептивних засобів була багатовіковою історією боротьби здорового глузду з релігійними канонами

Сучасні протизаплідні засоби (побудова схеми)

Сучасні протизаплідні засоби

Усі сучасні протизаплідні засоби високоефективні і безпечні, проте у кожного з них є свої мінуси. Тому кожна пара після консультації у лікаря обирає для себе сама прийнятний спосіб. Недоліки цих засобів спонукають вчених до пошуків нових, досконаліших методів. Перспективними є гормональні ін’єкції, імплантати і пластирі.

100% -ву гарантію забезпечують лише утримування від статевих контактів і стерилізація (при генетичних, психічних захворюваннях; у Китаї – дозволено мати лише 1 дитину, у сільській місцевості дозволяється народити 2-гу, якщо перша – дівчинка)

VI. РЕФЛЕКСІЯ УРОКУ

  • Чи отримали ви ту інформацію, яка вас цікавила?
  • Яка інформація була для вас неочікуваною?
  • Чи були на уроці моменти, які вас здивували?

VII. ПІДСУМКИ УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ ТА ЦІНУВАННЯ

VIII. Д/З:  § 55, ЗАВДАННЯ 7 – ТВОРЧА РОБОТА

Презентація до уроку “Аборти”

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(3 оцінки. Рейтинг публікації: 5 з 5)
1813
А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?
Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *