mail@urok-ua.com

Симфонія життя Богдана Слющинського

Мета:

  • знайомство з життям та творчістю Б.В.Слющинського;
  • розвиток креативності учнів, залучення до дослідницької діяльності, до вмілого аналізу поетичних творів;
  • виховання патріотизму, любові до природи рідного краю, високої духовності.

Тип. Урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет Б.Слющинського, виставка малюнків учнів до творів поета,диск із записом пісень Б.Слющинського, мультимедійна дошка.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Настановчо-мотиваційний етап.

  1. Звучить пісня «Материнський образ» (Видео 1)

У пам’яті минуле губиться з роками,
У серці біль вщухає, тамуються думки.
Материнський образ нестертими стежками
З’являється до мене, як із небес зірки.
Приспів: Материнський образ свято бережу,
Материнський образ я в душі ношу,
В радості і в горі материнські зорі
Шлях мій неозорий пильно , пильно стережу.
Добрий , ніжний погляд , усмішка ласкава,
Дотик рук цілющий,лагідність в словах,
Материнський образ,мов сонячна заграва,
Мов вічний поклик серця,молитва на устах.

  1. Вступне слово вчителя.

Мене дуже схвилювала ця пісня.
-А що відчули ви,слухаючи її?
-Хто міг би написати цю прекрасну пісню:жінка,чоловік,молода чи літня людина?

  1. Учень знайомить з автором пісні.______________________________

Сучасне маріупольське культурне,літературне,наукове життя неможливо собі уявити без імені Богдана Слющинського. Член Національної Спілки письменників України,член Національної Всеукраїнської музичної спілки,член творчого об`єднання композиторів Донеччини… А ще – кандидат соціологічних наук,професор кафедри філософії та соціології Маріупольського державного гуманітарного університету… Композитор,поет,письменник,вчений… Саме цій людині присвячений наш сьогоднішній урок з літератури рідного краю(оголошення теми й мети заняття).

ІІ. Операційно-пізнавальний етап.

1.Уведення учнів у життєвий світ та творчу лабораторію митця.

Учні презентують у групах заздалегідь підготовлені проекти.

І група. Життєвий шлях Б.Слющинського.__________________________

Слющинський Богдан Васильович народився 1 квітня 1947р. в с. Стрептів Львівської області. У 1949р. батько із сім`єю переїхали до Львова. Після закінчення середньої школи у 1964р. вступив до Львівського державного музичного училища,яке закінчив із відзнакою. Під час навчання в музичному училищі працював концертмейстером дитячої студії,а також багатьох хорових і танцювальних колективів міста,грав на балалайці в оркестрі народних інструментів. У 1972році переїхав на роботу на о.Сахалін, де працював викладачем,директором Тимовської дитячої музичної школи. З 1979р.по 1983р. – завідувач відділу культури Тимовського райвиконкому. Працюючи на о. Саалін,Богдан Васильович продовжував здобувати освіту. І у 1980р. закінчив Хабаровський державний інститут культури,факультет «Оркестрове диригування».

ІІ група. Слющинський та Маріуполь._______________________________

У 1983році Богдан Слющинський повернувся в Україну. У місті Жданові,Донецької області(сьогодні м.Маріуполь) з 1983 по 1985рр. працював заступником директора Палацу культури металургів комбінату ім. Ілліча,з1985 по 1986рр. директором дитячої й вечірньої музичної школи №1,пізніше завідувачем відділу культури Жданівської (Маріупольської)міської ради(1986-2000рр.). З 2000р. – доцентом кафедри музикознавства,заступником завідувача цієї кафедри та заступником факультету Приазовського державного технічного університету. Цього ж року закінчив докторантуру при Міжнародній кадровій Академії,захистив дисертацію й отримав науковий ступінь доктора філософії в галузі соціології. З 2003р.- доцентом кафедри соціально-політичних дисциплін,деканом філологічного факультету,професором кафедри філософії та соціології МДГУ(з 2010р.МДУ),де працює до сьогодні на посаді завідувача кафедри філософії та соціології.

ІІІ група. Творчий доробок поета.___________________________________

Як бачимо з попередніх виступів,діапазон творчості Богдана Васильовича Слющинського багатогранний,інтереси безкінечні… І все-таки є дещо,що робить життя цієї талановитої,небайдужої людини більш значущим,зримим і сприятливим для кожного. Це дещо-поезія,поетичне сприйняття світу,що дано не всім,а лише з неба обдарованим людям. Почавши писати вірші в одинадцятирічнім віці,Богдан Васильович і через багато десятиліть успішно трудиться в літературі. Ним написано і видано сім поетичних збірок!(«Втомлена надія», «Відлуння», «В обіймах часу», «Осінній вітряк», «Витоки», «Подих вітру», «Світанкова роса»).

Поезію Богдана Слющинського відрізняють глибоке знання життя рідного народу, його національних традицій,гуманізм,любов до людей,Батьківщини і природи. Вірші написані рідною українською мовою,емоційні,патріотичні,задушевні,сповнені філософськими роздумами над нашим непростим життям…

2.Активізація резервів учнів з теорії літератури.

  1. «Мозковий штурм»:

– Які є роди літератури?

– Що таке лірика?

– Які є жанри ліричних творів?

– Назвати види лірики.

  1. Згадати порядок аналізу ліричного твору.
  1. Слово вчителя.

Прослухавши проекти учнів,ми вже знаємо про життя та знайомі з його творчим доробком . Тепер час зайнятися аналізом його поезії.

Учням пропонується декілька віршів,наприклад,зі збірки «Світанкова роса».                                       

  1. Проблемне завдання:

– Як з цих віршів видно ставлення поета до рідного краю?

– Які види лірики поєднуються у поезіях Богдана Слющинського?

ІІІ. Корекційно-рефлексивний етап.

1.Слово вчителя.

На сьогоднішньому уроці ви переконалися в тому, що в рідному нашому місті живе і працює талановита та прекрасна людина – Богдан Васильович Слющинський. Мені ж пощастило більше ніж вам,бо я раніше не просто дізналася про нього,а й зустрілася з ним особисто. Під час цієї зустрічі я змогла запитати в митця про все,що мене цікавило.

  1. Метод «мікрофону».

Яке питання ви б поставили Богдану Васильовичу після нашого сьогоднішнього уроку?

  1. Ремарка вчителя. Я переконана,що багато хто з вас зможе поставити ще й не одне питання,якщо станете студентами нашого МДУ,де на кафедрі соціології чекає на зустріч з вами Богдан Васильович.

ІV. Домашнє завдання. .Вивчити один із віршів напам`ять.

V. Підбиття підсумків. На сьогоднішньому уроці ми говорили про літературу рідного краю, зокрема про творчість Б.В.Слющинського.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок. Рейтинг публікації: 0 з 5)
1330
А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?
Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *