Цікаві вправи для розвитку орфографічних умінь та навичок учнів

Автор: вчитель початкових класів Локошко Людмила Анатоліївна

вчитель початкових класів Локошко Людмила АнатоліївнаВ роботі розглядаються традиційні види вправ, які використовуються на уроках з розвитку орфографічної грамотності, і пропонуються їх аналогічні інтерактивні аналоги.


Головним завданням уроків з української мови за оновленою Програмою з української мови є розвиток навичок з усіх видів мовленнєвої діяльності. Значно менше часу, на наш погляд, приділяється орфографічній грамотності.

Звертаючись до вчителів початкових класів В.О. Сухомлинський писав:

«Ваше найважливіше завдання – закласти міцний фундамент знань. Настільки міцний, щоб учителям, які працюватимуть після вас, взагалі не треба було думати про фундамент».

Я звичайний вчитель, у якого звичайні учні, які пишуть з помилками. От і доводиться вишукувати різні методи та прийоми організації роботи для покращення правопису. А звідки з’являються помилки? Тільки розібравшись з причинами їх появи, можна отримати бажаний результат.

Перша причина помилок достатньо розповсюджена. Наше письмо

супроводжує внутрішня мова. Думка випереджає рухи руки. Внутрішня мова теж. Написавши щось у швидкому темпі, ми читаємо не те, що написали, а те, що хотіли написати, не помічаючи своїх помилок. Як навчити дитину читати те, що написане у неї в зошиті? Проблема сьогодення.

Друга причина – невміння виділяти орфограми на письмі, що дуже гальмує розвиток орфографічних навиків. При написанні диктантів учні не застосовують правила з тієї причини, що не знаходять у словах місця, де їх застосувати. Звідси в диктантах та творчих роботах учні роблять велику кількість помилок. Таким чином, при вивченні української мови пропускається етап, на якому учні самостійно шукали б та виділяли орфограми у момент написання. Для того, щоб у дитини з’явилася орфографічна пильність, традиційно в методиці навчання орфографії визначають такі ви­ди вправ:

  1. Списування. 2. Диктанти. 3. Перекази.

Щоб зацікавити дітей, потрібно трішечки пристосувати традиційний матеріал до їх потреб. А діти люблять, щоб було цікаво. Звичайно ж, гратись на уроці ніколи. Але, не змінюючи навчальну задачу, можна зробити її подачу цікавою.

Не навчайте дітей так, як навчали вас – вони народилися в інші часи (Конфуцій).

Давайте згадаємо більш уживані види вправ, які використовуються на уроках, і розберемо інноваційні види, які на мій погляд, є більш цікавішим аналогом. Всі ці вправи – результат клопіткої роботи вчителів України.

Списування із завданням.

Діти списують слова, вставляючи пропущені букви або підбираючи синоніми, антоніми і т. інш.

Пропоную – прийом «Антивірус».

Завдання для учнів: прочитайте слова, зверніть увагу, що «віруси з’їли» окремі букви в словах (або «віруси переплутали» літери)

Потрібно «вилікувати» слова і списати.

Навчальні диктанти

1) Зоровий диктант із попереднім промовлянням (учні читають, відповідно до правил орфографії слово з виділеною орфограмою та записують його).

Пропоную – лінивий диктант.

Вчитель показує словникове слово.

Якщо воно вірно написане, діти показують картку зеленого кольору. Ні – червоного.

Пропоную – гра «Голосування ногами» (може бути використана як інтерактивна фізкультхвилинка)

Вчитель показує словникове слово.

Якщо воно вірно написане, діти сидять тихо. Ні – тупочуть.

Пропоную – чесний диктант (знаю – сумніваюся)

Слова записуються під диктування. Учень пропускає букву в слові, якщо має сумнів. Інші учні надають консультаційну допомогу.

2) Самодиктанти – учень самостійно записує слова, які запам’ятав, читаючи з підручника або дошки.

Пропоную – гра «Фотооко» (мовчазне читання слів на слайді протягом 1 хвилини) із завданнями:

– записати певну кількість слів;

– записати тільки слова певної тематики.

Хто більше?

Слабким учням можна запропонувати «Аптечку швидкої допомоги» (слова списати з карток)

3) Диктант з коментарем.

Учитель диктує слова з вивченими орфограмами, один з учнів вголос коментує правопис слова, інші записують.

Пропоную – вправа «Коректор».

Робота в парах, взаємоперевірка написаного. Знайти помилки, допомогти їх виправити.

Вправа «Під мікроскопом»

Діти читають слова, написані на дошці (екрані). Потрібно знайти помилки, обґрунтувати відповідь, згадавши правило, навести власні приклади.

4)Малюнковий диктант.
Як один із варіантів – учитель демонструє картку-малюнок, діти називають зображений предмет, визначають яку букву потрібно написати та записують слово.

Пропоную – гра «Займи своє місце».

Діти самостійно визначають голосну, яку треба писати в слові. По сигналу вчителя діти встають і займають місце біля дошки під написаними таблицями з літерами. Хтось із представників групи повинен доказати правильність.

Вправа «Хованки»

Вчитель показує малюнок, учні називають слово і попереджають, де може «сховатися» помилка.

Окремої уваги заслуговує робота із словами, правопис яких потрібно запам’ятати.

Пропоную – слово в слові або гра «Піжмурки зі словами»

ердикотр

Гра «Пошуковець» (із групою словникових слів – знайди «шкільні» слова, слова, які «люблять осінь», слова, пов’язані із працею…)

1) самостійно

2) у парі

3) група.

Гра «Плюс – мінус» (робота для сильних учнів або в команді).

Перевірити написане на картці. Поставити відповідні позначки. Обґрунтувати.

Складність нашої професії в тому, щоб знайти шлях до кожного учня, створити умови для розвитку здібностей, закладених в кожному. Саме тому, підвищення ефективності уроку – одна з найважливіших завдань дидактики. Необхідним є введення в навчальний процес таких моделей навчання, які легко застосовуються на різних етапах уроку. Найкращих результатів можна досягти, коли учні на уроках отримують максимальну навчальну інформацію в результаті активної самостійної пізнавальної діяльності. А в цьому нам допоможуть інтерактивні вправи.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Дуже багато різноманітних вправ. Добре, що в наш час є інтернет. Завдяки цьому ми можемо ділитися своїм досвідом. Особливо це актуально для молодого вчителя.

  2. Людмило Анатоліївно! Ви порушили дуже актуальну проблему при роботі з молодшими школярами. Я згідна, що вчитель початкових класів повинен закласти міцний фундамент у знаннях учнів. І запропоновані Вами цікаві вправи допоможуть вчителям у цьому, а зокрема, у розвитку орфографічних умінь та навичок.

  3. Подяка за цікавий і дуже потрібний матеріал. Кропітка робота . Мені і моїм колегам ці вправи допоможуть при навчанні дітей правильному письму. Дякуємо!!!

  4. Дуже вдячна вам за підказки, які знайшла у вашій публікації. У мене зараз першокласники і я обов”язково буду використовувати ваш досвід при вправлянні їх у правописі. На мій погляд це цікава подача звичних вправ.

  5. У Вас матеріал , Людмило Анатоліївно,дуже цікавий та творчий .Такий матеріал потрібний учням , а також і вчителям. Читаєш- і думаєш,які ж є розумні та креативні вчителі.Я ставлю Вам надзвичайно високу оцінку.Ви – велика молодчина. Дякую Вам за творчість та креативність у роботі.

  6. Людмило Анатоліївно, дякую. Дуже своєчасний для мене матеріал. Я роблю упор на звуко-буквений аналіз слів, а тут ціла низка таких цікавих інноваційних завдань, які стимулюють учнів до самостійного орфографічного вирішення. Матеріал візьму до своєї методичної скриньки.