Цікавинки до уроку природознавства з теми:
“Овочеві рослини”, 3 клас

Історія “золотих яблучок”

Автор: Вчитель початкових класів Прозорова Лілія Валентинівна

вчитель початкових класів Прозорова Лілія ВалентинівнаПривiт усiм розумничкам й розумницям! Ви, мабуть, знайомi з героями казки Джанні Родарі “Пригоди Чиполіно”. Нагадаю вам, що це вишеньки, сеньйор-помідор, цибулинка, виноград тощо… Сьогоднi я хочу познайомити вас ближче з одним iз овочiв, який зустрiвся саме в цiй казцi.

Колись з далекої Америки в Іспанію було завезено невідому рослину…

Еквадор, Перу й Мексика-країни, в яких ії вирощували ще здавна. Та ось у 16 ст. вона потрапила на наш континент як декоративна рослина. Не буду вас втомлювати i зiзнаюся, що розповідь йде про вiдомий всiм помiдор!

У Франції він слугував прикрасою, а у Великобританії та в Росії його вирощували в оранжереях. Італійці першими в Європі оцінили смачний плiд і дали йому назву «золоте яблуко» – бо до Італії, на мій погляд, потрапили помідори із жовтенькими плодами.

У 19 ст. з помідорами потоваришували вже і кухарі з Росії, і з Україні. А сьогодні жодна національна кухня не обходиться без цього смачного і соковитого овоча. Червонi, рожевi, жовтi, фiолетовi, чорнi, бiлi, смугастi красунчики – плоди прикрашають наші страви.

Помідори та борщ

Всім відомо, що в Україні головне нацiональне блюдо – це борщ. Він здавна вважався символом міцної родини. Чи вiдомо вам, що для борщу в якості закислювачів використовували кисляк, кислу капусту, сироватку, різноманітні ягідки або кислуваті яблучка. Помiдорну ж заправку стали вживати в українському борщі лише в кінці 19-го-на початку 20-го століття, коли в Україні вже остаточно засвоїлися американські овочі-мандрівники.

Ви будете здивованi, але в Японiї з помiдорiв виготовляють навiть морозиво.

Морозиво та томати

А ще хочу познайомити вас з iспанськомим фестивалем «Томатиною або Бійкою помідорів». Його відзначають в останню серпневу середу в місті Буньол що на сході Іспанії. Це щорічне національне свято мешканці країни присвятили кiнцю жаркого врожайного літа.

Вчені світу досі сперечаються з приводу того, що не можуть дійти до єдиної думки: помiдори – це овочі чи фрукти? З точки зору ботаніки, науки, що вивчає рослини, томати мають плоди-ягоди. Але в українських сільськогосподарських довідниках помідори розглядаються як овочі.

На Україні, в Запорізькій області є мiсто Кам’янка-Дніпровська. На його головній площі встановлено яскравий «апетитний» пам’ятник. Це скульптура – «Слава помідору!». Кам’янсько-Дніпровський район спеціалізується на вирощуванні саме помідорів, тому мешканці міста вирішили увіковічити цього овоча-годувальника.

Помідорка

А ось яка iсторiя трапилась з маленькими помiдорними насiнинками саме в Кам’янсько-Дніпровському краї…

У щедру земельку малята попали,

У теплій колисці тихенько зростали.

Розпрямили ніжки, щодня підростали,

До сонця тягнулись і сіянці стали.

У сукні зелені гарненько вбирались,

До днів весняних підрости постарались.

Теплиця

А потім потрапили враз на город,

Добавилось зразу багато турбот.

Щоб влітку отримати плід соковитий,

Угору спрямовує кущик обвитий.

Помідори

А влітку дарує яскравий врожай. Червоний, жовтенький, рожевий збирай!

Таке розмаїття. Хіба це не диво?!

Ніде не буває так влітку красиво!

Ми любимо, знаємо рідний свій край!

Для всіх українців зростили врожай!

Врожай помідорів

У щедру земельку малята попали

А потім такими ось гарними стали!..

Сорти помідорів

Питання для розумничкiв та розумниць:

  1. В якiй казцi ви зустрiчали сеньйора-помiдора?
  2. Якого кольору бувають помiдори
  3. В якiй країнi проходить «Томатний фестиваль»?
  4. Що встановлено на головнiй площi мiста Кам’янка-Дніпровська?
  5. Як називається наша головна нацiональна страва?
  6. Що в Японiї виготовляють з помiдорiв?
  7. Яку назву дали помiдору в Iталiї?

Вiдповiдi на питання:

  1. У казцi “Пригоди Чиполіно”.
  2. Червоного, рожевого, жовтого, фiолетового, чорного, бiлого.
  3. В Iспанiї.
  4. Пам’ятник – «Слава помідору!».
  5. Борщ.
  6. Морозиво.
  7. «Золоте яблуко».

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Підібраний матеріал згодиться учителям на уроках природознавства під час вивчення теми “Культурні рослини”, або ж занятті з БЖД як інформація про вітаміни , чи на будь-якому іншому уроці із застосуванням міжпредметних зв`язків. Можуть скористатися батьки, які займаються розвитком дитини у дошкільному віці.

  2. “Історія золотих яблучок” вчителя Прозорової Лілії Валентинівни справді цікавинка! Буду знати, що в нас, в Україні, в місті Кам`янка – Дніпровська встановлено пам`ятника помідору. Сподобалось, що вчитель ставить дітям запитання за змістом уроку. Вони вчаться слухати і розвивають увагу. Дякую за цікавинки.

  3. Досить пізнавальний матеріал. Вчитель в ході даного уроку в учнів викликає мотивацію до пізнавальної діяльності з одного боку, а з іншого боку познайомить з традиціями українських овочів, які нас оточують у повсякденному житті.

  4. Чудовий пізнавальний матеріал! В бесіді вдало поєднано енциклопедичні дані, віршовані рядки та місцевий матеріал. Дякую за можливість збагатитися і отримати нові знання. Почерпнула для себе багато цікавого.

  5. Лілія Валентинівна виявила глибокі знання матеріалу. Матеріал можна використати на уроках початкової школи. Особисто для мене цікава інформація.

  6. Підібрано змістовний та цікавий матеріал. Багато нового дізналася сама про всім знайомі помідори. Наприклад, про памятник помідору! Наскільки велика і незнайома нша країна! Дякую за інформацію!

  7. Дякую, дійсно цікавий матеріал зібраний про помідори. Добре, що в кінці матеріалу є запитання для перевірки. Поданий матеріал можна використати не лише на уроках природознавства, а й на інших предметах початкової школи.