Урок. Формули скороченого множення. Алгебра, 7 клас

Автор: учитель математики Килиба Тамара Іванівна

Тема. Формули скороченого множення.

Мета. Перевірити вміння учнів застосовувати в нестандартних ситуаціях, навчати використовувати формули скороченого множення під час розв’язування вправ; пригадати алгоритм розв’язування рівнянь, множення одночленів на многочлен, зведення подібних доданків, формувати вміння спрощувати вирази, використовуючи знання формул скороченого множення.

Продовжувати розвивати вміння працювати самостійно, в парі та групі, сприяти активізації розумової діяльності, розвивати бажання застосовувати набуті знання, вміння та навички для досягнення поставленої мети.

Прищеплювати любов до математики, виховувати стійкий інтерес до науки.

Тип уроку. Узагальнення і систематизація знань, вмінь та навичок.

Обладнання. Індивідуальні картки, сигнальні картки, гасло, мультимедійна презентація.

Форма проведення: гра.

Хід уроку

I. Організація учнів до уроку. Привітання

II. Оголошення теми й мети уроку, їх мотивація. СЛАЙД 1.

  • Сьогодні на уроці ми узагальнимо і систематизуємо знання по темі :    « Формули скороченого множення». Головним завданням – підготуватись до написання контрольної роботи, яка відбудеться на наступному уроці: повторення матеріалу допоможе вам добре її написати і показати високий результат.

– Пригадайте, що ви знаєте і вмієте по даній темі? Відповіді учнів.

  1. Ми знаємо формули скороченого множення.
  2. Вміємо підносити до квадрата двочлен.
  3. Подавати тричлен у вигляді квадрата двочлена.
  4. Розкладати на множники вирази.
  5. Застосовувати формули скороченого множення під час виконання вправ.

– Сьогодні наш урок ми проведемо у формі гри « Ключі від форту Боаяр » СЛАЙД 2.

– Вашій увазі інформаційне звернення від найстарішого жителя Боаяру.

Доброго дня, учні 7 класу!

Я радий вас вітати. Завдання будуть важкими, але цікавими. За кожне правильно виконане завдання отримаєте срібний ключ – підказку. Вам необхідно зібрати ключі від скарбниці, у якій зашифровано вислів французького математика Луї де Жокура. Але відкрити її ви зможете лише тоді, коли зберете всі ключі. Бажаю успіху!

     III Закріплення матеріалу

Отож, рахуємо усно………… СЛАЙД 3

Знайти значення виразу:

( – 0,1 )2;
( авс )3;
( 15х11 )2 ;
( – 19х2у4с6 )2 ;
( -3а3х8у10 )3;
а ( а2+5в-с ).

– Ми пригадали піднесення до степеня. Дані знання нам необхідні для розв’язування вправ із використанням формул скороченого множення. Отож, ви отримуєте перший ключ.

Завдання на дошці

Вставити пропущені вирази та знаки у порожні клітинки

( * …. * )2 = 25 о8* +….* + 64 р2
( 9а6 + * )2 = * … * + 100 к2
( * – *) ( * + * ) = 81 х4…..25 в2
6 – 27 в12 = ( * … * ) ( * + * + * )

– Отже, ви із завданням справились. Отримайте свій другий ключ.

  • Відкриваємо зошити, записуємо число, класна робота. Тема уроку записана на дошці.
  • Цікавинка! Форт Боаяр розташований біля атлантичного узбережжя Франції в протоці Антіош, між островами Іль-д’Екс і Олерон, недалеко від міста Ла-Рошель, що у Франції.

Будівництво форту Буаяр розпочалось у 1801 році, а закінчилось у 1857. Форт мали використовувати як бойовий форпост під час нападу британського флоту. Споруда мала серйозні розміри – довжина 68 метрів, ширина 31 метр, а висота стін доходила до 21 метра. Фотопрезентація

СЛАЙД 4

  1. Робота з підручником

( 3 учні працює біля дошки) Впр. 790. Учень робить рецензію роботи й оцінює сам. Отримайте свій третій ключ

  1. Встановити відповідність. Оцінюю по 1 учневі з кожного ряду. За допомогою сигнальних карток учні сигналізують про правильність ними виконаного завдання.

1. ( 3х – 5)2 – 9х2 ;

А. (х2-5)2;
Б. 2а4 – 2;
В. а9 – 1;
Г. – 30х+25.

2. х4-10х2+25 ;

3. 2(а2 – 1)( а2 +1).

– Отримайте свій четвертий ключ.

  1. Розв’язати рівняння. (робота в групах)
  1. 3+1)(х63+1)=0;
  2. (х-4)(х2+4х+16)=8х+х3;
  3. (х+2)(х2-2х+4)=4х+х3;
  4. 2-1)(х42+1)=0;
  5. (2х-1)(4х2+2х+1)=8х3-х+1;
  6. 2-4)(х2-2х+4)=х(х3+8).

Отримайте свій п’ятий ключ.

Фізкультхвилинка

  1. Коментоване письмо з місця.

Довести тотожність Платона
(IV ст. до н. е.)

2+1)2 – (р2 -1)2 = 4р2

– Отримайте свій шостий ключ.

  1. Робота в парах.

(5х – 3у)2+30ху                   (х2+9)(х-3)(х+3)

  • Обміняйтесь зошитами із сусідом за вами й оцініть свого товариша. (взаємоперевірка). Отримайте свій сьомий ключ.

VI. Підсумок уроку. Учні із слів складають вислів.

– Ви отримали вислів : «Знання – цебезцінний скарб, а розум людський – ключ до нього ». Луї де Жокур. Сьогодні ми побували у форті Боаяр, ключі від якого допомогла знайти математика. Щиро надіюсь, що отримані знання ви будете берегти і ще не один ключ-знань здобудете у своєму житті.

VII. Домашнє завдання. Повторити § 16 – 20, впр.1- 8, с. 177

Повторити формули.

ДЯКУЮ ЗА СПІВПРАЦЮ!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Гра – це метод активного навчання, це сучасний метод навчання і виховання, що сприяє оптимізації та активізації навчального процесу та дозволяє показати цікаві й захоплюючі грані математики. Дякую за цікавий урок!

  2. Тамара Іванівна запропонувала чудову можливість поєднання складного навчального матеріалу із захоплюючою грою, перетворила звичайне повторення матеріалу на цікаве та пізнавальне дійство, успішність якого забезпечили різноманітні форми роботи та вдала презентація. Дякую!