mail@urok-ua.com

Урок математики в 2 класі

Таблиця множення числа 6. Знаходження значень виразів із буквою. Розв`язування задач.

Автор: вчитель початкових класів Костюк Валентина Анатоліївна

Урок математики  2 клас

ТЕМА.  Таблиця множення числа 6. Знаходження значень виразів із буквою. Розв`язування задач.

Мета: скласти  таблицю множення числа 6, формувати вміння обчислювати вирази, розв’язувати задачі із застосуванням таблиці, вправляти учнів у знаходженні значень виразів із буквою; розвивати пам’ять, логічне мислення, увагу, фотографічну пам’ять; виховувати наполегливість, точність, самостійність у роботі, акуратність.

Обладнання: підручник «Математика» 2 клас (авт. М. Богданович), малюнки учнів Лісової школи, телеграма, таблиця множення числа 6, малюнок потяга, букви з числами, картки з виразами.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організація класу

Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
То ж і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.

Психологічне налаштування:

– Сьогодні у нас незвичайний урок, тому я хочу, щоб ви:

Не просто слухали, а чули.
Не просто дивились, а бачили.
Не просто відповідали, а міркували.
Дружно й плідно працювали.

II. Мотивація навчальної діяльності учнів.

  • Діти, на нашу адресу надійшла телеграма. Послухайте.

Любі другокласники!
Запрошуємо вас у гості до Лісової школи.

Учні Лісової школи

  • Лісові школярі запрошують нас у гості. Поїдемо?
  • Перш, ніж вирушити в путь, ми маємо зібрати багаж: пригадати все, що вивчили на попередніх уроках і що нам може знадобитися в дорозі.

III. Актуалізація знань учнів.

  1. Мозковий штурм
  • Додавання однакових доданків називається…( множенням).
  • Число, яке дістають при множенні, називають…( добутком).
  • Числа, які множать, називають…(множниками).
  • Чи зміниться добуток, якщо ми множники поміняємо місцями? (Ні).

– Що показує перший множник? Другий?

  1. Усний рахунок.

–  А щоб визначити, яким транспортом нам вирушати в дорогу, слід розв`язати задачі.

а) Йшла до зайця в гості лиска,
Несла три пучки редиски.
В кожному редисок  п’ять.
Як усі порахувать?  (5 ∙ 3=15)   —    Я

б) Три кози побігли в ліс,
Скільки разом ніг у кіз?  (4 ∙ 3=12)  —  Т

в) Чотири індики пішли на музики,
Танцювали, гупали.
Скільки ніжок тупало?  (2 ∙ 4=8) —  О

г) В магазині хлопчик плаче,
Полічить не може здачі.
П’ятаків у нього п’ять,
Скільки грошей, як узнать?  (5 ∙ 5=25)    Г

д) У бібліотеці було 35 книг про дітей, а про тварин у 5 разів менше. Скільки книжок про тварин було в бібліотеці? (35 : 5=7) —     П

– Біля кожної відповіді записана буква. Складіть букви у порядку зростання чисел. (вийде слово «потяг»)
– Отже, до лісу ми вирушаємо потягом.
(вчитель прикріплює малюнок потяга)
– Щоб наш потяг поїхав, треба прокласти залізничну колію.
Для цього давайте проведемо каліграфічну хвилинку.

  1. Каліграфічна хвилинка

Відкриваємо зошити і записуємо сьогоднішню дату: 17 березня
– Дайте характеристику цьому числу. ( 17)
– Чи є воно в таблиці множення?
Продовжіть ряд чисел:

6, 12, 18, ….60.

– Яка закономірність? Запишіть ці числа каліграфічно.
– Добутками яких двох чисел є числа:12,18,24,30?

  1. Колію ми проклали, але якісь камені перегороджують шлях.
  • Виконавши завдання, ви звільните дорогу.
  • Поєднайте стрілками вирази (вирази на дошці)
  • 5+5+5+5+5+5                  6 ∙ 4
  • 6+6+6+6                           5 ∙ 6
  • 4+4+4+4+4                      4 ∙ 5
  • Нарешті, ми можемо вирушати. В дорогу!

Звучить мелодія пісні «Голубий вагон».  

  • Швидко мчить наш потяг. Пролітають за вікнами луки, поля.
  • І ось ми приїхали до Лісової школи.
  • Нас зустрічає Колько Колючка і дарує нам задачу:
  • Лісник посадив 7 рядів по 6 ялинок в кожному. Скільки ялинок посадив лісник?

(6+6+6+6+6+6+6=?)

Як записати коротко? А що треба знати, щоб швидко порахувати?

(таблицю множення числа 6)

  • Хто здогадався, яка тема нашого уроку?

–  Які завдання ставимо перед собою?

IV. Повідомлення теми і завдань уроку.

– Подорожуючи, ми складемо  таблицю множення на число 6 і будемо її застосовувати під час розв’язування виразів та задач.

V. Сприймання й первинне усвідомлення нового матеріалу.

Давайте разом складемо таблицю множення числа 6.

Допоможе нам Мудра Сова.

  1. Пояснення нового матеріалу.

1.1. Складання таблиці множення числа 6 (на основі таблиці додавання)

6+6                                                6•2=12
6+6+6                                           6•3=18
6+6+6+6                                       6•4=24
6+6+6+6+6                                 6•5=30
6+6+6+6+6+6                            6•6=36
6+6+6+6+6+6+6                        6•7=42
6+6+6+6+6+6+6+6                   6•8=48
6+6+6+6+6+6+6+6+6               6•9=54

1.2. Спостереження та порівняння.

– Як перевірити кожен результат таблиці множення числа 6? (Додаванням числа 6)
– На скільки збільшується кожен наступний добуток? (На 6)
– Який перший множник? (стале число 6)
– Другий множник? (збільшується на 1)
– Якими числами є добутки? (парними, двоцифровими)
– Що ви  ще помітили? ( деякі випадки нам уже знайомі)
– Давайте повторимо ці випадки.

(за допомогою вже відомих результатів множення чисел 2,3,4,5, використовуючи переставний закон множення)

– Пояснимо, як складено таблицю множення числа 6, де випадки множення нам незнайомі. Знаючи таблицю множення 5, як можна знайти 6 • 6?

– Давайте пошукаємо закономірності, підберемо «ключики» для кращого запам`ятовування.

Що цікавого помітили?

– Подивіться на цифри у розряді одиниць при мно­женні на парні числа.

6 • 2 =12
6 • 4 =24
6 • 6 =36
6 • 8 =48

(при множенні 6 на парне число, добуток закінчується тією ж цифрою, на яку множили)

  • Прочитайте приклади вголос. Що ви почули?

(Риму, маленькі віршики)
Шість на чотири – двадцять чотири.
Шість на шість – тридцять шість.
Шість на вісім – сорок вісім.

– Запишіть у зошити складену таблицю множення числа 6.

1.3. Робота в парах (проговорюємо):

– Прочитайте приклади один одному, коли закриті другі множники.
– Прочитайте приклади, коли закриті добутки.
– Вертаємось до задачі Колька Колючки.
–  То скільки ж ялинок посадив лісник? (6 ∙ 7= 42(ял.))

 Фізкультхвилинка

Звірі Лісової школи пропонують вам відпочити.

6 х 2=12 Діти в школі вчаться / встають рівненько біля парт
6 х 3=18 На перерві веселяться /виконують танцювальні вправи
6 х 4=24 Хочуть набратися сили / згинають і розгинають руки
6 х 5=30 й на урок не запізнитись / руки в боки, біг на місці
6 х 6=36 учень у школі не гість / нахили вліво і вправо
6 х 7=42 Кожен працює сповна /вирівнятись, руки покласти на груди
6 х 8=48 Вчаться навіть звірі  в лісі /витягнути руки і помахати ними
6 х 9=54 Учні все зрозуміли / стрибки на місці
6 х10=60 й уроками дорожать. / стають струнко
Усі тихенько сідають і працювати починають.

1.4. Робота над закріпленням таблиці.

Диктор лісового радіо Сорока Білобока пропонує вам показати, як ви вмієте  використовувати таблицю множення 6, розв`язуючи приклади.

6 ∙ 9 – 28 = ?
26 + 6 ∙ 4 = ?

(коментують учні)

№ 723( 1-ий вираз – коментують, решту – самостійно)

1.5 Робота з геометричним матеріалом.

  • Сорока Білобока прилетіла разом зі своєю подружкою.

Подивіться, на  цю незвичайну пташку.

– Назвіть, з яких геометричних фігур вона складається.

Малюнок з геометричних фігур

– Які з них є многокутниками? Чому?

– Порахуйте скільки многокутників? (4) Покажіть їх.

VI. Робота над задачами .

–  А ось   Михайлик Ведмеденко пропонує вам розв’язати задачі.

  1. Задача 725. Учень вирізав з паперу 4 квадрати, 6 кругів, а трикутників – у 3 рази більше, ніж кругів. Скільки всього многокутників вирізав учень?
  • Що означає кожне число в задачі?
  • Про що запитується?
  • Чи всі дані фігури є многокутниками?

– Діти, хто може розв’язати задачу, працюйте самостійно.

В кого виникли труднощі, складемо план  розв’язання задачі.

– Чи можемо відразу відповісти на запитання задачі? (Ні)

  • Чому? (Бо нам невідомо, скільки трикутників вирізав учень з паперу)
  • Чи можна про це дізнатися? (Так)
  • Як? (6 ∙ 3=18(тр.))
  • Як відповісти тепер на запитання задачі? (18+4=22 (мн.))

План:

1) Скільки трикутників вирізав учень з паперу?

2) Скільки всього многокутників вирізав учень?

  • Розв’язання задачі і відповідь запишіть самостійно.

Творче завдання: попробуйте змінити запитання задачі так,

щоб треба було її розв`язати на 3 дії.

  1. Робота в групах.

 –  Коська Вухань  приніс вам завдання.

Скласти задачу за таблицею. №726.

Задача

– Яке питання в задачі?

– Чи можна зразу на нього відповісти? Чому?

– Що треба знайти спочатку?

Записати спочатку окремими діями, а потім – виразом.

4 · 5 + 6 · 4 = 44 ( грн)

Яка відповідь задачі?

VII. Закріплення вивченого матеріалу.

 Вірочка Вивірчук підготувала для вас:

  1. Знайти значення буквених виразів.

Перший вираз 1учень біля дошки виконує, решту –  самостійно по варіантах.

  1. Розв’язування віршованих задач на закріплення таблиці множення числа 6.

Прийшли до крамниці 4 жуки,
Купили на ніжки собі чобітки.
Ніжок по 6, як відомо, в жуків.
Скільки потрібно всього чобітків? (6 ∙4=24)

Біля липи бджіл багато,
Мед збирають волохаті.
6 джмелів між них кружляють,
Теж медок вони шукають.
Менше їх, ніж бджіл, в 3 рази.
Порахуйте бджіл відразу.  (6 ∙ 3=18)

  1. Маленька сестричка Коськи Вуханя  принесла нам непрості завдання , а      хитрі задачі:
    • З однієї берези зірвали 14 яблук, а з другої – 10, скільки всього яблук зірвали?
    • На свій день народження Пончик запросив 6 коротунчиків. На скільки частин розрізали пиріг, якщо кожен гість з’їв по 1 шматочку, а Пончик з’їв стільки, скільки всі гості разом?

VIII.  Підсумок уроку.

  • Швидко сплинув час подорожі і нам слід повертатися додому. Учні цієї школи вдячні вам за те, що ви приїхали до них, допомагали розв`язувати приклади і задачі. Ви, дітки, молодці. Найактивнішими були…

Продовжіть речення:

Сьогодні на уроці я дізнався …
Я навчився …

  • Яке завдання було найцікавішим?
  • Чи сподобалася вам подорож?
  • Що найбільше сподобалося?
  • Нехай цей урок залишить у вас міцні знання і гарний настрій.

IX. Домашнє завдання.

С. 109, вивчити таблицю множення числа 6, № 728, 729.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок. Рейтинг публікації: 0 з 5)
2277
А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?
Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *