Урок навчання грамоти, 1 клас

Написання рядкової букви “Д”

Автор: вчитель початкових класів Янчукова Людмила Миколаївна

Мета: вчити учнів писати рядкову букву «де» та поєдну­вати її з іншими буквами; розвивати мовлення, уміння аналізувати, порівнювати. Розвивати навички звукового аналізу слів.

Обладнання. «Чарівна крейда», Барвінок, таблиця «Пиши правильно», сюжетні малюнки.

Хід уроку

I. Організація класу.

Вже дзвінок нам дав сигнал: Працювати час настав. Тож і ми часу не гаймо, Працювати починаймо.

—  З нами разом хочуть попрацювати наші помічники — кольорові крейдочки.

Синя крейдочка допоможе пригадати букви, що позна­чають приголосні звуки. (Діти називають букви. Вчитель записує їх на дошці).

МНПШРСТКЛХ

—   А червона — букви, що позначають голосні звуки. А О У И І

II. Робота із закріплення вивченого.

—  У нас на дошці записані друковані літери. А тепер я перевірю, чи пам’ятаєте ви, як пишуться писані?

(Вчитель називає елементи букв, діти відгадують і запи­сують у зошит).

  1. Ця буква позначає приголосний звук, складається з двох елементів: маленької похилої палички і маленької похилої палички із заокругленням вгорі й внизу, (п)
  2. Ця буква позначає голосний звук, складається з двох елементів: овалу і похилої палички із заокругленням вни­зу, (а)
  3. Ця буква позначає приголосний звук, складається з двох елементів: великої похилої палички і прямої похилої палички із заокругленням вгорі й внизу, (р)
  4. Ця буква позначає приголосний звук, складається з трьох елементів: маленької похилої палички і двох кривих ліній. Верхня нагадує гачечок, а нижня сходинку, (к)
  • Спробуйте скласти слово із записаних букв. (Парк)
  • Отже, ми прямуємо до парку.

III.  Звуко-буквений аналіз слів. Лексична робота.
(На дошці малюнки дерев та Барвінок).

—  Барвінок дуже засмучений, бо не знає назви жодної рослини в парку. Допоможемо йому?

(Діти називають дерева: (Клен, дуб, сосна, каштан, бе­реза, липа)

Клен, сосна, липа. Які з цих слів можемо записати? (Перед записом у зошит проводиться звукова робота).

  • Як одним словом назвати ці рослини? (Дерева)
  • Складіть речення про дерева, які побачив Барвінок у парку.
  • Поділіть слово «дерева» на склади.
  • Назвіть звуки у слові.
  • Чи можемо ми записати це слово у зошит? Чому?
  • Яку букву нам потрібно навчитись писати, щоб за­писати це слово?

IV. Робота над новим матеріалом.

  1. Графічний аналіз букви.
  • Розгляньте букву в куточку прописів. Подумайте, з яких елементів вона складається?
  • Чи зустрічались ви з такими елементами в інших буквах?
  1. Написання букви вчителем на дошці.     /
    Буква пишеться на рахунок «і-раз-і-два-і».
  2. Написання літери учнями у повітрі, обведення зраз-
    ка у зошиті.

Фізкультхвилинка.

Пішла киця по водицю

Та й упала у криницю.

Біжить котик волохатий

Свою кицю виручати.

Витягнув за вухо

І посадив, де сухо.

  1. Продовження роботи в зошиті.

Написання літери «де» і прямої похилої палички.
(Контроль нахилу і відстані).
Написання буквосполучень «др», «ди», «ду».
(Учні можуть придумати слова, в яких зустрічаються
дані буквосполучення).
Наприклад:

дрімати                друг          драбина

дитина               диво           директор

дудочка               душа        дуб

Написання слів: дим, дім.

  • Якими буквами відрізняються слова?
  • Якими звуками?

Звернути увагу на з’єднання букв «ім», «им». Написання речення у зошиті.

(Діти читають речення, встановлюють послідовність слів, звертають увагу на з ‘єднання букв). Перевірка написання речень учнями (один у одного).

V. Підсумок уроку.

Дуже ви були старанні,

Отже, всі ви — учні гарні.

І за труд ваш на уроці

Вам подякувати хочу!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Цікавий урок, вважаю гарним те, що вчитель використовує не тітьки цікаві прийоми й заохочення, а ще й працює з тематичною групою слів. Таку вправу можна проводити на уроках мови та літератури, на природознавчих уроках. Дякую за урок.

  2. Застосовано цікавий прийом “Чарівні крейдочки”, що допомагає учням краще засвоювати знання про голосні та приголосні звуки. Докладний графічний аналіз букви. Сучасні діти зовсім не знають Барвінка, Незнайка… Школяриків оживляють нові герої мультиків.

  3. Даний урок побудований методично вірно. Дозволяє формувати в учнів вміння писати рядкову букву “д”, також закріплює вміння написання вивчених букв.За допомогою даного уроку реалізуються поставлені розвиваючі та виховні завдання. Цей урок викликає в учнів інтерес до навчання. Вчитель дуже чітко прописала всі етапи уроку, що без утруднення дозволить іншим вчителям використовувати даний конспект у своїй роботі.

  4. Урок продуманий методично правильно. Вдало застосовані прийоми порівняння, аналогії, зіставлення.
    Урок наповнений творчими завданнями. Учителю вдалося реалізувати триєдину мету навчання. Людмила Миколаївна чітко уявляє місце і значення нового матеріалу в системі раніше вивченого.

  5. На протязі уроку вчитель працював над розвитком мовлення учнів. Незвична каліграфічна хвилинка, коли потрібно написати писану букву за названими елементами. Сподобалась ідея використовувати кольорову крейду при класифікації звуків.

  6. Приклад робочого уроку: всі етапи є, побудований методично грамотно. Детально показана робота над звуко-буквеним аналізом, написанням прописних літер. Матеріал доступний для шестирічних дітей. Дякую.