mail@urok-ua.com

Урок позакласного читання для 3 класу

Добро твориться просто

ДоброАвтор: вчитель початкових класів Матвійчук Любов Григорівна

Мета. Продовжувати ознайомлювати учнів із творчістю В.О.Сухомлинського (твори- мініатюри «Добре слово», «Протоптали доріжку», «Відломлена гілка»); вчити висловлювати власне ставлення до прочитаного; сприяти збагаченню словникового запасу дітей; розвивати увагу, уміння зосереджено сприймати зміст тексту; розвивати  навички читання; виховувати почуття вдячності за зроблене добро, бажання своїми вчинками приносити радість людям, віру в силу добра.

Обладнання. Виставка книг В. Сухомлинського; його портрет; сонечко; промінчики сонця з написами ( уважність, чуйність, тепло, усмішка, милосердя, щедрість, любов, привітність)

Хід  уроку

  1. Організаційний момент.

Ось дзвінок пролунав,
Дзвінко пісню заспівав.
– Чули , діти ? (так)

  1. Повідомлення теми уроку.

– Починаємо урок позакласного читання.
Хай сьогодні в кожне серце
Наш урок додасть тепла.
Один одному всміхнемось.
Побажаємо добра.

Тож нехай на нашому уроці пануватиме атмосфера доброзичливості, щирості, тепла і взаєморозуміння.

Щира усмішка, добре слово і хоча б краплинка тепла мають дуже велику силу. На сьогоднішньому уроці вони допоможуть нам пройти дорогою добра за мудрими і вічними творами В. Сухомлинського.

– А хто такий В.О.Сухомлинський?

1 учень. Ще з 2 класу ми знаємо,що Василь Сухомлинський народився у селі Василівка на Кіровоградщині. Зростав жвавим, допитливим хлопчиком, дуже любив малювати. Але в той час були дуже важкі часи, тому зошит, пензлик, фарби можна було придбати за лікарські рослини. За склянку насіння акації давали 2 зошити. Тому  маленький Василько ціле літо був у лісі.

2 учень . А мені  матуся читала, що Василь Сухомлинський так хотів навчитися малювати, що одного разу пішов із товаришами пішки у Кременчук, аж за 35 кілометрів.

3 учень.  А я знаю про нього те, що він, приходив до школи раніше за всіх і перед уроками допомагав товаришам виконувати математику.

4 учень. А коли виріс, вивчився, то став учителем, а тоді ще й директором школи. І пропрацював 35 років. Для дітей написав  майже 1500 творів – мініатюр та казок.

Він мав родину і двоє дітей.

Вчитель. Зверніть увагу на виставку книжок. Це твори написані В.О.Сухомлинським.

   Усі його твори вчать доброти,щирості, людяності, справедливості.

– Діти, а хто пише оповідання, казки? ( Письменник)
– Отже, В.Сухомлинський був ще й письменником

2003 рік було  проголошено ЮНЕСКО  (Світова організація з питань культури і освіти) роком В.Сухомлинського.

– Ким був Сухомлинський?
– Учитель
– Письменник
– Директор
– Педагог
– Батько

– В . Сухомлинському належать слова, що є темою нашого сьогоднішнього уроку : «Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди, але й тоді коли тебе ніхто не бачить»

Девіз уроку:

Дорогою добра в житті ступай,
Образи вмій прощати й люте зло.
Бо ти – людина, завжди пам’ятай.
Роби добро, щоб менше зла було!
О, пам’ятай , Людино, не забудь,
Що кожне серце має добрим будь!

– Сьогодні, ми пройдемо дорогою добра. Це дорога, якою має йти кожна людина – від народження й до смерті. Не завжди легка, але саме вона допомагає прожити життя не даремно, щоб залишити за собою  слід.

Перевірка творів – роздумів за темами

– «Що таке доброта?»
– «Навіщо людям доброта?»
– «Доброта – таке просте слово»
– «Що я думаю про добро?»

Кожна група зачитує по одному твору.

– Кожна, діти, наша добра справа – це маленьке сонечко, що робить наше життя світлішим.

Створення  асоціативного куща «Доброта»

– Що таке доброта? (Діти відповідають)
– Діти, бачите, скільки промінчиків випромінює таке маленьке слово!

Із чим же можна порівняти доброту, добру людину?

1 учень

З чим можна порівняти нам добру людину?
З небом безмежним в погідну днину.
З сонцем, що сяє. Всіх зігріває.
З ніжністю мами, що нас обнімає.

2 учень

Із джерельцем, що дає нам водиці.
Спраглим вустам у жару притулиться.
З ніжним теплом і усмішкою тата
І з вітерцем, що злітає крилато.

3 учень

З хлібом духмяним, що  з печі виймають.
З веснами, ще як сади зацвітають.
І з вечорами, що йдуть оксамитками.
З теплим світанням, що ллє промінцями.
З чуйністю, ласкою й казкою мами.

– На що схожа добра людина?
– Таким був В. Сухомлинський. Сьогодні на уроці читатимемо його оповідання «Добре слово» і робите мимо висновки.

( У кожного на парті на аркуші паперу  текст оповідання)

  1. Робота над темою.

Починає читати вчитель, докінчують учні самостійно.

– Про що ви дізналися прочитавши твір?
– А чого вам хочеться під час хвороби?
– Хто її відвідував?
– Хто прийшов несподівано?
– Що вона принесла?
– Чому щічки у дівчинки почервоніли?
– Чого бракувало Олі?
– Що вчить це оповідання?

А тепер відпочинемо граючись.

– Діти, ви знаєте прислів’я про доброту?

Зараз ми перевіримо.

Гра у групах «Збери прислів’я»

Поєднати першу половину з другою.

Від теплого слова …                                     добром платять.

Хто людям добра бажає, …                         коле сердечко.

За добро …                                                     вік не прохолоне.

Гостре словечко….                                       І лід розмерзається.

Раз добром налите серце ….                      той собі має.

( Представники груп  читають відповіді )

– Діти, продовжуємо ознайомлюватись з творами Сухомлинського. Послухайте оповідання «Протоптали доріжку».( переказування)
– Яку добру справу зробили діти?
– Що відчувала бабуся ,коли вийшла на вулицю?

Прочитайте передостанній і останній абзаци.

– Чому їм було радісно і весело?
– Чи важко робити добро?
– Творіть добро завжди не заради слави, а за покликанням серця!

Тож добро твориться просто  –  ні за так,
Так , як цвіте і опадає мак,
Як хмарка в’ється і співає пташка,
Як трудиться мурашка – горопашна.

Діти ланцюжком читають по абзацу оповідання «Відломлена гілка»

Перед початком ознайомлення дітей з оповіданням проводить ся бесіда.

Метод «Мікрофон»

– Уяви собі, що ти побачив зламане деревце. Як ти вчиниш? Що відчуєш?
– Коли слід замислюватися над вчинком – перед тим , як його здійснити, чи після?
– « Менше листя зеленого, менше цвіту липового, менше співу бджолиного – бо він зламав гілку. Менше і радості на світі». Як ви розумієте ці слова?
– Чого вчить цей твір?
– Що слід пам’ятати?

  1. Підсумок уроку. Рефлексія. Оцінювання.

Дайте відповіді на такі запитання: «Що я знаю, умію, ціную?»

Я знаю  ———————  Про доброту, людяність, щедрість.
Про добро і зло.

Я  умію ———————  Давати відповіді на запитання.
                                                       Виконувати різні завдання.

Робити висновки.

Бути добрим.

Я ціную ——————— Власну думку і думку товаришів.
                                                       Набуті знання та вміння.

Корисні поради.

Спілкування з товаришами.

Вчитель. У житті  потрібно не тільки чекати на гарні вчинки від інших, але й віддавати тепло своєї душі оточуючим. Адже людина живе для того, щоб творити добро. Тож творіть  добро просто так і воно повернеться до вас сторицею!

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок. Рейтинг публікації: 0 з 5)
1774
А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?
Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. Дякую автору за такий детальний конспект уроку!Вчитель прищеплює учням любов до книги,виховує моральні якості людини.Після такого уроку учні стали чуточку добрішими.