Урок природознавства у 1 класі
Тема. Дерева, кущі та трав’янисті рослини

Автор: вчитель початкових класів Огієнко Олена Андріївна

Тема. Дерева, кущі та трав’янисті рослини

Мета. Розширити знання дітей про різноманітність дерев, кущів та трав’янистих рослин; вчити порівнювати та розрізняти дерева, кущі та трав’янисті рослини; спостерігати за рослинами, за особливостями їх будови.

Розвивати вміння аналізувати, робити висновки; удосконалювати мовленнєві вміння, мислення.

Виховувати допитливість, любов до природи, бажання охороняти і примножувати її красу.

Обладнання. Таблиці «Природознавство», кросворд, предметні малюнки, дидактичні ігри «Де чий листочок?», «Де чий плід?», пазли «Дерева, кущі»

Тип уроку. Комбінований

Хід уроку

І. Організаційний момент

  • Вправа «Погода»
  • Яка зараз пора року?
  • Який місяць?
  • Який день тижня?
  • Який сьогодні стан неба?
  • Холодно чи тепло було вранці?
  • Яка температура повітря?
  • Чи були опади вранці?

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Я зірвав квітку – вона зів’яла,
Я зловив метелика – і він
Помер у мене на долоні.
І тоді я зрозумів, що доторкнутися
До краси можна лише серцем.

– Ці прекрасні слова про природу сказав словацький поет Павло Гнездослав.

– Діти, а тему сьогоднішнього уроку допоможе дізнатись ключове слово кросворду, а також повторимо вивчений матеріал.

Кросворд

  1. Орган рослини, який знаходиться в грунті. (Корінь)
  2. Помідор, огірок, буряк, перець – це… . (Овочі)
  3. У дерев – стовбур, а у квітки – … . (Стебло)
  4. Навесні воно зелене, а восени – жовте, багряне, червоне.(Листя)
  5. Пора року, яка наступає після осені. (Зима)
  6. Назва газу, яким дихає все живе на Землі. (Кисень)
  7. До 5 царств відносяться рослини, тварини, дроб’янки, віруси та … (Гриби)

Отже, ключове слово – РОСЛИНИ.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Робота над загадками

Діти, послухайте уважно загадки.

Стрімко вибігли на гору

Дві подружки білокорі.

Дощик їм полоще кіски.

Звуть цих подружок … (берізки).

У вінку зеленолистім

У червоному намисті

Видивляються у воду

На свою хорошу вроду. (Калина)

Зубів не має, а кусається. (Кропива)

Що об’єднує слова-відгадки?

  1. Демонстрація малюнків.

Демонстрація малюнків

  • А які рослини ростуть біля нашої школи?
  • Каштан, береза, тополя, бузок, шипшина, калина, півонія, айстри і т.д.
  • На які групи можна поділити рослини?
  • Дерева, кущі, трав’янисті рослини.

Схема рослин

4. Робота за таблицею «Будова рослин»

Органи рослин

  1. Робота в групах.

І група. Записати назви дерев.

ІІ група. Записати назви кущів.

ІІІ група. Записати назви трав’янистих рослин.

  1. Вправа на уважність «Що зайве»
  • Серед названих слів назвіть «зайве» слово.
  • Калина, каштан, бузок, шипшина, жасмин.
  • Яблуня, груша, слива, дуб, черешня.
  • Вільха, тополя, ялина, береза, клен.
  • Береза, дуб, липа, горіх, барвінок, клен.
  1. Використання ІКТ

Презентація «Дерева, кущі, трав’янисті рослини»

ІV. Узагальнення і систематизація знань та вмінь учнів

  1. Робота з підручником. Робота в групах.

І група. Дати визначення «Що таке дерево».

ІІ група. Дати визначення «Що таке кущі».

ІІІ група. Дати визначення «Що таке трав’янисті рослини»

  1. Робота в парах. Вправа «Я стверджую»
  • Я стверджую, що яблуня – дерево. Доведіть чи так це.
  • Я стверджую, що материнка – трав’яниста рослина. Доведіть.
  • Я стверджую, що бузок – кущ. Доведіть.
  1. Тестові завдання.
  2. Рослини мають таку будову:

А) корінь, стебло, листя, квітки, плоди і насіння;

Б) корінь, стебло, квітки, плоди і насіння;

В) корінь. квітки, плоди і насіння;

  1. Які рослини належать до групи «трави»?

А) липа, смородина, сосна;

Б) материнка, сосна, деревій;

В) материнка, деревій, пирій.

  1. Які рослини належать до групи «дерева»?

А) калина, вільха, береза;

Б) калина, порічки, липа;

В) вільха, береза, липа.

  1. Які рослини належать до групи «кущі»?

А) бузок, жасмин, калина;

Б) бузок, тополя, горіх;

В) бузок, калина, горіх.

  1. Який орган рослини знаходиться в грунті?

А) стебло;

Б) корінь;

В) листя.

  1. Підсумок уроку

– Що нового ви дізналися на уроці?

– Які групи рослин ви знаєте?

– У чому полягає головна відмінність будови дерева відбудови інших рослин?

  1. Цікаві ігри в групах.
  • Гра «Де чий листочок».
  • Гра « Де чий плід»

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. Цікаво і методично правильно побудована розробка. Всі етапи продумані, логічні. Матеріал доступний, не перевантажений важкою для сприймання інформацією, розбавлений іграми-забавлянками. Дякую за розробку!