Відкритий урок з математики у 5 класі
“Десяткові дроби”

Автор: вчитель математики та інформатики Гончарук Оксана Андріївна

вчитель математики та інформатики Гончарук Оксана АндріївнаТема. Десяткові дроби

Мета. Закріпити знання,вміння та навички учнів виконувати дії над десятковими дробами в процесі розв’язування цікавих задач і вправ,удосконалити вміння усно рахувати,розвивати логічні навички ,логічне мислення ,виховувати наполегливість,дисциплінованість.

Корекційна мета: удосконалити обчислювальні навички

Обладнання: картки з прикладами , плакат з малюнком печі

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вітаємо вас наші любі,

У світлій ,затишній оселі,

Нехай наш урок для вас буде,

Як пісня дзвінкий і веселий.

ІІ Актуалізація опорних знань

Математичний диктант

1 Дюйм – одиниця довжини яка дорівнює 2,54 см

2 Старовинна міра рідини дорівнює 0,568 л

3 Фунт – 0,4095 т

4 Верста – 1,071 км

5 Земля на орбіті рухається зі швидкістю 108 000 км /год.

6 Муха робить один мах крилами за 0,00001 сек.

7 За рік серце людини робить 3 6500 000 ударів

8 Вік Світового океану становить приблизно 8 000 000 000 років

9 Освітлювальна ракета вибухає за 0,00001 сек.

10 На земній кулі 36 000 000 000 га припадає на воду і 15 000 000 000 га припадає на суходіл ( Діти записують тільки числа ,скільки правильних записів стільки і балів)

Усна лічба

а)Називаю число( наприклад 3), потім кажу будь яке число , а учні доповнюють його до трьох. (Наприклад :кажу 0,7 ,а учні повинні назвати 2,3)

б)Маю набір карток з десятковими і звичайними дробами Половину карток роздаю учням ,потім показую по одній картці , якщо на моїй картці число записане   у вигляді десяткового дробу , то діти повинні на своїх картках знайти це саме число,але записане звичайним дробом і навпаки.

в) На плакаті   малюнок печі, хто з двох учнів правильно розставить знаки дій між числами на сходинках і перший дістанеться до вершини, той намалює дим

Малюнок

ІV Основна частина

Одного дня 1565 року в англійському графстві Камберленд почалася гроза. Сильний вітер виривав дерева з корінням ,утворюючи ями.В одній з них після грози жителі знайшли якусь чорну речовину,щоб дізнатися , що то була за речовина ,потрібно розв’язати рівняння.Шість учнів з картками виходять до дошки і розв’язують рівняння Номер картки відповідає номеру букви у слові Хто виконав завдання на кутках шестикутника шукає відповідь ,відповідну букву , та записує її в таблицю

Многокутник

1 2 3 4 5 6
  1. х+0,02=1,3; х=1,28
  2. х .0,2=2,36 ; х=11,8
  3. х-1,7=13,3 ;х=15
  4. х:3,6=0,5;х=1,8
  5. х+8,03=10,3;х=2,27
  6. х.0,3=2,52;х=8,4

Відповідь: ГРАФІТ

Розв’язування нерівностей

Замість зірочок поставити цифри так ,щоб нерівність була правильною ( в одній нерівності – однакові цифри)

0, * 2>0,3*       9,8*8>9,11 *    0,*3=0,3*

0, 7*=0,*62       0,*7>0,4*        0,8*= 0,*8

6,9* = 6,93*     0,1*>0,*1

Томасс Гарріот

Повідомляю учням, що знак >,< ввів у 1631 році англійський математик Томасс Гарріот(Англія ,1560-1621 рр.) Херріот був фахівцем в різних областях,почавши свою вчений діяльність з експедиції на острові Роанок. Згодом він став видатним англійським математиком і значно удосконалив алгебраїчну символіку. Як естроном , він описав особливості місячної поверхні і виявив супутники Юпітера – можливо,трохи раніше,ніж це зробив Галілей. При житті більшість його праць опубліковано не було, так що багато пізніше математики заново відкривали те ,що Херріот вже довів або передбачав…

(використовую мультимедійну дошку,показую портрет Гарріота)

Фізкультхвилинка

Для бодьорості і сили,

Я вас встати запросила.

Зробити ряд фізичних вправ

Щоб лінь і сон тікав,

Щоб у всіх красунь дівчат

Багряніли щоки вряд,

і щоб хлопці козаки

підіймали залюбки:

Гирі,штанги і дівчат

На руках як ластів’ят.

Бо старий і молодий,

Навіть зовсім ще малий

Знає ,що здоров’я – сила

Лінь ,неробство – це могила

Вдих глибокий,руки – ширше

Не спіткнись на три – чотири

Бодрість духу,грація і пластика

Загальноукріплююча ,зранку звеселяюча,

ти живий поки, жива гімнастика

Якщо зараз ми у класі

Присідання три ,чотири

Рухи тільки правильно виконуй ти

На лінивих не дивись

Краще гарно підтягнись,ти живий

поки жива гімнастика

Точні і наближені числа

Які з даних чисел можуть бути точними , які наближеними?

1 ) Відстань від Києва до Львова 544 км

2) У класі 14 учнів

3) Довжина класної кімнати 8 м

4) в пеналі 6 олівців

5) В озері 200 карасів

6) Випало 200 кг снігу на подвір’я школи

7) Вода у морі влітку прогрівається до 18 градусів

До нас завітали молодші школярі . Вони забули деякі назви. Допоможемо їм пригадати

Діти розповідають:

1) Вони такі непомітні, але дуже важливі,потрібні в математиці(точки)

2) Вони зустрічаються не тільки в математиці , але й в усіх книгах(коми)

3) Вони як жуйка “Iave is”,як сік “джафа”,як пачка печива і морозиво таке буває( прямокутники)

4) Всі приміщення такої форми , і ми знаходимось   зараз у ньому (паралелепіпед)

Виправлення помилок

Дано приклади з помилками , треба знайти де неправильно

3+108=408(111)     35. 3=107(105)

736-336=4               28 .5=140

42+17= 212(59)     45.5=226(225)

57-4==17(53)         67.10=680(670)

Задача

Вінні Пух на день народження подарував діжку з медом масою 7 кг. КолиВінні Пух з’їв половину меду,то діжка з тим медом , що залишився мала масу 4 кг.Скільки меду було спочатку в діжці?

VПідсумок уроку

Підрахування балів і виставлення оцінок

(на протязі уроку дітям роздавалися геометричні фігури за правильну відповідь,одна фігура -2 бали)

VІІ Домашнє завдання

Скласти задачу на ділення і множення натуральних чисел і розв’язати її

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Урок насичений цікавими завданнями різнорівневими, тут і різний історичний матеріал і завдання практичного змісту які заслуговують уваги. Урок дуже вдалий. Дякую.

  2. Читаючи розробку уроку, поданого Оксаною Андріївною, переконуюсь на скільки вміло вчителька проводить мотивацію навчальної діяльності учнів впродовж усіх етапів уроку. Свідомому закріпленню матеріалу слугує методично правильно організоване повторення під час актуалізації опорних знань. Зміст уроку сприяє розвитку в учнів інтересу до вивчення математики. Дякую авторці, подальших педагогічних успіхів!

  3. Оксана Андріївна сланувала урок методично правильно. Сподобалася тематика математичного диктанту, що не тільки дає змогу перевірити вміння правильно записувати числа, а й розширює кругозір детей. Цій же меті служить і цікавий історичний матеріал, що додає уроку емоційності та науковості.

  4. Цікавий урок з використанням міжпредметних зв’язків. Достатня робота над помилками. Учитель чітко уявляє місце значення нового матеріалу в системі раніше вивченого і наступного. Під час роботи вчитель використала різноманітні прийоми розумової діяльності.