mail@urok-ua.com

Відкритий урок з української літератури у 9 класі

Образ української дівчини у п’єсі І.Котляревського  “Наталка Полтавка” та у сучасній українській поезії

Автор: Вчитель української мови та літератури Іванчук Леся Михайлівна

Вчитель української мови та літератури Іванчук Леся Михайлівна

Мета:

  • визначити критерії жіночої краси, як зовнішньої, так і внутрішньої,  що знайшли своє відображення в п’єсі (на прикладі образу Наталки);
  • порівняти ідеал української дівчини за часів І.Котляревського та в сучасній поезії;
  • відкрити учням нові імена українських поетів;
  • навчити їх вдумливого ставлення до читання літературних творів, навичок аналізу, порівняння, творчого підходу до вивчення програмових творів;
  • формувати в учнів естетичний смак, розуміння краси у всій її багатовимірності.

Обладнання: портрет письменника, різні видання п’єси, ілюстрації до неї, аудіо запис пісень із п’єси.

Епіграф:

Ти – жінка,
Ти – книга,
Ти – крига,
Ти – криця
Гнучка і пряма.

В.Базилевський

Не засохне,
Не зів’яне
Чарівна
Слов’янська врода.

В.Крищенко.

Презентація до уроку

Хід уроку

Заспів уроку.
Лунає пісня (увертюра з опери М.Лисенко ” Наталка Полтавка “

Учитель:Ви впізнали цю чарівну мелодію? Правильно, мелодія написана за текстом п’єси І.Котляревського ” Наталка Полтавка “. П’єси, що раз поставлена на сцені театру, назавжди полонила серця українців (і не лише їх) своєю щирістю. Звертаючись до тексту п’єси, щоразу знаходимо в ній щось настільки співзвучне нашому внутрішньому світові, що з хвилюванням, яке не слабне від першого до останнього рядка, стежимо за долею щирої, працьовитої дівчини Наталки, її боротьбою за свою любов, свою долю, своє щастя.

(2 учні розігрують уривок з п’єси.)
Перевірка домашнього завдання.
I. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель: Видатний укр. драматург Іван Карпенко-Карий писав: ” Багато води утекло в море забуття; в протяг такого довгого часу тисячі драматичних п’єс спочивають вічним сном, забуті навіки, а ” Наталку “ вивчили напам’ять мало не всі слухачі. Здавалося би й ” Наталці “ пора спочить, а вона невгамовно лунає на сцені дивно милими піснями і буде лунати довго, довго “. І справа тут напевно в постаті героїні, яка рішуче виступила на захист свого щастя.  А як часто сучасні дівчата, не маючи таких заборон і обмежень, відмовляються від щастя жити з коханою людиною заради багатства! Ось Наталка та інші герої п’єси й нагадують їм і всім людям, що за своє щастя треба боротися, що добро робити ніколи не пізно, як і визнати свої помилки. Отже, розглянемо, які морально-етичні й естетичні уроки дає нам полтавська дівчина Наталка.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Учитель:Завважте, час дії у п’єсі –XVIII ст. Час, коли незаміжня дівчина була повністю підвладна волі сім’ї та її інтересам. Коли слово батька чи неньки було вирішальним. І раптом серед цілковитої пошани й покори – така відверта боротьба за себе, свою долю, нечувана для дівчини сила духу.
Але минуло стільки років з часу, коли вийшла в світ п’єса. Змінились обставини, умови життя, змінились люди. Чи змінився ідеал дівчини, жінки сьогодні?
І на уроці ми спробуємо порівняти образи ідеальної дівчини за часів І.Котляревського і в наші дні.

Цей урок – шанс на відкриття. Відкриття багатовимірне, бо не може література бути одноплановою. Вона – мов айсберг, де на поверхні лише одна десята від його глибини. Я сподіваюсь, що всі ви спробуєте відкрити в собі ваше власне прагнення до ідеалу, ваші пошуки краси в цьому світі. Краси як зовнішньої, так і внутрішньої.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Цитатний диктант. (О.О.Чупринін, 9-клас, укр.літ. ст..91).
2.Як ви гадаєте, ідеалом якої краси є Наталка? (Внутрішньої).
Усний портрет героїні.
Ідеалом української дівчини за часів Котляревського були очі ясні, як зіроньки, карі, як тернини, брівоньки рівні, як шнурочок, а головне – руса коса до пояса. А що говорять про Наталку герої п’єси?

Основний зміст уроку.
1.Робота з підручником (ст.167-168) і текстом п’єси.
I-група: скласти сенкан до слова жінка
ІІ- група : «Асоціативне гроно  Наталки – Полтавки

– Яким же є ідеал сучасної дівчини?
Давайте перегорнемо сторінки у книзі історії. Адже в різні часи поняття краси змінювалося.

• В античному мистецтві красивими вважались пишнотілі жінки з округлими формами, в середні віки – ті, у яких було високе чоло, тож красуням доводилось голити волосся над чолом, щоб воно здавалося вищим.

• В острівних племен красивими було прийнято вважати жінок з високою шиєю. Тож дівчаткам з дитинства одягали на шию металеві кільця, з кожним роком додаючи нові і витягуючи шию. Так з’являлись ” красуні “ з 30-40 сантиметровими шиями.

Учитель: Якою ж є красива дівчина для українців? Якщо звернутися до наших поетів, то можна розгубитися від розмаїття облич.

Учень:Маріє, мріє, мрієчко моя,
Моя Марієчко тривожна,
Твоїм гірким, як світ, ім’ям
Мені звучить хвилина кожна.
Благословляю і люблю
Твоє чоло двадцятивесне,
І шиї лінію тонку.
І руки, звітрені і хтиві,
І карі очі сумовливі
В кульбабо-золотім вінку.

Микола Вінграновський

Учитель: І вже зовсім несподівано, наперекір народнопісенним традиціям зображення дівочої вроди, прозвучали слова В.Симоненка:
Тільки часом у многоголоссі,
В суєті поїздів і авто
Спалахне те біляве коротке волосся,
Сірі очі і каре пальто.

Учитель: Як бачите, палітра краси досить широка. Та хіба тільки зовнішність є основою краси?
Духовності прошу! Як в погребі вікна.
Покращення душі залежить і від нас!- вигукує Б.Нечерда
У французького письменника Віктора Гюго є роман ” Собор Паризької Богоматері “.
Нагадаємо зміст:Який контраст: потворна зовнішність – красиве серце, красиве обличчя – потворне серце. А от в образі Наталки Полтавки щасливо поєднались краса і зовнішня, і внутрішня.
– Які риси характеру притаманні героїні нашого часу?

Учениця:
Лірична героїня нашої сучасної поезії на перший погляд не поступається Наталці душевною щирістю, розумом. Вона прекрасно розуміє, що:
Краса мине, і молодість мине,
І тільки те залишиться повік,
Що у душі плекає чоловік.

Л.Скирда

Учитель:  –  А що плекає в душі наша сучасниця?
Учень:  Ніжність, щире беззастережне кохання, що готове на самопожертву заради любого чоловіка, як у Валентини Малишко:
Якщо смерть біля тебе стане,
Перетворюючи день в пітьму,
Ти візьми моє серце, коханий,
Хай поможе серцю твоєму,
Будеш жити довго й щасливо,
Як у добрій казці старій.
Тут відторгнення неможливе,-
Дивуватимуться лікарі.
У дітей твоїх виростуть діти,
І роки спливуть, як вода,
Що моє воно – ти й не помітиш,
А воно про це не згада.

Учень:І навіть нерозділене кохання стає прекрасним у душі мудрої жінки, як у поезії Ліни Костенко:
Хай буде так, як я собі велю.
Свій будень серця будемо творити
Я Вас люблю, о, як я Вас люблю!
Але про це не треба говорити.

Учитель: Але це свідчення самих жінок про себе.
– А якою бачать ідеальну жінку сучасні чоловіки?
– Чи відповідаємо ми цьому ідеалу?
Учень: Але кому ж, як не жінці, дано від природи перебороти всі труднощі і вийти переможницею з таких життєвих обставин, де навіть чоловікам стає важко.

Учитель: Ось така вона – дівчина, жінка сьогоднішнього дня – сильна і слабка водночас. ” Якби Бог призначив жінку бути володаркою чоловіка, він створив би її з голови, якби рабинею, то створив би з ноги, але оскільки він призначив їй бути подругою чоловіка, то й створив її з ребра “. (Аврелій Августин).

Кольоропис.
А зараз, я  пропоную  вам  відчути себе  митцями , митцями , які  добирають кольори для  створення  картини долі  української  жінки. Які  кольори ви б  вибрали для  малювання:

Підсумок: Отже  українська  жінка  – це  кольорова  веселка  роду  українського :Червоніє  в  її душі  кохання, як  основа  всіх  основ,
Оранжевим відтінком  проступає любов  до батьківщини;
Жовтіє  сонячна  доброта  в кожному  її  поруху;
Зеленіє  життєствердна  радість ,незважаючи на  всі  незгоди;
Блакитною  лінією  проходить через  усю  її долю відданість ;
Синіє  на  всю  її  душу  колір саможертви, аби  були  всі рідні  щасливі  та здорові, а  сама…та  вже  якось..
І  все  це  грайливо опоясує  колір фіолетовий колір української  співучості. Бо лише  в  пісні  розкривається  українська  жінка.

(Розповіді учнів: Який стан душі героїні передають пісні п’єси.)
Учитель: ” Мені завжди здається, – писала Леся Українка,- що коли де можна побачити вдачу народу, то це скоріше в ліричних піснях“.   Як хочеться вірити сьогодні в те, що прийдешнє покоління знатиме давні та вічно молоді пісні Наталки .
Підсумок вивченого на уроці
• Чи змінився ідеал дівчини з часів Котляревського?
• Що саме змінилося в еталоні краси зовнішності? (Коротке волосся не вважається неславою)
• Як змінився внутрішній світ наших сучасниць? (Стали незалежними, освіченішими, сильнішими, але втомленими, знервованими…)
• А якою ви бачите свою ідеальну дівчину? Адже ви в такому віці, коли вже мріють про кохання.?
Учень:
У Едіт Седерган (скандинавська поетеса кінця XVIII ст.) є такі  мудрі рядки:
Ти шукав квітку? Знайшов яблуко
Ти шукав джерело, а знайшов море.
Ти шукав жінку, а знайшов душу.
Ти роз-ча-ро-ва-ний.

Учитель: Щасливий той, хто знайде в житті душу, оцінить її і не пройде повз неї. Таку, як у Наталки Полтавки, як у кращих поезіях нашого часу. Тоді цей щасливець знайде любов!
Любов! Молімось їй! За те, що нас до дна
Наповнює в тривожнім диволеті
Молімось їй! За те, що є вона
І завжди буде на оцій планеті!
І саме український простий народ є носієм цих рятівних для людства ідеалом людського існування Котляревський вважає ” згоду в сімействі “. А це можливо лише тоді, коли понад усе цінується людська особистість і шануються християнські духовні цінності.

(аудіо запис ” Де згода в сімействі “).
Психологічний портрет укр. жінки за п’єсою (у вигляді сонечка):
Українська жінка: працьовита, покірна, релігійна, великодушна, хитрувата…

Учитель:Звичайно, в кінці уроку ставиться крапка. Але сьогодні крапки ставити не можна. Лише три крапки… Чому? Бо любов вічна, бо краса нескінченна. Бо еталонів краси стільки, скільки є людей. І головне, щоб цей еталон був справжнім, не спотвореним грубістю, цинізмом. І стрінувши його в житті, ви разом з В.Сосюрою вигукнули:
Так ніхто не кохав. Через тисячу літ
лиш приходить подібне кохання.
В день такий розквітає весна на землі,
і земля убирається зрання…
І кожний з вас буде правий!

1. Рефлексія
Продовжити речення
1.Значення п’єси в тому, що …
2. Мені сподобалося…
3. У мене склалося враження, що…
4. Наталка для мене – …
5. Я вважаю, що п’єса та ім’я Котляревського завжди будуть…
6. Я зрозумів, щоб стати особистістю, треба…

Домашнє завдання:
Написати твір-мініатюру «Наталка – ідеал для сучасної дівчини?»
Прочитати: Г.Квітка-Основ’яненко ” Маруся “.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(3 оцінки. Рейтинг публікації: 3.7 з 5)
1466
А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?
Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарів

  1. Учитель обрала дуже цікаву форму проведення уроку з української літератури в 9 класі. Епіграф до уроку місткий та важливий. Цитатний диктант,усний опис портрету героїні, творча робота ( написання сенкану),асоціативне гроно-тобто ,учитель урізноманітнює та активізує роботу учнів на уроці. Нестандартне закінчення уроку.Отже ,учитель -творчий педагог,цікава особистість,а таких учителів люблять учні.

  2. Урок є цікавим. Вчитель використовує інтерактивні вправи. Проте хотілося відмітити, що вчитель значну роль відводить собі. Цікавою є мотивація пізнавальної діяльності учнів на початку урока.

  3. Доброго дня! Я б сказала, що автор уроку використала цікаву форму проведення – урок-діалог, а ще дуже хочеться сказати, що це – урок-жіночність. Досить поетично. Однак є пунктуаційні та граматичні помилки. Наприклад: вставні слова не виділені комами ( Отже_українська жінка – це кольорова веселка…; І справа тут_напевно_в постаті героїні, яка рішуче виступила на захист свого щастя… ) Дякую за розуміння. Недаремно кажуть: “Хочеш рости – відкрий вуха та розплющ очі”. Бажаю успіхів!