Виховне заняття для учнів 7 класів

Автор: вчитель зарубіжної літератури Гнатів Наталія Юріївна

Гнатів Наталія ЮріївнаВиховне заняття розроблене на основі конфлікту, який відображений у творі Дж.Олдріджа «Останній дюйм». Тема конфлікту поколінь найактуальніша для дітей вікової категорії 13-14 років, адже саме в цей період вони намагаються довести усьому світу свою правоту.Учні проводили загальношкільне опитування по темі “Конфлікт та шляхи розв’язання.” Отримані результати використовуються у занятті.


 

Конфлікт поколінь

Виховне заняття

Мета : допомогти учням осмислити поняття конфлікт; розглянути конфлікт поколінь , як складову суспільства; з’ясувати причини виникнення та можливі шляхи розв’язання даного конфлікту; розвинути ораторські здібності учнів; пошукову діяльність; соціальну зрілість; формувати погляди та переконання особистості; долучити до теми обговорення педагогі ,як безпосередніх учасників конфлікту.

Тип уроку: диспут

Обладнання: комп’ютер, проектор , схеми соціального опитування, відеоматеріал.

Методичні рекомендації : за декілька днів до уроку, учні мають опитати щонайменше 50 учнів школи на тему «Мій конфлікт»; скласти співвідношення відповідей у відсотках для обговорення .

Хід уроку

Вступне слово вчителя

Дж.Олдрідж вважав, що людина –це найвище творіння природи і кожний з нас повинен усвідомити свою відповідальність за долю цивілізації, за долю майбутніх поколінь. Конфлікт, на його думку, це одна із рушійних сил прогресу, а вміння його розв’язати це одна з найважливіших навичок сучасної людини.

Основна частина

  1. Ознайомлення з правилами диспуту.

Сьогодні наш урок пройде у звичній для вас формі роботи- диспут. Тож давайте пригадаєм основні принципи диспуту:

  • Кожний має право висловити свою думку; якщо тобі є про що сказати слухачам , нехай вони про це дізнаються;
  • Говори ,що думаєш! Думай ,що говориш! Не стверджуй те в чому не розбираєшся;
  • Не повторюй того , що було сказано до тебе;
  • Нехай головним завершенням диспуту стане твоє просування по нелегкій дорозі пізнання істини!
  1. Повідомлення вчителем теми уроку.

Сьогодні ми з вами розглянемо поняття «конфлікт», яке супроводжує нас усе життя. За основу нашого уроку ми візьмем конфлікт поколінь, який ми з вами розглядали вивчаючи твір Дж.Олдріджа «Останній дюйм».

Основною проблемою оповідання Джеймса Олдріджа є стосунки між батьком і сином. Виявилося, що для Бена спілкування з сином Деві є важким.

Дитину жодним чином не можна прирівнювати до дорослої людини. Вона має бути забезпечена особливими правами, особливим захистом. Дитина, як і кожна людська істота, від народження має права. Але вона повинна мати ще й додаткові, особливі права. Це обумовлено її фізичною, розумовою, моральною та духовною незрілістю.

Існує стереотип, що хороша дитина – слухняна дитина. А слухняна – означає зручна. Коли дитину або підлітка кривдять старші, зазвичай діти в міру своїх можливостей просто чинять опір. Цей опір триває просто на емоціях – і у підсумку ми маємо справу з замкненою, нещасною людиною.

Учень:

Конфлікт супроводжує нас усе життя. Щодня ми боримося з внутрішнім конфліктами: «Чи йти до школи?», «Чи йти на роботу?», «Як поводити себе на уроці ?», «Чи сперечатись з начальством?», «Чи конфліктувати з батьками?»….і цих «чи » може бути безліч. Це наша боротьба з стереотипами суспільства, боротьба  за свій розвиток. Конфлікт поколінь – це складова цієї боротьби, а останній дюйм – це та межа ,яку найважче подолати у розумінні одне-одного. Це  та крихітна відстань недовіри, непорозуміння між поколіннями , яка не дозволяє нам знайти розв’язання конфлікту поколінь.

А для початку коротенька поезія про КОНФЛІКТ

Учень:

Вік прогресу, логіки, проблем,
Як може вижити людина
В такий шалений, надпотужний вік,
Летить життя, воно спішить,
Але крізь призму років і століть
З тенет людину не пускає
Його величність сам Конфлікт
(Гість Конфлікт підходить й уважно слухає)
Й від миті, коли Бог задумав світ,
Причиною всіх бід був лиш конфлікт.

Пробравсь спочатку він в Едем,
Створивши море там проблем:
Невтішним був і результат
Адам і Єва – вигнані із раю

А що в подальшому,
Хіба конфліктів вже нема?…
Неандерталець мамонта вбива,
Середньовічний лицар на турнірі
Честь роду кров’ю омива.
І вірний крок лише зробити треба,
Щоб вберегти свій рід від бід …

  1. Обговорення результатів опитування

Слово вчителя. Вашим завданням на сьогодні було проведення соціального опитування між учнями та педагогами нашої школи, яке б дало змогу зрозуміти ставлення до конфлікту різних поколінь. Отже  розпочинає обговорення

Учні зачитують питання та результати опитування. Відбувається обговорення.

Очікувані відповіді

  1. На мою думку конфлікт поколінь на практиці вирішити дуже важко. І це підтверджує дане опитування. Провівши опитування «Чи можна вирішити конфлікт між поколіннями» більшість відповідей була позитивною. Та вже відповіді на питання «Чи існує універсальний спосіб вирішення конфлікту» відрізнялись своїми результатами. Це доводить ,що ми і ви знаємо як в теорії вирішувати конфлікт, а от на практиці-ні!!! Нас не розуміють не тому що ми говоримо «різними мовами», а просто тому що ми зростаємо в інших соціальних умовах. Нам намагаються нав’язати те, що ми вважаємо не пригодиться нам в житті. І це напевно є першою ланкою конфлікту поколінь. Нам важко обгрунтувати свій вибір, але він також має право на існування…
  2. Ніхто з опитуваних мною осіб не відповів , що існує універсальний метод вирішення конфлікту. І я підтримую цю думку, але все таки вважаю ,що найкращим методом який найчастіше застосовується у вирішенні конфлікту є «переговори». Вміння спілкуватися дано нам не просто так, ми маємо його застосовувати повсякчас і навіть у конфлікті. Часто чуємо слово «ні» від дорослих на усі наші дії, що суперечать їхньому розумінню нашого життя. Та найкраще пояснити-переговорити з батьками чи то з вчителями, чому ми хочемо так зробити і можливо ці переговори стануть точкою опори- «останнім дюймом» в наших конфліктах.
  3. А я не підтримую цієї думки. Часто батьки й педагоги нас просто не хочуть чути, вони діють за правилом- «Ми старші-значить праві!». Втілюють в нас свої нездійсненні мрії. Це нас дратує, ми обурюємось і йдемо на конфлікт. І тут починається крик!!! І не кажіть мені , що на вас не кричать чи , Ви , шановні педагоги , не кричите на своїх учнів. А ви спробуйте себе відчути у цей момент люті дитиною….Дайте нам можливість права вибору. Ми не відмовляємось від дисципліни, ми просто хочемо навчитись самостійно відповідати за свої вчинки: не вивчив урок-2,але без нотацій. Ми дивимося на світ з власної перспективи, по-своєму реагуємо на довколишній світ і різні події. А прояв крику, люті зі сторони дорослих сприяє тому , щоб ми просто замкнулись в собі. І тут вже не допоможе метод переговорів. Не кричіть, це нічого не дасть. Ми просто інші і тут нічого не поробиш.
  4. Слово вчителя.

Дякую за ваші висловлювання. Це ваше бачення конфлікту та методів його розв’язання і воно має право на життя.

А зараз пропоную трішки розслабитись та послухати веселі історії, адже сміх продовжує життя!

  1. Хвилинка відпочинку. Проводить Конфлікт.

Всі дихайте…

Не дихайте…

Все в порядку, спочивайте,

Дружно руки піднімайте,

Все прекрасно, опускайте.

Похиліться, розігніться,

Сядьте прямо, усміхніться…

Хвилинка сміху.

  1. Обговорення конструктивного способу вирішення конфлікту

Ми з вами обговори опитування, вислухали ваші думки щодо даних опитування. Але давайте повернемось до питання : «Чи існує універсальний метод вирішення конфлікту?». Якщо я не помиляюсь ,ваше опитування свідчить , що такого методу немає. Всі згодні з цим? А на вашу думку, який метод найчастіше застосовують при вирішенні конфлікту?

Дані соціальних опитувань та анонімних анкет проведених психологами , свідчить , що найбільш застосованим методом вирішення конфлікту – є метод переговорів. У ньому виграють обидва учасники – і дорослий і дитина. Алгоритм рішення включає в себе кілька кроків:

  1. Прояснення конфліктної ситуації.
  2. Збір пропозицій.
  3. Оцінка пропозицій і вибір найбільш прийнятної.
  4. Деталізація рішення.
  5. Виконання рішення, перевірка.

Давайте обговоримо з вами кожний крок.

Перший крок – прояснення ситуації.

Дорослий активно слухає дитину, намагаючись зрозуміти її почуття, мотиви, труднощі. При цьому важливо починати саме з вислуховування дитини. Якщо вона переконається, що її чують, тоді зможе вислухати і вас, а потім перейти до спільного пошуку рішення.

Також, коли дорослий починає слухати і розуміти почуття дитини, напруга емоцій значно знижується. І тоді стає можливим прийняти позицію «супротивника» до розгляду.

Вислухавши дитину, потрібно повідомити їй і про свої почуття і бажання. Але зробити це у формі «я-повідомленні» замість «ти-висловлювання». Наприклад: «Я втомлююся на роботі і хотіла б, щоб мені не доводилося гуляти ввечері з твоєю собакою» (замість «Ти завжди перекладаєш свої обов’язки на інших»).

Другий крок – збір пропозицій.

Починається він з питань: «Як нам вчинити в цій ситуації?», «Що можна зробити?»

Важливо, щоб дитина сама пропонував варіанти рішень. Дорослий висловлює свої міркування. При цьому збираються всі пропозиції, навіть якщо вони на перший погляд не надто прийнятні.

Третій крок – оцінка пропозицій і вибір найбільш прийнятного.

Це дуже важливий етап. Доброзичливо обговорюються і враховуються всі думки, без роздратування і образ. І поступово у дітей виробляється звичка вирішення конфліктів мирним шляхом. Коли в обговоренні бере участь кілька сторін, найбільш прийнятним вважається пропозиція, яка влаштовує всіх учасників.

Як бути, якщо таке рішення не знаходиться? Зазвичай при такому способі вирішення проблем в учасниках пробуджується творчий підхід і готовність йти назустріч один одному. Але ж дитина може запропонувати просто неприйнятне рішення. Тоді потрібно виходити з реальної оцінки ситуації. Якщо пропозиція дитини небезпечно для життя і здоров’я, необхідно зупинити її. Іноді ж ми наполягаємо на своєму тільки з принципу, а реальної загрози при цьому немає.

Крок четвертий – деталізація прийнятого рішення.

Необхідно уточнити, як воно буде виконуватися. Наприклад, вирішено: син сам буде піклуватися про годування свого собаки. Що для цього знадобиться? Можливо, доведеться виділяти йому регулярно якусь суму для покупки корму, вітамінних добавок і т. д. Або навчити елементарним навичкам готування (показати, як зварити, змішати і т. д.). Домовитися про те, що собачий посуд він також буде мити сам. Прикріпити на видному місці нагадування про години годування і т. д.

П’ятий крок – виконання, перевірка.

Не виключено, що не все піде так, як ви очікуєте. Через якийсь час варто запитати у дитини, чи не потрібна їй якась допомога?

  1. Перегляд та обговорення роликів.

А зараз вашій увазі пропоную перегляд роликів на тему конфлікт.

Слово надається нашим вчителям, які приєднуються до обговорення такої важливої теми.

  1. Звернення учнів до педагогів

На завершення нашого сьогоднішнього заняття наші учні хочуть звернутись до педагогів.

  • Дайте нам право вибору.
  • Навчіть нас бути відповідальними .
  • Кожний з нас це виняток.
  • Навчіться давати нам шанс.
  • Не любіть нас за вчинки, а любіть просто так.
  • Не кричіть і не повчайте – це ще більше виводить нас і відштовхує від вас.
  • Ми своїми вчинками намагаємось привернути увагу до себе.
  • Ми живемо хвилинами, а ви днями.
  • Дозвольте нам зазнавати поразок.
  • Ми перевантажені потоком інформації.
  • Не бутьте авторитарними, бутьте-авторитетами!
  • Порушуючи одні правила-ми створюємо інші!
  • Ніколи не приймайте наших виправдань ,вони заохочують нас до ліні.
  • Пам’ятайте , що результати не завжди помітні відразу.

Заключне слово вчителя.

Хочу сказати вам, діти, що в сьогоднішньому складному житті ваші батьки також мають багато проблем. Вони зайняті, заклопотані, їм постійно не вистачає часу. Саме тому вони бувають іноді неуважними до вас. Можливо, є необхідність вам зробити перший крок назустріч, постаратися зрозуміти своїх батьків, запропонувати спільну справу, що об’єднає вас, щоби врешті-решт ви змогли здолати останній дюйм непорозуміння, який існує між вами.

“Останній дюйм, який розділяє всіх і все, нелегко подолати, але можливо”.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Так, нажаль, конфлікти невід’ємна частина нашого життя і боротьба з ними – це нелегка справа. Спасибі, Наталіє Юріївно, за конструктивні поради, що дозволять нам,і дітям, і дорослим, знаходити шляхи їх запобігання та подолання.

  2. Шановна Наталіє Юріївно! Дуже цікавий та прекрасний виховний захід ,який поєднаний із матеріалом зарубіжної літератури. Ви працюєте над тим , щоб учні думали та говорили. Дякую за виховне заняття. Вітаю зі святами.Нехай Вам щастить . Успіхів Вам у всьому.

  3. Наталіє Юріївно! Чудовий виховний захід у поєднанні з матеріалом художнього тексту. Теорія, дослідження, шляхи розв’язання. Саме головне, що учні як сторона конфлікту шукали практичну можливість його подолання. Дякую.