Артикуляційна гімнастика в малюнках

Для чистої звуковимови потрібні сильні, пружні і рухливі органи мови – язик, губи, м’яке піднебіння. Усі мовні органи складаються з м’язів. Якщо можна тренувати м’язи рук, ніг, спини і т. д., значить, можна тренувати і м’язи язика і губ. Для цього існує спеціальна гімнастика, яка називається артикуляційною. Артикуляційна гімнастика допоможе зміцнити м’язи органів мовлення і підготує базу для чистої звуковимови. При підборі вправ необхідно дотримуватися певну послідовність – йти від простих вправ до більш складним. Спочатку вправи виконуються в повільному темпі обов’язково перед дзеркалом. На перших заняттях можна обмежитися і дворазовим виконанням вправи, головне, щоб воно було виконане якісно. Потім кількість повторень збільшують, доводячи до 10-15 разів. Коли дитина навчиться правильно виконувати рухи, дзеркало можна прибрати. Дорослий повинен показати дитині, як правильно виконувати всі вправи. Для цього необхідно самим навчитися виконувати гімнастику артикуляції.Не дивуйтеся, якщо деякі вправи не будуть виходити з першого разу навіть у вас, адже для їх виконання необхідний певний навик. Проводити гімнастику артикуляції треба щодня, а краще два рази на день – вранці і в другій половині дня після прогулянки. Будьте терплячі, спокійні й ласкаві. Якщо у дитини не виходить якийсь рух, можна використовувати механічну допомогу. Ручкою чайної ложечки або просто чистим (!) Пальцем допоможіть підняти дитині мову вгору. Для того щоб дитина знайшла правильне положення язика, наприклад облизати верхню губу, намастіть губу варенням, шоколадом або медом залежно від того, що любить дитина. Заняття повинні проходити в ігровій формі, адже це основна діяльність дітей. Можна залучити улюблену іграшку:

«Давай покажемо зайчику, як правильно виконувати гімнастику для язичка»

Вправи з артикуляційної гімнастики для дітей

Артикуляційна гімнастика артикуляційна гімнастика
артикуляційна гімнастика артикуляційна гімнастика

Вправи з артикуляційної гімнастики для дітей

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

11 коментарів

 1. Дуже сподобалось. Дякую. Хочу роздрукувати для себе цю артикуляційну гімнастику, щоб використовувати для роботи з онуком.

 2. Чудовий матеріал !!! Особливо для батьків на період карантину! Тільки в реченні “Пальцем допоможіть дитині підняти мову вгору ” замініть на “підняти язичок”. і “Кицька сердиться” з “Ь”

 3. Корисна памятка для вихователів, логопедів, батьків. Артикуляційна гімнастика є невідємною складовою занять багатьох напрямків. Дана публікація містить прості та цікаві вправи, малюнки, презентацію.

 4. Цікваво буде робити артикуляційну гімнастику для дітей першого класу, добре, що є презентація , малюнки, все дуже добре, але з є порада: необхідно вказати, які вправи потрібно робити для якого звуку.

 5. Дуже подобається наявність презентації, яку можна використати для занять, щоб зацікавити дітей. Адже їм так нудно виконувати одне й те ж саме 🙂 Важливим у даній презентації є не тільки ті малюнки, де язик набуває певної форми, але те що є жартівливий малюнок, який співпадає з назвою вправи та ще й супроводжується віршем.
  Єдине зауваження до презентації – групувати вправи від простих до складних. Дякую

 6. Погоджуюся з автором, що артикуляційна гімнастика, проведена разом з батьками приведе до розвитку рухливості органів мовленнєвого апарату, повноцінних рухів артикуляційних органів необхідних для правильної вимови звуків, але це буде вимагати від батьків терпіння і бажання допомогти своїй дитині!! Хороший матеріал, запропонований автором, підкріплений картинками, презентацією, допоможе зацікавити батьків і втілити його у життя разом з їх дітками! Дякую!

 7. Найголовніший для дітей підготовчий етап виправлення порушення звуковимови засобами комплексу артикуляційних вправ, який дасть можливість успішно перейти до постановки того чи іншого звука та досягти правильного звучання ізольованого звука у слові. Дібрані доцільно виправдані вправи артикуляційної гімнастики. Дякую.

 8. Чудові вправи, що допомагають зміцнити м*язи язика. За допомогою цих вправ ми поставили вимову /р/ з вихованцями. Обов*язково прихопіть з собою дзеркало, щоб дитина перевіряла, чи правильне положення її язика.

 9. Маю декілька годин індивідуального навчання і ваша артикуляційна гімнастика в малюнках мені дуже допоможе. Спасибі!