Конкурсна програма «Ой весна, весна днем красна»

Автор: вчитель початкових класів Поліщук Ірина Іванівна

Мета: закріпити знання дітей про характерні ознаки весни; розвивати естетичні почуття викликані красою весни; прищеплювати любов і бережливе ставлення до природи.

Форма проведення: конкурсна програма.

Вік учасників: учні середнього шкільного віку.

Наочне обладнання: малюнки та фото весняних квітів; картки та конверти із завданнями; папір А4-2шт.; фломастери.

Хід заняття:

Ой ти, веснонько-весна,
Ти тепло нам принесла.
Розкувала річку,
Як блакитну стрічку.
Чебреці й фіалки
Заквітчали балки.
Босі бігаємо всі,
Миємо ніжки у росі.

(О. Олесь)

І. Вступна частина

Загальні положення

Конкурсна програма складається з 6 конкурсів. Перед початком ведучий об’єднує вихованців у три команди, визначає назви (березень, квітень, травень) та капітанів команд. В залі сидить попередньо обране журі; на сцені – ведучий оголошує умови проведення та оцінювання конкурсів.

Умови проведення конкурсів

Команди повинні приймати участь у всіх запропонованих конкурсах. Капітани команд визначають учасників того чи іншого конкурсу. Команди приймають участь у конкурсах по черзі. По закінченню програми журі обговорює побачене, оцінює учасників та нагороджує переможців.

Критерії оцінювання конкурсів

Вихованці, які беруть участь у відповідному конкурсі за кожне правильно виконане завдання отримують для своєї команди по 2 бали. Під кінець програми бали сумуються. Також журі має право подарувати одній команді 2 бали як «приз глядацьких симпатій».

ІІ. Основна частина

  1. Конкурс «Ми перші вісники весни»

Мета: пригадати весняні квіти.

Завдання: учасникам пропонуються малюнки та фото весняних квітів, які вони повинні по черзі назвати.

  1. Мозковий штурм «Асоціації зі словом весна»

Мета: визначити асоціації пов’язані з словом весна.

Завдання: кожна команда пропонує свої асоціації, які ведучий записує на аркуші паперу.

Орієнтовний перелік відповідей:

  • Тане сніг, на річках починається льодохід.
  • Сонце з кожним днем піднімається все вище, гріє тепліше.
  • День стає довшим, а ніч коротшою.
  • На деревах і кущах набрякають бруньки і з’являються перші листочки.
  • Розпускаються перші весняні квіти.
  • Небо стає голубим і ясним. На ньому з’являються купчасті хмари.
  • З теплих країв повертаються птахи.
  • Комахи вилазять із зимових схованок і гріються на сонечку.
  • Байбак вилазить з нірки і сповіщає про прихід весни.
  1. Конкурс «В’язанка оповідок»

Мета: розширити та поглибити знання вихованців про характерні ознаки весни

Завдання: учасникам від кожної команди пропонується вибрати собі конверт, в якому міститься невелика розповідь із запитанням, на яке вони мають відповісти.

Орієнтовний перелік розповідей:

Весняний вітер

Клен цілу зиму спав. Крізь сон він чув завивання хуртовини і тривожний крик чорного ворона. Холодний вітер гойдав віти, нагинав їх. Та ось одного сонячного ранку відчув Клен, ніби до нього доторкнулося щось тепле і лагідне. Прокинувсь Клен. А то до нього прилинув теплий весняний Вітер.

– Годі спати, – зашепотів весняний Вітер. – Прокидайся, весна наближається.

– Де ж вона – весна? – запитав Клен.

– Ластівки на крилах несуть, – каже теплий Вітер. – Я прилетів з далекого краю, від теплого моря. Весна йде полями – заквітчалась квітами красуня. А ластівки на крилах несуть барвисті стрічки.

Ось про що розповів теплий весняний Вітер Кленові. Клен зітхнув, розправив плечі. Зазеленіли бруньки. Бо йде весна – красуня.

Про що розмовляли Вітер і Клен?

Бджілки на розвідках

Настала весна, сонце зігнало сніг із полів. Вибралися бджілки із свого вулика та й полетіли до яблуньки.

  • Чи немає в тебе, яблунько, чого – небудь для бідних бджілок?
  • Ні, – каже їм яблунька, – мої квіти ще не розквітли.

Полетіли бджілки до вишні:

  • Люба вишенько, чи немає в тебе квіточок для бідних бджілок?
  • Навідайтесь, мої милі, до мене завтра, – каже їм вишня, сьогодні ще немає в мене ні одної розквітлої квіточки, а коли порозкриваються, я буду рада гостям.

Сумні та голодні, хотіли бджілки вже летіти додому, як побачили під кущиком фіалку. Вона розтулила перед ними свої квітки, повні пахощів і солодкого соку. Наїлись, напилися бджілки й полетіли додому веселенькі.

Хто ранньої весни напоїв бджілок цілющим нектаром?

Весняний день – рік годує

Ви, напевно, чули приказку: весняний день – рік годує. І це так. Навесні кожний день дорогий. Спробуй, наприклад, спізнитися з сівбою ранніх ярих культур. довго тоді вони будуть дозрівати та й хіба дозріють як слід. А буряки? Кожен знає, що їх копають пізньої осені.

А якщо не посієш їх своєчасно, то коли вони доспіють? Коли їх копати?

Багато культур сіють і садять у квітні: кукурудзу, просо, моркву, петрушку, редиску, цибулю. Правильно приказка каже: весняний день – рік годує. Добре посієш – добре уродить. На цілий рік вистачить.

… Всі радіють весні, теплому сонцю. Не терпиться й худобі погріти свої боки, пройтись по весняній землі. Ви чуєте, як нетерпляче мукають корови, бекають вівці? Мине ще кілька днів, і вони перейдуть на пасовиська.

Які турботи чекають на господарів весною?

  1. Конкурс «Весняна вікторина»

Мета: закріпити знання учасників про характерні ознаки весни.

Завдання: командам пропонується перелік запитань, на які вони мають дати по черзі відповідь.

Орієнтовний перелік запитань і відповідей:

  1. Які тварини найперші сповіщають про весну? (Байбак, ведмідь);
  2. Які рослини називаються первоцвітами? (ті, які з’являються, тільки-но         сходить сніг, їх ріст і розвиток триває всього кілька тижнів);
  3. Що таке сокорух? (рух поживних речовин по стовбурі);
  4. Які дерева та кущі зацвітають першими? (вільха, ліщина, верба);
  5. Весною чи влітку цвіте бузок? (весною, бузок відцвів прийшло літо);
  6. Які ранньоквітучі дикорослі рослини корисно вживати в їжу? (кропива, кульбаба, первоцвіт, квасениця);
  7. Які зміни відбуваються в житті птахів? (повертаються на батьківщину,     в’ють гнізда, відкладають яйця, з яких з’являються пташенята);
  8. Назвіть отруйні рослини первоцвіти (конвалія);
  9. Це рослина з букетиком різнокольорових квіток (медунка);
  10. Назвіть рослини медоноси (медунка, кульбаба);
  11. Це квітка «хворого серця» (конвалія);
  12. Ці квіти мають запах меду з ваніллю (ряст);
  13. ці квіти надійно закутані від весняних холодів густим опушенням (сон -трава);
  14. Ця рослина має дві назви (шафран, крокус);
  15. Коли наступає день сонячного рівнодення? (21 березня);
  16. Чому ранньої весни пташки і звірі потерпають від холоду і голоду? (дуже перемінна погода ранньої весни);
  17. Якою є калина навесні? Змалюй її.
  18. Конкурс «Від свята до свята»

Мета: пригадати весняні свята.

Завдання: кожна команда пригадує свята які святкують в їхньому місяці.

Орієнтовний перелік свят:

Березень

8 березня – Міжнародний жіночий день;

9 березня – День народження Т. Г. Шевченка;

14 березня Євдокії;

22 березня – Сорок святих;

30 березня – Теплого Олекси.

Квітень

7 квітня – Благовіщеня;

21 квітня – Руфи;

Вербна неділя.

Травень

5 травня Великдень;

6 травня – Юрія;

9 травня – День перемоги;

Друга неділя травня – День матері;

22 травня – Миколи;

Вознесіння.

  1. Конкурс «Три весняних дива»

Мета: узагальнити знання учасників про весняні місяці.

Завдання: капітани обирають для своїх команд картку із завданням та йде обговорення.

Орієнтовний перелік запитань:

  1. Якою постає природа після зими в місяці березні?
  2. Якими кольорами можна змалювати місяць квітень?
  3. Розкажи, які зміни в природі свідчать про прихід місяця травня?

ІІІ. Заключна частина

Діти, а тепер скажіть мені, що на занятті було головним? Що було цікавим? Що нове дізналися? Чого навчилися? Як ви вважаєте, чи стануть вам у пригоді знання, які ви отримали сьогодні?

Підведення підсумків

Журі підводить підсумки. Підраховує отримані бали. Визначає переможців.

Нагородження переможців

По закінченню конкурсної програми ведучий оголошує переможців та нагороджує переможців та учасників цінними призами.

Заключне слово

Члени журі висловлюють свої думки та подяку щодо проведення конкурсної програми. Визначають найкращих учасників команд, вказують на недоречності та успішні моменти програми

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Дібрані пізнавальні весняні конкурси “Три весняні дива”, “Від свята до свята”, “В`язанка оповідок”. Дітям подобаються конкурси , ігри, вікторини, змагання. Разом з тим учні закріпили характерні ознаки весни.

  2. Чудова гра. Дуже цікаві конкурси – вони розширюють знання глядачів та закріплюють знання учасників. Дуже сподобалось. І діти також полюбляють такі ігри, де вони можуть проявити себе, свою творчість.

  3. Чудова гра. Дуже цікаві конкурси – вони розширюють знання глядачів та закріплюють знання учасників. Дуже сподобалось. І діти також полюбляють такі ігри, де вони можуть проявити себе, свою творчість.

  4. Цікава конкурсна програма. Сподобалися конкурси особливо «В’язанка оповідок», «Три весняних дива». Про бережливе ставлення до природи хотілося, щоб було. Дітям цікаво приймати участь в таких конкурсах.

  5. Завдання даного конкурсу цікаві, направлені на закріплення знань учнів про характерні ознаки весни. Але вони більше підходять учням початкової школи, ніж середньої ланки. В крайньому випадку – це може бути 5 клас. У виховній меті вчитель поставила завдання виховувати бережне відношення до природи. Але жодного слова про це на протязі конкурсу не було сказано.