Конспект уроку з української мови

Автор: Вчитель української мови та літератури Бурамбаєва Оксана Олександрівна

Screenshot_7Бурамбаєва Оксана Олександрівна
Розробка уроку з української мови для 7 класу на тему «Узагальнення та систематизація вивченого про прислівник Використання прислівників як засобу зв’язку речень у тексті, а також для підвищення виразності мовлення»
Подано розробку уроку, мета якого – узагальнити і систематизувати знання учнів про прислівник; закріпити вміння розрізняти розряди прислівників за значенням; визначати морфологічні ознаки; утворювати ступені порівняння; повторити орфограми у прислівниках; розвивати вміння використовувати прислівники у мовленні; з’ясувати, яку роль відіграють прислівники у текстах різних стилів і зокрема у житті людини; вчитися бачити прекрасне; виховувати любов до рідної землі, поважне ставлення до праці.


 

Узагальнення та систематизація вивченого про прислівник  Використання прислівників як засобу зв’язку речень у тексті, а також для підвищення виразності мовлення

Мета: повторити раніше вивчений матеріал про прислівник;  закріпити в учнів навички написання прислівників, визначення розрядів, а також словотвірного  та стилістичного аналізу окремих прислівників; перевірити рівень сприймання тексту; розвивати навики зв’язного мовлення учнів; збагачувати словник учнів прислівниками.

I. Етап орієнтації

II. Етап покладання мети

Мотивація: вказані знання і вміння потрібні для поліпшення культури усного і писемного мовлення; відтворення та узагальнення понять і засвоєння відповідної системи знань.

III. Етап проектування

План

  1. Теоретична частина:

1) визначення прислівника

2) ступені порівняння прислівників

3) розряди прислівників за значенням

4) способи творення прислівників.

  1. Практична частина:

1) ланцюжок

2) вибірковий диктант

3) утворити вищий і найвищий ступінь порівняння прислівників

4) виписати прислівники, вказати розряд

5) виконати морфологічний розбір прислівника

6) виписати прислівники, пояснити спосіб творення і від яких частин мови

утворені

7) робота в групах з картками

8) розгадування кросвордів

9) підсумок уроку

Хід уроку

ІV. Етап організації  виконання плану діяльності

Звучить музика

На дошці записано дату, епіграф,

прикріплено уміти, знати, цінувати, план уроку

  1. Вступне слово вчителя

Ви вже знаєте, що одним із засобів  навіювання відповідного  стану душі і тіла є музика. А чи знаєте ви, що ви зараз прослухали?

Це є гімн Василівки. А хто може сказати, що означає слово гімн?

Гімн: урочиста пісня, яку прийняли як символ. Не кожне місто має свій гімн.

А написала ці слова, які стали гімном міста Василівка, людина, яка живе в нашому місті –  Мірошниченко Володимир Олексійович.

Ми живемо на прекрасній землі Василівщині, яка завжди  славилася своїми багатствами і людьми, що тут жили, вирощували хліб. захищали свою землю від ворогів. Вони завжди хотіли бачити  своїх дітей і онуків – щасливими, здоровими, освіченими. Бо освіченій людині завжди підкоряються будь-які завдання. Кожен урок – це крок уперед для здійснення  найзаповітніших мрій і реалізацій найскладніших задач.

Отож, тема сьогоднішнього уроку така:

Використання прислівників як засобу зв’язку речень у тексті, а також для підвищення виразності мовлення.

І. Орієнтація.

Це  один  урок із теми «Прислівник». Від того як пройде цей урок, як ми  попрацюємо на ньому, яких результатів досягнемо,  буде залежати опанування всієї теми в цілому. Знання. які ви отримаєте, знадобляться вам при написанні тематичної атестації, а також збагатять ваше мовлення, що дасть вам можливість бути цікавими співрозмовниками.

ІІ Покладання мети.

Як я уже сказала, знання цієї теми  потрібні вам для поліпшення культури усного і писемного мовлення. Тому в ході уроку ми повинні досягти таких цілей. Закріпити вивчене про прислівник, а саме:

  • визначення прислівника;
  • розряди прислівників за значенням ;
  • творення прислівників;
  • ступенів порівняння прислівників.

Ми повинні навчитися вирізняти прислівники з-поміж інших частин мови,  обґрунтовувати вживання прислівників у текстах:

  • використовуючи способи творення, утворювати прислівники;
  • робити морфологічний розбір прислівника;
  • з’ясовувати роль прислівника у тесті;
  • використовувати прислівники в усному і писемному мовленні.

Згідно з цим складено план уроку, який складається з теоретичної частини і практичної. І, виконуючи вправи, ми з вами повторимо теоретичну частину.  Щоб досягти поставлених цілей, протягом уроку ми будемо працювати  з текстами.

Отож, сьогодні ви не просто учні, а справжні лінгвісти, які повинні показати не тільки свої знання, а й вміння влучно користуватися словом, бачити його силу і красу.

А проблемним питанням нашого уроку буде:

Збідніє наша мова без прислівників…

Ви зараз можете ствердити це чи ні? Якщо ні, то я ставлю знак питання?

Сьогодні у нас не звичайний урок, а урок-подорож по прекрасним місцям рідного міста –  Василівка.

Я попросила вас розділитися на 3 групи. Скажіть,   ви так буде  сидіть, чи хочете пересісти в якусь іншу групу.  Якщо так, то починаємо …  Назва груп «Краєзнавці». Чому я вибрала саме цю назву, ви потім дізнаєтесь.

Перед тим, як ви почнете працювати,  я попрошу вас  заповнити  листки самоконтролю (графу знаю, вмію до уроку).

За епіграф до сьогоднішнього уроку я взяла уривок  з гімна Василівського району;  Слова: Борисенко Олени Петрівни;  Музика: Савона Леоніда Миколайовича.

Василівський краю, земля величава,
Твій шлях у майбутнє із сивих віків.
Ти наша надія і гордість, і слава.
І доля єдина батьків і синів.

Отже,  і ми зараз почнемо пізнавати красу свого краю, спостерігати за дивами Василівщини. Перепусткою будуть тільки у нас не квитки, як звичайно, а виконання завдань. Першим місцем, куди ми помандруємо буде садиба Попова. Оскільки вона  найближче знаходиться від школи. Але щоб нам дозволили пройти, нам потрібно виконати таке завдання.

1). Завдання «Ланцюжковий ряд»

Використовуючи» ланцюжковий ряд»,  назвати наукові терміни, що вживаються в темі «Прислівник» (зосередити свою увагу і пригадати все, що ви знаєте про прислівник;  уявіть, що ви тримаєте мікрофон, передаєте тому, кому захочете, а той учень повинен продовжити ланцюжок, передавати можна з однієї групи в іншу).

Наприклад: (Прислівник –  самостійна частина мови, незмінна частина мови, означає ознаку за дією, ознаку іншої ознаки, ознаку предмета, виступає обставиною, відповідає на питання як, де? куди? звідки? яким способом,  має розряди, обставина місця, причини, мети, способу дії, міри і ступеня, має ступені, вищий  ступінь, проста форма, складена, найвищий ступінь порівняння, способи творення…)

2).  Ви гарно справились із завданням.

Отож, починаємо мандрівку. Зараз ви отримаєте тексти (ваше завдання: текст складається із трьох абзаців;  речення  першого абзацу буде досліджувати І група, другого абзацу – ІІ група, третього абзацу –  ІІІ група; виписати прислівники із тексту).

Садиба Попова

За часів правління Катерини ІІ  багато найкращих, найродючіших земель було віддано як нагороду фаворитам цариці. У 18 ст. один із таких  маєтків, розташованих поблизу Запорізької Січі, отримав  поміщик Василь Степанович Попов.  Зрештою наприкінці 19 ст. маєток переходить у спадок онуку добре відомого придворного – Василю Павловичу Попову.  Саме тоді він побудував чудовий палац – справжню перлину таврійського степу. Наче з казки виразно постають перед нами  зубчасті стіни з циліндричними та прямокутними баштами, доречно побудованими балкончиками, галереями. Витончено сприймались вузькі вікна.

У палаці були зібрані колекції  старовинних книг, картин. Вздовж стін стояли скульптури. Дзеркально білою була кімната для танців, посередині якої знаходився акваріум з дивовижними рибками і фонтанчиком. Поруч розташовано кімнату для дам з двадцятьма  п’ятьма мармуровими столиками, які стократно відбивались у величезних дзеркалах.  Також цікаво було у десяти, так званих, «етнографічних кімнатах». Тут стояли манекени чоловічого зросту в національних костюмах. Дивно, але вони були механічними – рухалися,  вклонялися,  поверталися праворуч, ліворуч.

До сьогодні збереглися будови східного, північного та західного  флігелів, каретний двір, оглядова башта, конюшня.  Споруди палацового комплексу дуже відрізнялись одна від одної. Деякі башти і стіни нагадують одночасно стилі російських укріплень і західноєвропейських фортець. Чим же зараз можна пояснити таке архітектурне розмаїття?  За  легендою,  циганка наврочила  Попову,  що він помре тоді, коли буде завершено будівництво  палацу. Мабуть, тому Василь Попов і багато чогось змінював,  перебудовував,  десь  ламав вже зроблене, тобто навмисне відтягував  завершення будівництва.  Однак, коли будівництво було завершено, торік 30 серпня 1894року,  Василь Попов  помер. Йому так і не довелося пожити у своєму загадковому палаці.

До речі, діти, а що ж вивчає наука етнографія? (наука, яка вивчає побут, звичаї, матеріальну та духовну культуру).

Діти, а як  ви вважаєте до якого стилю належить  даний текст?

До публіцистичного з елементами наукового.  А що характерно для  наукового стилю? (застосовується в науці і техніці, пояснення закономірностей, повідомлення  про досягнення науки і техніки; абстрактність, точність, логічність, доказовість, деяка  сухість мовлення).

–  Виписати прислівники із тексту, вказати розряд. Наприклад:

І абзац

Багато – кількісно-означальні

зрештою – часу

наприкінці – часу

добре – якісно-означальний, спосіб дії

тоді – часу

виразно – якісно-означальний, спосіб дії

доречно – спосіб дії

витончено  – спосіб дії

ІІ абзац

Дзеркально – спосіб дії

посередині – місця

поруч – місця

стократно – кількісно-означальні

цікаво – спосіб дії

так – спосіб дії

тут – місця

дивно – спосіб дії

праворуч – місця

ліворуч – місця

ІІІ абзац

Сьогодні – часу

дуже – міри і ступеня

одночасно – спосіб дії, часу

зараз – часу

тоді – часу

багато – кількісно-означальні десь – місця

вже – часу

навмисне – мети

однак – спосіб дії

торік – часу

так – спосіб дії.

Ви справились із завданням. А тепер давайте  пригадаємо ступені порівняння прислівників (вищий ступінь, найвищий ступінь порівняння)

3). Завдання: (утворити просту і складну форми вищого і найвищого  ступенів, вказати способи творення)

І група

Добре – наприклад: краще, найкраще,  значно краще, ще краще, якнайкраще…

ІІ група

Цікаво – наприклад: цікавіше. значно цікавіше, найцікавіше.  Якнайцікавіше ….

ІІІ група

Багато – наприклад:  більше,  найбільше, багато більше, ще більше. якнайбільше …

Висновок: деякі прислівники вищого і найвищого  ступенів утворюються від прислівників з іншим коренем.

І з цим завданням ви впорались прекрасно, тому ми можемо познайомитись ще з однією дивиною нашого міста – Василівка.  Це Тюльпан Шренка.

Тюльпан Шренка

Навесні, коли вся природа  оживає, яскраво розпускається диво – тюльпан Шренка. Гарних квітів на світі багато. Але ця особлива. Вона вважалася зниклою з лиця землі. Найбільш викликає почуття гордості те, що знайшли  цю квітку поблизу урочища Басаньки, що в  заповіднику  Лиса Гора,  школярі наших шкіл з гуртка «Юних туристів».

Тюльпан занесено до Червоної книги України. Сумлінно продовжують справу  учні. Гуртом досліджують зміну популяції, занотовують результати, зберігають  місце  зростання. Тому щороку чарує око рослина з червоними  пелюстками. Таким чином можна сказати, по-перше, на нашій землі росте гарне покоління, якому не байдуже  майбутнє, по-друге, дива знаходяться поряд з нами, їх тільки треба побачити.

Пам’ятаймо слова Джеральда Даррелла: «У рослин немає депутатів, за них нікому заступитись, крім нас, людей, які разом з ними заселяють цю планету!» Хіба не так? Ніколи не губіть природу! Прагніть навіть мимоволі не  нашкодити  їй. Нехай  потім вам не буде соромно за свої вчинки.

Діти ви прослухали текст, як ви вважаєте до якого стилю мовлення належить текст? (до  публіцистичного;  пригадайте, що характерне для публіцистичного стилю?

Застосування в суспільному житті, мета не тільки проінформувати, але і вплинути; закличність, пристрасність, оцінний характер мовлення).

4). Завдання:  виписати прислівники, вказати розряд прислівників,  для допомоги  у вас на столах лежать таблиці.

І група  з тексту         першого абзацу

ІІ група                       другого абзацу

ІІІ група                      третього абзацу

І група

Навесні – часу

яскраво – спосіб дії

багато – міри і ступеня

найбільш – міри і ступеня

 

ІІ група

Сумлінно – спосіб дії

гуртом – спосіб дії

щороку – часу

по-перше –  спосіб дії

по-друге – спосіб дії

ІІІ група

Разом – спосіб дії

мимоволі – причини

потім – часу

ніколи – часу

соромно – спосіб дії

5). Завдання: виконати морфологічний розбір прислівника   (пригадаємо порядок розбору; є схема).

І група

Навесні – прислівник,..

 

ІІ група

Сумлінно –прислівник,..

 

ІІІ група

Соромно – прислівник,..

 

І з цим завданням ви впоралися прекрасно. І тому дістали перепустку ознайомитися з третім дивом нашого міста. Це джерело.

Джерело

Існує така красива легенда.  Давним-давно

ходив по нашій землі апостол Андрій. Зрештою зупинився в одному місці, бо дуже хотів пити. Поблизу  він побачив, як з-під каменю пробивається прозоре, чисте джерело. Краплинки води, падаючи на зелену траву, вигравали на сонці всіма барвами веселки.

Утамував свою спрагу апостол Андрій і вирішив: віднині тут буде завжди  бити джерело з прозорою цілющою водою; і будуть приходити люди сюди здалеку і зблизька, припадати до нього, набиратися сил  і натхнення.

Ніхто не може сказати, коли то було, але саме з тих пір взимку і влітку, восени і навесні приходять до гроту  люди, припадають до джерельця, як до рідної матері, черпаючи з нього життєдайну  міць.  І так буде завжди, бо сила землі безмежна.

А до якого стилю мовлення належить цей текст? (до художнього; образність, емоційність).

6). Завдання: виписати прислівники.

І гр.. ІІ гр.. ІІІ гр..
Давним-давно Віднині Взимку
зрештою тут влітку
поблизу завжди восени
  сюди навесні
  здалеку завжди
  зблизька  

Пояснити спосіб творення, а також від яких частин мови  утворені ці прислівники

І гр.. ІІ гр.. ІІІ гр..
Давним-давно Віднині Взимку
Складання слів однакових чи близьких, чи протилежних за значенням Префікасальний –  від прислівників Префіксально -суфіксальний – від іменника зима
     

От ми і познайомилися з вами із трьома із багатьох див рідного міста Василівка. Сподіваюсь, що вони вам сподобались.

Ми знаємо, що прислівники не тільки творяться префіксальним, префіксально-суфіксальним і способом складання основ і не тільки утворюються від іменників і прислівників, але і іншими способами  і від  різних частин мови.

Тому пропоную вам пограти в гру «Істинне-хибне». Я буду стверджувати, а ваше завдання, якщо ви згодні зі мною (+), якщо не згодні (-).

  1. Прислівник – гаряче утворюється суфіксальним способом (+)
  2. уперш утворюється від числівника        (+)
  3.   ніколи утворюється способом переходу з однієї частини мови

в   іншу  (-)

  1. колись утворюється суфіксальним способом (+)
  2. ледве-ледве походить від числівника (-)
  3. праворуч утворюється способом злиття основ (+)

Взаємоперевірка. Поміняйтесь зошитами, перевірте роботи.

Відповіді 1+, 2+, 3-, 4+, 5-, 6+

Діти, ми весь урок тільки і говоримо: диво, диво. А що ж означає слово диво? (хто бажає попрацювати зі словником: слово диво (на дошці).

Поки учень працює зі словником. Ми ще попрацюємо в групах. Отримайте, будь-ласка, картки, виконайте завдання:

І група  Знайти четверте зайве слово: дивно, дивитися, дивуватися, подив.

ІІ група   Утворіть слово, в якому корінь той же, що й у слові дивувати, а суфікс, як у слові весело – диво.

ІІІ група   Згадати фразеологізми зі словом диво (Диво в решеті,  диву даватися).

Перевіримо спочатку, що означає слово диво за словником – те, що вражає чимось незвичайним.

 

Діти, а зараз я вас попрошу подивитися знову ж таки в тексти. Спробуйте прочитати речення без прислівників. Яку ж роль у структурі тексту відіграють прислівники? Яка ж роль прислівників у тексті та в мовленні взагалі? (нецікаво, немає конкретності, коли, де, як, яким способом відбуваються дії, а деякі речення навіть гублять свій зміст).

Так який висновок ми можемо зробити?

Прислівники служать засобом зв’язку слів у тексті, є засобом підвищення виразності, образності мовлення.

Повернімось до проблемного питання уроку.

Ми можемо тепер це ствердити і замінити знак питання  на   крапку.

Всі ви сьогодні прийдете додому,  а вдома вас мами запитають: «Як пройшов день у школі», «Що нового дізнався на уроках»?  Так що ж ви можете сказати їм. Я вам допоможу, а ви продовжіть ….

  1. На сьогоднішньому уроці я дізналась, дізнався про …
  2. На уроці для мене найцікавіше було …..
  3. Мені найбільше сподобалось ….
  4. Після уроку я зможу…

Сподобались вам прислівники, чи зрозуміли ви, що роль прислівників величезна. То ж давайте, заповнимо клітинки кросворду.

А що ж називається антонімом?   синонімом?

  • Чи ж досягли ми тих цілей, які ставили перед собою?
  • Що ви думаєте можна було б зробити інакше?
  • Хто ж на вашу думку активно працював?

А зараз знову-таки заповніть лист самоконтролю, проаналізуйте свої знання з теми.

Намагайтесь  і надалі практично вдосконалювати писемне та усне мовлення, використовуючи набуті знання і навички.

Д\з: 1). повторити за підручником матеріал,  в якому були допущені помилки під час виконання завдань.

2) написати листа (другу, бабусі, знайомим ….. з метою поділитися  враженнями  від побачених див. (використовуючи прислівники (високий рівень).

3) виписати 5 прислів’їв, в яких є прислівники, вказати розряд (достатній рівень)

4) вправа

Ми гарно попрацювали, а праця, як ви знаєте є запорукою підкорення всіх вершин. Недарма, про труд складено багато прислів’їв. А от як ви знаєте їх, зараз ми подивимось. Я читаю прислів’я, а ви їх продовжите.

  • Хто багато робив, той і знає ——- багато.
  • Хто хоче багато знати, тому треба працювати ——- більше.
  • Зробив діло – гуляй ——- сміло.
  • Хто нічого не робить, той не має часу ——– ніколи.
  • Що вранці не зробиш, того не наздоженеш  ——— увечері.
  • Хто влітку ледарює, той  бідує ——- восени .
  • Кожна робота легка, коли її робиш ——— охоче .
  • Менше говори, роби ——- більше .

Діти, знаючи прислів’я,  ви  зможете не лише самі набратися мудрості, а й переконати своїх друзів за основу в своєму житті взяти труд.

Подорожуючи, ми з вами побачили не тільки прекрасні місця  нашого міста, але і з’ясували, що без прислівника неможливо побудувати жодну розповідь.

Сподіваюсь, що ви полюбите, ще більше місто, в якому живете, будете спостережливими і  побачите ще дуже і дуже багато див, які  знаходяться поруч з вами.

Дякую за урок, а на згадку про наш урок, хочу подарувати вам такі маленькі буклети, з малюнками  див міста  Василівка.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Прекрасний урок, чіткий конспект, який може використати будь-який учитель. Форми роботи цікаві та результативні.Досить грамотно підібраний зміст вправ. Але треба завжди перевіряти на помилки, бо для вчителя-словесника це неприпустимо:” я взяла уривок з гімна Василівського району;”

  2. Оксана Олександрівна, спасибі за змістовий, насичений інформацією урок. Дійсно, усі його етапи досить детально описані. Вчитель використав різні форми роботи та прийоми інноваційних технологій, що сприяєтимуть розвитку інтересу до навчання, створюєть атмосферу співпраці. Натхнення Вам!

  3. З таким конспектом сміливо можна йти на урок навіть вчителю-початківцю.Вчителька грамотно і творчо підійшла до кожного етапу уроку,до кожного завдання.Розробила теоретичну і практичну частини ,використала гарну легенду.Дуже хороша робота.Дякую