Культура і освіта на селі

Вище вже згадувалось, що в селі, починаючи з 1926р., тобто з часу встановлення радянської влади на Поділлі, була організована трудова школа першого ступеня. Завідуючим школи працював тоді Іванов Д.Д.

В трудовій школі як першого, так і другого, і третього ступенів за навчальним планом введені були уроки праці, але домінував комплексний метод викладання, а в старших класах – Дальтон-план, бригадна система, яка дуже поширена була у вищих учбових закладах. Пізніше Пленум ЦК партії засудив таку систему навчання, але тоді вже в Гаврилівцях організована була семирічна школа, директором якої був Ковальський Петро Володимирович, що змінив Іванова Д.Д. учителями при ньому працювали: Ракушняк І.В., Степанова Т.Н., Томашевський, комсомолка Медзинська З.Д, Корчинський В.Г.

Секретарем парторганізації тоді працювала Некротюк Антоніна Петрівна, яка пізніше працювала довгий час головою райкому спілки робітників освіти, а секретарем комсомольської організації працював Бузінській, головою колгоспу – Макєєв, був сам з робочих.

Після Ковальського П.В. директором школи став Волошин, якого пізніше змінив Деканський, а вже перед Вітчизняною війною – Зборовець Т.С., що походить сам з Гавриловець. Тепер він працює учителем І-ІУ класів Ходоровецької семирічної школи.

А директором у післявоєнні роки працювала Крижньова Г.В. Нескінченним потоком потяглась молодь села у середні та вищі учбові заклади набувати знань, здобувати освіту.

«Знання в житті, як гвинтівка в бою» – говорили батьки, виряджаючи своїх дітей у науку. А умови для цього були сприятливі: семирічна школа своя, на місці, і навчання в ній безплатне; середня школа за три кілометри у сусідньому селі, а за 15км від села у місті Кам’янець-Подільському багато середніх і вищих навчальних закладів. І молодь ішла вчитися і вчилася вперто, наполегливо. Багато освічених людей дало країні село в пожовтневі роки. Тільки одних учителів-гавриловчан працює в школах Хмельницької та сусідніх областей понад 68 чол., Медиків – 18 чол., Ветлікарів – 11 чол., Механізаторів – 32 чол., з них трактористів – 19 чол. Шоферів – 9 чол. Комбайнерів – 4 чол.

Більшість з них працюють механізаторами у рідному колгоспі. Село наше дало країні сім агрономів, п’ять геологів, три інженери, два техніка-будівельника, п’ять кваліфікованих бухгалтерів.

Двоє гавриловчан – Корчинський Г.В. і Солтинський – професори, Ворденюк А.Р – доцент, Завадський В.С. – працює секретарем обкому.

159 чоловік з села працюють в різних галузях народного господарства на нашій неосяжній землі.

Багата сільська бібліотека нараховує в себе понад 500 читачів. Книжковий фонд її перевищує 3000 примірників.

Село радіофіковане і має понад 200 радіоточок.

Є в селі духовий оркестр в шістнадцять інструментів.

Є колгоспний клуб, правда, тісний, на 150 чол., та молодь села часто збирається в ньому по закінченню трудового дня, щоб послухати музику, розважитись, культурно відпочити.

Стаціонарний дитячий садок і колгоспні дит’ясла охоплюють малечу села, щоб давати їм перші пізнання навколишнього світу. Дит’ясла, школа привчають дітей пізнавати життєві норми, а міцний колектив привчає підлітків до основ життя, до праці, бо :

«Только труд всему основа, Честньїй труд людской.»

Семирічна школа існує в селі з 1931 року. Та містилась вона у двох пристосованих, але дуже невідповідних будинках.

Під час Великої Вітчизняної війни один з цих будинків згорів, і школа опинилась у ще більш скрутному положенні. Довелось зайняти під класи квартири вчителів, невеликий будиночок, що був при початковій школі. Тісно і темно в класах було. Заняття проводились у дві зміни, бо не вистачало класних кімнат.

Минали роки, і старі шкільні будинки все більш кособочились і осідали. І тільки у 1956 році правління місцевого комітету ім. Горького по ініціативі голови колгоспу Іванова С.І. підняло питання про будівництво школи в селі. Загальні збори колгоспу схвалили ініціативу правління, і весною того ж року розпочалось будівництво нового шкільного будинку під семирічну школу, а в січні 1958 року чотири класи школи перейшли навчатись у нову школу.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *