mail@urok-ua.com

Тренінг “Формування життєвих перспектив старшокласників” + презентація

Автор: соціальний педагог Кавас Леся Володимирівна

Screenshot_17Старшокласникам, як правило, нелегко визначитись із власними цілями, орієнтирами в житті, своїм майбутнім. Щоб допомогти випускникам вирішити ці проблеми, а також усвідомити свою відповідальність за прийняття рішень, побачити можливості щось змінити у своєму житті в кращу сторону вашій увазі пропоную це тренінгове заняття.


 

Тренінг «Формування життєвих перспектив старшокласників»

МЕТА: допомогти старшокласникам визначитись з власними цілями, орієнтирами в житті, майбутнім; навчити знаходити свою долю відповідальності за прийняття рішень, сформувати вміння аналізувати досвід минулого, бачити перспективи майбутнього, вміти перед собою ставити цілі «тут і тепер», бачити можливості щось змінити у своєму житті в кращу сторону.

ОБЛАДНАННЯ: комп’ютер, мультимедійний проектор, аркуші паперу  з написами: «знати», «вміти», «відчути»; аркуші паперу  з написами: «розпочати», «продовжити», «припинити»; аркуші паперу  з написами: «теперішнє», «минуле», «майбутнє»; тест «Визначення психологічного віку»; робочий бланк «Чарівники 21 століття», ватман, фломастери, ручки.

ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ: тренінг.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Слайд 1

Вступне слово.

Назва тренінгу: «Формування життєвих перспектив старшокласників»

Слайд 2

Кожен з нас проходить свій життєвий шлях лише один раз. І пройти його ми можемо або навшпиньки, сподіваючись дістатися до кінця не набивши особливих синців і шишок, або прожити насичене, яскраве життя, досягнувши бажаних цілей і здійснивши найбожевільніші мрії.

Епіграфом нашого заняття нехай будуть слова:

         Є лише одна людина яка відповідальна за якість вашого життя.

          І ця людина – ви.

Слайд 3

Мозковий штурм.

  • Що керує (рухає) людиною в житті?
  • В чому сенс життя?

Варіанти відповідей. (Бажання створити сім’ю. Одержати освіту. Бути корисним в суспільстві і своєму оточенні. Бажання розбагатіти. Бажання самоствердитися в житті)

Усе, що ви щойно перерахували, ніщо інше, як наші з вами життєві цінності та орієнтири.

Сьогодні на нашому занятті кожен з вас має можливість:

  • Подумати про власне життя, цінності, орієнтири.
  • Задуматись про майбутнє.
  • Дізнатись, з чим у житті пов’язані ваші важливі цілі.

На  початку заняття  проведемо вправу  на знайомство «Годинник»

 

Слайд 4

Вправа на знайомство «Годинник».

  1. Намалюйте у своїх зошитах коло і розмітьте його як циферблат годинника.
  2. Тепер потрібно встати зі своїх місць і назначити на кожну годину зустріч з іншими членами нашої групи. Наприклад: зустрічаються 2 учасники Світлана і Віра та домовляються зустрітися о 13 год. Що напише Світлана поряд з цифрою 13? (Віра) а Віра – Світлана. Зрозуміло? Отже, встаємо і починаємо назначати час для зустрічей.
  3. Після того, як ви назначили 12 зустрічей, розповім, що будемо робити далі.

Я буду в будь – якому порядку називати якийсь час а ви будете швидко знаходити ту людину, з якою  у вас на цей час назначена зустріч. Потім я буду називати певну тему для розмови і вам потрібно буде дуже швидко поділитися один з одним  інформацією за заданою темою.

Часу у вас буде 1-2 хв.

Якщо хтось не вспів назначити зустріч на названий час, то подивіться навкруги, можливо, ви побачите когось з «вільних» учасників групи. Або ви можете приєднатись третім до будь – якої пари.

Слайд 5

Теми для розмов:

  • Які в даний момент три ваші життєві цілі?
  • Що ви зробите коли виграєте 1 млн. в лотерею
  • Найкращий день у вашому житті.
  • Що ви завжди хотіли зробити, але боялись спробувати?
  • Яка ваша улюблена справа, ваше хобі?
  • Чим би ви хотіли займатись через 5 років.
  • На яку тварину ви вважаєте себе подібним.
  • Назвіть одну свою якість яка найбільше вам подобається в інших людях і яка найменше подобається в інших людях.
  • Вільна тема (запитайте що хочете)

Зазвичай вільна тема завершує зустрічі о 12 год.

(Спочатку називається час а потім, коли учасники знайдуть один одного –оголошується чергова  тема).

Обговорення.

–  Що вам запам’яталось найбільше з усіх зустрічей, можливо, хтось здивував вас чимось, запам’ятався? Продовжує розповідати  далі людина, яка найбільше здивувала попереднього учасника.

Слайд 6.

 (Проговорення правил роботи в групі).

 Слайд 7.

Вправа «Автобусна зупинка».Очікування учасників.

  1. Хочу задати вам питання: «Що роблять люди, коли чекають автобус на зупинці?» Думають. Розмовляють. Читають різні оголошення на стовпах, а дехто навіть і дописує щось у ці оголошення. Наша вправа називається «Автобусна зупинка», тому що зараз ми будемо робити подібні речі.
  2. Потрібно розділитися на 3 групи. (грудень, січень, лютий)
  3. Подивіться, в різних кінцях кімнати висять листи з написами:

ЗНАТИ

ВМІТИ

ВІДЧУТИ

Кожна група займе місце біля окремого листа.

  1. Запишіть на аркуші усе, що ви очікуєте від цього тренінгу.

«Знати» – які нові знання ви хочете одержати.

«Уміти»  – які навички хочете освоїти.

«Відчути» – який новий досвід, які почуття хочете пережити. Використовуйте метод «мозкового штурму», не критикуйте нічого, а просто записуйте усе на листі.

  1. Через певний час я подам сигнал, і це означає, що «ПРИЙШОВ АВТОБУС» і групам потрібно їхати на другу зупинку. Рухатися будемо за часовою стрілкою. Таким чином, кожна група побуває біля кожного листа. Не потрібно повторюватися – прочитайте, що було створено до вас, і напишіть щось нове.
  2. Почали.

(На закінчення тренінгу, проводиться як завершальна вправа, аналогічно до попередньої. Вивішуються аркуші з написами: РОЗПОЧАТИ, ПРОДОВЖИТИ, ПРИПИНИТИ).

– Що потрібно почати відразу ж після тренінгу?

– Що потрібно продовжити робити після тренінгу?

– Що потрібно припинити після тренінгу?

Слайд 8.

Вправа «Жив був у бабусі сіренький козлик».

Мета: навчити учасників знаходити свою долю відповідальності за прийняття рішень.

Інструкція:

Жив – був у бабусі сіренький козлик… Усім відомо, що потім сталося з ним. Хто несе відповідальність  за те, що залишились від козлика ріжки та ніжки? Чи винен сам козлик, що  забрів у  дрімучий ліс? А, можливо, винен злий Сірий Вовк, що з голоду з’їв нещасну тварину?

Дехто впевнений, що за ситуацію цілком відповідає та сама бабуся, яка залишила козлика без догляду…Ви погоджуєтесь? Спробуйте висловити свою думку у вигляді графічної діаграми. Наприклад так:

А тепер давайте намалюємо для себе діаграму хто впливає на формування життєвих перспектив учні ЗНЗ  і в якому об’ємі?

Вчителі

Батьки

Друзі

Я сам

Слайд 9

Притча про суперечку трьох мудреців про те, що важливіше для    людини – її минуле, сьогодення або майбутнє.

«Три мудреці сперечалися про те, що важливіше для людини – її минуле, сьогодення або майбутнє. Один з них сказав: «Моє минуле робить мене тим, хто я є. Я вмію те, чого навчився в минулому. Я вірю в себе, тому що мені добре вдавалися ті справи, за які я брався. Мені подобаються люди, з якими мені раніше було добре ».

Інший мудрець заперечив йому: «Якби ти був правий, людина була  б приречена, як павук, сидіти день за днем в павутині своїх звичок. Людину робить її майбутнє. Не важливо, що я знаю і вмію зараз – я буду вивчати те, що потрібно мені в майбутньому. Мої уявлення про те, яким я буду через 2 роки куди більш реальні, ніж мої спогади про те, яким я був два роки тому. Мої дії сьогодні (тепер ) залежать не від того, яким я був, а від того, яким я збираюся стати. Мені подобаються люди, не схожі на тих, кого я знав раніше ».

Ви зовсім випустили з уваги, – втрутився третій мудрець, – що минуле і майбутнє існує тільки у ваших думках. Минулого вже немає. Майбутнього ще немає. І незалежно від того, згадуєте ви про минуле або мрієте про майбутнє, дієте ви тільки  тепер тільки сьогодні можна щось змінювати у своєму житті – ні минуле, ні майбутнє нам не підвладно. Тільки в цьому можна бути щасливим: згадування про минуле щастя – сумні, очікування майбутнього щастя – тривожно!

У нас в кабінеті в різних кутах висять написи «ТЕПЕРІШНЄ», «МИНУЛЕ»,  «МАЙБУТНЄ».

Як ви вважаєте, що важливіше в житті людини? Точка зору якого мудреця вам ближча? Займіть вибрану вами позицію біля відповідного напису.

              Висновок. Важливо в житті усе. Вміти аналізувати досвід минулого, бачити перспективи майбутнього, вміти перед собою ставити цілі «тут і тепер», бачити можливості щось змінити у своєму житті в кращу сторону.

Слайд 10

Вправа «Циганка Пелігріна».

Мета: Дати можливість учасникам задуматися про те, чого очікуємо від майбутнього. Обговорити і з’ясувати, від чого залежить наше життя  і що має  бути особливо важливим.

Інструкція:

Кожному цікаво знати, що для нього приготувала доля. Ми сподіваємося, що відбудуться ті події, які відповідають нашим бажанням. Ця вправа допоможе зосередитися на  важливих моментах майбутнього.

  1. Уявіть собі, що з’явилась циганка, яка володіє мистецтвом передбачення настільки добре, що люди масово йдуть до неї. Можливо, причина популярності циганки в тому, що вона передбачає лише позитивні події. Про неї говорять всюди і дехто з ваших друзів вже відвідав її. Деякі передбачення її вже збулися.
  2. Ви також вирішуєте піти до Пелігріни. Щоб від хвилювання нічого не забути ви добре готуєтесь до візиту і записуєте 4 запитання, які хочете їй задати. Одне запитання стосується вашого сьогодення, три інших – вашого майбутнього: того що відбудеться через 2 роки, 5, 10 років.
  3. Сформулюйте і запишіть ці 4 запитання.
  4. Тепер уявіть, що ви прийшли до циганки і задали ці питання. Ви зрозуміли, чому усі так захоплюються Пелігриною. Вона говорить : «Скажи мені, які відповіді ти хочеш отримати на свої запитання і вони стануть реальними». Запишіть відповіді, які ви хотіли б отримати від циганки.
  5. Тепер виберіть собі партнера, з яким ви хотіли б обговорити цю тему.
  6. Розкажіть один одному, які питання ви задали циганці і які відповіді записали. Подумайте, що кожен з вас може самостійно зробити для того, щоб досягнути здійснення усіх своїх бажань.
  7. Повертайтеся в коло, щоб ми разом змогли обговорити цю вправу.

– Хто хоче розказати про свої питання і відповіді?

Підведення підсумків.

– Чи легко було задавати питання самому собі?

– Чи легко було давати позитивні відповіді?

– У яких тонах ваші очікування майбутнього?

– До якого полюсу ви ближче: песимізму чи оптимізму?

– Чи отримували ви коли – небудь передбачення за допомогою хіромантії, графології, астрології…., як ви можете охарактеризувати цей досвід?

Слайд 11

Вправа    «Чарівники 21 століття».

Мета: допомогти підліткам дізнатись з чим  пов’язані їх життєві цілі.

Інструкція:

Я хочу запропонувати вам вправу, в ході виконання якої стане відомо, що в житті має для вас велике значення. Група з 15 чоловік, відомих своїми надзвичайними талантами, готова допомогти учасникам вашої групи .

Виберіть 3 чарівники, чия допомога важлива для вас особисто. Коли ви це зробите, виберіть 3 чарівники, чия допомога вам потрібна в меншій мірі. Підкресліть їх.

Чарівники:

  1. Професор Доріан де Аль – знаменитий пластичний хірург. Він може створити вам будь який образ, використовуючи при цьому, найновітнішу обезболюючу техніку. За допомогою особливих препаратів  – змінити вагу і будову тіла. Він допоможе вам реалізувати ваші ідеали краси.
  2. Почесний доктор наук Б.Руф – експерт в галузі професійної освіти і роботи. Він допоможе вам поступити в навчальний заклад або одержати робоче місце. Крім того, він може звільнити вас від військової служби, якщо ви того бажаєте.
  3. Шейх Мету Салем – східний спеціаліст по продовженню життя до 150 років. Він може сповільнити процес старіння так, щоб у 60 років ви відчували себе і виглядали як в 20..
  4. Професор, доктор Лексі Кон – експерт в галузі надзвичайного інтелекту. Шляхом тренування розуму він підніме ваш коефіцієнт інтелектуального розвитку на 250 пунктів. І цей рівень залишиться з вами протягом усього вашого життя.
  5. Б.Герт – експерт в галузі дружби. Він допоможе вам стати впевненими в тому, що у вас завжди будуть справжні друзі. Вам стане легше знаходити спільну мову  з іншими людьми.
  6. Міллі О’Нер – спеціаліст з доходів. Він гарантовано допоможе вам мати високі доходи, нерухомість і акції. Ніколи в своєму житті ви не будете турбуватися про гроші.
  7. Вільна дама Беата Фон Ус і Дон Жуан – експерти з сексуальних зв’язків і чуттєвих насолод. Вони гарантують, що ви станете ідеальним коханцем (чи коханкою), будете одержувати задоволення від сексу і приносити таку ж радість іншим.
  8. Дипломований психолог М.Патія – спеціаліст з відносин між батьками та дітьми. Вона гарантує вам, що у вас більше ніколи не буде проблем з дітьми (батьками), вони спокійно будуть сприймати ваш спосіб життя,  не будуть вас контролювати і критикувати.
  9. Доктор Тай Джин Сенг – далекосхідний експерт в галузі здоров’я і сили . Він дасть вам міцне здоров’я і захист від нещасних випадків протягом усього вашого життя.
  10. Дипломований педагог Л.М.А.Аш – спеціалістка з питань авторитету. Вона може гарантувати, що діюча влада ніколи вас не потривожить. Вона позбавить вас від будь – яких видів контролю – з боку вчителів, міліції, уряду …
  11. Генерал Володимир Буш – експерт в галузі влади і впливу. Він продемонструє вам мистецтво вести за собою людей і досягати вершин. Люди навколо будуть дивитися на вас знизу і милуватися вами.
  12. Цуцу Най Гунг – спеціаліст з любовних відносин. Вона допоможе вам добитися кохання будь-якої людини, яка вам потрібна, і ви ніколи не залишитесь на самоті. Ваше життя буде сповнене любові.
  13. Професор Отто О. Ракел – експерт з питань майбутнього і прогнозів. Він дасть відповідь на усі ваші запитання і навчить вас мистецтву передбачення.
  14. Доктор Анна Літіка – спеціалістка з душевних станів людини. Вона допоможе вам у самопізнанні, самоповазі і впевненості у собі. Ви будете знати, хто ви і що ви можете.
  15. Мо Раль і Со Знаніє – команда спеціалістів із відповідального способу життя. З їх допомогою ви дізнаєтеся, що ви хочете робити для себе та інших. Вони покажуть вам, як ви можете потурбуватися про себе. Ви можете поступатися іншим.

 

Тепер зберіться в групи по 3 особи. Обговоріть один з одним ваш вибір і спробуйте дати відповідь на наступні питання:

– Що об’єднує трьох вибраних вами чарівників?

– Які життєві цілі лежать в основі вашого вибору?

А зараз індивідуально сконцентруйтесь на тому чарівникові, який здається вам найважливішим і спробуйте дати відповідь на питання:

– Що ви можете самостійно зробити з того, що може зробити для вас цей чарівник?

Підведення підсумків.

  • Коли вам було найцікавіше працювати?

Слайд 12

 Висновки. 

Слайд 13 

Вправа « Колесо (ефективності) життя».

У кожної людини бувають моменти, коли вона розуміє, що в житті потрібно щось змінювати, але не може визначитись – що конкретно або з чого почати?. Або буває розуміння, що «все має бути в житті по іншому», а що конкретно – не зрозуміло. Сьогодні ми виконаємо вправу , яка дуже добре підходить для вирішення таких питань.
Ця вправа використовується в багатьох школах коучингу і існує безліч модифікацій цієї техніки. З однією з них ви зустрічалися  в курсі «Р-Р» , як «Колесо життя» в контексті визначення поняття здоров’я, здоровий спосіб життя.

Інструкція:  На початку заняття ми говорили проте, що керує людиною в житті (запис висить на дошці).

На вашому бланку записані  значимі поняття галузей вашого життя: здоров’я, робота, кар’єра, сім’я, фінансове становище, хобі, відпочинок, розвиток(духовний, інтелектуальний, особистісний), відносини з людьми (друзі, знайомі), місце проживання.

Запишіть по 5 бажань у кожній галузі. Бажання – це те, що передує цілям. Ви просто цього хочете колись досягти. Після того, як ви запишете свої бажання в кожній галузі подумайте і оцініть за 10 бальною шкалою, задоволеність ситуацією в кожній галузі від 0 до 10 балів, де 0 – повна незадоволеність ситуацією, 10 – це максимальна задоволеність ситуацією.

Наприклад в галузі здоров’я вашими бажаннями є: відвідувати тренажерний зал, займатися йогою, їсти лише здорову їжу не палити, не вживати алкоголю… Сьогодні ви тільки починаєш  ці програми здійснювати, тому сьогодні ваше  положення буде 3-4 бали за 10 бальною шкалою. Порівняй себе з ідеалом. Так зробіть і в інших галузях.

На вашому бланку   ви бачите коло, яке розбите на 8 секторів.

В кожному секторі позначте ту оцінку, яку ви поставили собі і з’єднайте усі позначки лінією і заштрихуйте усе що в середині. Ви наочно побачите оцінку вашого життя. У вас вийшло колесо на якому ви в  даний момент їдете  по життю. Чим воно рівніше, тим більший баланс між глуми життя.

Відмітьте цифрою 1 ту галузь позитивні зміни  в якій найбільше вплинуть на покращення життя в цілому.

Цифрою 2 відмітьте ту галузь, покращення в якій будуть на 2 місці за силою впливу на покращення вашого життя

І цифрою 3 позначте ту галузь, покращення в якій будуть на 3 місці за силою впливу на покращення вашого життя.

Отже, вправа допомагає наочно побачити і проаналізувати як влаштоване ваше  життя вцілому. Будь – яка незбалансованість вносить у життя відчуття нестабільності і порожнечі. Лише повне збалансоване життя дозволяє відчувати щастя і гармонію.

Слайд 14

Тест «Визначення психологічного віку».

Що означає психологічний вік? Психологи визначають як суб’єктивне внутрішнє відчуття віку самою людиною. Далеко не завжди цей віковий результат відповідає паспортним даним і фізичному стану тіла. Але саме він є основою постановки наших цілей , задач, вибору певного стилю життя , інтересів. Найлегший тест в рамках аналізу психологічного віку є тест Р. Кастенбаума, який визначає психологічний вік через 4 головні аспекти: степінь життєвої активності, зовнішній вигляд, самовідчуття, інтереси.

Заповніть пропуски кількісним показником віку.

Відчуваю себе на _____ років

Мій зовнішній     вигляд дає зрозуміти, що мені ______ років

Мої інтереси в житті відповідають віку людини в ______ років

Моя поведінка в повсякденному житті показує, що мені____ років.

Тепер додайте числа, а одержану суму поділіть на 4. Результат – ваш психологічний вік. Це стан вашої душі.

Намагайтесь наділити свій вік молодістю. Це обов’язково придасть сил і яскравих фарб усьому вашому житті.

Слайд 15

«Автобусна зупинка» 

Слайд 16

Підсумок заняття.

Дякую усім за роботу. Не бійтеся прогнозувати своє майбутнє. «Якщо ви не думаєте про майбутнє, у вас його не буде» – говорив англійський письменник Джон Голсуорсі. Мрійте! Будуйте плани на майбутнє, формулюйте і досягайте життєвих цілей. В цьому і є інтерес та сенс життя – прогнозувати, досягати і знову прогнозувати!

Слайд 17  Успіхів !

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

 

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок. Рейтинг публікації: 0 з 5)
417

А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?

Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарів

  1. Тренінг корисний для вчителів,пелагогів-організаторів,ЗДВР. Я з цікавістю читала і просто вражена такою величезною професійною розробкою.Особливо сподобалися вправи “Чарівники 21 століття”,”Колесо ефективності життя”,цікава притча.Просто клас! Дякую

  2. Леся Володимирівна, мені дуже сподобався Ваш тренінг. Цікава, корисна, змістова робота. Проблема достатньо актуальна. Дійсно, для того щоб вихованця зорієнтувати на той внутрішній шлях, по якому йому слід прямувати, потрібне правильне організування виховного процесу. Презентація яскрава, наочна. Дуже цікаві підібрані вправи для тренінгу. Так тримати!