Тренінгове заняття «Здоров’я — найбільше багатство»

Автор: Соціальний педагог Решетник Марія Василівна

Screenshot_17Одним із важливих напрямків превентивного виховання у шкільному просторі є питання збереження здоров’я учнівської молоді. Дане тренінгове заняття розроблено з метою розширення знань школярів про важли¬вість здоров’я, формування активного розуміння поняття здорового способу життя, попередження виникнення шкідливих звичок.


 

Тренінгове заняття «Здоров’я найбільше багатство»

Мета: розширення і поглиблення уявлення школярів про важли­вість здоров’я, формування активного розуміння поняття здорового способу життя, попередження виникнення шкідливих звичок.

Обладнання: кольоровий папір, фломастери, стікери круглої форми, стікери у вигляді хмаринок, плакат із зображенням сонця, інформаційний плакат, скринька, картки з назвами квітів, бланки анкети.

Тривалість: 1 година

Хід роботи

 Без здоров ‘я немає щастя.

Народна мудрість

І. Вступ

  1. Вправа «Знайомство» (5 хв)

Учні по черзі називають свої імена та розповідають якийсь позитивний факт про себе, розпочинаючи зі слів «Не хочу хвалитися, але я…»

  1. Обговорення правил групової роботи (3 хв)

Вчитель повідомляє учасникам основні правила групової роботи:

  • Брати активну участь.
  • Дотримуватися регламенту.
  • Слухати уважно, не перебивати.
  • Не критикувати.
  • Висловлювати тільки власну точку зору.
  • Бути толерантним.

Учні обговорюють правила та, за потреби, додають свої.

  1. Вправа «Очікування» (3 хв)

Учні отримують невеликі стікери круглої форми («золоті піщинки»), на яких необхідно написати, чого саме вони чекають від тренінгу. Потім кожен по черзі презентує свої записи, після чого прикріплює стікер на плакаті із зображенням пісочного годинника (у верхній частині годинника).

ІІ. Основна частина

  1. Вправа-розминка “Пересадки” (5 хв.)

Для того, щоб створити атмосферу доброзичливості, активізувати учнів та підготувати їх до подальшої роботи, вчитель пропонує учасникам, у яких, наприклад, є рідна сестра, помінятися місцями. Якщо у групі такі люди є, то вони міняються місцями. Далі вчитель  продовжує: “Встаньте і поміняйтеся місцями всі ті, …”

  • у кого є рідний брат;
  • у кого гарний настрій;
  • у кого у вухах сережки;
  • у кого карі очі;
  • у кого оптимістичний характер;
  • у кого поетичний талант;
  • у кого день народження у березні;
  • хто сьогодні робив ранкову зарядку;
  • у кого є бажання працювати й надалі;
  • хто любить співати.

Під час вправи учні рухаються по класу, розміщуючись у новому порядку.

  1. Вправа «Сонце» ( 7 хв)

Учні працюють у групах, обєднатися в які можна за допомогою гри «Квітник». Для цього учасники тренінгу по черзі витягують із заздалегідь підготованої скриньки картки з написами «Ромашка», «Волошка», «Тюльпан», після чого вчитель пропонує обєднатися у групи згідно витягнутих карток. Потім учні отримують завдання визначити, що допомагає людині бути здоровою, з чого складається здоров’я, без чого не можна уявити собі здорової людини. Відповіді записують на смужках паперу жовтого кольору, після чого учасники тренінгу прикріплюють їх до плакату із символічним зображенням сонця.

  1. Мозковий штурм «Що таке здоров’я?» (3 хв)

Учні продовжують працювати в групах. Протягом 2—3 хвилин вони повинні дати визначення поняттю «здоров’я». Відповіді записують на окремих аркушах паперу, потім вивішують на дошці та обговорюють результати.

  1. Інформаційне повідомлення (5 хв)

Згідно з визначенням ВООЗ, здоров’я – це стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізич­них недоліків.

Історія розвитку знань про здоров’я нараховує понад 2000 років. Біля витоків формування світоглядної думки про збереження найбільшої цінності, якою є здоров’я людини, стоять древньогрецькі філософи (Геракліт, Демокріт, Платон, Аристотель, Гіппократ та ін,). Так, наприклад, Аристотель підкреслював, що «здоров’я людини – щастя», а Гіппократ розумів організм людини як єдине ціле, надавав великого значення питанням етики, поведінки, приділяючи увагу як організму, його природі, так і оточуючому середовищу, умовам життя, гігієнічному режиму. Сучасні науковці, працюючи над розробкою вчення про здоров’я, наводять 79 визначень здоров’я, запропонованих спеціалістами різних країн, що свідчить про багатобічність цього поняття.

Вчені стверджують: здоров’я людини на 10 % за­лежить від спадковості, на 5 % — від рівня розвитку медицини, на 5 % — від навколишнього середовища, інші 80 % — у руках нас самих. Отже, наше здоров’я залежить від наших звичок та зусиль.

Народна мудрість стверджує: «Здоров’я більше варте, як багатство», «Люди часто хворіють, бо берегтися не вміють», «Вартість здоров’я знає лише той, хто його втратив», «Було б здоров’я, а все інше наживемо», «Без здоров’я немає щастя».

Той, хто веде здоровий спосіб життя, зазвичай спокійніший і більш врівноважений. А хто неуважний до свого здоров’я, той часто нервує, конфліктує, хворіє, не вірить в себе. А коли людина втрачає віру у власні сили, то перестає цінувати саму себе і навіть може заподіяти собі шкоду, наприклад, почати палити або вживати алкоголь.

  1. Вправа «Що означає бути здоровим?» (3 хв)

Вчитель прикріплює до дошки плакат «Для мене бути здоровим озна­чає...». Учні визначають, чи згодні з кожним із тверджень, піднімаючи або опускаючи руку.

Для мене бути здоровим означає:

  • Радіти спілкуванню.
  • Дожити до глибокої старості.
  • Часто відвідувати лікарів.
  • Бути спокійним та врівноваженим.
  • Мало спати.
  • Вживати здорову їжу.
  • Ніколи не хворіти ні на що серйозніше, ніж легка застуда.
  • Мати нормальну вагу.
  • Загартовуватись.
  • Займатися спортом.
  1. Вправа «Руйнівники здоров’я» (5 хв)

Учні отримують аркуші паперу у вигляді «хмаринок», на яких потрібно написати факто­ри, які шкодять здоров’ю. Потім «хмаринки» прикріплюються на наявний плакат із зображенням сонця (див. вправу 2). Після цього учні діляться враженнями, емоціями, висновками, які вони зро­били для себе.

  1. Вправа «Допомога другу» (8 хв)

Учням пропонується завдання: допомогти другу, який має шкідливі звички:

  • порадою;
  • прикладом;
  • розповіддю
  • аргументами

Після виконання завдання необхідно обговорити його результати.

  1. Вправа-анкетування «Рівень твого фізичного розвитку» (3 хв)

Учні отримують бланки та дають відповіді на наступні запитання:

Запитання Так Ні
Чи дотримуєшся ти режиму дня?    
Чи робиш ранкову гімнастику?    
Чи любиш ходити пішки, а не їздити громадським транспортом?    
Чи охоче займаєшся спортом на уроках фізкультури?    
Чи відвідуєш спортивну секцію або гурток?    
Чи займаєшся фізичною працею?    
Чи вживаєш щодня фрукти та овочі?    
Чи маєш ти здоровий сон?    

Після закінчення анкетування учні підраховують свої результати. Чим більше ствердних відповідей, тим кращий рівень фізич­ного розвитку учасників заняття.

ІІІ. Заключна частина

1. Вправа «Повернення до очікувань» (5 хв)

Вчитель нагадує про «золоті піщинки» із очікуваннями від тренінгу, які учні наклеїли на верхню частину плакату із зображенням пісочного годинника на початку заняття. Якщо очікування справдилися, то ці «піщинки» мають впасти в нижню частину годинника, якщо ні – залишаються у верхній частині. Учні обдумують свою відповідь, а тоді по черзі виходять до плакату з годинником, знімають стікери, дають свою відповідь і прикріплюють «піщинки» у верхній чи нижній частині пісочного годинника.

  1. 2. Завершення. Вправа-розминка “Побажання” (5 хв.)

Учні сідають у коло, після чого вчитель пропонує послідовно один за одним, по черзі обмінятися побажаннями. Наприклад, один учасник каже, звертаючись до іншого: ”Я бажаю тобі, щоб всі твої мрії збулися” тощо.

  1. Підсумок вчителя: «Бережіть здоров’я, зміцнюйте і примножуйте його. Пам’ятайте, що здоров’я – ваше найбільше багатство, і лише від вас залежить, чи зумієте ви зберегти його на довгі роки».

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Тренінгове заняття цікаве, захоплююче , корисне. Педагог гарно спланував роботу . Обрані вправи дозволяють зрозуміти важливість міцного здоров*я для людини. Вправа-анкетування дозволить оцінити стан здоров*я.

  2. Тренінгове заняття «Здоров’я — найбільше багатство» Марії Василівни заслуговує особливої увагу. Дуже актуальна проблема, якій потрібно приділяти достатньо уваги. Серед цілей сучасної освіти визначальною є необхідність вироблення оновленого погляду на виховання здорової особистості, здатної до творчості, самовдосконалення, що ґрунтується на свідомому ставленні до свого здоров’я та здоров’я інших людей, як до найвищої соціальної цінності

  3. Як добре, що маю можливість отримати такі цінні поради спеціаліста! Розробка тренінга надзвичайно детальна і при скурпульозній підготовці вчителя може бути ефективно впроваджена в життя і дасть значно вищий позитивний ефект за традиційні здоров’язберігаючі бесіди. Спасибі автору, обов’язково скористуюся.

  4. Цей урок-тренінг не схожий на звичайний урок. Він розвиває пізнавально-навчальну діяльність, формує в учнів почуття відповідальності за власне здоров’я, виховує бажання вести здоровий спосіб життя. Робота в групах підвищує активність і внесок кожного учасника,
    дає змогу більше дізнатися одне про одного, збільшує вірогідність того, що учні краще зрозуміють почуття і позиції інших. Вправи, дібрані до тренінгу, дуже цікаві.