Як швидко вивчити вірш напам’ять?

Як вивчити вірш швидко

Як свідчать дослідження, вірші починають втрачати своїх прихильників у початковій школі тоді, коли діти отримують певний негативний досвід: спроби вивчити великий за обся­гом вірш, змарнований час, неприємні хвилини невдалої роз­повіді перед класом тощо.

Дуже важливо допомогти дитині на цьому етапі знайом­ства з поезією, коли вона ще відчуває до неї позитивне емо­ційне ставлення, бажає слухати, читати, вчити напам’ять, хоча ще не має достатнього рівня техніки читання та власно­го досвіду для того, щоб самостійно сприймати художні тво­ри. Тобто зробити це на самому початку.

Чому дитина не запам’ятовує вірш? Розглянемо варі­ант, коли вірш відповідає всім вимогам (див. «Заповіді» К. Чуковського, с. 26-32), тобто проблема не в самому творі.

Традиційно методисти пропонують учням поради-пам’ятки таких видів.

Як швидко вивчити вірш напам’ять №1

  1. Прочитай виразно вірш.
  2. З’ясуй, про що (про кого) йдеться у вірші.
  3. З’ясуй незрозуміле у змісті й образах.
  4. Прочитай вірш ще раз, поділи його на завершені за змістом логічні частини.
  5. Намагайся уявити собі зміст кожної частини у відпо­відних картинках, образах.
  6. Прочитай два-три рази почергово кожну частину вірша.
  7. Закрий книжечку й відтвори прочитане напам’ять.
  8. Перечитай ще раз увесь вірш.
  9. Розкажи вірш напам’ять.

 Як швидко вивчити вірш напам’ять №2

  1. Прочитай вірш уголос.
  2. Поясни значення незрозумілих слів.
  3. Прочитай вірш ще раз. Намагайся зрозуміти його на­стрій, інтонацію, ритм.
  4. Прочитай вірш ще два-три рази. Намагайся його запам’ятати.
  5. За кілька хвилин повтори вірш із пам’яті, за необхід­ності зазирай у текст.
  6. Пізніше повтори вірш ще два-три рази, не зазираючи в текст.
  7. Перед сном ще раз повтори вірш.
  8. Уранці наступного дня прочитай вірш ще раз, а потім розкажи його напам’ять.

 Як швидко вивчити вірш напам’ять №3

  1. Прочитай вірш. Дай відповідь на запитання «Про що розповідається у вірші?»
  2. Прочитай твір повільно.
  3. Розділи вірш на уривки, які мають закінчений харак­тер.
  4. Образно уяви, про що розповідається в кожному урив­ку. Якщо можеш, зроби малюнок до них.
  5. Прочитай декілька разів вірш уголос.
  6. Спробуй розповісти весь вірш, підглядаючи в текст.

Спершу слід прочитати й зрозуміти ці пам’ятки. Уявіть собі дитину, яка ще не вміє читати так, як дорослий. Скільки зусиль їй треба докласти для того, щоб виконати ці інструк­ції! Це не значить, що треба відмовлятися від пам’яток, але використовувати їх краще з 3 класу.

Що ж робити в 2 та 3 класі? Як найчастіше вирішують цю проблему? Кількістю повторів. При цьому треба пам’ятати, що вивчення віршів пов’язано з індивідуальними особливос­тями пам’яті. Одному достатньо виразно прочитати вірш, щоб запам’ятати його, а іншому потрібно докладати для цьо­го зусилля протягом декількох днів. Неможна вимагати від усіх однакової швидкості запам’ятовування.

Якщо вивчити вірш треба «на завтра», то корисним буде прийом повторення, рознесеного в часі. Тобто прочитати кілька разів удень (не намагаючись усе запам’ятати), потім через деякий час і обов’язково перед сном, саме тоді інфор­мація обробляється ефективніше. Уранці прочитати — по­вторити. Якщо вивчений вірш треба буде розповідати через кілька днів, то повторення кожного дня, особливо на ніч, до­поможуть міцно запам’ятати вірш.

Але все одно, такі повторення використовують переважно можливості пам’яті. Що ще може допомогти учневі початко­вих класів та його батькам?

Одна з найбільш розповсюджених причин незапам’я- тонування вірша полягає в тому, що дитина не уявляє собі його зміст. Не те щоб зовсім не ‘уявляє, але образи нечіткі, неяскраві, не викликають відповідних почуттів. Часто це бу­ває, коли вірш читається самою дитиною, в дуже швидкому темпі. Іноді молоді вчителі захоплюються темпом (швидкістю) читання і не приділяють достатньої уваги розумінню. У ди­тини виробляється звичка зосереджуватися лише на зовніш­ньому аспекті виконання. Вірш забувається ще й тоді, коли той, хто його читає для дитини (вчитель, батьки, інші учні), теж поспішає, не дотримується необхідних пауз. Пригадайте, чи полюбляли ви слухати вірші у виконанні своїх одноклас­ників. Якщо так, то вам дуже пощастило, а ваша вчитель­ка заслуговує найвищої похвали. Але як правило, на уроці, коли перевіряють вивчені напам’ять вірші, досить нудно.

Під час читання віршів в уяві виникають певні образи. У вірші їх зазвичай чимало. Для того щоб зрозуміти, відчути те, що заклав автор, треба докласти зусиль, підключити твор­чу уяву. Можна порівняти роботу уяви з працею художника: один образ як один мазок, і так, не поспішаючи, з’являється картина. А якщо читати вірш, не даючи слухачам «домалю­вати» картину — усі мазки зліпилися в одну велику «маз­ню», з якої нібито щось видно, але дуже замазано, наплута­но. Тому одне з правил, яке повинні запам’ятати і дорослий, і дитина: читаючи вірші, не можна поспішати,

З віком дитини росте кількість і обсяг віршів для ви­вчення напам’ять. Поступово пам’ять школяра заповнюється різноманітними відомостями, і запам’ятовування відбуваєть­ся повільніше. Але і в цьому можна допомогти, якщо саме в цей період озброїти дитину прийомами образного сприй­мання віршів, які допоможуть створити й умови легкого запам’ятовування творів.

Прийоми для образного уявлення та швидкого вичення вірша:

  • за допомогою рухів;
  • за допомогою одночасного малювання;
  • за допомогою підготовлених малюнків;
  • за допомогою слів-опор.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

37 коментарів

  1. Мені потрібно вивчити вірш з нім мови це просто АД я ніяк не можу його вивчити і мені треба його здати СЬОГОДНІ!!!

  2. Ваші вірші ше легеньку . А мені вчити ввп якщо на і сторінку з незрозумілим словами

  3. Пушкін по п’яній написав!Тому він вибачається.А ви вчіть,А то будет як я в ДЕДДОМІ.добро пожаловать в АД.

    1. Нам задали вивчити гігантський вірш
      Там де..
      Край лукомор’я дуб зелений
      І золотий ланцюг на нім
      Щодня, щоночі кіт учений
      На ланцюгу кружляє тім
      І так дальше

  4. Я шось крепко сумніваюся що такого великого вірша можна вивчити
    А ще якщо поняти щось незрозуміле то це просто обвал

  5. Пома
    гає але є проблема 20 чи 30 разів можна прочитати но дуже тяшко але помагає дякую

  6. Вчу вірю ода до радості ніяк не запам’ятовується , вже не можу завтра треба здати перший урок це кабзда)

  7. Вчу пролог до Мойсея як його вивчити… Тупий вірш
    Будем пробувати цей спосіб

  8. Гарний спосіб вивчити вірш напам’ять ваші поради дуже гарні дуже дякую за дорогу я учень 4 а класу Степан Єремійчук

  9. Зовсім не працює! Лише змарнував час прочитавши цю статтю!

  10. Поради то хороші але я ж вчу вірш “Якщо…”, а він трохи важкуватий. Я все перепробував в мене не вийшло чомусь.

    1. ООО, моя ровесниця ! Вітаю! Я теж вчу. Ніяк не лізе в голову . Вже все перепробувала не запам’ятовується ніяким способом.☹️

  11. Корисні поради. Із цих інструкцій обов*язково знайдеться та, що найбільш підійде тій чи іншій дитині. Можна заучувати по рядку. Дуже швидко відбувається. Один рядок чи два повторити разів 5-8, потім решту 2 рядки так само. Потім стільки ж разів усі 4 рядки. І так з кожним стовпчиком. Наприкінці увесь вірш.

  12. Матеріал дійсно хороший, поради користні, але якщо дитина почне малювати малюнки до вірши, то коли виконає решту домашнього завдання(зважаючи на те, що додому все ж задають, і причому багато)?

  13. Вивчати вірші – прекрасний метод тренувати пам’ять. У публікації подаються ефективні методи,як вивчити швидко вірш. Вважаю, що у молодшій школі дитині буде цікавіше вчити вірш за допомогою рухів, намальованих власноруч малюнків, слів-опор

  14. Поезія – країна чарівних рядків, чарівних ритмів і милих образів. На жаль, вірші мають один недолік: іноді їх доводиться вчити напам’ять. Для більшості людей процес запам’ятовування – це важка і нудна робота, що забирає багато часу і відволікаюча від цікавих справ. Цікаво, що існує чимало способів, як швидко вивчити вірш, дозволяють полегшити і прискорити стомлююче зазубрювання і навіть можуть перетворити його на захоплююче заняття. Обов’язково скористаюся порадами відносно свого сина, 4 – класника.

  15. Творчий та цінний матеріал, який перевірений досвідом, який використовувався для учнів. Візьму собі на замітку.Дякую Вам.

  16. Хороші рекомендації щодо вивчення віршів учнями початкових класів. Відчувається досвід і знання автора матеріалу в цій галузі. І стаття читається легко – матеріал поданий вдосконало. Беремо матеріал за основу, коллеги, й працюємо.