mail@urok-ua.com

Як швидко вивчити вірш напам’ять?

Як вивчити вірш швидко

Як свідчать дослідження, вірші починають втрачати своїх прихильників у початковій школі тоді, коли діти отримують певний негативний досвід: спроби вивчити великий за обся­гом вірш, змарнований час, неприємні хвилини невдалої роз­повіді перед класом тощо.

Дуже важливо допомогти дитині на цьому етапі знайом­ства з поезією, коли вона ще відчуває до неї позитивне емо­ційне ставлення, бажає слухати, читати, вчити напам’ять, хоча ще не має достатнього рівня техніки читання та власно­го досвіду для того, щоб самостійно сприймати художні тво­ри. Тобто зробити це на самому початку.

Чому дитина не запам’ятовує вірш? Розглянемо варі­ант, коли вірш відповідає всім вимогам (див. «Заповіді» К. Чуковського, с. 26-32), тобто проблема не в самому творі.

Традиційно методисти пропонують учням поради-пам’ятки таких видів.

Як швидко вивчити вірш напам’ять №1

 1. Прочитай виразно вірш.
 2. З’ясуй, про що (про кого) йдеться у вірші.
 3. З’ясуй незрозуміле у змісті й образах.
 4. Прочитай вірш ще раз, поділи його на завершені за змістом логічні частини.
 5. Намагайся уявити собі зміст кожної частини у відпо­відних картинках, образах.
 6. Прочитай два-три рази почергово кожну частину вірша.
 7. Закрий книжечку й відтвори прочитане напам’ять.
 8. Перечитай ще раз увесь вірш.
 9. Розкажи вірш напам’ять.

 Як швидко вивчити вірш напам’ять №2

 1. Прочитай вірш уголос.
 2. Поясни значення незрозумілих слів.
 3. Прочитай вірш ще раз. Намагайся зрозуміти його на­стрій, інтонацію, ритм.
 4. Прочитай вірш ще два-три рази. Намагайся його запам’ятати.
 5. За кілька хвилин повтори вірш із пам’яті, за необхід­ності зазирай у текст.
 6. Пізніше повтори вірш ще два-три рази, не зазираючи в текст.
 7. Перед сном ще раз повтори вірш.
 8. Уранці наступного дня прочитай вірш ще раз, а потім розкажи його напам’ять.

 Як швидко вивчити вірш напам’ять №3

 1. Прочитай вірш. Дай відповідь на запитання «Про що розповідається у вірші?»
 2. Прочитай твір повільно.
 3. Розділи вірш на уривки, які мають закінчений харак­тер.
 4. Образно уяви, про що розповідається в кожному урив­ку. Якщо можеш, зроби малюнок до них.
 5. Прочитай декілька разів вірш уголос.
 6. Спробуй розповісти весь вірш, підглядаючи в текст.

Спершу слід прочитати й зрозуміти ці пам’ятки. Уявіть собі дитину, яка ще не вміє читати так, як дорослий. Скільки зусиль їй треба докласти для того, щоб виконати ці інструк­ції! Це не значить, що треба відмовлятися від пам’яток, але використовувати їх краще з 3 класу.

Що ж робити в 2 та 3 класі? Як найчастіше вирішують цю проблему? Кількістю повторів. При цьому треба пам’ятати, що вивчення віршів пов’язано з індивідуальними особливос­тями пам’яті. Одному достатньо виразно прочитати вірш, щоб запам’ятати його, а іншому потрібно докладати для цьо­го зусилля протягом декількох днів. Неможна вимагати від усіх однакової швидкості запам’ятовування.

Якщо вивчити вірш треба «на завтра», то корисним буде прийом повторення, рознесеного в часі. Тобто прочитати кілька разів удень (не намагаючись усе запам’ятати), потім через деякий час і обов’язково перед сном, саме тоді інфор­мація обробляється ефективніше. Уранці прочитати — по­вторити. Якщо вивчений вірш треба буде розповідати через кілька днів, то повторення кожного дня, особливо на ніч, до­поможуть міцно запам’ятати вірш.

Але все одно, такі повторення використовують переважно можливості пам’яті. Що ще може допомогти учневі початко­вих класів та його батькам?

Одна з найбільш розповсюджених причин незапам’я- тонування вірша полягає в тому, що дитина не уявляє собі його зміст. Не те щоб зовсім не ‘уявляє, але образи нечіткі, неяскраві, не викликають відповідних почуттів. Часто це бу­ває, коли вірш читається самою дитиною, в дуже швидкому темпі. Іноді молоді вчителі захоплюються темпом (швидкістю) читання і не приділяють достатньої уваги розумінню. У ди­тини виробляється звичка зосереджуватися лише на зовніш­ньому аспекті виконання. Вірш забувається ще й тоді, коли той, хто його читає для дитини (вчитель, батьки, інші учні), теж поспішає, не дотримується необхідних пауз. Пригадайте, чи полюбляли ви слухати вірші у виконанні своїх одноклас­ників. Якщо так, то вам дуже пощастило, а ваша вчитель­ка заслуговує найвищої похвали. Але як правило, на уроці, коли перевіряють вивчені напам’ять вірші, досить нудно.

Під час читання віршів в уяві виникають певні образи. У вірші їх зазвичай чимало. Для того щоб зрозуміти, відчути те, що заклав автор, треба докласти зусиль, підключити твор­чу уяву. Можна порівняти роботу уяви з працею художника: один образ як один мазок, і так, не поспішаючи, з’являється картина. А якщо читати вірш, не даючи слухачам «домалю­вати» картину — усі мазки зліпилися в одну велику «маз­ню», з якої нібито щось видно, але дуже замазано, наплута­но. Тому одне з правил, яке повинні запам’ятати і дорослий, і дитина: читаючи вірші, не можна поспішати,

З віком дитини росте кількість і обсяг віршів для ви­вчення напам’ять. Поступово пам’ять школяра заповнюється різноманітними відомостями, і запам’ятовування відбуваєть­ся повільніше. Але і в цьому можна допомогти, якщо саме в цей період озброїти дитину прийомами образного сприй­мання віршів, які допоможуть створити й умови легкого запам’ятовування творів.

Прийоми для образного уявлення та швидкого вичення вірша:

 • за допомогою рухів;
 • за допомогою одночасного малювання;
 • за допомогою підготовлених малюнків;
 • за допомогою слів-опор.
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(18 оцінок. Рейтинг публікації: 3.5 из 5)

6136

Відгуки та пропозиції

Швидкий вхід / реєстрація за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

18 коментарів

 1. Гарний спосіб вивчити вірш напам’ять ваші поради дуже гарні дуже дякую за дорогу я учень 4 а класу Степан Єремійчук

 2. Зовсім не працює! Лише змарнував час прочитавши цю статтю!

 3. Поради то хороші але я ж вчу вірш “Якщо…”, а він трохи важкуватий. Я все перепробував в мене не вийшло чомусь.

  1. ООО, моя ровесниця ! Вітаю! Я теж вчу. Ніяк не лізе в голову . Вже все перепробувала не запам’ятовується ніяким способом.☹️

 4. Корисні поради. Із цих інструкцій обов*язково знайдеться та, що найбільш підійде тій чи іншій дитині. Можна заучувати по рядку. Дуже швидко відбувається. Один рядок чи два повторити разів 5-8, потім решту 2 рядки так само. Потім стільки ж разів усі 4 рядки. І так з кожним стовпчиком. Наприкінці увесь вірш.

 5. Матеріал дійсно хороший, поради користні, але якщо дитина почне малювати малюнки до вірши, то коли виконає решту домашнього завдання(зважаючи на те, що додому все ж задають, і причому багато)?

 6. Вивчати вірші – прекрасний метод тренувати пам’ять. У публікації подаються ефективні методи,як вивчити швидко вірш. Вважаю, що у молодшій школі дитині буде цікавіше вчити вірш за допомогою рухів, намальованих власноруч малюнків, слів-опор

 7. Поезія – країна чарівних рядків, чарівних ритмів і милих образів. На жаль, вірші мають один недолік: іноді їх доводиться вчити напам’ять. Для більшості людей процес запам’ятовування – це важка і нудна робота, що забирає багато часу і відволікаюча від цікавих справ. Цікаво, що існує чимало способів, як швидко вивчити вірш, дозволяють полегшити і прискорити стомлююче зазубрювання і навіть можуть перетворити його на захоплююче заняття. Обов’язково скористаюся порадами відносно свого сина, 4 – класника.

 8. Творчий та цінний матеріал, який перевірений досвідом, який використовувався для учнів. Візьму собі на замітку.Дякую Вам.

 9. Хороші рекомендації щодо вивчення віршів учнями початкових класів. Відчувається досвід і знання автора матеріалу в цій галузі. І стаття читається легко – матеріал поданий вдосконало. Беремо матеріал за основу, коллеги, й працюємо.