mail@urok-ua.com

25 цікавих фактів про все – а ви знали?

Здавалося б, ми вже перевантажені інформацією. Знаємо все про все. Але найчастіше цікавимося тільки тим, що пов’язано з роботою, навчанням і тим, що необхідно в житті і в побуті. А різні дрібниці не помічаємо, ми і без них прекрасно проживемо. Мережеве видання “Цікаві факти” пропонує трохи відволіктися і дізнатися випадкові, але цікаві короткі факти буквально про все, про що ми могли і не могли подумати!

Про бізнес

Факт 1. Зрадники комерційної таємниці. Відомо, що Coca-Cola зберігає в строгому секреті рецепт приготування напою. Є там якийсь чарівний інгредієнт, який винайшов фармацевт Джон Пембертон ще в 1886 році. Чуток і здогадок навколо “секретного інгредієнта” чимало, включаючи і наявність стимулятора.

Розкрити таємницю рецепта намагалися багато, але успіху не домоглися. Ну просто таємниця “верескового меду” з балади Р. Л. Стівенсона. Зберігається незвичайний рецепт в півтораметровому сейфі в музеї “світ Coca-Cola” в Атланті. Сейф той ніколи не відкривається, а відвідувачів музею підпускають до нього не ближче ніж на кілька метрів.

І ось в 2006 році троє співробітників Coca-Cola намагаються продати секретний рецепт, який є комерційною таємницею компанії PepsiCo. Пропозиція, від якої важко відмовитися. Продавці комерційної таємниці вже готувалися наповнити кишені грошима. Однак сталося непередбачене: корпорація Pepsi повідомила про зрадників…компанії Coca-Cola. Зрадників швидко вирахували і взяли на гарячому. А рецепт Соса-Cola так і залишається нерозкритим.

Факт 2. Невигідна угода. У Apple був третій засновник – Рональд Уейн. Він, до речі, придумав і перший логотип компанії. Уейн мав 10% акцій Apple, але в 1976 році продав їх за … 800 доларів. А від усіх претензій до компанії відмовився за 1500 тисячі доларів.

Якби Рональд Уейн не зробив таку невигідну угоду, його статки на даний момент могли збільшитися на десятки мільярдів доларів. Інший би лікті кусав, але Уейн не горює і цілком щасливий, вважаючи, що прийняв вірне рішення. Схоже, прислів’я – не в грошах щастя – знайшло підтвердження.

Факт 3. Ділянка на мільйон. Тут угода з Aplle, навпаки, виявилася досить вигідною. Так, Apple будувала величезний центр обробки даних в Північній Кароліні. Для будівництва необхідна була і ділянка, яку займала подружня пара, яка проживала там 30 років і 3 роки, як в казці А.С. Пушкіна. Точніше – 34 роки. Та й вийшло все, як за велінням Золотої рибки. Правда, біля розбитого корита пара не залишилася: ділянка коштувала 181 700 доларів. Але після відмови подружжя продати його Епл запропонувала їм 1,7 мільйона доларів за землю. Від такої вигідної пропозиції власники ділянки відмовитися не змогли.

Факт 4. Ми хочемо всіх рекордів. Автор книги рекордів Гіннеса не Гіннес, як можна було б подумати. Ідея створення такого довідника прийшла в голову серу Х’ю Біверу в 50-х роках минулого століття. А причиною послужила суперечка в пабі про те, який мисливський птах є найшвидшим в Європі. Бівер ставив на золотисту сивку. Однак він не зміг знайти інформацію ні в одній з книг. Тоді-то Х’ю і вирішив скласти книгу фактів, яка могла б допомогти у вирішенні суперечок відвідувачів пабів. Він не сумнівався, що парі в ірландських і британських пабах укладаються регулярно, а знайти відповіді на питання сперечальникам ніде.

Через деякий час 198-сторінкова книга побачила світ. Спочатку вона містила тільки наукові факти і цифри, але з часом в неї стали включати дивовижні і незвичайні досягнення. Слово ж “Гіннес” в назві з’явилося на честь компанії – головного спонсора першого випуску довідника.

Факт 5. Навчання – світло. Але не завжди. Джон Д. Рокфеллер – перший офіційний доларовий мільярдер, його ім’я стало прозивним і символізує багатство, Авраам Лінкольн-16-й президент США, Уолт Дісней-засновник Walt Disney Productions, а також Білл Гейтс, Стів Джобс і Марк Цукерберг не мають вищої освіти.

Факт 6. Візок vs кошик. Зручні в усіх відношеннях візки, без яких ми не можемо уявити собі покупки в супермаркеті, виявляється, прижилися не відразу. З невідомої причини покупці користуватися ними не бажали. Власнику мережі продуктових магазинів Humpty-Dumpty Сільвану Гольдману, який і винайшов візок, довелося чимало потрудитися для популяризації винаходу. Він найняв “покупців-приманку”, які використовували візок в магазинах Гольдмана і демонстрували його зручність. Така ось наочна реклама.

Покупці оцінили ідею. Зараз без візка не обходиться навіть найменший магазин. Спасибі Гольдману.

Про історію

Факт 1.  Намордник для … жінок. У Великобританії в 17 столітті жінки, які говорили щось недоречне, були змушені носити «бранки», «вуздечку сварливого», «вузду сварливої жінки» або маску ганьби – металевий намордник, який оперізував її голову і не давав можливості говорити. Вага такої “прикраси” була чималою – близько 5 кг.

Зазвичай до носіння маски ганьби засуджувала свята інквізиція. Конструкцію на жінку одягав кат, зняти самостійно це знаряддя тортур було неможливо. Найчастіше намордник “удосконалювався” і забезпечувався металевим кляпом, який при спробі сказати слово травмував губи і язик жінки. І, мабуть, вважаючи, що наявність металевої конструкції на обличчі ніякого подиву не викликає і уваги не приваблює, до маски ганьби кріпили дзвіночок. Щоб вже напевно всі помітили! Примітно, що таке покарання зберігалося до початку 20 століття.

Факт 2. Гречанка Клеопатра. Ні-ні, ми нічого не переплутали. Знаменита єгипетська цариця Клеопатра єгиптянкою не була. Насправді вона гречанка – походила з династії Птолемея, яка заснована діадохом Александра Македонського Птолемеєм I.

Хоча місце народження цариці достовірно невідомо, прийнято вважати, що народилася вона в Олександрії. Мабуть, звідси і помилка щодо походження Клеопатри.

Факт 3. “І ти, Брут?”. Як не згадати Цезаря, згадавши Клеопатру? Всі знають, що останніми словами Юлія Цезаря, який загинув від руки Марка Юнія Брута, були: “і ти, Брут?». Вираз став крилатим і вживається, коли є необхідність показати розчарування в близькій людині, який опинився зрадником. Іноді використовується в жартівливій формі: і ти туди ж, не хочеш мене підтримати.

Однак популярність ця фраза набула завдяки Шекспіру і його трагедії «Юлій Цезар». І нічого спільного з дійсністю, як вважають історики, не має. На їхню думку, Цезар або помер мовчки, або вимовив по-грецьки «ти теж, дитино моя?”, або по-латинськи “і ти, Брут, сину мій!”. Хоча, на наш погляд, ні сенс, ні значення фрази від цього не змінилися.

Факт 4. Найбагатша людина. Ще один Цезар, але не Юлій. Август Цезар – він був найбагатшою людиною в історії. Правда, деякі джерела говорять, що найбагатшою людиною був король Тімбукту Манса Муса. Просто його стан настільки великий, що не піддається виміру. З багатствами ж римського імператора Августа справа йде набагато простіше – підрахувати їх не склало труднощів – племінник і спадкоємець Юлія Цезаря мав чистий капітал у розмірі 4,75 трильйона доларів, якщо рахувати з урахуванням інфляції.

Факт 5. Ні – кішкам. Відомо, що люди діляться на «кошатників» і «собачників». Мабуть, Папа Григорій IV відносився до останніх – був справжнім собачником. Та ще й чорний колір не жалував. Він заявив, що чорні кішки є знаряддями сатани, і наказав знищити їх по всій Європі. Його послідовники почали знищувати популяцію кішок. До чого це призвело? Винищення кішок стало однією з причин поширення щурів, які були переносниками чуми. Так що кішки не просто милі пухнасті звірята, вони справжні мисливці на чуму та інші хвороби, що переносяться гризунами.

До речі, день захисту чорних котів відзначається 17 листопада. А дізнатися цікаві факти про чорних кішок можна в матеріалах, що розповідають про всі таланти пухнастих котів-працівників.

Про космос

Загадковий супутник. Раніше у Землі була близнюк-планета під назвою Тейя. Розміри її приблизно дорівнювали розмірам Марса. Але Тейя врізалася в Землю. Велика частина планети була поглинена землею, а решта відлетіла і застрягла на орбіті, створивши таким чином супутник нашої землі – загадковий і чарівний місяць.

Небесні моряки. Астронав т- це складне слово, утворене від двох давньогрецьких слів “астро”, що означає “Зірка” і “наут(ЄС)” – моряк, плавач. Так що буквально астронавт – зоряний моряк. Або, скоріше, зоряний плавець. Чим він відрізняється від космонавта? Космос по-грецьки – це впорядкований світ, Всесвіт. Так що космонавт – це моряк Всесвіту. До речі, слово “астронавт” з’явилося значно раніше, і старі тлумачні словники, тлумачачи слово “космонавт”, відсилають до “астронавта”.

Космічні ціни. Космічний скафандр коштує від 11 до 15 мільйонів доларів – недешеве задоволення. Ціна може бути і вище, все залежить від індивідуальних програм і цілей.

До речі, перший космічний скафандр СК-1 з’явився в СРСР і використовувався в 1961-1963 роках для перших польотів на кораблях «Восток».

Грім і блискавки. Грім – це звук, який видає блискавка. Світло поширюється швидше звуку, тому ми бачимо блискавку раніше, ніж чуємо грім.

І ще кілька коротких фактів.

Калейдоскоп коротких фактів про все

Ведмежий метис. Хто такі пізлі? Може, це лайка? Ні, це назва ведмедя. Якщо у білого ведмедя і ведмедя Грізлі з’являється спільне потомство, їх дитинчата називаються “пізлі” – від англ. polar + grizzly.

Будда в житті і зображеннях. Зазвичай ми бачимо цілком вгодованого будду на зображеннях, статуях і статуетках. Є навіть повір’я, що потрібно погладити живіт керамічного Будди, і тоді достаток не змусить себе чекати. Однак є думка, що справжній Будда насправді був неймовірно худим через самообмеження. І нічого спільного з відомим нам пишнотілим чином не мав.

Їстівна наклейка. В США наклейки на фруктах їстівні. Для них використовується спеціальний клей, якість і безпека регулюється FDA (Агентство Міністерства охорони здоров’я і соціальних служб США). Необхідно тільки помити фрукт разом з наклейкою.

Зручна кишеня. Видри мають кишеньку в шкірі. Тут вони зберігають вподобані камінчики, які можуть стати в нагоді в господарстві – ними тварина ламає жорсткі раковини молюсків.

Порція спагетті. Одна пасмо спагетті називається “спагетто”. Якщо потрібно приготувати страву на сім’ю, доведеться взяти кілька спагетто. До речі, щоб відміряти порції, можна використовувати шийку пластикової пляшки з-під води. Пучок спагетті, який увійде в отвір пляшки, дорівнює одній порції.

Іронія і сарказм – ¿існує розділовий знак, який використовується для позначення іронії або сарказму. Виглядає він як повернутий в іншу сторону або перевернутий знак питання – «؟» «¿». Ставиться він на початку речення.  І в деяких країнах дійсно використовується.

Пити чи не пити. Хто найдовше може обходитися без води? Думаємо, верблюд? Жирафи його перевершили – вони можуть обійтися без води значно довше. Верблюда вистачає на 2 тижні, а жирафа на місяць, а то і більше. Але треба врахувати, що мова йде про природне середовище існування жирафа, а не про пустелю. Адже вологу жираф бере з соковитих листочків рослин, які відсутні в пустелі. До речі, за один раз жираф може випити близько 40 літрів води.

Єдність і боротьба протилежностей. Протилежності притягуються – це поширений міф. Людей насправді приваблюють люди зі схожим типом особистості, а також ті, хто нагадує членів їх сім’ї.

Драже тік-так. Цукерки ніяк не пов’язані з годинником. Свою назву вони отримали від звуку, який лунає, коли драже кидають в контейнер.

Згорілий жир. Під час тренування спалюваний жир метаболізується, перетворюючись на вуглекислий газ, воду і енергію. Це означає, що ми видихаємо жир, який втрачаємо. Так ось куди він зникає – випаровується в буквальному сенсі слова!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *