mail@urok-ua.com

Бесіда “Як ангелята помирили хлопчиків і дівчаток”

Автор: вихователь ГПД Гордієнко Елла Олександрівна

Гордієнко Елла ОлександрівнаМета: учити учнів глибоко замислюватися над змістом казки, робити висновки; розвивати навички розв’язання конфліктних ситуацій; виховувати культуру спілкування між хлопчиками і дівчатками.

Обладнання: ситуативні завдання; розрізані листівки-сердечка.

ХІД БЕСІДИ

І. Організаційний момент

Вітаю вас, мої любі,

У нашому класі, затишній оселі.

Нехай це заняття для вас буде

Корисним, цікавим, веселим!

Гра «Котики, собачки і папужки»

Розійдіться кімнатою. Я підійду до кожного з вас і пошепки скажу назву якоїсь тварини. Запам’ятайте її, оскільки потім вам доведеться перетворитися на тварину. Тепер заплющте очі. За хвилину ви маєте «розмовляти» так, як «розмовляє» ваша тварина. Вам слід, не розплющуючи очей, згуртуватися з усіма тими тваринами, які «розмовляють» так само, як і ви. Ви можете ходити кімнатою, рухаючись назустріч одне одному.

Ми утворили групки, у яких сьогодні працюватимемо. Займіть свої домівки!

ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу

Гра-енергізатор «Паровозик»

Учитель перетворюється на «паровозик», починає гру (для однієї з утворених груп). Діти виконують роль «вагончиків». «Паровозик» по черзі «під’їжджає» до кожного з «вагончиків» і знайомиться з ним. Знайомлячись, діти можуть розповісти про себе, як про казкового героя, наприклад:

  • Я – веселий паровозик Елла. А ти хто?
  • А я – красивий вагончик Сашко.
  • Поїхали далі разом!
  • Поїхали!
  • Як гарно ми привітали одне одного. Отже, нам відомі правила спілкування. Послухайте казку! Будьте дуже уважними, тому що ми маємо зробити певні висновки із почутого.

ІІІ. Робота над темою бесіди

  1. Слухання казки «Як ангелята помирили хлопчиків і дівчаток»

Ангелята сиділи на хмаринці й розмовляли. І раптом почули сердиті голоси. Глянули вниз і побачили ігровий майданчик біля нашої школи. Біля альтанки стояли діти і сперечалися.

  • Це був корабель. Ми попливемо на ньому у навколосвітню подорож! – говорили хлопчики.
  • Ні, це буде будиночок, тут мешкатимуть ляльки. До них завітають гості, їм потрібно причепуритися! – наполягали на своєму дівчатка.
  • А вам аби чепуритися! Сукні, стрічки, заколки, бантики… – зневажливо відповіли хлопчики.
  • А ви нечупари! Митися не любите! Іграшки за собою не прибираєте! – дружно накинулися на хлопців дівчата. – Та ще й б’єтеся! Силою своєю хизуєтеся!
  • А ви плакси і ябеди! – закричали хлопці.

Ангелята миттю злетіли з хмаринки і приземлилися біля дітей.

  • Так-так-так, – сказав Мудрагелик. – Про те, які погані дівчатка, ми почули від хлопців, а які погані хлопці, розповіли дівчата. А щось доброго одне про одного можете сказати?
  • Ну, дівчата охайні, чемні, вродливі, гарно вдягнуті… – тихо промовив один хлопчик.
  • Хлопці сміливі, сильні, спритні, – додала дівчинка.
  • Дівчатка лагідні, добрі, тому завжди пожаліють, співчувають, допомагають.

А хлопчики захищають тих, хто слабший, і теж допомагають…

  • Ага! – вигукнув Шустрик. – Допомагають і дівчатка, і хлопчики. Отже, ви не лише відрізняєтеся, а й схожі одне до одного. То у чому ви схожі?

Відповіді залунали з усіх боків:

  • Ми любимо сміятися, бавитися, бігати, стрибати!
  • Ми любимо співати, малювати, танцювати!
  • Ми любимо книжки, мультики і солодощі!
  • Ми любимо своїх рідних і свою землю Україну!
  • Ми маємо багато друзів, вміємо чемно поводитися…
  • Завжди? – посміхнулася Чомулька.
  • Ну, майже, – засміялися діти. – А насправді ми товаришуємо. І намагатимемося більше не сваритися!
  1. Бесіда за змістом казки
  • За якою ситуацією спостерігали ангелята?
  • З якої причини виникла суперечка між дітьми?
  • Хто допоміг дітям помиритися?

Гра-фізкультхвилинка «Знайди свою пару»

Дівчатка сидять на стільцях, за ними стоять хлопчики. Попереду одного з хлопчиків (ведучого) – вільне місце. Він має подати сигнал (підморгнути) дівчинці, яку хоче запросити до себе. Вона біжить і займає вільне місце, якщо її попередній партнер не помітив сигналу і не втримав її. Той хлопчик, який залишився без партнерші, стає ведучим. Потім хлопчики та дівчатка міняються ролями.

  1. Робота в групах
  • Які саме слова і дії можна застосовувати, щоб уникнути конфліктів, ми спробуємо з’ясувати, попрацювавши в групах.

1-ша група

Ситуація №1

До класу принесли конструктор. Хлопчики хочуть сконструювати літак, а дівчатка – хатинку. Як розв’язати ситуацію? Складіть алгоритм дій.

2-га група

Ситуація №2

Хлопчики вирішили пожартувати із дівчатками і заховали їх щоденники. Як могли розвиватися події далі? Як уникнути сварки?

3-тя група

Ситуація №3

Сьогодні у класі – День чистоти. Потрібно прибрати у класі. Через півгодини відбудеться вистава, на яку дуже хочуть потрапити усі. Подумайте і розподіліть обов’язки між собою. Намагайтеся бути справедливими.

  1. Гра «Склади сердечко»

Із розрізаних частинок сердечок хлопчик і дівчинка утворюють пару. Працюючи разом, вони мають сказати хороші слова одне одному.

  1. Гра «Знайди вихід» (на розвиток уяви)

Уявіть, що ви знайшли незвичайну квітку, що одна на всій планеті. Як ви вчините зі своєю знахідкою? (Відповіді дітей.)

IV. Підсумок бесіди

  • Що ми вчилися сьогодні робити?
  • Чи корисним воно було для нас? Чим саме?
  • Ростіть здоровими, красивими, розумними. Намагайтеся у своєму житті не ображати інших. Пам’ятайте, що завжди можна знайти компроміс. Дотримуйтеся народної мудрості: «Вчиняйте з іншими так, як ви би хотіли, щоб вчиняли із вами».

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Цікаве заняття з елементами тренінгу, яке сприяє кращому порозумінню між хопчиками та дівчатками, вчить дружити та розуміти один одного. Дуже сподобалась казочка про янголят, обов”язково використаю її в роботі.

  2. Елло Олександрівно, Ви молодець! Це не просто бесіда, це повноцінний виховний захід, спрямований на згуртування колективу, формування вмінь працювати в команді та пошук можливостей запобігати конфліктним ситуаціям. Спасибі за таку вдалу роботу.

  3. Цікавинкою є незвичайний поділ на групки за грою “Котики, собачки і папужки”. Використання гри – енергізатора створює доброзичливу, радісну атмосферу, заряджає позитивними емоціями на все заняття. Симпатизує, коли у дошкільнят на занятті багато руху, завдань парної і групової форм проведення. Розвиваюче питання екологічного напрямку пропонується в грі “Знайди вихід”.

  4. Це просто бесіда, а цілий виховний захід. Дуже важливо вчити учнів соціалізуватися у колективі, вміти уникати конфліктів. Всі ці завдання можна вирішити за допомогою подібних заходів. Дякую.

  5. Вихователь вдало спланував хід бесіди за прочитаною казкою, використовуючи ігри, повчальні ситуації, які навчають дітей розв’язувати конфлікти, бути доброзичливими, толерантними. Зміст самої казки є також цікавим.

  6. Захід виховує добрі стосунки між дітьми і показує, як вести себе в невідомій ситуації. Вихователь навчає, як висловити добре ставлення один до одного, бо саме вимовити потрібні слова дітям буває важко. Спасибі!

  7. Цей захід виховує доброзичливість у взаєминах з однолітками, спонукає виражати ставлення до різних вчинків, оцінюватиїх та взаємодіяти у колективі.Чітко спланована структура, вдало підібраний повчальний твір, закріплення через вирішення ситуацій в групах дітей.