Формування пізнавальних компетентностей та розвиток наукових і дослідницьких вмінь на уроках фізики
Посада: Вчитель фізики та астрономії
Місце роботи: Київ ліцей 112
Ця методична робота складена на основі досвіду роботи автора з учнями в школі, зі студентами фізико-математичного факультету, з абітурієнтами на підготовчих курсах в університеті М.П.Драгоманова.
Наука об’єднує учнів, дозволяє з’єднати всіх в організованій діяльності, приносить дітям радість від творчої праці. В залежності від підготовленості учнів, саме особистісно орієнтоване навчання, дає можливість організувати процес навчання на засадах глибокої поваги до особистості учня; урахування особливостей його індивідуального розвитку, ставлення до нього як до свідомого відповідального суб’єкта навчально – виховної взаємодії.
В процесі вивчення кожної теми курсу фізики, вчитель може підготувати для кожної дитини цікаве завдання враховуючи рівень підготовки дитини.
Для допитливих істориків завжди цікава інформація про розвиток поглядів на природу світла (історичний огляд). Діти об’єднується в групу для пошуку додаткової інформації, що виходить за межі шкільного підручника. Так формуються навички інформаційного, пізнавального пошуку. Одні учні шукають інформацію в мережі інтернет, а є такі діти, що читають запропоновану вчителем літературу, виділяють головне, цікаве для них та готують реферати-доповідіб приклад подібного реферату наведено в додатку А.
Результат такого пошуку мотивує учнів розібратися не тільки з історичним пошуком але і з розрахунковими завданнями – задачами. Приклад таких задач наведено в додатку Б. А наступним кроком виникає бажання перевірити все на практиці, при виконанні лабораторної роботи.