Глобус. Компас. План місцевості. Карта.
Автор: вчитель початкових класів Шевельова Наталія Володимирівна
Вивчаючи теми « Як орієнтуватися на місцевості», «Як зображується місцевість на плані», «Як зображують поверхню Землі на глобусі і карті» за підручником «Я і Україна» Т.М.Байбари, не можна не скористуватися педагогічними програмними засобами «Природознавство 4 клас» та «Географія 6 клас». Я вважаю, що підтвердження показом – це найефективніша форма, яка сприяє кращому запам’ятовуванню матеріалу дітьми. До того ж у дітей повинна буди розрядка на уроці, а в 4 класі краще замінити фізкультхвилинки такою формою роботи, як демонстрація фільму.
Цей урок узагальнює одразу три теми, тому наприкінці його проводиться невеличке тестування
Глобус. Компас. План місцевості. Карта
( з використанням педагогічного програмного засобу
«Природознавство 4 клас», «Географія 6 клас»)
ТЕМА. Глобус. Компас. План місцевості. Карта.
МЕТА. Закріпити знання з тем: глобус, компас, карта, план місцевості
Хід уроку
- Організаційна частина.
Оголошення теми уроку та використання яких технічних засобів будуть на уроці
- Актуалізація знань.
Вирушаючи в дорогу, що треба з собою взяти, щоб не загубитися, не збитися зі шляху? (Компас, карту). Увага на екран.(Демонструється урок з педагогічного програмного засобу «Природознавство 4кл» тема 1, урок 5 та «Географія 6 клас», ур.12
Але, маючи компас і карту треба вміти ними користуватися і дивлячись на карту, треба вміти читати умовні знаки. Подивимось на таблицю в підручнику с.8 і розберемо умовні знаки, що вони позначають. А тепер завдання : скласти оповідання, маючи знаки, які позначають станцію, ліс, посадка, тропка, річка, ліг, болото, міст через річку, залізна дорога, садок (10 хвилин для роботи, потім міняються оповіданнями з сусідом і зачитують. Можна використовувати свої знаки)
Діти, як ви думаєте, чи можна вивчити всю планету тільки маючи план місцевості? (Ні)
Так, вірно. На планах тільки позначені невеликі ділянки місцевості, а великі ділянки і різні форми земної поверхні ми можемо розгледіти на карті і глобусі.
Увага на екран. .(Демонструється урок з педагогічного програмного засобу «Природознавство 4кл» урок 2,6,7 та «Географія 6 клас», ур 14
- Підсумок уроку.
Тести
- Глобус це:
а) модель Землі ; б) модель Місяця; в) модель Сонця;
- Горизонт це:
а) частина земної поверхні, яку ми бачимо навколо себе на відкритій місцевості на рівному місці;
б) земна поверхня, яку ми бачимо на рівному місці у лісі;
в) земна поверхня, яку ми бачимо навколо себе;
- Основних сторін горизонту:
а) чотири; б) п’ять; в) дві;
- В середині компаса міститься:
а) магічна стрілка; б) голка; в) булавка;
- Синій кінець стрілки компаса вказує на:
а) південь; б) захід; в) північ;
- План це:
а) точне креслення вигляду предмета знизу;
б) нарис вигляду предмету зверху;
в) точне креслення предмету зверху;
- Масштаб показує:
а) у скільки разів справжні розміри зменшено;
б) у скільки разів справжня розміри збільшено;
в) скільки предметів знаходиться на карті;
- На плані місцевості предмети зображують:
а) хрестиками; б) умовними знаками; в) рисочками.
Хотілось би знати, що з програмного диску ви використали на уроці і на якому етапі. Я думаю, урок був хороший, але в конспекті не прослідковується хід уроку: що? коли? як?. Дякую. Творчих успіхів.
Мені здається, що жук-буквоїд, з*їв вашу середину уроку,або зовсім щось наплутав.Вибачте,але урок побудован неправильно.Для мене він не є корисним.
Наталія Володимирівна, не зовсім правильна структура Вашого уроку. Не вистачає етапу закріплення та систематизації знань, перевірки знань. Підсумок уроку – це підбиття роботи на уроці, але ні тестові завдання. Відсутня триєдина мета уроку. Вважаю, урок потребує допрацювання.
Програмне забезпечення на уроці підвищує продуктивність праці вчителя та учнів на уроці,збільшує обсяг наочності та економить час учителя.Вміння користуватися компасом на місцевості розвиватиме у школчрів допитливість та кмітливість.Дякую