mail@urok-ua.com

Інтегроване заняття для дітей середньої групи “Мова рідна – барвінкова”

Автор: Вихователь дошкільної групи Царенко Тетяна Віталіївна

Screenshot_16Заняття для дітей середнього дошкільного віку з метою розширити і поглибити знання дітей про красу і силу рідної мови, про те, що вона пісенна і багата на прислів‘я та приказки, казки, пісні.


 

Інтегроване заняття для дітей середньої групи

«Мова рідна – барвінкова»

Мета: дати поняття про народні обереги (віночок), вчити добирати квіти та стрічки; розширити і поглибити знання дітей про красу і силу рідної мови, про те, що вона пісенна і багата на прислів‘я та приказки, казки, пісні; вправляти в умінні пригадувати українські народні казки; закріплювати вміння правильно вживати слова, змінюючи займенник, стимулюючи правильно вживати закінчення у слові; розвивати мовлення, вміння обґрунтовувати свої думки, доводити твердження, пам’ять, увагу, мислення, творчість,самостійність; виховувати інтерес до вивчення української мови, бажання нею спілкуватися, почуття патріотизму, національної гордості за свій народ та його культурні надбання, любов до Батьківщини.

Матеріал: ілюстрації казок, клубочок ниток, квіти для віночка, стрічки, основи для виготовлення віночка, колиски з немовлятами, ляльки-українці, музичний запис колискової пісні.

Хід заняття

Діти, до нас завітали гості. Усі вони такі гарні з добрими очима та щасливими усмішками. Посміхнімося, адже усмішка нічого не коштує, але так багато варта.

З давніх давен і понині

Вітаються так в Україні …

(діти всі разом) здоровенькі були!

  • Діти, ви всі знаєте, як називається наша Батьківщина.

Батьківщина в нас єдина –

Її назва – Україна

  • А яка ж вона наша Україна? (велика, багата, красива, дружня, єдина, щедра, рідна, неповторна)
  • Я розповім вам легенду про заснування нашої держави України.

Колись дуже давно Бог створив народи і кожному дав землю. А нашим предкам землі не дісталося. Тоді вони прийшли до бога, а він у цей час молився. Люди не насмілилися відвертати його уваги. Почали чекати. Через деякий час Бог обернувся і сказав, що ці люди дуже хороші та чемні. Дізнавшись, чому вони прийшли, запропонував їм землю, що залишив для раю: «Там є степи, ліси, гори, ріки та озера. Але пам’ятайте, якщо будете цю землю берегти, то вона буде вашою, а ні – то дістанеться ворогам». Пішли наші предки на ту землю, оселилися і живуть до сьогоднішнього дня. А країну назвали Україна. І ми діти, живемо на цій чудовій землі, отже, ми – українці.

  • Діти, а якою мовою ми розмовляємо?
  • Де ви чуєте українську мову?
  • Яка вона наша мова? (милозвучна, солов‘їна, барвінкова, колискова, мелодійна, калинова, співуча, рідна)
  • А ви хотіли б потрапити до країни мови?
  • Шлях нам покаже ось цей клубочок. Ми повинні зібрати квіти для віночка.

Казкова зупинка.  На пелюстках квітки розміщені ілюстрації з персонажами українських народних казок. Діти називають їх та загальну назву казки.

(в подарунок отримують конверт з квітками)

Виховна зупинка. Назвіть прислів’я про мову:

  • Слово до слова – зложиться мова.
  • У кого рідна мова – в того душа здорова.
  • Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.
  • Будь господарем своєму слову.
  • Птицю пізнають по пір’ю, а людину по мові.

(в подарунок отримують конверт з квітками)

Колискова зупинка. Українська мова приходить у життя кожної людини з її народженням. Ще не розуміє немовля слів, але заслуховується матусиним голосом, піснею колисковою, її милозвучністю та красою. Діти співають колискову пісню «Котику сіренький» (в подарунок отримують конверт з квітками)

Фізкультхвилинка.

Лялькова зупинка.

  • Діти, хто це нас зустрічає?
  • А чому ви вирішили, що це українці?

Пригадайте вірш про українку та українця.

Дівчинка.

Я україночка від роду

Землі цієї я краплинка

Я – доня рідного народу

Його дитина – українка

Хлопчик.

Українець я маленький

Україна – край рідненький

Вірний син свого я роду

Українського народу.

Словесна гра «Українці»

Ми – українці

Я хлопчик – українець

Я дівчинка – українка

Ви – українці

Ти – українець

Він – українець

Вона – українка

Вони – українці.

(в подарунок отримують конверт з квітками)

Діти ви виконали всі завдання і отримали всі квіти для віночка.

Діти віночок – це оберіг. Він оберігає від хвороб та негараздів. Пригадаймо приказку про віночок «Хто вміє віночок плести, той вміє життя любити»

Діти викладають квіти віночка на основу. Кожна квітка має своє значення у вінку.

Безсмертник – дарує здоров’я

Чорнобривці – допомагають позбутися головного болю

Ромашка – ніжність та краса

Мак – квітка мрій

Троянда та мальви – символ віри, надії та любові

Соняшник – відданості та вірності

Дзвіночки – символ вдячності

Барвінок –  символ рідного краю

Фіалки – сором’язливість

Любисток – дівоча врода

Волошка – щастя та любов

Віночок має стрічки (9 кольорів)

Діти беруть кожен кольорову стрічку та називають її значення.

Коричнева – символ землі-годувальниці

Жовта (з обох боків коричневої) – символ сонця

Зелена – символ молодості

Синя – символ неба

Блакитна – символ води

Жовтогаряча – символ життя, хліба

Рожева – символ багатства та достатку

Фіолетова – символ мудрості

Біла – символ людської пам’яті

Дидактична гра «Сплети віночок» діти викладають на паперовій основі спочатку квіти а потім стрічки (під музичний супровід)

Підсумок заняття

  • Якою мовою ми розмовляли на занятті?
  • Ми довели з вами, що наша мова багата, співуча, колискова, барвінкова?
  • Назвіть квіти віночка та кольори стрічок.
  • Що символізують кольори стрічок?

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Важливим вважаю те,що педагог під час заняття виховувала у дітей патріотичні почуття та духовні риси характеру не через абстрактні поняття ,а на практичних прикладах: через поглибення знань про символи стрічок і плетіння віночка,знайомство з легендою про Країну.Дуже корисна інформація,дякую!

  2. Завдяки цьому заняттю і удітей виховуватиметьсяпочуття національної гордості за свій народ та його культурні надбання, любов до Батьківщини. Просто і лего поданий матеріал, подаються символічні ознаки до кольорів та квітів. А підсумком є складання віночка. Чудово.

  3. Кожен вихователь шукає і знаходить власні способи та шляхи встановлення контакту з дітьми.Тетяна Віталіївна знайшла цей контакт за допомогою рідного слова.Дуже важливо дітям усвідомити,що найбільше багатство – це знання рідної мови.А цьому сприятиме цей інтегрований захід

  4. Глибоке вивчення української мови можливе тільки тоді, коли вихованці усвідомлюють її як найдорожчий скарб, в якому втілені національна самосвідомість характер історія народу. Так що сам вихователь не повинен бути байдужий до мови. Вважаю, Тетяна Віталіївна, займає активну позицію відносно виховання моральних і патріотичних почуттів малечі.