mail@urok-ua.com

Інтегроване заняття з розвитку мовлення, малювання та дрібної моторики для середньої та старшої групи.

Автор: вихователь Кучер Людмила Олегівна

Screenshot_11Робота з піском завжди подобалася дітям різного віку. Також діти полюбляють слухати казки. Я вирішила поекспериментувати та створити заняття-казку для роботи з піском.


 

Тема: Подорож Колобка.

(Інтегроване заняття з розвитку мовлення, малювання та дрібної моторики для середньої та старшої групи)

Мета. Створення умов для виникнення бажання грати з піском та вміння розрізняти його на дотик. Закріпити вміння орієнтуватися в просторі. Вчити дітей підбирати та давати повну відповідь  на запитання вихователя, описувати картинки. Пригадати раніше вивчену пісеньку та сюжет казки «Колобок». Збагачувати словниковий запас дітей. Заохочувати бажання складати розповіді на основі самостійно створених ігрових ситуацій.

Розвивати дрібну моторику рук,  рухову активність під час заняття, уяву,  увагу,спостережливість, мислення, пам’ять, фантазію під час вирішення творчих завдань, створення власних ігрових ситуацій та розігрування їх.

Підтримувати гарний настрій протягом всього заняття, викликати позитивні емоції під час ігор с піском. Виховувати в дітей активну життєву позицію, бажання допомагати у розв’язанні важливих проблем, економне та бережне використання піску.

Обладнання. Іграшка Колобок, ілюстрації з казки, скриня з завданнями, пісок, м’ячики-стрибунці, палички для розгладжування піску, трубочки, трафарети будинків (з картону), маленькі фігурки дідуся та бабусі, музичний супровід.

Попередня робота.

  1. Створення пісочниці, просіювання та очищення піску разом з дітьми.
  2. Підбір дрібних іграшок для ігор з піском.
  3. Читання та обговорення з дітьми казки «Колобок».
  4. Заучування пісеньки Колобка.

Хід заняття.

  Вихователь:  Добрий день, діти. Давайте встанемо в коло, візьмемося за ручки та привітаємо один одного гарною посмішкою. Посміхніться, подаруйте другові радість, щоб так само радісно і весело пройшло наше заняття.

А заняття наше сьогодні буде таке ж чарівне, як і ваші посмішки.

Ой, а хто ж це завітав до нас у гості?

Не пиріг він і не пряник,

Не калач, не пиріжок.

Має два боки рум’яних

Смачний друг наш – … (Колобок)

Давайте привітаємося з Колобком.

А чи знаєте ви казочку про Колобка та що сталося з ним?(відповіді дітей) А може хтось і пісеньку пригадає?

Я по засіку метений,

Я із борошна спечений, –

Я від баби втік,

Я від діда втік,

То й від тебе утечу!

      Вихователь: Діти, подивіться на нашого гостя, щось він зовсім не веселий. Давайте запитаємо, що ж так засмутило нашого Колобочка? (Колобок говорить вихователю на вухо, а вихователь переказує дітям).  Набридло його самому жити, сумно та самотньо йому в лісі. Та й від усіх тікати теж вже сил немає. І прийшов він до вас з великим проханням, щоб ви допомогли йому повернутися додому. Ну то що, допоможемо?

Але як же нам це зробити? Колобок сказав мені по секрету, що допомогти нам у цьому зможе чарівний «пісок часу». Він приніс його з собою та розклав кожному на столики. З цим чарівним піском ми будемо сьогодні працювати, на ньому малювати, різні завдання з ним виконувати і таким чином Колобка додому повертати.  А ще він передав мені «чарівну скриньку» з завданнями. Чи готові ви до цього? Тоді розпочнемо!

І завдання – вітання з піском.

Для того, щоб пісочок допоміг нам повернути Колобка додому, з ним необхідно спочатку привітатися. Хто знає, як це можна зробити? (Діти називають свої варіанти). Погляньте, в кожного на столику біля пісочку лежить ще і «чарівна паличка», яка стане нам в пригоді. Візьміть її в руки та розрівняйте нею пісочок по поверхні стола. Потім на гладеньку поверхню прикладіть долоньку (спочатку одну, потім іншу).

Ось ми і привітались з піском часу та зарядили його своєю енергією добра. Тепер він точно нам допоможе у нашій нелегкій справі.

ІІ завдання – дощик.

   Вихователь заглядає в скриньку та дістає з неї картинку із зображенням хмари, з якої іде дощ.

-Діти, подивіться на картинку, що іде з неба? (Дощ). Давайте ми з вами на нашому пісочку відобразимо дощик. Як нам це зробити? Вказівними пальчиками наших рук ми ставимо крапочки на піску. Таким чином у нас вийде дощ.

ІІІ завдання – вітер.

Подув сильний вітер (діти беруть на своїх столах трубочки та дують вгору, імітуючи вітер), розігнав хмари, (діти дують обережно на пісок), крапельки дощу зникли і вийшов в дорогу Колобок.

ІV завдання – доріжка.

Давайте намалюємо пальчиками доріжку (рівні палички), по якій необхідно іти Колобку.

_________________

_________________

Приготуйте свої пальчики та пройдіться ними по доріжках – по першій вперед, по другій – назад. Покажіть Колобочку, як треба рухатися по рівній доріжці.

А якщо на шляху ми зустрінемо вовка чи лисичку, то Колобку необхідно швидко котитися, втікаючи від хижака. Складіть свої ручки в кулачки та покатайтеся по доріжках як колобочки.

V завдання – річка.

Котився, котився, Колобок по доріжці. Аж тут на його шляху з’явилася велика річка (вихователь дістає зі скрині картину із зображенням ріки, обговорює з дітьми зображене).

Розгладьте свій пісок чарівною паличкою та зобразіть хвильки на річці.

Screenshot_9

В кожного з вас на столиках є маленький стрибунець. Уявіть, що це Колобок. Покачайте свій стрибунець по хвильках долонькою туди і назад.

VІ завдання – рибка.

Але наш Колобок погано плаває. А тут  іще і хвилі сильні почали накривати його. (Діти набирають пісок у долоньку та посипають зверху на Колобка ).  Злякався  наш приятель та почав на допомогу кликати. А хто в річці допомогти може? (Вихователь дістає зі скриньки картинку Золотої рибки. Обговорення). Складіть свої долоньки разом та спробуйте по чарівному пісочку проплисти, як рибки і врятувати нашого героя.

Подякуйте Рибці за порятунок, обтрусіть свої ручки та відійдіть від своїх столиків.

Фізкультхвилинка

VІІ завдання – сонце.

Винесла Золота рибка Колобка на берег. Лежить він весь мокрий. Холодно йому стало. Хто може допомогти йому зігрітися? (Відкриває вихователь скриньку дістає картинку із зображенням Сонечка та загадку)

Що горить без полум’я?

Давайте візьмемо пісочок в ручки та будемо сипати його на столик, намагаючись при цьому зобразити сонечко з промінчиками, яке зігріє та висушить нашого Колобка.

VІІІ завдання – будиночок.

Ось і висушився наш друг. Роздивився по сторонах (діти повертаються в різні сторони) і вдалині побачив хатинку бабусі та дідуся. Вихователь дістає з чарівної скрині картонні трафарети будинка. Діти, засипаючи піском трафарет, створюють будиночок дідуся та бабусі.

Як побачив Колобок свій дім, зрадів і швиденько покотився до нього (діти котять свої стрибунці до будинків).

Сів Колобок на призьбі, так радісно йому стало, що додому повернувся. Тут іще бабуся з дідусем вийшли (діти беруть фігурки та ставлять поруч з Колобком) – цілують Колобка, обіймають та й пісеньку співають:

Я по засіку метений,

Я із борошна спечений,

Де не ходив, де не бував,

Але краще, як удома, місця не знавав.

 

Мета: Знайомити з нетрадиційним методом малювання «пальчиковим живописом» у малюванні округлих форм (кулі), ліній (гірлянди). Закріпити орієнтування в просторі та кольори (червоний,синій, зелений, жовтий). Дати можливість порадіти різним кольорам та їх сполученням, не боятися фарби. Розвивати бажання прикрасити ялинку, проявляючи яскраві пізнавальні почуття: здивування, радість від пізнання нового. Розвивати естетичне сприйняття. Виховувати у дітей працелюбність, увагу, акуратність, доброзичливість, бажання надати допомогу.

Обладнання:  Ялинкові кульки; м’яка іграшка  Зайчик; лист; силуети ялинок, вирізані з паперу зеленого кольору; ґудзики та  гуаш: жовта, синя, червона;  намальована та затонована ялинка на великому аркуші паперу.

Хід заняття.

   Вихователь:  Діти, подивіться у вікно – скільки снігу намело. Сніг на даху, на деревах…. Коли це буває? Взимку. А за що ви любите зиму?

   Діти: Взимку випадає багато снігу. Можна кататися на санках, ліпити снігову бабу, грати в сніжки. Давайте і ми пограємо в сніжки.

Дидактична гра «Сніжки»

Під музику діти уявно з землі набирають в руку сніг, ліплять сніжку та кидають один в одного.

   Вихователь: А які зимові свята ви знаєте? (свято «Миколая» та «Новий рік»). Так, це веселі свята, які приносять радість, веселощі, дарують дітям ошатну ялинку.

Подивіться (звернути увагу дітей на прикрашену в групі ялинку), яка красива ялинка у нас в групі, скільки на ній кульок, як красиво блищить дощик…  Але чомусь іграшки висять тільки зверху (покажіть пальчиками, де саме?) А що це лежить на землі під ялинкою? (Кульки)

Дидактична гра «Прикрась ялинку»

Давайте зберемо кульки з підлоги та прикрасимо нижні гілочки  нашої ялинки (під музичний супровід).

Погляньте, а хто сховався за нашою ялинкою?

Я вухастий ваш дружок,

В мене сірий кожушок,

Куций хвостик,довгі вуха,

Я усіх-усіх боюся.

   Діти: Зайчик.

   Вихователь:  В лапках зайчик тримає листа. Зараз ми дізнаємося, що пишуть нам звірі (відкриває конверт і читає лист). «Дорогі діти, у нашому лісі багато ялинок, але вони без святкового вбрання. Допоможіть нам прикрасити їх до свята».

Я думаю треба допомогти лісовим звірятам. Адже без святкової ялинки не настане Новий рік і Дід Мороз  не завітає до звірят і не привезе їм подарунки. Допоможемо?

Дидактична гра «Ялинка» (з ґудзиками)

На столах дітей лежать вирізані з картону ялинки. Поряд лежать ґудзики червоного, синього та жовтого кольору. Діти беруть ґудзики та викладають їх на ялинці.

Фізкультхвилинка.

А тепер трохи відпочинемо. Діти стоять вільно.

Пальчик про пальчику тук та тук. Діти стукають вказівним пальцем однієї руки по вказівному пальцю іншого. (2 рази.)

Весело танцюють наші пальчики. Діти піднімають руки і обертають китицями.

Ножкою топ та топ, топ та топ. Поклавши руки на пояс, діти тупотять по черзі правою і лівою ногою.

Весело тупотять дітки наші. Те ж у швидкому темпі.

Ручками хлоп так хлоп, хлоп Діти повільно плескають руками.

так хлоп.

Весело плескають дітки наші. Швидко плескають руками.

  Вихователь:  Дітки, подивіться, тут на стіні висить ще одна ялинка. Але вона дуже сумна. Вона плаче, тому що ви прикрасили багато ялинок, а про неї забули. Можливо ми і її прикрасимо, щоб всім під Новий рік було радісно і ніхто не сумував? Давайте намалюємо на ній різнокольорові кульки та гірлянди.  Фарба у нас є, але немає ні пензликів, ні водички. Чим же ми будемо малювати, здогадалися?

   Діти: Пальчиками.

   Вихователь: Давайте покажемо, як ми прикрасимо ялинку.

Діти підходять до мольберта з зображенням ялинки і малюють пальчиком кулі, гірлянди (проводячи лінії). В процесі роботи звертаю увагу дітей на те, що кулі бувають великі і маленькі.

Олівець: Ось які молодці. Без олівців та пензликів прикрасили зелену ялинку.

(Пальчики витирають вологою серветкою.)

  Вихователь: Подивіться, тепер наша ялинка стала весела, радісна і хоче танцювати. Давайте і ми навколо ялинки підемо і веселий хоровод заведемо.

Хоровод «У лісі, лісі темному » під музику.

Спасибі за те, що допомогли прикрасити ялинку до свята, і тепер пора прощатися. До побачення.

Screenshot_10

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Шановна Людмило Олегівно, дуже дякую вам за розробку: все у вас розписано пошагово, все чітко, цікаво, стара казка на новий лад. Працює і моторика, зорова і слухова пам ять. Дітям була надана можливість і рухатися. Дуже корисна розробка для логопедів, для батьків.Дякую.

  2. Чудове заняття з нетрадиційною подачею, яке сподобається і дітям молодшого шкільного віку. Сподобалося, що в основу заняття покладено казку Колобок. Всі завдання поєднані із казкою. Заняття для дрібної і загальної моторики різноманітні та цікаві.

  3. Безумовно, гри з піском для будь-якої дитини дуже корисні. Вони покращують настрій, регулюють м’язовий тонус, розвивають велику і дрібну моторику, координацію рухів. Мені дуже сподобалося це заняття, яке насичене різноманітними завданнями, цікавими вправами. Вважаю, діти були дуже задоволені. Дякую.

  4. Використання нетрадиційних форм художньої творчості підвищують інтерес до цікавої справи у дітей. Дякую, що ви знаходите час для нетрадиційних технік, обов’язково скористаюся вашою ідеєю.

  5. Ігри мають безперечне розвивальне значення. У легкій ігровій формі діти навчаються взаємодії з оточуючим світом, спільній діяльності, розвивається уява, фантазія, творчі здібності.

  6. Публікація Людмили Олегівни є прикладом, як можна цікаво і з користю навчати малюків, в даній розробці дуже приваблює можливість активно й по-різному взаємодіяти з піском: копати, пересипати, будувати. Ігри з піском підводять дитину до опредмечування думки, реалізації її в матеріалі. Приємно, що вихователь знає, що пісок ніби “поглинає” негативну психічну енергію, взаємодія з ним очищає енергетику людини, стабілізує її емоційний стан. Тому, велике спасибі Вам, за те, що піклуєтесь про малюків!

  7. Людмило Олегівно, браво! Доступно, цікаво та навчально. Щойно зі своєю онучкою здійснили подорож разом з Колобком. Емоції зашкалюють! Спасибі за творчу розробку!