Інтегрований урок навчання грамоти, 1 клас
Звук [ж]. Позначення його буквою Жж «же». Письмо рядкової букви ж
Автор: вчитель початкових класів Сергеєва Людмила Павлівна
Тема. Звук [ж]. Позначення його буквою Жж «же». Письмо рядкової букви ж.
Мета. Створити умови для вивчення букви «же».
Ознайомити учнів з буквою Жж «же», її назвою та звуковим значенням; вчити правильно вимовляти звук [ж] перед глухими приголосними та вкінці слова; читати склади та слова з новою буквою; формувати вміння оцінювати наслідки своєї діяльності за орієнтиром вчителя; прищеплювати почуття любові до природи.
Вчити писати малу бувку ж, правильно поєднувати її з іншими буквами; удосконалювати вміння робити звуковий аналіз слів; розвивати увагу, спостережливість, кмітливість.
Обладнання:зразки друкованих та рукописних букв, таблиці для читання складів,фішки для складання звукових моделей слів, куб, малюнки (жук, жаба, морж, латаття) таблиці слів.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
Пролунав дзвінок
Починаємо урок
Працюватимем старанно
Щоб почуть наприкінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Вправа «Кубування»
А тепер за допомогою чарівного кубика повторимо. Що ми вивчили на попередніх уроках.
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає
І знання перевіряє
- На які дві групи поділяються всі звуки мовлення? (голосні і приголосні)
- Скільки є голосних звуків? (6)
- Яку букву ми вивчили на попередньому уроці? (Я)
- Які звуки вона позначає? ( [ йа ]
- Чи схожі між собою велика і мала друковані букви (відрізняється тільки розміром)
- З яких елементів складається маленька писана буква я? ( передній плавний елемент, малий овал і похила паличка із заокругленням вправо)
- А зараз запишіть каліграфічно букву:
І варіант маленьку букву я
ІІ варіант велику букву Я
(Розгорніть зошити, і запишіть красиво в зошитах)
- Молодці, гарно впорались із завданням.
ІІІ. Підготовка учнів до активного, свідомого засвоєння знань
- Складіть звукову модель до слів зображених на малюнку
(перший ряд – перший малюнок,
другий ряд – другий малюнок,
третій ряд – третій малюнок)
- Виділення звука з вірша, який найчастіше повторюється.
- Послухайте уважно вірш, і скажіть, який звук найчастіше повторюється.
Журавель шукає броду –
Жабенятко – скік у воду
Жук до жаби: – жу-жу-жу!
Журавлеві розкажу.
(Найчастіше повторюється звук [ж])
- Повідомлення теми, мети та завдань уроку
- Як ви вже здогадались сьогодні на уроці ми з вами будемо вивчати бувку «же». Навчимося читати і писати букви, склади, слова та речення з цією буквою.
- А щоб урок пройшов швидко і цікаво наші очі будуть дивитись і все бачити, вуха слухати і все чути. Ротик буде працювати і чітко звуки, слова вимовляти.
Після уроку учень зможе правильно читати і записувати слова і речення з буквою же.
Збагатить свій словниковий запас
Дізнається цікаве про вужів
ІV. Засвоєння нових знань і способів дій
- Чистомовка
Жа-жа-жа- ми побачили вужа
Жу-жу-жу – в коси стрічки зав’яжу
Жи- жи-жи- мені допоможи
Жі-жі-жі- дуже гострі ножі.
(повторення учнями чистомовки за вчителем з різним наголосом і силою звучання)
- Спостереження за артикуляцією звука. Віднесення його до приголосних твердих
(діти промовляють звук, кажуть який це звук, обґрунтовують думку)
- Самостійний добір учнями слів з новим звуком. Виділення злиття з ним, місця звука в слові(початок, середина, кінець)
(жаба, жук, журавель, Житомир, ожина, жолоб, стежка, книжка….)
- Руханка
Злізла жабка на латаття*: (присісти)
- Ой, яке ж у мене плаття: (повернутися)
То береться жабка в боки, (руки в боки, повертається)
То пригнеться (нахилитися)
То –навскоки. (пострибати)
От так платтячко у мене! (повернутися в різні боки)
Одивись – нове, зелене!
Словникова робота
Латаття – водяна рослина з великим листям та білими або жовтими квітками. (демонструю малюнок)
5) Ознайомлення з буквою «Ж» (же)
(з демонстрацією)
Я взяла нитки червоні
І зв’яжу дві букви К
Вмить з’явилась на долоні
Буква, схожа на жука.
Тільки ти жука згадаєш,
Мене одразу упізнаєш.
( Аналіз будови. Порівняння великої і маленької літери «же». Місце в алфавіті)
6) Письмо рядкової букви ж
-Діти, розгорніть свої зошити з друкованою основою. Розгляньте малюнок.
– Що зображено на малюнку?
– Запишіть звуковий аналіз слова.
– Діти, подивіться, а як пишеться рядкова буква же. З яких елементів вона складається?( з півовалів)
– В яких буквах є такі елементи (х)
(Поясння написання букви «же». Вчитель пише на дошці і пояснює. Діти пальчиками обводять букву вирізану з наждачного паперу.
- Напишіть в зошиті перший і другий рядок букви «же»
(слідкую за написанням букв у зошитах; за правильним положенням зошита і постави під час письма)
7) Утворення та читання складів з буквою «же»
Читання (таблиця на дошці) прямих та обернених складів.
Читання складів типу ППГ( у кожного учня таблиця на парті)
а | о | у | и | і | е | |
жл | жла | жло | жлу | жли | жлі | жле |
лж | лжа | лжо | лжу | лжи | лжі | лже |
жр | жра | жро | жру | жри | жрі | жре |
вж | вжа | вжо | вжу | вжи | вжі | вже |
жн | жна | жно | жну | жни | жні | жне |
8) Робота в зошиті. Запис складів.
– А тепер прочитайте склади в третьому рядку зошита. (жу, уж)
– А в яких словах зустрічається таке поєднання букв.(жук, журба; вуж, Ужгород)
– Склади жу, уж – поєднуються букви без відриву руки( власний приклад на дошці).
Діти пишуть в зошиті.
- Прочитайте наступний рядок (жа, аж)
- В яких словах зустрічається таке з’єднання? (жаба, жабуриння, кажан; кажан, розкажи)
- Склад жа – відривне поєднання, аж – безвідривне.
9) Розучення скоромовки
Жовтий жук у житі жив,
Жук із жабками дружив.
Жартувати жук умів –
Жабок жук завжди дражнив.
(1.Демонстрація скоромовки в помірному темпі вчителем.
2.Хорове промовляння скоромовки в помірному темпі з різним наголосом і силою промовляння.
- Швидке промовляння скоромовки в парах.)
10) Руханка.
Ходить качка по двору,
Зазиває дітвору:
– Швидко стали по порядку,
Розпочнем мерщій зарядку.
Покрутили головою,
Стали всі, немов до бою,
Крила в боки розвели
Й полетіли, попливли.
Ліва, права, ліва, права,
Роблять ніжки наші вправи,
Не лінуйтесь, присідайте,
Ви здоров’ячко зміцняйте,
Щоб хвороби оминали,
Смутку й слабкості не знали.
V. Закріплення нових знань і способів дій
- Читання слів. Гра «Втікачі»
Я зібрав жуків чимало,
та вони всі повтікали,
я за ними. Ну й дива!
Заповзли вони в слова.
Де жуки ці? Покажіть,
Позбирати поможіть!
( Завдання записане на таблиці на дошці)
- Чітко вимовляй звук [ж ] у словах.
(читаємо за Букварем)
- Продовжуємо працювати в зошиті.
-Прочитайте наступне слово (вуж)
– Уважно подивіться на поєднання літер у слові. Запишіть слово у зошит.
( Поки діти пишуть розповідаю цікаве про вужів)
-Вужі відрізняються від інших змій «жовтими вухами» — яскраво-вираженими відмітинами на голові, частіше жовтими, але іноді білими і оранжевими. Самки більші за розміром самців, іноді досягають до 1,5 метрів, але найчастіше розміри не більше метра. Харчується в основному живими жабами, гризунами і рідше рибою. Природними ворогами вужів є лелеки, хижі птахи і деякі ссавці. Вужі добре приручуються і переносять неволю. В Україні та в Білорусії часті випадки одомашнення вужів (для знищення).
- – Наступне слово прочитайте в зошиті (жаба)
– Чи всі ви бачили жабу?
-Де вони живуть? (на водоймах, болотах)
(діти записують слово у зошит)
- Читаємо наступне слово (жолуді)
- Складіть речення з цим словом
(Жолуді ростуть на дубі)
- Скільки слів у реченні? (4)
- А хто назве «правила» написання речення?
- перше слово з великої букви
- слова пишуться окремо одне від одного
- в кінці речення крапка.
- Фізкультхвилинка
Ми писали, ми трудились,
Наші пальчики стомились.
Втому з пальчиків струсили.
Й стисли в кулачок щосили,
У замочок їх замкнули
І до сонця потягнули.
Привітались пальці в танці,
(Їх ніяк не зупинити),
Вправо-вліво, вліво-вправо
Будуть весело ходити.
Візьмем швидко ручки в руки
І без ліні до науки
Будемо знову працювати,
Будем грамоту вивчати.
6. -Прочитайте речення яке записане у вас в зошитах
(У житі жив жук)
- Чи всі слова вам зрозумілі?(якщо є незрозумілі слова пояснюємо значення)
- Зверніть увагу на поєднання букв
- Запишіть це речення каліграфічно у зошит.
- Списування.
Спишіть з Букваря перше речення скоромовки.
(Жовтий жук у житі жив,
Жук із жабками дружив.)
- Молодці, згорнули зошити.
VI. Підсумки уроку. Рефлексія
- Підсумок уроку
А зараз ми перевіремо, що ви запам’ятали з сьогоднішнього уроку. Пограємось в гру «Посперечаймося». Я казатиму твердження, а ви повинні сигналізувати, так це чи ні.
- Сьогодні на уроці ми вивчили букву «же» (так)
- Ця буква позначає два звуки (ні)
- У словах жук, жаба, вуж звук [ж] стоїть на початку слова (ні)
- Сьогодні ми вивчили скоромовку про жука який дружив із жабками (так)
- Вужі харчуються травою, сіном, мурахами (ні)
- Рефлексія
Оберіть який вид діяльності вам сподобався і у відповідний вагон «посадіть» пасажира.
- А зараз давайте оцінимо свою роботу на уроці.
У кожного з вас є три листочки: червоний, жовтий, зелений. Якщо на уроці ви допустили 3-4 помилки ви вішаєте на дерево червоний листочок, якщо 1 помилку – жовтий, жодної – зелений.
- Заключне слово
Наш урок пройшов не марно
Повідомлю у кінці
Що у нашім першім класі
Діти просто молодці!
Чудова руханка про жабок! Учителька багато часу приділила підготовці до розробки уроку. Поясніть, чим відрізняється “закріплення” від “засвоєння”. Мабуть, я ще не все знаю. Не знаю, чи мої учні 1 класу! слухали б мою розповідь про вужа під час письма.
Коментарі автор не читає певно. Проте, чий би він не був – урок чудовий. І потрібно мати жагу до роботи, щоб втілити написане у реальне, навіть, якщо він, тобто урок є запозиченим. Хоча ссилку на матеріал, звідки взяли потрібно писати.
цей урок не ВАШ ((((((((((( Негарно чужий урок виставляти під своїм іменем. Ви його не робили. Урок розроблено іншим вчителем.
Людмила Павлівно це не Ваш урок. Цей урок розробляла я.
Негарно чужий урок виставляти під своїм іменем, Ви його не робили. Урок розроблено на курсах підвищення кваліфікації вч.Боричевською О. Сором!
Людмило Павлівно, ваша розробка уроку мене вразила! Такий насичений урок, самій захотілося на ньому бути присутньою. Тип і структура уроку відповідають поставленій меті. Він оснащений дидактичним матеріалом, містить нестандартні форми роботи, які підвищують пізнавальну активність в учнів. Чудова розробка!
Цікавий урок в початковій школі. Досить продуктивний, насичений різними активними формами роботи, що сприятиме активізації уваги учнів. Навчальний матеріал цікавий, подається у доступній формі. Помітила навіть певну інтеграцію з уроком природознавства. Єдине, конспект треба вичитати, оскільки помітила пунктуаційні помилки, деякі питання за змістом уроку є не коректними. В цілому урок заслуговує на широку практику.
Цікавий, “живий” урок, насичений завданнями різного ступеня складності. Кожна хвилина уроку підпорядкована вивченню нової букви. Дуже сподобалася рефлексія: нестандартний підсумок, застосування технології педагогічного спостереження. Діти в ігровій формі “самооцінили” свою діяльність на уроці. Дякую.
Ваш урок , Людмило Павлівно, дуже сучасний та методично грамотний. У Вас йде постійна робота над новою буквою, учні пишуть,читають,промовляють, тобто працюють.Це велика Ваша заслуга.Ви молодець.