mail@urok-ua.com

Інтегрований урок-подорож із математики і природознавства у 1-му класі.

Автор: вчитель початкових класів Савка Ольга Василівна

Screenshot_2Інтегований урок-подорож з математики та природознавства у 1 класі. Автор: вчитель початкових класів Савка Ольга Василівна. Тема з математики: Письмова нумерація чисел 11-20. Порівняння чисел. Задачі на зменшення числа на кілька одиниць.
Тема з природознавства: Звірі взимку
Інтеграція є необхідною у початковій школі, тому що забезпечує оптимальні умови для розвитку творчої особистості. Різні види діяльності роблять урок цікавим, збагачують уяву, запобігають втомлюваності дітей, посилюють інтерес до навчання.


 

Тема з математики: Письмова нумерація чисел 11-20. Порівняння чисел. Задачі на зменшення числа на кілька одиниць.

Тема з природознавства:  Звірі взимку

Мета: вчити читати і записувати  числа другого десятка цифрами, складати числові нерівності, формувати вміння розв’язувати задачі;  організувати діяльність учнів для сприй­мання, осмислення і запам’ятовування знань про тварин як частину живої природи; розвивати пам’ять, логічне мисленя;  викликати інтерес до пізнання природи; виховувати любов до світу тварин.

Тип уроку.  Інтегрований урок-подорож

Обладнання. Малюнки із зображенням домашніх тварин.

Хід уроку

 І. Орг. момент

  1. Створення психологічного настрою

Розпочинаємо  урок,   не гаючи   часу.     Запорукою успіху є усмішка. Тож передайте свою усмішку один одному, мені. Адже усмішка ще:

– прикрашає нас;

– покращує настрій;

– і навіть деколи, допомагає долати перешкоди

  1. Мотивація  навчальної   діяльності

— Сьогодні урок математики у нас буде незвичайний. Ви любите подорожувати? Тоді я пропоную здійснити подорож до лісу, який уже зовсім скоро почне прокидатися від зимового сну. Цікаво, а як  же почуваються там звірі після холодної, сніжної зими?

  1. Повідомлення мети уроку

—  А ще сьогодні на уроці ми дізнаємося  багато цікавих фактів про тварин. Зробити це зможемо, якщо використаємо свої знання з математики.  Отже, подорожуючи, ми виконуватимемо різні вправи, будемо вчитися читати і записувати двоцифрові числа в межах 20, складати числові нерівності, а також розв’язуватимемо задачу.

Девіз нашого уроку:

Очі дивляться – (діти) та все бачать.

Вуха слухають – (діти) та все чують.

Голова – (діти) думає.

Яким буде урок –  (діти)  цікавим!

Які у мене діти? – (діти)   найкращі!

Нехай мої та ваші надії здійсняться.

ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань.

  1. Фронтальна бесіда

— На які групи можна поділити  тварин?

— Назвіть істотні ознаки звірів.

  1. Гра «Заблукало число»

— На дошці записані числа, прочитайте їх:   12, 17,  15,  20, 7, 19

— Яке число зайве? Чому?

— Запишіть числа у порядку спадання. Як ви це розумієте?

(Перевірка. Під час перевірки вчитель перевертає числа, на зворотній стороні написано букви – утворилося слово «Заєць»)

Віконце для допитливих  

     Важко було зайчикові взимку. Постійної хатки у нього немає. Але скоро в  зайців буде новий клопіт – з’являться  маленькі зайченята.   Вони народжуються одразу зрячими і з шерсткою.  Мати їх не стереже й не охороняє, вона десь бігає у своїх справах. А ось як біжить повз якась зайчиха – не мати, тітка чужа, зайчата до неї: «Нагодуй нас!» — «Ну ж бо, будь ласка, їжте!» — нагодує і до дому.  І це не тому, що зайчиха погана мати. Так воно вберігає своїх дітей від ворогів, які можуть прийти на запах. Маленькі зайчата такого запаху не мають

  1. Робота з нумерацією чисел у межах 20

— Зайчик приготував нам завдання:

Назвати сусідів  числа  11,17, 19.

-Число, що передує 14,  19.

-Число,що наступне 20, 19 .

ІІІ. Узагальнення  знань учнів.

    —  Рушаймо далі.   Але що це за гомін? Хтось сперечається.  А це білочки ділять горішки. Треба їм  допомогти.

      1 . Порівняння чисел (с. 95, впр.2,  3) 

 Віконце для допитливих   (Повідомлення  учня)

      Ще восени білка  запаслася  невеликою кількістю харчів на зиму. Жолуді, гриби або горішки вона ховає під корінням пнів і дерев, неподалік від свого місця проживання. Коли їжі з настанням холодів стає мало, вона з легкістю знаходить свою схованку навіть під товстим покривом снігу.

— А хто сховався тут? Так це барліг ведмедя. Що ж відбувається там?

  Віконце для допитливих    (Повідомлення  учня)

      Хоч ведмідь заліг у барліг до весни. Та на кінець зими у ведмедиці  вже з’явилися  маленькі сліпі ведмежата. Ростуть вони дуже швидко. Коли мати продовжує спати ведмежата граються, балуються, залазять на материну спину і з’їжджають. Ну справжні тобі діти!

  1. Робота над задачею (з використанням методу «Мозковий штурм»)

— З яких частин складається задача?

—  Яку роль в задачі відіграє запитання? (Від запитання залежить дія розв’язання задачі)

— Послухайте задачу:

Ведмежатко захворіло. Мама дала йому 6 ложок малинового варення, а меду – на 4 ложки менше.  Скільки  ложок меду з’їло ведмежатко?

— Що нам відомо в умові задачі?

– Що означає: на 4 менше?

— Про що запитується в задачі?

— Яку дію  треба виконати, щоб дізнатися, скільки меду з’їло ведмежа?

— Запишіть розв’язання задачі і прочитайте його.

— Дайте відповідь на запитання задачі.

  1. Творча робота над задачею.

— Змініть умову задачі так, щоб вона розв’язувалася дією додавання.

—  Ось так і зимують тваринки. Одні сплять усю зиму, а інші намагаються не замерзнути й знайти собі їжу. Пам’ятайте, що необхідно берегти природу, тому що людина зобов’язана виявляти турботу про менших братів.

–Як ми можемо допомогти тваринам?

— Як бачимо, всі звірі вже втомилися від зими. Вся жива  природа з нетерпінням чекає  приходу  весни. А щоб вона не забарилася і вчасно відкрила свої ворота, давайте допоможемо Весні  «підібрати  код» до цього замка.

  1. Кодові задачі  (учні записують лише відповідь)
  2. Дві білки навипередки збирали гриби. Одна білка зібрала 7 грибів, а друга – 3. Скільки грибів вони зібрали разом?
  3. До Білосніжки прийшли в гості  4 білочки і 6 зайчат . На скільки більше прийшло зайчат?
  4. Маша спекла для Ведмедя 8 пиріжків. На сніданок він з’їв 5 пиріжків. Скільки пиріжків залишилось йому на обід?
  5. У ведмедиці народилося 3 малят, а у зайчихи на 4 більше. Скільки народилося зайчат?

    (код: 10, 2, 3, 7)

–Молодці! Ви справились із завданням, сподіваюсь, що весна не за горами.

  1. Графічний диктант

— Хто вийшов? Вірно, зайчик прийшов подякувати вам за урок.

V. Підсумок уроку.

        Вправа «Мікрофон»

Я дізнався…

Я навчився…

Для мене стало новим…

Мене здивувало…

Мені захотілось…

Я зрозумів, що можу…

Мене надихнуло…

Я розповім батькам…

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Авторка дібрала реальну кількість завдань, з якими можуть справитися учні 1 класу за відведений час. Інтегрований урок-подорож сприяє розвитку творчої особистості. Різні види діяльності роблять урок цікавим, збагачують уяву, запобігають втомлюваності дітей, посилюють інтерес до навчання.

  2. Інтегрований урок-подорож із математики і природознавства Ольги Василівни заслуговує уваги. Гра як метод навчання організовує, розвиває учнів, розширює їхні пізнавальні можливості, виховує особистість. Вважаю, учитель досяг мети уроку.

  3. На інтегрованому уроці завжди цікаво учням. Для дітей молодшого шкільного віку традиційно використовують завдання, вправи, у яких присутні тваринки. На такому уроці діти не тільки отримають глибокі знання, а ще й навчаться любити й поважати світ тварин. Дуже добре, що Ольга Василівна пов’язала даний урок з природознавством. Цікаво читати такий конспект.Дякую!

  4. Цей інтегрований урок досить цікавий. Взагалі інтегровані уроки на мою думку це хороший вибір у навчальній діяльності. Вони знімають втому, перенапруження учнів за рахунок зміни різноманітних видів діяльності, підвищують пізнавальний інтерес. Даний урок служить формуванню пізнавальних, комунікативних здібностей учнів.

  5. Вчитель чітко і зрозуміло повідомляє тему уроку та завдання, чим націлила учнів на кінцевий результат, організувала і спрямувала до мети пізнавальну діяльність учнів. Час від часу вчитель акцентує увагу учнів на важливих та цікавих фактах про звірів, що дає змогу розширити знання про них. Але не завадила б робота і з підручником. Для вдосконалення проведення уроку я б запропонувала використовувати більш високу технічну базу: презентацію, уривок мультфільма або відеоролик.

  6. Навчання в процесі гри – звична практика для малечі, а тому ідея Ольги Василівни поєнати розв’язування задач з подорожею до зимового лісу має свої переваги у вирішенні проблеми розвитку логічного мислення, пізнавального інтересу малечі та реалізації міжпредметних зв’язків. Віконце для допитливих дозволяє розширити знання дітей про навколишнє середовище та викликає інтерес до пізнання природи. Задачі, що розгладаються на уроці, носять тематичне спрямування, що дозволяє вчителю поєднати урок в органічне ціле. Одне не зрозуміла: навіщо в обладнанні малюнки із зображенням домашніх тварин? Сюди б відеоролик про мешканців зимового лісу , чи хоча б яскраву презентацію…