mail@urok-ua.com

Інтегрований урок математики і музики для 5 класу

Прекрасний і винятковий Солов’яненко

Автор: Вчитель математики та інформатики Павкович Ірина Ігорівна

Вчитель математики та інформатики Павкович Ірина Ігорівна(На проекторі – портрет А.Б.Солов’яненка і вислови)

Математика – пісня розуму

О.Казанцев

Знайомство з істинним талантом

Завжди дає відчуття радості

М.Аксакова

Тема: Задачі на дії з натуральними числами.

Мета: засобами математики та музики ознайомити учнів з життям і творчістю А.Б.Солов’яненка.

Хід уроку

Сьогодні у нас, діти, незвичний урок, його допоможе нам провести учитель музики. Але перш ніж приступити до роботи, я пропоную почати з «Молитви до математики».

Молитва до математики

Все милосердний Боже! Дякую Тобі за математичну науку, за все те добре, що ти подав нам через неї… Вона виховує нас у красі, навчає думати, лаконічно висловлювати свої думки, бачити досконалі форми й витонченість формул. Ми любимо її і хочемо завжди любити. А ти, Господи, поможи нам у цьому своєю ласкою. Благослови нас, Господи, добром, здоров’ям, охорони від злого і дай силу перемогти всі труднощі в оволодінні математичними знаннями.

  • Математична розминка

Проведемо математичну розминку.

Пропоную розв’язати кросворд.

кросворд

  1. Геометрична фігура, яка має початок і не має кінця (промінь).
  2. Частина прямої, обмежена двома точками (відрізок).
  3. Результат дії додавання (сума).
  4. Результат дії віднімання (різниця).
  5. Не крива (пряма).

Учитель музики.

До розв’язаного кросворда пропоную загадку.

Лучу від краю і до краю,

Чарую дивними словами.

Я вас на крила підіймаю

Або сумую разом з вами. Хто я? (Пісня)

Кросворд допоможе вам відгадати загадку. Подивіться на нього уважно. (У виділених клітинках утворилося слово «пісня»).

Учитель математики.

Ми будемо сьогодні говорити про математику і пісню, і ви переконаєтесь, що вони не можуть не захоплювати своєю витонченістю і красою. Недарма відомий математик О.Казанцев сказав: «Математика – пісня розуму». Тож будемо співати серцем, душею і розумом.

Учитель музики.

25 вересня усі шанувальники таланту Анатолія Борисовича Солов’яненка (1932-1999) відзначали його 80-ліття. В цей день його ім’я з теплотою у серці і невимовною вдячністю, згадували не тільки в Україні, а й у багатьох країнах світу.

Сьогоднішній урок ми присвячуємо прекрасному і винятковому Солов’яненку – великому співаку і чудовій людині. Саме про нього слова відомої артистки М.Аксакової: «Знайомство з істинним талантом завжди дає відчуття радості».

Ми маємо змогу почути його спів – пісню «Не щебечи, соловейко», яку Анатолій Солов’яненко неповторно виконував на сценах багатьох столиць світу як народну, хоча були в неї конкретні автори: муз. М.Глінки, сл. В.Забіли.

(Звучить відео кліп пісні)

Учитель математики.

Яка чудова пісня! Я бачу, діти, що ви як зачаровані. Справді, таке диво може зачарувати будь-кого.

Але мало хто знає, що А.Б.Солов’яненко мав математичну освіту: він закінчив Донецький політехнічний інститут і викладав у ньому нарисну геометрію.

І коли у квітні 1962 р. на звітному концерті Донецької області у Києві виступив молодий інженер, зал був приголомшений, журі вражене. А дирекція столичного театру опери і балету запросила його на роботу у свій колектив.

Завдання 1. Давайте обчислимо скільки років пройшло з того часу, якщо концерт відбувся 15 квітня 1962р., а зараз листопад 2012р.

Розв’язання

2012-1962=50 років і 11-4=7 місяців

Відповідь: 50 років і 7 місяців

Учитель музики.

Понад 50 років минуло з того часу, а було ніби вчора. Шанувальники таланту А.Б.Солов’яненка ніколи не забудуть ще один його виступ – сольний концерт у столичному палаці культури «Україна» 1978 року. Публіка кричала «Браво!», «Браво!» і мало хто знав тоді, що це А.Солов’яненко склав свій випускний іспит на закінчення Київської консерваторії. Хоч уже мав звання народного артиста, був визнаним і популярним у своїй країні і за кордоном.

Учитель математики.

Завдання 2. А було йому тоді… Скільки років, ви дізнаєтесь, розв’язавши рівняння 16569+х=2716+13899

Розв’язання

16569+х=2716+13899,

16569+х=16615,

х=16615-16569,

х=46,

16569+46=16615.

Відповідь: А.Солов’яненку тоді було 46 років.

Завдання 3. Округліть задані числа до розряду сотень, і ви ще дізнаєтесь про цікаві факти із життя А.Солов’яненка.

1035 1000 – співав у стількох оперних спектаклях;

628 600 – стільки виконав оперних партій;

796 800 – стільки дав власних концертів.

Учитель музики.

А.Солов’яненко – перший з наших тенорів співав на відомій сцені «Метрополітен-Опера» в Нью-Йорку. На цій сцені неодноразово звучала у його виконанні пісня на слова Т.Г.Шевченка «Думи мої».

(На екрані відеокліп пісні, співаємо хором)

Жоден оперний співак не міг вважати свій спів досконалим, якщо він не пройшов італійську школу вокалу. А.Солов’яненко стажувався у міланському театрі.

Учитель математики.

Подолати відстань від Донецька до Мілана йому було б набагато простіше засобами математики.

Завдання 4. Розв’яжемо задачу. З Донецька до Києва А.Солов’яненко вирушив поїздом, який був у дорозі 13 годин і йшов зі швидкістю 58 км/год. З Києва до Мілана він летів літаком 3 години зі швидкістю 575 км/год. Яка відстань між оперними театрами Донецька та Мілану?

Розв’язання

Якою формулою будемо користуватися? (S=vt)

  1. 58*13=754 (км)
  2. 575*3=1725 (км)
  3. 754+1725=2479 (км)

Відповідь: відстань між оперними театрами Донецька та Мілану 2479 км.

Учитель музики.

Послухайте у виконанні А.Солов’яненка пісню на музику М.Лисенка «Ой не шуми, луже»

Учитель математики.

Жодної хвилини, витраченої даремно, без користі – ось життєвий девіз народного артиста А.Солов’яненка. І наша спільна праця на уроці не пройшла без користі для вас. Що нового і цікавого ви дізналися?

(Діти обмінюються враженнями.)

Учитель музики.

Дякуємо вам за співпрацю. Діти!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 коментарів

  1. Якщо XX століттю були притаманні змагання між фізиками та ліриками, то для сучасності характерна інтеграція, чудовий приклад якої продемонструвала Ірина Ігорівна, поєднавши логіку з творчістю, математику з музикою та дала можливість доторкнутися до творчості великого українського співака А.Солов’яненка. Щиро вдячна.

  2. Шановна Ірино Ігорівно! Ваш підхід до розробки уроку є творчим та іноваційним. Вам вдалося цікаво і неординарно поєднати здавало б непоєднувані між собою предмети. Такий урок могли розробити тільки вчителі, які дійсно хочуть кожен свій урок зробити незабутнім.

  3. Дуже цікавий та творчий урок, нестандартний та інтерактивний. Урок – зразок творчого уроку, написаного за всіма правилами методики. Багато цікавих та повчальних матеріалів використано на інтегрованому уроці . Таке неймовірне та часом дивне поєднання двох предметів.Як Ви це вдало виконали .Зичу Вам сил,здоров’я,творчості та натхнення.

  4. Серцем, душою і розумом написала свій урок “Прекрасний і винятковий Солов`яненко” вчитель І.І. Павкович . Гадаю, що діти вийшли зачарованими з Вашого інтегрованого уроку. Вдячна за знайомство з невідомим А. Б. Солов`яненко, з цікавими фактами з його життя. Своїм уроком справді довели, що “математика – пісня розуму”. Господи, добром, здоров`ям, охорони від злого.. Щиро бажаю успіхів.

  5. Вельмишановна Ірина Ігорівна! Яка чудова Молитва до Математики! Синтез таких предметів, як Математика і Музика – це справжнє Диво! В свій читацький і духовний досвід візьму слова : «Математика – пісня розуму. Тож будемо співати серцем, душею і розумом.” На крилах великої Любові згадую пісні А. Солов’яненка і свою першу вчительку математики Антоніну Миколаївну, Уклін Вам , колего, за музичний настрій і спогади про Вічне. Наснаги і мудрості Вам!

  6. Пані Ірино! Урок чудовий, цікаві та продумані завдання: молитва до математики, математична розминка тощо, присвячені прекрасному і винятковому Солов’яненку – великому співаку і чудовій людині. Дякую!!!

  7. Змістовний і цікавий урок! Дуже добре, що у підготовці до уроку взяли участь вчитель математики і музичного мистецтва. Поєднати вивчення творчості А. Солов’яненка з математичними обчисленнями – надзвичайно цікаво. Дякую!

  8. Цікавий інтегрований урок. Молитва до математики сподобалася на початку уроку. Математична розминка проведена у вигляді кросворду. Тісний зв’язок навчання з інтересами учнів. Учням на уроці було цікаво.

  9. Цікаве поєднання математики і музики! Такий інтегрований урок є реалізацією міжпредметних зв”язків. Матеріал,який Ірина Ігорівна використала на уроці допоміг учням засобами математики та музики ознайомитися з життям А.Б.Солов”яненка. Думаю,що учням на такому уроці було цікаво.Мені сподобався початок уроку “Молитва до математики”.

  10. Чудова робота!!! Я вперше зустріла такий інтегрований урок. Я б навіть не могла подумати, що такі два предмети можна так красиво поєднати!!! Молодці! А от молитва до математики мене дуже вразила, і справді шикарна робота.