mail@urok-ua.com

Інтегрований урок з математики та природознавства в 1 класі

Автор: вчитель початкових класів Прокопенко Ганна Олександрівна

Тема. Закріплення знань про нумерацію чисел, їх склад. Складання прикладів на додавання за малюнками.

Мета:

  • Закріплювати знання учнів про нумерацію чисел, їх склад;
  • вдосконалювати вміння лічити предмети, розвивати вміння вживати порядкові числівники; розвивати мовленнєві навички та мислення, уважність, спостережливість, пам ‘ять;
  • виховувати любов і бережне ставлення до при­роди, тварин, птахів рідного краю.

Обладнання: Малюнки із зображенням зимуючих птахів, тварин, таблиці для усної лічби, предметні малюнки поїзда, сигнальні картки етапів уроку.

Зміст уроку

І. Організаційний момент

– Діти, в народі кажуть, що добрий гість – дому радість,сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Давайте з вами привітаємо гостей.

Всі: Ми вам раді, добрі люди,

І вітаємо щиро вас,

Та запрошуємо ласкаво

На урок у 1 клас!

-Зараз сядуть лиш дівчата,

А за ними і хлоп’ята,

Ми урок розпочинаєм,

Математику вивчаєм.

в) Зафіксуйте свою готовність до уроку за допомогою значків ( на полях зошита)

☺ Я зацікавлений уроком;

☺ Я байдужий до уроку;

☺ Я не бажаю працювати.

ІІ. Оголошення теми уроку , мотивація навчальної діяльності.

Вступна бесіда вчителя за запитаннями.

  • Діти, яка зараз пора року? Якій останній місяць осені? Яка настане після осені пора року? Назвіть перший місяць зими. За якими ознаками впізнаємо зиму?
  • А ви любите подорожувати? Сьогодні на уроці ми вирушаємо у казкову подорож у лісове королівство математики на веселому поїзді.
  • А поїдемо ми на ньому для того, щоб повторити та закріпити наші знання про нуме­рацію чисел, склад чисел; для того, щоб допомогти казковим мешканцям лісу.
  • Ми з вами побуваємо на зупинках –

> (каліграфії), 1+1 (усний рахунок), ! (уваги), s (допомога), † (відпочинку), h (естафета), § робота з підручником), ´ (таємниці)

(На дошці намальовані тільки емблеми етапів уроку).

III. Повторення вивченого

1 .Каліграфічна хвилинка

  • Яке сьогодні число? (25) Ми ще не вивчали двоцифрові числа, то скажіть, скільки буде, якщо скласти ці числа (7). Ця цифра і буде нашою каліграфічною хвилинкою.
  • З яких елементів складається число 7 ?

( Сім складається із хвилястої горизонтальної лінії, довгої похилої лінії та короткої горизонтальної лінії). Розкажіть все про це число.( Число 7 стоїть після числа 6 і перед числом 8, сусіди числа 7 – 6 і 8, воно більше 6 на 1 і менше 8 на 1, у тижні 7 днів , і веселці 7 кольорів та ін….) Пишемо у повітрі, потім 1 рядок у зошиті.

2. Усний рахунок

  • Але наш поїзд ще не готовий, щоб поїхати. Нам потрібно правильно назвати номери вагонів, які будуть їхати. Я називаю приклад, а ви піднімаєте номер картки з правильною відповіддю. ( 1 учень виставляє поїзди на зворотній стороні дошки діти показують картки з відповіддю і викладають на партах цифри).
  • 6 додати 2; який вагон передує вагону 2?; сусіди вагона 5; 9 додати 1; який вагон йде за вагоном 2; знайдіть суму чисел 3 і 2; яке число знаходиться між числами 6 і 8?; наступне число числу 8?; 1 додати 1?

8 1 4 6 10 3 5 7 9 2

  • І вийшов у нас склад поїздів не простий, а цифровий. Але поїзд не може вирушити, треба всі вагони розставити по порядку, починаючи з найменшого.

( Всі учні записують у зошиті – записують числа від 1 до 10, один учень працює на дошці).

  • Яке найменше число в натуральному ряді?, а яке наступне? Як одержати наступне число?, попереднє?, назвіть всі числа від 9 до 5; від 2 до7.
  • Молодці, гарно впорались.
  • Всі. – Чух – чух-чух-чух

Потяг їде-ух-ух

По лісах, по горах.

По донецьких степах.

  • Приїхали. Наступна зупинка. Розвиток уваги.

3. Математичний диктант

  • Запишіть число 9, запишіть сусідів числа 6, попереднє число числу 10, яке число стоїть між числами 4 і 6, яке число передує числу 4, запишіть всі числа, які менші від 5, починаючи з найменшого.

(Перевірка, 1 учень читає відповіді.)

  • У кого немає помилок, намалюйте у зошиті на полях корону.

4. Повторення складу чисел

  • Ось ми приїхали на наступну зупинку у лісову школу, де займаються птахи.
  • Які вам знайомі? ( розгляд малюнків). Які з них залишаються у нас зимувати, а які відлітають у теплі краї? А можливо, це ті пташки, яким ми нещодавно допомогли у нашій акції «Допомога птахам», де ви разом з батьками зробили годівнички і розвісили їх біля своїх будинків.
  • Одна з цих пташок загадає вам про себе загадку:

«Жовті груди маю і за день стільки з’їдаю скільки сама важу.» (Синичка).

Ось, що вона про себе розповідає:

У мене жовта сорочка, чорна краватка, зеленувата спинка. Я дуже рухлива. Гострим дзьобиком я дістаю з тріщини на деревах комах, личинки. Взимку я полюбляю насіння проса, вівса, крихітки хліба, шматочки сала. Отже, чим ми можемо допомогти взимку пташкам?

  • Синичка числа тут лишила

1 прочитати їх просила,

Щоб їй допомогти,

Треба склад числа знайти.

Інтегрований уроку з математики і природознавства

А зараз в зошитах самостійно напишіть склад числа 5. Взаємоперевірка.

Вирушаємо далі у подорож і наступна зупинка „Відпочинок”.

Фізкультхвилинка (з виконанням вправ під музику ).

  • А тепер вирушаємо далі. Але хто це тут плаче? Це Котик, бо миші поїли його аркуші з прикладами .
  • Треба їх встановити.

( Естафета по рядках, приклади-ланцюжки). Перевірка. (Останній учень прибігає до дошки і вибирає картку з відповіддю свого прикладу, на зворотній стороні написані правильні відповіді).

IV. Робота з підручником.

  • Наша подорож триває далі з нашими казковими тваринами і птахами і зупиняємось на станції „Підручник”.
  • Скласти за малюнками 3 приклади і записати їх. ( Один учень біля дошки).
  1. Порівняння чисел.
  • Але хто це тут стукає? Хто сперечається? А це білочки ділять горішки. Треба їм

допомогти.

4   6    10 8       7 7     5   3

( з коментуванням)

  • Допоможіть їм правильно поділити горішки. У якому випадку білочки будуть задоволені?

V. Хвилинка цікавого.

  • Ось ми і підійшли до зупинки „ Таємниця”.

Читання розповіді В.Приходька „Живі ліхтарики”.

Якось засидівся я з вудочкою допізна. Але що це?

З темряви переді мною світилося двоє очей!

Підійшов я ближче й мало не розреготався. Виявилося, що в траві засвітили свої ліхтарики жучки-світлячки.

Через тиждень прийшов я знову до озера на ночівлю. Жучки-світлячки горіли вже не так яскраво, як минулого разу.

Вранці пішов затяжний дощ і зіпсував мені всю риболовлю. Не зрозумів я тоді, що жучки попереджали мене про негоду. Адже перед сонячною дниною жучки- ліхтарики світять яскравіше, а перед негодою тьмяніють.

Бесіда за змістом.

  • Про яку таємницю ви дізналися з оповідання?
  • Хто такі „Живі ліхтарики?”

VI. Підсумок уроку.

Ось ми і приїхали на зупинку „Підсумок””.

  • Зафіксуйте свій настрій.
  • Ми прощаємось з казковим лісом, з веселим поїздом, із королівством математики.
  • Чи на всіх зупинках ми встигли побувати?
  • Хто найбільш з усіх отримав корон?
  • Що з уроку візьмемо на майбутнє?
  • Діти, всі ви рахували,

Гарно працювали,

Любі діти, гості шановні,

Побажати вам щиро хочу

Щастя і здоров’я!

Хай ваша доля квітне,

Як в українському віночку квіти.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

11 коментарів

  1. Учителька використовує цікаві емблеми етапів уроку-подорожі у королівство математики. Мені подобається, що значна частина часу відведена аналізу складу числа,його місцю у числовому ряду. У 1 класі це доцільно. Присутня рефлексія. Шкода, що авторка не подала ілюстрацій умовних позначень етапів уроку.

  2. Просто чудове поєднання математики та природознавства! Наскілько продумано логічне поєднання двох дисциплін, поєднання різних типів завдань, що не виникає сумніву в доцільності та ефективності такого уроку. Спасибі.

  3. Цілеспрямоване здійснення зв’язку уроків математики та природознавства дозволяє в доступній і цікавій формі показати роль математики в поглибленні знань з природознавства і в той же час дає можливість підвищити виховні і розвиваючі функції як уроків математики, так і природознавства. Хочу висловити подяку вчителю за цікавий урок.

  4. Конспект уроку побудовано на основі методичних вимог. Всі завдання комплексно поєднуються між собою. Зміст матеріалу відповідає основним принципам навчання, а саме системності, наступності та зв’язку з життям. Гарна розробка уроку!

  5. Щиро дякую автору за чудовий урок в формі подорожі у лісове королівство математики на веселому поїзді. Прекрасні зупинки „Підручник”, “Таємниця” тощо)))

  6. Розвиток логічного мислення, вмінь зіставляти, порівнювати, узагальнювати. Тісний зв’язок навчання з інтересами учнів. Урок наповнений творчими завданнями.Раціонально розподілений час на кожному з етапів уроку.

  7. Оригінальністю урока на етапі повторення є пригадання теоретичного матеріалу перед початком практичних дій. На кожному етапі уроку прослідковується мотивація учнів до діяльності.

  8. Вчитель вдало поєднала матеріал з математики та природознавства. Велику увагу приділяє усному рахунку. Структура уроку методично грамотна. Час на етапи уроку роподілений доречно. Єдине, що хотілося б більше матеріалу з природознавства. Дякую за урок.

  9. В рамках даного уроку поєднання математики з природознавством виглядає гармонійно. Вдало застосовані методи роботи і різноманітні прийоми. А сам урок навчає дитину добувати самостійно знання, розвивати інтерес до навчання.

  10. Незважаючи на те, що математика на даному уроці була домінуючим предметом, учні отримали великий обсяг інформації з природознавства. Незвичний хід уроку спонукає інтерес і стимулює активність учнів першого класу.

  11. Дуже сподобалась ідея використання фіксації готовністі до уроку за допомогою значків та позначення на дошці емблемами етапів уроку . Обов’язково використаю у роботі!