mail@urok-ua.com

Історія України.

Відео уроки.

Велика Вітчизняна війна

Історія України. Відео уроки.

На першу половину 1941р. Німеччина завершила бойові дії на Західному фронті, що дозволило зосередити на кордонах з СРСР основну частину сил. 22 червня 1941р. без оголошення війни германські війська напали на Радянський Союз. Згідно з гітлерівським планом «Барбаросса» передбачався блискавичний хід війни. Німці yнапал по трьох напрямах: «Північ» (Ленінград, Псков, Прибалтика), «Центр» (Смоленськ, Москва), «Південь» (Київ, Крим). У перші дні війни німці знищили 1200 літаків, розгромили 28 дивізій, 70 радянських дивізій втратили до половини складу і техніки.

Відео урок

Велика Вітчизняна війна

Вже наступного дня після початку війни в країні була оголошена загальна мобілізація. Радянський уряд провів заходи по перебудові економіки («Все для фронту, все для перемоги»!). Була проведена евакуація підприємств в глиб країни і їх переорієнтація на випуск військової продукції. Збільшена тривалість робочого дня, скасовані відпустки, до верстатів встало усе дієздатне населення від школярів до пенсіонерів. У прифронтових областях населення допомагало рити протитанкові рови і окопи. По всій країні збиралися кошти до фонду оборони. У тилі ворога розгорнувся партизанський рух.

За перші тижні війни німецьким військам вдалося просунутися в глиб радянської території більш ніж на 300 км. Були окуповані Латвія, Литва, Білорусія, Правобережна Україна, Молдавія. На північному заході німці вийшли до Ленінграда, де під час блокади міста від голоду загинуло більше половини населення. На південному заході узятий Київ. У жовтні-листопаді окупований Донбас і Крим, але тут просування затримала оборона Севастополя.

Осінню 1941р. німецька армія продовжила наступ по трьох напрямах: ленінградському, смоленсько-московському і київському. Генеральний наступ на Москву (німецький план «Тайфун») почався 30 вересня 1941р. Група «Центр» зуміла прорвати сильно розтягнуту оборону радянських військ. Глибоко укрившись в тилу, їй вдалося оточити радянські армії під Брянськом. Ці битви дозволили виграти час для організації оборони Москви. На початок грудня 1941р. німцям вдалося підійти до каналу Москва-Волга і зайняти Химки. Зі сходу німці вийшли до Кушири, а у кінці листопада 1941р. узяли Клин. Проте німцям тут довелося зупинитися. Холоди, що наставали, стали причиною відмови техніки, а героїзм радянських солдатів став вирішальним чинником перемоги у битві за Москву. Червона Армія почала контрнаступ по усьому фронту, в ході; якого німецькі війська були відкинуті на 120-150 км від столиці.

Одночасно проходило формування антигітлерівської коаліції (СРСР, Великобританія, США). 16 серпня 1941р. укладена економічна угода про торгівлю і кредити. Союзники СРСР зобов’язалися поставляти в нашу країну озброєння і продовольство. 1 січня 1942р. була підписана Декларації Об’єднаних Націй про боротьбу проти агресора, до якої приєдналися 20 країн. Також винесена ухвала про відкриття другого фронту.
Військові дії 1942р. розвивалися не так нестримно. Весною 1942р. на фронтах встановилося відносне затишшя. Радянські війська зазнали поразки при спробі зняти блокаду Ленінграда весною 1942р., а також в ході невдалого наступу в Криму і під Харковом. В результаті німці зайняли Донбас, опанували Ростов-на-Дону, почалося їх просування до Волги і на Північний Кавказ. Корінного перелому у війні вдалось добитися тільки до листопада 1942р., і найважливішу роль тут зіграли Сталінградська битва і битва на Курській дузі.
Сталінградська битва, найбільша битва Другої світової війни, почалася 17 липня 1942р. 23 серпня німецькі танки увірвалися в Сталінград. Радянським військам, був відданий наказ усіма силами утримувати місто. Бої тривали близько двох місяців. До листопада німці захопили майже усе місто, перетворивши Сталінград на руїни. Війська, що обороняли місто, утримували лише малу його частину. Впродовж боїв за ці останні рубежі під Сталінградом в умовах якнайглибшої секретності була створена ударна танкова група. 23 листопада радянські війська оточили 6-у німецьку армію під командуванням Ф. Паулюса. 2 лютого 1943р. залишки 6-ої армії здалися в полон. З обох боків в ході Сталінградської битви загинули більше 2 млн. чоловік.
Намагаючись узяти реванш, німецька армія почала атаку радянських військ під Курськом (операція «Цитадель»). Німці сконцентрували в районі Курської дуги 50 дивізій, 2 тис. танків, 900 літаків. Німецька танкова атака була блокована оборонними силами артилерії, авіації і самохідних знарядь. З радянського боку було зосереджено 3600 танків, 2400 літаків.

5 липня 1943р. почалася Курська битва. 12 липня 1945р. під селом Прохоровка сталася найбільша танкова битва. Німці втратили величезну кількість техніки і особового складу. 12 липня Червона Армія перейшла до наступу. 5 серпня були звільнені Орел і Білгород, 23 серпня – Харків. Перемога в Курській битві остаточно переламала хід Великої Вітчизняної війни, віднявши стратегічну ініціативу у німців. У вересні 1943р. радянські війська форсували Дніпро.

Військові дії 1944-1945рр. стали періодом наступу Червоної Армії. У січні 1944р. знята блокада Ленінграда. У квітні 1944р. звільнені Правобережна Україна і Одеса, в травні – Крим і Севастополь. 23 червня 1944р. звільнений Мінськ. До осені 1944р. територія Радянського Союзу була очищена від німецьких військ. Почалося звільнення Європи. Цьому сприяло і відкриття союзниками другого фронту. 6 червня 1941р. війська союзників висадилися на півночі Франції і почали її звільнення. Німці були вибиті з Нормандії і почали відходити до Німеччини. У квітні 1945р. СРСР денонсував договір з Японією про нейтралітет.

У травні 1944р. радянськими військами звільнені Вільнюс, Талін і Рига. До квітня 1944р. звільнені Угорщина, Чехословаччина. 20 липня 1944р. було почато звільнення Польщі. Важливим кроком в зміцненні від антигітлерівської коаліції стала Кримська конференція союзників антифашистської коаліції (Ялта, лютий 1945р.), де було прийнято рішення про повне роззброєння Німеччини, яка була розділена на чотири окупаційні зони між США, СРСР, Англією і Францією. В ході Берлінської операції (16 квітня – 8 травня 1945р.) були розгромлені 93 дивізії, узяті в полон близько 480 тис. чоловік. 9 травня 1945р. був підписаний акт про беззастережну капітуляцію Німеччини, а 2 вересня 1945р. капітулювала Японія. На конференції в Потсдамі (17 липня 1945р.) були вирішені питання післявоєнного облаштування Європи.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *